Справа № 420/9477/21
14 вересня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Південний перевалочний комплекс» (68000, Одеська обл., м. Ізмаїл, вул. Аеродромне шосе, 2-Ж, код ЄДРПОУ 41128218) до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4) про визнання протиправною та скасування постанови, -
Товариство з обмеженою відповідальністю “Південний перевалочний комплекс” звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 280823 від 17 травня 2021 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 27.03.2021 року інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області було складено акт №271634 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Відповідно до даного акта встановлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. На підставі складеного акта №271634 від 27.03.2021 р., було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №280823 від 17.05.2021 року. Водночас, зазначена постанова прийнята з порушенням норм діючого законодавства України, що є підставою для її скасування.
Від повноважного представника відповідача 30.08.2021р. до суду надійшов відзив на позовну заяву (вхід.№ЕП/23055/21), в якому наголошено на неправомірність позовних вимог, оскільки інспекторами Одеського Управління Укртрансбезпеки здійснено габаритно-вагову перевірку вантажного транспортного засобу марки RENAULT, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом - контейнеровозом KRONE реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належать позивачу. Перевіркою виявлено порушення вимоги ст.48 ЗУ “Про автомобільний транспорт”, відповідальність за що передбачена абз. 14 ч.1 ст. 60 ЗУ “Про автомобільний транспорт”. Саме з урахуванням означеного порушення, окрім Акта перевірки, складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0057011 від 27.03.2021р.. та інші документи перевірки. При зважуванні виявлено перенавантаження на строєнну вісь на 25,67 тони. Зазначене є перевищенням від допустимої норми маси на строєнну вісь 1,67 тон. Тобто, відсоток перевищення склав більше 5%. а саме 6,96%, що є підставою для застосування штрафної санкції у сумі 8500 грн. Параметри визначені в Акті про перевищення параметрів відповідає показникам результатів виміру, та вказують на перевищення нормативних параметрів. Також, відповідач зазначає, що на розгляд справи - 17.05.2021р. позивач був належним чином та завчасно викликаний рекомендованим листом з повідомленням, про що свідчать запрошення від 04.05.21р. вих. №32531/20.1/24-21, а також список поштових відправлень з повідомленням №1725 від 05.05.2021 р. Таким чином, відповідачем було виконано всі вимоги передбачені законодавством, з огляду на що, визнання його дії протиправними як по складенню матеріалів контролю так і застосуванню штрафів є безпідставними.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29.06.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №420/9477/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Південний перевалочний комплекс» до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, 27.03.2021 року інспектором Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в пункті габаритно-вагового контролю А/д М-05 Київ-Одеса (452 км+811), здійснено ваговий контроль вантажного транспортного засобу RENAULT, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом - контейнеровозом KRONE реєстраційний номер НОМЕР_2 .
За результатами проведення зважування вищеозначеного транспортного засобу, інспектором Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів 030930 від 21.07.2020 р., у якому встановлено, що в транспортному засобі допущено перенавантаження на строєну вісь.
За результатами перевірки складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №271634 від 27.03.2021 р., яким встановлено ч.1 абз. 14 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
27.03.2021 р. посадовою особою Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю, у якій зазначено про перевищення транспортним засобом RENAULT, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом - контейнеровозом KRONE реєстраційний номер НОМЕР_2 нормативно вагових параметрів.
З матеріалів справи вбачається, що Управлінням також складено Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акта №005704 від 27.03.2021р., яким визначено суму плати за проїзд у розмірі 102,00 євро.
За наслідками розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Олексієм Шинкевичем винесено Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №280823 від 17.05.2021 року, якою до Товариство з обмеженою відповідальністю “Південний перевалочний комплекс” застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 8 500 грн.
Суд встановив, що позивач транспортний засіб RENAULT, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом - контейнеровозом KRONE реєстраційний номер НОМЕР_2 передав в оренду ТОВ «Одеська Торгова Компанія» (код ЄДРПОУ 42854854), про що свідчать договір оренди транспортних засобів №16/07/2020 р. від 16.07.2020 р. та акти прийому передачі, транспортних. Тобто ТОВ «Одеська Торгова Компанія» (код ЄДРПОУ 42854854), виступала в якості перевізника.
Вищезазначене послугувало підставою для звернення позивача до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, позовні вимоги Товариство з обмеженою відповідальністю “Південний перевалочний комплекс” про визнання протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 280823 від 17 травня 2021 року, підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спірні правовідносини щодо здійснення державного контролю на автомобільному транспорті виникли між позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю “Південний перевалочний комплекс”, який є суб'єктом господарювання, та суб'єктом владних повноважень - Південним міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки, яке є територіальним органом Укртрансбезпеки.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015року, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно з п.8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015року, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Підпунктом 15 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015року передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування;
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006року, відповідно до пунктів 3,4 якого органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи, які здійснюють контроль шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Пунктом 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006року встановлено вичерпний перелік підстав під час проведення рейдової перевірки, серед яких зазначено перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України “Про автомобільний транспорт” документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Згідно з п.16 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті під час рейдової перевірки може проводитись габаритно-ваговий контроль.
Так, як встановлено судом, та зазначено вище, 27.03.2021 року інспекторами Управління Укртрансбезпеки в пункті габаритно-вагового контролю А/д М-05 Київ-Одеса (450 км+811), здійснено перевірку вантажного транспортного засобу RENAULT, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом - контейнеровозом KRONE реєстраційний номер НОМЕР_2 .
За результатами проведення зважування вантажного транспортного засобу RENAULT, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом - контейнеровозом KRONE реєстраційний номер НОМЕР_2 , інспекторами Управління Укртрансбезпеки складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0057011 від 27.03.2021р., у якому встановлено, що в транспортному засобі допущено перенавантаження на строєнну вісь.
27.03.2021 р. посадовою особою Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю, у якій зазначено про перевищення транспортним засобом RENAULT, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом - контейнеровозом KRONE реєстраційний номер НОМЕР_2 нормативно вагових параметрів.
З матеріалів справи також вбачається, що Управлінням був складений Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №005704 від 27.03.2021р., яким визначено суму плати за проїзд у розмірі 102,00євро.
27.03.2021 року інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №271634, в якому зазначено про порушення вимог ч.1 абз.14 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт”.
За наслідками розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Олегом Шинкевичем винесено Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №280823 від 17.05.2021 року, якою до Товариства з обмеженою відповідальністю “Південний перевалочний комплекс” застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 8 500 грн.
Відповідальність автомобільних перевізників за порушення законодавства про автомобільний транспорт у вигляді адміністративно-господарських штрафів встановлено ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідно до якої за надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, застосовується штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Підпунктом 15 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015року, визначено повноваження Укртрансбезпеки, яка відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначено Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879, відповідно до п.п.4 п.2 якого габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до пунктів 12, 13, 14 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані. Вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю визначаються Мінінфраструктури.
Згідно з п.28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Статтею 33 Закону України “Про автомобільні дороги” передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001 року).
Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001року за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 тонн або фактичною масою понад 24 тонн автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Пунктом 21 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879 передбачено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. У разі наявності підозри щодо перевищення нормативних габаритно-вагових параметрів транспортного засобу, працівники пунктів габаритно-вагового контролю проводять його повторне зважування.
Згідно зі статтею 8 Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність” у сфері законодавчо регульованої метрології застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам щодо точності, регламентованим для таких засобів, у встановлених умовах їх експлуатації.
Експлуатація засобів вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології, здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби.
Відповідно до п.12 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879, вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Натомість, зі складених фахівцями Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, та наявними у матеріалах справи Акта про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0057011 від 27.03.2021 р., неможливо встановити на яких вагах (якої марки, моделі, з якими характеристиками, можливими чи допустимими похибками) проводилося зважування вантажного транспортного засобу RENAULT, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом - контейнеровозом KRONE реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Крім того, суд зазначає, що позивач транспортний засіб RENAULT, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом - контейнеровозом KRONE реєстраційний номер НОМЕР_2 передав в оренду ТОВ «Одеська Торгова Компанія» (код ЄДРПОУ 42854854), про що свідчать договір оренди транспортних засобів №16/07/2020 р. від 16.07.2020 р. та акти прийому передачі, транспортних. Тобто ТОВ «Одеська Торгова Компанія» (код ЄДРПОУ 42854854), виступала в якості перевізника.
Відтак, з урахуванням вищеозначеного, судом встановлено, що відповідачем - Південним міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки, на виконання вимог ч.2 ст.77 КАС України, не доведено достовірність та правильність результатів вимірювань при здійсненні зважування вантажного транспортного засобу RENAULT, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом - контейнеровозом KRONE реєстраційний номер НОМЕР_2 при визначенні навантажень на осі, та його загальної ваги, у зв'язку з чим спірна постанова Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 280823 від 17 травня 2021 року на суму 8500,00грн., є необґрунтованою, та такою, що складена всупереч вимогам чинного законодавства.
Абзацом 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003року №3-рп/2003 визначено, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
З наведеного слідує, що метою адміністративного судочинства є захист прав, свобод та охоронюваних законом інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (органів місцевого самоврядування), а тому вирішуючи спір по суті необхідно встановити наявність порушених прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів позивача, а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені приписами чинного законодавства, чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Південний перевалочний комплекс» до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови, підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно ч.ч.1, 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи висновок суду про задоволення позовних вимог, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для стягнення з відповідача судового збору у розмірі 2270,00
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Південний перевалочний комплекс» (68000, Одеська обл., м. Ізмаїл, вул. Аеродромне шосе, 2-Ж, код ЄДРПОУ 41128218) до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови, задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 280823 від 17 травня 2021 року.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4, код ЄДРПОУ 39816845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Південний перевалочний комплекс» (68000, Одеська обл., м. Ізмаїл, вул. Аеродромне шосе, 2-Ж, код ЄДРПОУ 41128218) судові витрати по сплаті судового збору у загальному розмірі 2 270(дві тисячі двісті сімдесят) гривень.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Рішення складено 14.09.2021року, з урахуванням знаходження судді Харченко Ю.В. у черговій щорічній, та додатковій відпустках, у період часу з 09.08.2021р. по 31.08.2021р.; 02.09.20021р. - 03.09.2021р., а також на лікарняному - з 06.09.2021р. по 08.09.2021р., включно.
Суддя Харченко Ю.В.