79014,м.Львів, вул.Личаківська, 128
08.09.2021 Справа № 914/3397/20
Господарський суд Львівської області, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали заяви Державної податкової служби України, м. Київ, в особі Головного управління ДПС у Львівській області, м. Львів, про грошові вимоги до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Промисловий ремонт» в сумі 16133019,12 грн.
у справі за заявою: Головного управління ДПС у Львівській області, м. Львів
про: банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Промисловий ремонт» (вул. Хуторівка, 40А, м. Львів, 79000, ідентифікаційний код 36608356)
Суддя В.М. Артимович,
секретар судового засідання О.П. Іванило
За участю представників:
від кредитора: Янкович Н.А. - представник (до оголошення перерви);
від кредитора (Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області): Цимбор Н.Я. - представник (до оголошення перерви);
від заявника (Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області): Кошевий А.Л. - представник (до оголошення перерви);
від заявника (Кованова С.Ю.): не з'явився;
ліквідатор: не з'явився.
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла заява Головного управління ДПС у Львівській області про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Промисловий ремонт» (вул. Хуторівка, 40А, м. Львів, 79000, ідентифікаційний код 36608356).
Ухвалою суду від 22.01.2021 заяву ГУ ДПС у Львівській області про відкриття провадження у справі про банкрутство ТзОВ «Промисловий ремонт» прийнято до розгляду, підготовче засідання суду призначено на 10.02.2021.
Ухвалою суду від 10.02.2021 відкрито провадження у справі про банкрутство ТзОВ «Промисловий ремонт», визнано вимоги кредитора ГУ ДПС у Львівській області в сумі 4952141,18 грн., визнано вимоги в сумі 5331194,21 грн. штрафних санкцій та пені (які не враховуються як підстава для відкриття провадження у справі про банкрутство), введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника ТзОВ «Промисловий ремонт», введено процедуру розпорядження майном ТзОВ «Промисловий ремонт», розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Чорнія М.В., оприлюднено на офіційному веб-порталі судової влади України оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство ТзОВ «Промисловий ремонт», попереднє засідання суду призначено на 24.03.2021.
В судовому засіданні 27.05.2021 припинено процедуру розпорядження майном ТзОВ «Промисловий ремонт», припинено повноваження арбітражного керуючого Чорнія М.В. як розпорядника майна ТзОВ «Промисловий ремонт», визнано ТзОВ «Промисловий ремонт» банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, заяву арбітражного керуючого Чорнія М.В. від 17.05.2021 за № 02-01/4455 задоволено, призначено ліквідатором ТзОВ «Промисловий ремонт» арбітражного керуючого Чорнія М.В., господарську діяльність ТзОВ «Промисловий ремонт» завершено, строк виконання всіх грошових зобов'язань ТзОВ «Промисловий ремонт» вважати таким, що настав, припинено нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута, оприлюднено у встановленому ч. ч. 3, 4 ст. 59 КУзПБ порядку на офіційному веб-порталі судової влади України повідомлення про визнання боржника ТзОВ «Промисловий ремонт» банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, припинено повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, зобов'язано посадових осіб ТзОВ «Промисловий ремонт» протягом 15 днів з дня призначення ліквідатора банкрута передати бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до закону, клопотання арбітражного керуючого Чорнія М.В. від 17.05.2021 за № 02-01/4454 про затвердження звіту про нарахування і виплату основної грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат, за виконання повноважень розпорядника майна ТзОВ «Промисловий ремонт» за період з 10.02.2021 по 19.05.2021 задоволено, судове засідання призначено на 08.09.2021.07.07.2021 року на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 з кредиторськими вимогами до ТзОВ «Промисловий ремонт» на суму 31000,00 грн.
23.07.2021 року на адресу суду надійшла заява Державної податкової служби України в особі Головного управління державної податкової служби у Львівській області з кредиторськими вимогами до ТзОВ «Промисловий ремонт» в сумі 4315238,81 грн.
У зв'язку з перебування судді Артимовича В.М. у щорічній відпустці в період з 05.07.2021 по 28.07.2021 автоматизованим повторним розподілом судової справи між суддями визначено суддю Л.З. Чорній.
Ухвалою від 28.07.2021 самовідвід судді Чорній Л.З. задоволено та передано заяву для здійснення повторного автоматизованого розподілу та визначення іншого складу суду відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.07.2021 заяву кредитора про грошові вимоги до боржника передано для розгляду судді Н.Є. Березяк.
Ухвалою суду (суддя Н.Є. Березяк) від 02.08.2021 заяву Державної податкової служби України в особі Головного управління державної податкової служби у Львівській області з кредиторськими вимогами до ТзОВ «Промисловий ремонт» в сумі 4315238,81 грн прийнято до розгляду.
Суд, проаналізувавши матеріали та з'ясувавши обставини справи, повно, всебічно і об'єктивно оцінивши докази, дійшов висновку, що грошові вимоги ДПС України в особі Головного управління ДПС у Львівській області до боржника слід визнати, зважаючи на таке.
Відповідно до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника, поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Згідно ч. 2 ст. 47 Кодексу України з процедур банкрутства у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого частиною першою статті 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожний зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Суд зазначає, що перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначено Податковим кодексом України.
Відповідно до пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Згідно з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (пп. 14.1.265 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Отже, до податкового боргу включається також і пеня, яка є заходом фінансової відповідальності.
Також аналіз наведених вище приписів податкового законодавства, в тому числі положень підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14, пункту 56.18 статті 56, пункту 57.3 статті 57 та інших положень ПК України, дає змогу дійти висновку про те, що грошове зобов'язання платника податків для цілей здійснення адміністрування податків та зборів може існувати як узгоджене зобов'язання, набувши статусу податкового боргу після настання моменту його сплати, що надає податковому органу можливість здійснення заходів щодо стягнення суми такого зобов'язання, а також як неузгоджене зобов'язання, коли грошове зобов'язання існує, але заходи щодо адміністрування податків та зборів податковими органами не вживаються.
Однак неузгодженість суми грошового зобов'язання не означає, що зобов'язання не існує або може не враховуватися при зверненні із заявою про визнання кредиторських вимог.
Згідно з п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
З огляду на матеріали справи, ДПС України в особі Головного управління ДПС у Львівській області просить визнати та включити до реєстру вимог кредиторів заборгованість ТзОВ «Промисловий ремонт» перед податковим органом на загальну суму 4315238,81 грн, яка виникла у результаті нарахування пені по податку на додану вартість (4313899,69 грн), по податку на прибуток (1043,25 грн) та по адміністративних штрафах (295,87 грн), що підтверджується інтегрованими картками платника податків по вказаних платежах.
Отже, податкова заборгованість в сумі 4315238,81 грн є доведеною матеріалами справи, докази сплати якої відсутні.
Ліквідатор вказану заборгованість боржника перед ДПС України в особі Головного управління ДПС у Львівській області в сумі 4315238,81 грн. визнає в повному обсязі, що підтверджується повідомленням про результати розгляду грошових вимог від 27.08.2021 за № 02-01/5135.
Згідно ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства грошове зобов'язання - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань належать також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов'язань боржника, у тому числі зобов'язань щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов'язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов'язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Кодексом. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство розмір грошових зобов'язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви.
Згідно із ч. 1 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому: у першу чергу задовольняються: витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді; у третю чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів); у шосту чергу задовольняються інші вимоги.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).
Відповідно до ст. 73 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).
Суд, дослідивши матеріали справи, зокрема, заяву про визнання кредиторських вимог до боржника з доданими до неї документами та повідомлення ліквідатора про результати розгляду кредиторської заяви, дійшов висновку, що грошові вимоги Державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у Львівській області слід визнати в сумі 4315238,81 грн. Також визнанню підлягає сплачений судовий збір в сумі 4540,00 грн.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 45, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 73, 74, 86, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Грошові вимоги Державної податкової служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8, ідентифікаційний код: 43005393) в особі Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35; ідентифікаційний код ВП: 43968090) визнати в сумі 4319778,81 грн., які підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю «Промисловий ремонт» (вул. Хуторівка, 40А, м. Львів, 79000, ідентифікаційний код 36608356), з яких: 4540,00 грн. (судовий збір) - перша черга; 4315238,81 грн. (пеня) - шоста черга.
2. Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 235 ГПК України.
3. Ухвала може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені ст.ст. 256, 257 ГПК України.
Повний текст ухвали складено 14.09.2021.
Суддя В.М. Артимович