Рішення від 07.09.2021 по справі 918/567/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" вересня 2021 р. м. Рівне Справа № 918/567/21

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Торчинюк В.Г., при секретарі судового засідання Мамчур А.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Фізичної особи - підприємця Хомуйло Павліни Семенівни

до відповідача: Регіонального відділення Фонду Державного майна України

по Рівненській та Житомирській області

про внесення змін до договору оренди державного майна

В засіданні приймали участь:

від позивача: Крестинська Л. А. (Ордер серія ВК № 1025062 від 07.07.21 року);

Хомуйло П. С. (паспорт серії НОМЕР_1 від 04.09.96 року);

від відповідача: Беркута Є. В. (довіреність № 6 від 27.01.21 року).

Описова частина:

09 липня 2021 року Фізична особа - підприємець Хомуйло Павліна Семенівна звернулася до Господарського суду Рівненської області з позовом до відповідача Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях про внесення змін до договору оренди державного майна.

Ухвалою суду від 12 липня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 918/567/21 за позовною заявою Фізичної особи - підприємця Хомуйло Павліни Семенівни до Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Рівненській та Житомирській області про внесення змін до договору оренди державного майна. Визначено справу розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначити на 27 липня 2021 року на 13:40 год.

26 липня 2021 року через відділ канцелярії відповідачем подано відзив на позовну заяву в якому останній зазначає про безпідставність позову, просить суд відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою суду від 27 липня 2021 року розгляд справи відкладено на 19 серпня 2021 року.

06 серпня 2021 року через відділ канцелярії позивачем подано відповідь на відзив, в якому останній зазначає про безпідставність наведених у відзиві на позовну заяву тверджень, а тому просить суд позов задоволити.

06 серпня 2021 року через відділ канцелярії позивачем подано клопотання про поновлення процесуального строку, в якому останній просить суд поновити строк для подачі відповіді на відзив у зв'язку із поважністю причин, яка судом була задоволено.

16 серпня 2021 року відповідачем через відділ канцелярії подано письмові пояснення, в яких останній вказує на безпідставність тверджень позивача.

18 серпня 2021 року відповідачем подано письмові пояснення в яких останній вказує на норми права, які недотримані позивачем при поновленні (продовженні) договору оренди та робить висновок про безпідставність позову.

Ухвалою суду від 19 серпня 2021 року закрито підготовче провадження у справі №918/567/21. Призначено справу до судового розгляду по суті на 07 вересня 2021 року.

07 вересня 2021 року через відділ канцелярії позивачем подано заяву про уточнення формулювань змісту позовних вимог, в якій останній просить суд вважати внесеними зміни до договору оренди державного майна №1619-2018 від 16 липня 2018 року, якими збільшується строк оренди до 5 років, а саме продовженим до 15 липня 2023 року включно, та зобов'язати відповідача викласти та підписати договір оренди із зазначенням строку оренди з 16 липня 2018 року до 15 липня 2023 року включно.

Судом прийнята вищезазначена заява до розгляду.

Згідно частини 3 статті 46 ГПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п'ять днів до початку першого судового засідання у справі.

Вбачається, вищезазначена заява по своїй суті змінює предмет і підстави позову, фактично позивач доповнює позовні вимоги та просить суд зобов'язати відповідача вчинити дії.

Враховуючи зазначене, суд зазначає, одночасна зміна предмету і підстав позову в межах рогляду справи не допускається, оскільки по своїй суті є заявленням нового позову.

За вказаних обставин суд відмовляє в задоволенні заяви ФОП Хомуйло П.С. про уточнення формулюваня змісту позовних вимог.

У судовому засіданні 07 вересня 2021 року уповноважений представник позивача просив суд позов задоволити в повному обсязі, з підстав зазначених у позовній заяві, в свою чергу відповідач заперечив проти позову з підстав зазначених у відзиві на позов та письмових поясненнях, просив суд в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Мотивувальна частина:

Між Фізичною особою-підприємцем Хомуйло Павліною Семенівною (надалі - ФОП Хомуйло П.С.) та Регіональним відділенням Фонду держаного майна України по Рівненській та Житомирській областях (надалі - Регіональне відділення) укладено договір оренди державного майна № 1619-2018 від 16 липня 2018 року об'єкта права державної власності - Будівля ІДН, площею 86,3 кв.м., що розташована за адресою: Рівненська область смт.Володимирець, вул.Грушевського, 65 (а.с. 6 - 8).

Предметом даного договору є будівля ІДН, площею 86,3 кв. од., що розташована за адресою: Рівненська область, смт. Володимирець, вул. Грушевського, 65 та перебуває на балансі Кузнецовського МВ (з обслуговування м. Кузнецовськ та Володимирецького району) УМВС України в Рівненській області (надалі - Балансоутримувач). Вартість визначена згідно з висновком про вартість майна на 30 квітня 2018 року становить за незалежною оцінкою 233 700 (двісті тридцять три тисячі сімсот) грн., без врахування ПДВ.

Згідно п. 1.2 Договору, майно передається в оренду з метою розміщення торговельного об'єкту з продажу непродовольчих товарів, крім товарів підакцизної групи.

Відповідно до п. 3.1 Договору, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінетом Міністрів України від 04 жовтня 1995 року №786 (зі змінами та доповненнями) і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку червень 2018 - 3 505, 50 грн.

Пунктом 10.1 Договору, цей договір укладено строком на 2 (два) роки 11 місяців, що діє з "16" липня 2018 до "16" червня 2021 року включно.

16 липня 2018 року між сторонами підписано акт прийому передачі нерухомого майна, згідно якого Регіональне відділення перадало, а ФОП Хомуйло П.С. прийняла майно яке є предметом договору оренди (а.с. 9), зазначений акт підписаний сторонами без заперечень та зауважень.

14.09.2018 Договором про внесення змін до Договору оренди державного майна №1619-2018 від 16.07.2018 року (а.с. 11) було викладено пункти 1.1., 1.2. та 3.1. у наступній редакції: "1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно (майно) - є будівля ІДН, площею 86,3 кв. м., що розташована за адресою: Рівненська область, смт. Володимирець, вул. Грушевського, 65 та перебуває на балансі Кузнецовського МВ (з обслуговування м. Кузнецовськ та Володимирецького району) УМВС України в Рівненській області (надалі - Балансоутримувач). Вартість визначена згідно з висновком про вартість майна на 30 квітня 2018 року і становить за незалежною оцінкою 233 700 (двісті тридцять три тисячі сімсот) грн., без врахування ПДВ.

1.2. Договору, майно передається в оренду з метою розміщення торговельного об'єкту з продажу продовольчих товарів, крім товарів підакцизної групи.

3.1. Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінетом Міністрів України від 04 жовтня 1995 року №786 (зі змінами та доповненнями) Розмір орендної плати за базовий місяць - серпень 2018 року становить без ПДВ - 1 547, 10 грн.

28.08.2019 Договором про внесення змін до Договору оренди державного майна №1619-2018 від 16.07.2018 року (а.с. 13) було викладено п. 1.1. Договору у новій редакції: "1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно (Майно) - є будівля ІДН, площею 86,3 кв. м., що розташована за адресою: Рівненська область, смт. Володимирець, вул. Грушевського, 65 та перебуває на балансі Головного управління Національної поліції України в Рівненській області (надалі - Балансоутримувач). Вартість визначена згідно з висновком про вартість майна на 30 квітня 2018 раку і становить за незалежною оцінкою 233 700 (двісті тридцять три тисячі сімсот) грн., без врахування ПДВ.

ФОП Хомуйло П.С. надіслала до Регіонального відділення заява від 17.02.2021 року (а.с. 14-15) у якій остання просила внести зміни до Договору та продовжити строк дії Договору оренди на 5 років, а саме з 16 липня 2018 року по 15 липня 2023 включно. ФОП Хомуйло П.С. аргументувала необхідність внесення змін до Договору у зв'язку із приведенням Договору у відповідності до ЗУ "Про оренду державного та комунального майна".

09.10.2021 року листом №5309/116/05/37-2020 Головне управління Національної поліції України в Рівненській області (а.с. 36) повідомило Регіональне відділення про те, що орендарем здійснено невід'ємні поліпшення, без погодження з балансоутримувачем та орендодавцем.

16.03.2021 року листом №1992/116/05/31-2021 Головне управління Національної поліції України в Рівненській області (а.с. 39) повідомило Регіональне відділення, що під час перевірки використання орендованого майна, яка відбулася 17.09.2020, балансоутримувачем було встановлено, що орендар - ФОП Хомуйло П.С. порушує умови Договору, а саме: використання орендованого майна не за цільовим призначенням, передача частини майна в суборенду, без погодження з балансоутримувачем здійснено ремонтні роботи, якими порушено конструкцію несучої стіни. Окрім того було повідомлено, що балансоутримувач не надає згоду на продовження та внесення змін до договору оренди, а також те, що майно після припинення договору оренди буде використовуватись Балансоутримувачем для потреб відділення поліції № 1 Вараського районного відділу поліції ГУНП в Рівненській області.

З матеріалів справи вбачається, що балансоутримувачем повідомлено Регіональне відділення про порушення умов договору оренди № 1619-2018 від 16.07.2018 року орендарем ФОП Хомуйло П.С.

23.03.2021 року Регіональне відділення повідомило Хомуйло П.С. листом № 18-02- 0898 про відмову у продовженні строку дії Договору оренди державного майна № 1619-2018 від 16.07.2018 року (а.с. 40).

Наказом Регіонального відділення №296 від 07.05.2021 року було прийнято рішення про відмову у продовженні договору оренди нерухомого майна від 16.07.2018 року №1619-2018.

07.05.2021 року листом №18-02-1469 Регіональне відділення повідомило ФОП Хомуйло П.С. та Балансоутримувача про припинення договору оренди та проінформувало про необхідність повернення майна з оренди за актом приймання-передавання (а.с. 43).

З матеріалів справи судом встановлено, що договір оренди нерухомого майна від 16.07.2018 року №1619-2018 припинив свою дію 16.06.2021 року.

Процедура передачі державного майна в оренду регулюється Законом України "Про оренду державного та комунального майна", а також Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №483 від 03.06.2020 року (надалі - Порядок).

Відповідно до п. 125 Порядку, не допускається внесення змін до договору оренди з метою збільшення строку дії договору оренди, крім випадків коли договір був укладений на строк, що становить менш як п'ять років, та з моменту укладення не продовжувався, і заява орендаря стосується збільшення строку оренди з метою приведення його у відповідність із визначеним Законом мінімальним строком. Заява орендаря підлягає задоволенню, якщо право власності на об'єкт оренди зареєстровано за державою (відповідною територіальною громадою) у державному реєстрі речових прав станом на дату заяви орендаря або станом на дату закінчення строку, на який був укладений договір.

Відповідно до ч.4 ст. 16 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", порядком передачі майна в оренду встановлюються особливості внесення змін до умов договорів оренди та підстав для внесення таких змін, зокрема щодо: зміни площі орендованого приміщення; зміни графіка використання приміщення, яке перебуває у погодинній оренді; зміни строку оренди, у разі якщо договір був укладений на строк, менший ніж мінімальний строк оренди, передбачений частиною третьою статті 9 цього Закону; зміни цільового призначення, за яким орендар повинен використовувати- об'єкт оренди у разі якщо орендар не має права використовувати майно за будь-яким цільовим призначенням; інших змін. Внесення змін до договору оренди здійснюється з урахуванням установлених цією статтею та Порядком передачі майна в оренду обмежень за згодою сторін до закінчення строку його дії, з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач.

Відповідно до 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", рішення про відмову у продовженні договору оренди може бути прийнято: у випадках, передбачених статтею 7 цього Закону; якщо орендоване приміщення необхідне для власних потреб балансоутримувача, які обґрунтовані у письмовому зверненні балансоутримувача, поданому ним орендарю; якщо орендар, який бажає продовжити договір оренди майна в порядку, встановленому частиною другою статті 18 цього Закону, не надав звіт про оцінку об'єкта оренди у визначений цим Законом строк; якщо орендар порушував умови договору оренди та не усунув порушення, виявлені балансоутримувачем або орендодавцем у строк, визначений у приписі балансоутримувача та/або орендодавця; якщо орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців; якщо орендар станом на дату довідки балансоутримувача, передбаченої частиною шостою статті 18 цього Закону, має заборгованість зі сплати орендної плати або не здійснив страхування об'єкта оренди, чи має заборгованість зі сплати страхових платежів.

У відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендар має право за письмовою згодою орендодавця з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, передати в суборенду державне та комунальне майно, за виключенням майна, отриманого таким орендарем без проведення аукціону (конкурсу), та якщо інше не передбачено договорами оренди, укладеними до моменту набрання чинності цим Законом.

З зазначеного вбачається, що Регіональне відділення правомірно скористалося своїм правом та з урахуванням порушень в частині неналежного виконання умов Договору збоку орендаря, а також необхідність майна Балансоутримувачу для використання для власних потреб, відмовило в продовженні спірного договору оренди.

Крім того, судом враховано наступне.

Відповідно до ч.3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", договори оренди можуть бути продовжені на той самий строк, на який вони були укладені, на підставі заяви орендаря про продовження договору, поданої орендодавцю не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди.

Згідно приписів частини першої ст. 777 ЦК України наймач, який належно виконує свої обов'язки за договором найму, після спливу строку договору має переважне право перед іншими особами на укладення договору найму на новий строк. Наймач, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору найму на новий строк, зобов'язаний повідомити про це наймодавця до спливу строку договору найму у строк, встановлений договором, а якщо він не встановлений договором, - в розумний строк. Умови договору найму на новий строк встановлюються за домовленістю сторін. У разі недосягнення домовленості щодо плати та інших умов договору переважне право наймача на укладення договору припиняється.

Статтею 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Верховний Суд у постанові від 26.02.2019 по справі №905/803/18 дійшов наступного висновку: "Відповідно до частин першої, другої статті 773 ЦК України наймач зобов'язаний користуватися річчю відповідно до її призначення та умов договору. Якщо наймач користується річчю, переданою йому у найм, не за її призначенням або з порушенням умов договору найму, наймодавець має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків".

Частиною 2 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що без проведення аукціону можуть бути продовжені договори, які: укладені та продовжуються вперше, за умови, якщо строк оренди за такими договорами становить п'ять років або менше.

Пунктом 135 Порядку визначено, що орендар, що має право продовжити договір оренди без проведення аукціону, звертається до орендодавця із заявою про продовження договору оренди не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди. Якщо орендар не подав заяву про продовження договору оренди у зазначений строк, то орендодавець не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії договору оренди повідомляє орендаря про те, що договір оренди підлягає припиненню на підставі закінчення строку, на який його було укладено, у зв'язку з тим, що орендар не подав відповідну заяву у визначений Законом строк, та про необхідність звільнення орендованого приміщення і підписання акта приймання-передачі (повернення з оренди) орендованого майна.

Згідно пункту 136 Порядку, заява подається шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в електронній торговій системі. Орендар додає до заяви документи, передбачені пунктом 113 цього Порядку та звіт про оцінку майна. Рецензування звіту про, оцінку майна здійснюється відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

З пункту 113 Порядку вбачається, що до заяви додаються: для фізичних осіб: громадян України - копія довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, а для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку в паспорті - копія паспорта громадянина України (у випадку наявності паспорта громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, до заяви на оренду додається копія такого паспорта або копія довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків за вибором особи); для іноземців та осіб без громадянства - копія документа, що посвідчує особу.

З матеріалів справи вбачається, в порушення вимог Порядку Орендар не подав відповідну заяву шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в електронній торговій системі.

Верховний Суд України у постанові від 05.02.2020 у справі № 904/825/19 у схожих спірних відносинах дійшов наступного висновку, неналежне виконання орендарем своїх обов'язків за договором є підставою для відмови такому орендарю в укладенні договору на новий термін в порядку реалізації ним свого переважного права, оскільки таке право не виникає.

Пунктом 10.6 Договору визначено, що чинність цього Договору припиняється в наслідок: закінчення строку, на який його було укладено.

Відповідно до ч.2, ст. 291 ГК України Договір оренди припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено.

Згідно із статтями 627, 628 та 629 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

У відповідності до ч. 1, ст. 763 ЦК України, договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Судом з урахуванням наведеного встановлено, що порядок передачі державного майна в оренду регулюється спеціальним законодавством і відповідно до вимог даного законодавства, ФОП Хомуйло П.С. не було вчинено усіх необхідних дій для продовження дії Договору оренди, відтак такий договір припинив свою дію, про що було зазначено вище.

Вищий господарський суд України у постанові від 30.11.2010 року № 23/6 дійшов наступного висновку, строк договору є однією із складових його змісту. Строком є термін дії певного договору. Строк дії договору визначається сторонами на їх власний розсуд. Згідно ст.252 ЦК України, строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Початок строку чи його закінчення можуть визначатися вказівкою на календарну дату або на подію, що має неминуче настати. Таким чином, у випадку настання календарної дати або відповідної події, визначених договором, дія останнього припиняється. При цьому слід розрізняти припинення безпосередньо дії договору та припинення Зобов'язань, визначених ним. Отже, тільки до закінчення терміну дії договору до нього можуть бути внесені певні зміни та доповнення за рішенням суду.

Після закінчення строку договору оренди він може бути продовжений на такий самий строк, на який цей договір укладався, за умови, якщо проти цього не заперечує орендодавець. Аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 07.02.2018 у справі № 914/433/16, від 09.04.2019 у справі № 904/3415/18.

Окрім того, судом враховано, що між сторонами уже вносилися зміни в спірний договір, які оформлялися відповідними додатковими угодами, про що зазначалося вище по тексту.

Відповідно судом враховано, що між сторонами сформована практика, що усі зміни до договору вносяться шляхом підписання додаткових угод, натомість матеріали справи не містять примірника додаткової угоди підписаної зі сторони ФОП Хомуйло П.С., яким останній пропонував би внести зміни до договору оренди, в частині терміну дії, надісланого для Регіонального відділення.

Отже, вбачається, що позивачем недотримана процедура уставлена між сторонами щодо внесення змін до договору оренди, передбачена зокрема і нормами Цивільного законодавства, зокрема шляхом оформлення відповідних додаткових угод.

Отже, враховуючи усе зазначене вище, суд приходить до висновку, що позовна вимога ФОП Хомуйло П.С. про внесення змін до договору оренди державного майна є безпідставною, такою що не ґрунтується на нормах права, а тому в її задоволенні суд відмовляє в повному обсязі.

Окрім того, оскільки зазначене орендоване майно знаходиться у власності держави, при його передачі в оренду застосовується спеціальне законодавство, про що зазначалося вище, тому судом враховані наступні норми права.

Згідно з правилами частини 2 Перехідних положень Закону України "Про оренду державного та комунального майна" № 157-IX, договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом, до дати, яка наступить раніше: набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбачений абзацом п'ятим частини другої статті 18 цього Закону, або 1 липня 2020 року.

Після настання однієї з дат, яка відповідно до цього пункту наступить раніше, але у будь-якому випадку не раніше дня введення в дію цього Закону, договори оренди продовжуються в порядку, визначеному цим Законом.

Договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені.

У відповідності до статті 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-IX, етапність передачі в оренду державного та комунального майна передбачає: прийняття рішення щодо наміру передачі майна в оренду; внесення інформації про потенційний об'єкт оренди до ЕТС (електронна торгова система); прийняття рішення про включення потенційного об'єкта оренди до одного із Переліків (Перелік об'єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду на аукціоні; Перелік об'єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду без проведення аукціону); опублікування інформації про потенційний об'єкт оренди, щодо якого прийнято рішення про включення до одного з Переліків, в ЕТС; розміщення в ЕТС оголошення про передачу майна в оренду; проведення аукціону на право оренди майна або передача об'єкта в оренду без проведення аукціону, укладення та публікація в ЕТС договору оренди.

Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, включаючи особливості передачі його в оренду (далі - Порядок передачі майна в оренду) визначається Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері реалізації майна (майнових прав, інших активів) або прав на нього на конкурентних засадах у формі аукціонів, у тому числі електронних аукціонів, та здійснює контроль за її реалізацією.

Особливості передачі в оренду комунального майна, передбачені цим Законом, додатково можуть визначатися рішенням представницьких органів місцевого самоврядування з урахуванням вимог і обмежень, передбачених цим Законом і Порядком передачі майна в оренду.

Згідно з вимогами статті 15 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-1Х, право на отримання в оренду державного та комунального майна без проведення аукціону мають: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, інші установи і організації, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів; релігійні організації для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній; Пенсійний фонд України та його органи; дипломатичні представництва, консульські установи іноземних держав, представництва міжнародних міжурядових організацій в Україні для виконання функцій дипломатичного представництва, консульських і статутних функцій міжнародних міжурядових організацій.

Право на отримання в оренду державного та комунального майна, що не міститься в переліку першого типу, без проведення аукціону також мають: музеї; державні та комунальні підприємства, установи, організації у сфері культуру і мистецтв чи громадські організації у сфері культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки або їх члени під творчі майстерні); заклади освіти всіх форм власності, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності; громадські організації ветеранів для розміщення реабілітаційних установ для ветеранів; реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю для розміщення таких реабілітаційних установ; державні та комунальні спеціалізовані підприємства, установи та заклади соціального обслуговування, що надають соціальні послуги відповідно до Закону України "Про соціальні послуги"; державні видавництва і підприємства книгорозповсюдження; вітчизняні видавництва та підприємства книгорозповсюдження, що забезпечують підготовку, випуск та (чи) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою (за винятком видань рекламного та еротичного характеру); народні депутати України і депутати місцевих рад для розміщення громадської приймальні; потенційні орендарі для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує п'яти календарних днів протягом шести місяців, а також щодо майна, яке передається суб'єктам виборчого процесу з метою проведення публічних заходів (зборів, дебатів, дискусій) під час та на період виборчої кампанії; потенційні орендарі для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує державні та комунальні спортивні клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, школи вищої спортивної майстерності, центри олімпійської підготовки, центри студентського спорту закладів вищої освіти, фізкультурно-оздоровчі заклади, центри фізичного здоров' я населення, центри фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, а також бази олімпійської, параолімпійської та дефлімпійської підготовки; громадські об'єднання фізкультурно-спортивної спрямованості, що є неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, утворені ними спортивні клуби (крім спортивних клубів, що займаються професійним спортом), дитячо-юнацькі спортивні школи, школи вищої спортивної майстерності, центри олімпійської підготовки, центри студентського спорту закладів вищої освіти, центри фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, що є неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, - виключно для проведення спортивних заходів або надання фізкультурно-спортивних послуг; потенційні орендарі для організації та надання послуг з метою боротьби та протидії поширенню коронавірусної хвороби (СО УГО-19) на період дії карантину, зумовленого протидією поширенню коронавірусної хвороби (СОУГО-19).

Згідно з приписами статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-IX, продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

Без проведення аукціону можуть бути продовжені договори, які: укладені та продовжуються вперше, за умови, якщо строк оренди за такими договорами становить п'ять років або менше; укладені без проведення аукціону з установами, організаціями, передбаченими частиною першою статті 15 цього Закону;

укладені без проведення аукціону з підприємствами, установами, організаціями, передбаченими частиною другою статті 15 цього Закону відповідно до вимог етапі 15 цього Закону, крім випадків, передбачених абзацами одинадцятим та дванадцятим частини другої статті 15 цього Закону;

укладені з підприємствами, установами, організаціями, що надають соціально важливі послуги населенню, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, додатковий перелік яких може бути визначений представницькими органами місцевого самоврядування згідно із законодавством.

Отже, враховуючи зазначені норми права, а також те, що Регіональне відділення відмовило у внесенні змін у договір оренди в частині продовженні дії договору у зв'язку з невиконанням належним чином умов договору, що підтверджується матеріалами справи, ФОП Хомуйло П.С. мала право звернутися до орендодавця, щодо укладення нового договору у порядку визначеному законодавством.

Відповідно до положень частини 3 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-IX, договори оренди можуть бути продовжені на той самий строк, на який вони були укладені, на підставі заяви орендаря про продовження договору, поданої орендодавцю не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди. А відповідно до норм частини 8 цієї ж статті, орендар, який звертається із заявою про продовження договору оренди відповідно до абзацу четвертого частини сьомої цієї статті, зобов'язаний разом із такою заявою надати орендодавцю звіт про оцінку майна та рецензію на цей звіт.

Відповідно до приписів статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-IX, однією з підстав для відмови у продовженні договору оренди серед іншого є ненадання орендарем, який бажає продовжити договір оренди марна, звіту про оцінку об'єкта оренди у визначений цим Законом строк.

Вбачається, орендар не звертався до Регіонального відділення з заявою, щодо застосування процедури продовження Договору оренди не пізніше ніж за три місяці до закінчення його дії, а також не подав звіт про оцінку майна та рецензію на цей звіт, за таких обставин внесення змін в договір оренди без аукціону є неможливим, оскільки фактично Регіональним відділенням будуть порушені вимоги закону, щодо передачі державного майна в оренду, зокрема безпідставне продовження дії договору оренди, без дотримання передбаченого чинним законодавством України порядку.

Суд констатує, що право ФОП Хомуйло П.С., щодо участі у подальшому аукціоні ніяким чином не обмежується.

Відтак, враховуючи усе зазначене вище, суд відмовляє в задоволенні позову, щодо внесення змін до договору оренди державного майна №1619-2018 від 16.07.2018 року, укладеного між ФОП Хомуйло П.С. та Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Рівненській та Житомирських областях, а саме, викласти пункт 10.1 договору в редакції "Цей договір укладено строком на 5 років, що діє з 16 липня 2018 року до 15 липня 2023 року включно.» Договір вважати зміненим з 16 червня 2021 року, як безпідставний та недоведений.

Згідно частини 1 статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

У відповідності до статті 129 ГПК України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

По справі, в якості судових витрат позивачем заявлено заявлено оплату судового збору в розмірі 2 270 грн. 00 коп., оскільки в задоволенні позову відмовлено, судові витрати залишаються за ФОП Хомуйло П.С.

Враховуючи вище викладене та керуючись ст. ст. 129, 237-240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення через господарський суд, що прийняв рішення або безпосередньо до апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.

Повний текст рішення складено та підписано 13 вересня 2021 року.

Суддя Вадим Торчинюк

Віддруковано 3 примірники:

1 - до справи;

2 - позивачу рекомендованим ( АДРЕСА_1 );

3 - відповідачу рекомендованим (33001, м. Рівне, вул. Петра Могили, 24).