Постанова від 16.09.2021 по справі 420/9101/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2021 р. м.ОдесаСправа № 420/9101/21

Категорія: 112010200 Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О.

Місце ухвалення: м. Одеса

Дата складання повного тексту: 07.07.2021 р.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- Ступакової І.Г.

у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута за правилами п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Пенсійного фонду України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 липня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2021 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду (далі - ГУПФ) України в Одеській області про:

- визнання протиправними дій ГУПФ України в Одеській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з розміру грошового забезпечення, в якому враховано надбавки, доплати, підвищення та премія, розміри та виплата яких передбачено Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30 серпня 2017 року (далі - Постанова №704), при збереженні основного розміру пенсії 76% грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року;

- зобов'язання ГУПФ України в Одеській області невідкладно здійснити перерахунок розміру пенсії, з урахуванням в грошовому забезпеченні надбавок, доплат, підвищень та премій, згідно з наданою Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (далі - ООТЦК та СП) оновленою довідкою про грошове забезпечення станом на 05 березня 2019 року, при збереженні основного розміру пенсії 76% грошового забезпечення, з дотриманням вимог ст. 51 Закону №2262-ХІІ;

- зобов'язання ГУПФ України в Одеській області здійснити розрахунок недоплат з 01 квітня 2019 року та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що з метою реалізації права на перерахунок пенсії він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії, однак позивачу відмовлено у проведенні вказаного перерахунку. Позивач не погоджується із вказаною відмовою, зазначивши, що з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. Позивач, посилаючись на те, що право на пенсію підпадає під сферу дії ст. 1 Протоколу першого Конвенції про матеріальне право, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач - ГУПФ України в Одеській області позов не визнав, вказуючи, що рішенням Окружного адміністративно суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, було визнано протиправними та нечинними п.п.1, 2 Постанови №103, проте Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося, таким чином положення Порядку не були дотримані.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 07 червня 2021 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача Пенсійний фонд (далі - ПФ) України.

Відповідач - ПФ України позов не визнав, вказуючи, що на відміну від Порядку №1596, виплата пенсій військовослужбовцям проводиться на підставі ст. 52 Закону №2262-ХІІ виключно через установи АТ "Державний ощадний банк України".

Крім того, ПФ України не збільшувались бюджетні асигнування з Державного бюджету України для перерахунків пенсій військовослужбовцям на умовах, інших ніж за Постановою №103, виплата пенсій у 2019 - 2021 роках здійснювалась з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07 липня 2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено частково.

Визнано протиправними дії ГУПФ України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ООТЦК та СП від 02 квітня 2021 року №ЮО 107781 виданої станом на 05 березня 2019 року.

Зобов'язано ГУПФ фонду України в Одеській області провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ООТЦК та СП від 02 квітня 2021 року №ЮО 107781 виданої станом на 05 березня 2019 року.

Зобов'язано ПФ України здійснити виплату, перерахованої з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ООТЦК та СП від 02 квітня 2021 року №ЮО 107781, пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Стягнуто з ГУПФ України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень).

В апеляційній скарзі ПФ України ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального та з порушенням норм процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.

В обґрунтування апеляційної скарги ПФ України посилається на те, що суд першої інстанції оскаржуваним рішенням безпідставно поклав на ПФ України зобов'язання з виплати позивачу пенсії, оскільки пп.5 п.4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління ПФ України від 22 грудня 2014 року №28-2, чітко визначено, що головні управління відповідно до покладених завдань здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ. Таким чином, судом першої інстанції не враховано розмежування компетенції ПФ України та ГУПФ України в Одеській області.

Крім того, апелянт зазначає, що при вирішенні спору суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про зменшення компетенції головних управлінь Пенсійного фонду України з 01 квітня 2021 року шляхом переходу повноважень щодо виплати нарахованої пенсії від головних управлінь Фонду до ПФ України. Судом не правильно застосовано положення Постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1279 "Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги" (далі - Порядок №1279) та Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року №1596 (далі - Порядок №1596), оскільки централізоване перерахування коштів, що здійснюється ПФ України, не є персоналізованим, не може бути реалізоване без нарахування, складання документів для виплати пенсій територіальним органом Пенсійного фонду та, згідно з Порядком №1279, лише спрощує процедуру проходження коштів від Фонду до уповноваженої організації або банку. При цьому, призначення (перерахунок) та виплата пенсій пенсіонерам є дискреційними повноваженнями територіальних управлінь Фонду.

Крім того, апелянт зазначає, що отримання позивачем листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду.

У відзиві ОСОБА_1 на апеляційну скаргу вказується, що вона безпідставна, посилання на нормативні акти носять здебільшого інформаційний характер.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 липня 2021 року іншими учасниками справи не оскаржено.

Таким чином, відповідно до правил ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції, перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, тобто, в частині зобов'язання ПФ України здійснити виплату перерахованої пенсії.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ПФ України, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Обставини встановлені судом першої інстанції, підтверджені судом апеляційної інстанції та неоспорені учасниками апеляційного провадження:

ОСОБА_1 отримує пенсію згідно Закону №2262-ХІІ та перебуває на пенсійному обліку у ГУПФ України в Одеській області.

На виконання Постанови №103 та Постанови №704, ГУПФ в Одеській області здійснено перерахунок пенсії позивача, на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років.

ООТЦК та СП складено та направлено до ГУПФ в Одеській області довідку від 02 квітня 2021 року №ЮО 107781, про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Однак, перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки ООТЦК та СП від 02 квітня 2021 року №ЮО 107781, виданої станом на 05 березня 2019 року ГУПФ в Одеській області України здійснено не було.

21 квітня 2021 року позивач звернувся до ГУПФ в Одеській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії із збереженням її розміру 76% від грошового забезпечення, зазначеного в довідці №943/4288 від 02 квітня 2021 року.

Листом ГУПФ України в Одеській області від 24 травня 2021 року повідомлено представника позивача про те, що після визнання протиправними та скасування п.п.1, 2 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалось та відмовлено у перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки від 02 квітня 2021 року №ЮО107781.

Вирішуючи справу (в частині, що оскаржена та, відповідно є предметом розгляду даного апеляційного провадження), суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до п.4 Положення про ПФ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року №280 (в редакції Постанови №1279) ПФ України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій. Отже, функції щодо виплати пенсії здійснює саме ПФ України.

Колегія суддів не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно ст. 52 Закону №2262-ХІІ пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання. Іншим особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно з цим Законом, пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України через установи відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" за місцем фактичного проживання пенсіонера на підставі відповідних документів, що оформляються органом Пенсійного фонду України.

Відповідно п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року №280 (далі - Положення №280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Пунктом 4 Положення №280 передбачено, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого: розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України (п.п.4); організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством (п.п.6).

Згідно п.7 Положення №280 Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні управління.

Згідно п.п.5 п.4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №40/26485 (зі змінами) (далі - Положення №28-2), Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції свої висновки про зобов'язання ПФ України виплачувати з 01 квітня 2019 року перераховану пенсію ОСОБА_1 обґрунтовував посиланням на Порядок №1279 та Порядок №1596.

Колегія суддів акцентує увагу на тому, що п.1 Порядку №1279, передбачено, що вказаний Порядок визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам у готівковій формі за зазначеним у заяві місцем їх фактичного проживання в межах України організаціями, що згідно із законодавством мають право здійснювати виплату і доставку пенсій та грошової допомоги.

Тобто, Порядком №1279 ніяким чином не змінено повноваження ПФ України та його територіальних органів щодо призначення, нарахування та виплати пенсій.

Порядком №1279 внесено зміни до деяких постанов Уряду, та, зокрема, до Положення №280. Зокрема, внесено зміни до пп.4 п.4 Положення №280, згідно з якими ПФ України забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.

Під бюджетним фінансуванням розуміють сукупність грошових відносин, пов'язаних із розподілом і використанням коштів централізованого грошового фонду держави, які реалізуються безоплатно і безповоротно шляхом надання бюджетних коштів юридичним та фізичним особам для проведення заходів, передбачених бюджетом.

Таким чином, ПФ України здійснює фінансування пенсій шляхом розподілу коштів, що надходять на його видатковий рахунок. Спеціальних підрозділів, які безпосередньо виплачують пенсію одержувачам, в Пенсійному фонді України не створено. Повноважень формувати виплатні документи (списки на виплату пенсій, відомості тощо) шляхом включення до них нарахованих конкретним одержувачам сум пенсії та підписувати їх Пенсійний фонд не має.

Централізоване перерахування коштів, що здійснюється Пенсійним фондом України, не є персоналізованим, не передбачає визначення розміру виплати кожній особі окремо, призначене лише для спрощення процедури проходження коштів від Фонду до уповноваженої організації або банку. Перерахування коштів під час фінансування здійснюється однією сумою за згрупованими списками одержувачів, сформованими і підписаними головними управліннями.

Пунктом 12 Порядку №1596 визначено, що органи Пенсійного фонду (головні управління Пенсійного фонду України в областях, м. Києві) на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 3 у трьох примірниках. Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий - за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду.

Відповідно п.13 Порядку №1596 під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України. При цьому інформаційний обмін здійснюється між Пенсійним фондом і банками на центральному рівні засобами телекомунікаційного зв'язку з використанням засобів криптографічного захисту інформації, що мають чинні експертні висновки або сертифікати відповідності за результатами державної експертизи у сфері криптографічного захисту інформації, через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду.

Згідно п.14 Порядку №1596 на підставі складених документів Пенсійний фонд України проводить протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.

З аналізу наведених норм вбачається, що обов'язок щодо виплати пенсії покладається на пенсійний орган, в якому пенсіонер перебуває на обліку, яким в даному випадку є ГУПФ України в Одеській області до якого позивач звертав свої позовні вимоги.

Механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, що визначений Порядком №1279, не передбачає участі Пенсійного фонду України у процедурі виплати пенсії. Фінансування виплати пенсій здійснювалось до 01 квітня 2021 року також ПФ України, але через територіальні органи, а виплати здійснювались через рахунки пенсіонерів у банках або через поштові відділення.

З урахуванням наведеного, колегія суддів доходить висновку про необґрунтованість висновків суду першої інстанції щодо втрати ГУПФ України в Одеській області функції по виплаті пенсії, оскільки виплата пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання, Положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі функції по виплаті та фінансуванню пенсій збережені, тоді як ПФ України здійснює відповідне спрямування та фінансування пенсій.

За таких обставин, колегія суддів зазначає, що здійснення виплати перерахованої пенсії позивача на підставі оновленої довідки повинно проводитись саме ГУПФ України в Одеській області.

Разом з тим, колегія суддів вважає необґрунтованими посилання апелянта на пропуск позивачем строку звернення до суду з даним позовом та необхідності застосування наслідків такого пропуску у вигляді залишення позовної заяви без розгляду, виходячи з наступного.

Строк звернення до адміністративного суду встановлено ст. 122 КАС України, за приписами ч.ч.1, 2 яких, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Загальні правила, закріплені у нормах адміністративного процесуального законодавства, передбачають обчислення строку звернення до суду за захистом прав, свобод чи інтересів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення цих прав, свобод, інтересів.

Поняття "повинна була дізнатись", використане у ст. 122 КАС України, слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо: особа знала про прийняття оскаржуваного рішення та знала про обставини його прийняття. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Верховний Суд у постанові від 02 березня 2021 року у справі №758/7700/17 зазначив, що у спорах, що виникають з органами Пенсійного фонду України, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, з моменту отримання грошових виплат, при отриманні від органу Пенсійного фонду України повідомлення про призначення пенсії, відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок.

Колегія суддів вважає обґрунтованими висновки суду першої інстанції, що про порушення своїх прав на здійснення перерахунку та виплату пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених в довідці про розмір грошового забезпечення від 02 квітня 2021 року №ЮО 107781, ОСОБА_1 дізнався з листа ГУПФ в Одеській області від 24 травня 2021 року №8223-7342/С-02/8-1500/21, яким позивача повідомлено про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії.

З даним позовом до суду ОСОБА_1 звернувся 31 травня 2021 року, тобто з дотриманням строку звернення до суду, передбаченого ст. 122 КАС України.

Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів, керуючись п.4 ч.1 ст. 317 КАС України вважає необхідним, скасувати рішення суду першої інстанції в частині зобов'язання здійснити ПФ України виплату позивачу перерахованої пенсії, ухвалити цій частині нове судове рішення, яким зобов'язати ГУПФ України в Одеській області здійснити виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії.

Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Колегія суддів не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст. 315, п.4 ч.1 ст. 317, ст.ст. 321, 322, 325, п.2 ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Пенсійного фонду України задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 липня 2021 року скасувати в частині зобов'язання Пенсійний фонд України здійснити виплату, перерахованої з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02 квітня 2021 року №ЮО 107781, пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням виплачених сум.

Ухвалити в цій частині нове судове рішення, яким зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату, перерахованої з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02 квітня 2021 року №ЮО 107781, пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 липня 2021 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено16 вересня 2021 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Лук'янчук О.В.

Суддя: Ступакова І.Г.