15 вересня 2021 рокуСправа №: 695/2382/21
Номер провадження 3/695/1681/21
15 вересня 2021 рокум. Золотоноша
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Середа Л.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно;
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає за адресою АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 139 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №247368 від 07.08.2021 року, ОСОБА_1 07.08.2021 року о 16 год. 32 хв. на 111 км. + 800 м. автодороги Бориспіль-Запоріжжя, керуючи автомобілем ДАФ, д.н.з. НОМЕР_1 з причепом д.н.з. НОМЕР_2 , в наслідок перекидання розсипав пшеницю на проїжджу частину та в наслідок чого забруднив проїжджу частину масом з автомобіля та створив перешкоду в русі іншим учасникам руху, чим порушив вимоги п. 1.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена за ч. 1 ст. 139 КУпАП.
Під час розгляду матеріалів справи ОСОБА_1 свою вину та обставини, які вказані у протоколі про адміністративне правопорушення заперечував, вказуючи при цьому, що перекидання автомобіля сталося в наслідок його перевантаження, яке допустив його роботодавець.
Дослідивши матеріали справи та доводи особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 07.08.2021 року вбачається, що ОСОБА_1 ставиться у вину порушення вимог п. 1.5 ПДР України за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 139 КУпАП.
За приписами п. 1.5 Правил дорожнього руху дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
Частиною 1 ст. 139 КУпАП встановлена відповідальність за пошкодження автомобільних доріг, вулиць, дорожніх споруд, залізничних переїздів, трамвайних колій, технічних засобів регулювання дорожнього руху, самовільне знімання, закриття чи встановлення технічних засобів регулювання дорожнього руху, створення перешкод для дорожнього руху, в тому числі забруднення дорожнього покриття, або невжиття необхідних заходів щодо їх усунення та попередження інших учасників руху про небезпеку, що виникла, або невжиття посадовими особами, відповідальними за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, утримання автомобільних доріг та вулиць, громадянами - суб'єктами господарської діяльності заходів щодо заборони руху підвідомчих технологічних транспортних засобів, сільськогосподарської техніки і машин на гусеничному ходу автомобільними дорогами і вулицями, покриття яких може бути пошкоджене.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно ст. ст. 251, 252, 280 КупАП наявність адміністративного правопорушення і винність у його вчинені особи та інші обставини, що мають істотне значення для правильності вирішення справи про адміністративні правопорушення, підлягають доказуванню передбаченими законом способами, оцінка відповідних доказів має ґрунтуватись на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи у їх сукупності та законі. При розгляді справи про адміністративне правопорушення, поряд з іншим, підлягає з'ясуванню, чи було вчинено адміністративне правопорушення і чи винна дана особа у його вчинені та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Статтею 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Однак ні протоколом про адміністративне правопорушенні ні доданими до нього додатками не стверджується вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст.. 139 КУпАП.
Як вбачається із матеріалів справи висипання пшениці та автомобільного мастила на проїжджу частину сталося в наслідок дорожньо-транспортної пригоди, а тому відносно ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення за ст.. 124 КУпАП, копія якого додана до матеріалів справи.
Поруч із цим, матеріали справи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 139 КУпАП не містять відомостей, які б вказували на наявність умислу ОСОБА_1 на вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 139 КУпАП та складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, в матеріалах, доданих до протоколу про адміністративне правопорушення недостатньо доказів, як події, так і складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 139 КУпАП.
Суддя також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином суддя неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, про що зазначено в рішеннях ЄСПЛ по справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09 червня 2011 року, заява № 16347/02), «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», заява № 36673/04), «Карелін проти Росії» («
У відповідності до ст.. 7 КУпАП, ст. 62 Конституції України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення і не може бути піддана покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.256, ст. 139, ч. 2 ст.268, ч. 2 ст.277 КУпАП, -
Адміністративну справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 139 КУпАП провадженням закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана скарга до Черкаського апеляційного суду через Золотоніський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Середа Л.В.