справа№380/10296/21
10 вересня 2021 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Відповідача по неврахуванню при призначенні (перерахунку) пенсії за віком на загальних підставах, поданої ОСОБА_1 довідки Колективного виробничого підприємства «КТС» від 19.06.2018 №3 про заробітну плату для обчислення пенсії, якою підтверджено заробітну плату позивача за період з 1990 року по 01.01.1995;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести необхідні дії та зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , призначеної 30.01.2021 на підставі довідки №3 від 19.06.2018, а також здійснити її виплату.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, звертаючись до пенсійного органу за призначенням пенсії, подав усі необхідні документи на підтвердження стажу та заробітної плати, що враховується при обчисленні пенсії. Проте відповідач при обчисленні розміру пенсії не врахував довідку про заробітну плату позивача, видану Колективним виробничим підприємством «КТС» від 19.06.2018 №3, оскільки провести перевірку відомостей, відображених у довідці, неможливо. Позивач вважає, що такими діями відповідача порушено його права на отримання пенсійної виплати у належному розмірі.
Ухвалою судді від 29.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.
Відповідач позов не визнав, 26.07.2021 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що до поданих позивачем довідок про заробітну плату не було додано первинних документів, тому з метою підтвердження достовірності даних, відображених в наданих довідках, з первинними документами, скеровано запити для здійснення перевірки. Відділом контрольно-перевірочної роботи було здійснено вихід за юридичною адресою КВП «КТС», проте підприємство за вказаною адресою не знаходиться, а тому провести перевірку відповідних відомостей, зазначених у довідці, було неможливо. З огляду на викладене, пенсійний орган вважає відсутніми підстави враховувати довідку КВП «КТС» від 19.06.2018 №3 для обчислення пенсії позивача. Просить відмовити в задоволенні позову.
Суд, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком з 30.01.2021 відповідно до закону №1058.
При призначенні пенсії позивачем були подані довідки про заробітну плату від 25.06.2018 №12-17/327 за період роботи з 01.02.1989 по 31.12.1992 в Київському спеціалізованому пуско-налагоджувальному управлінні «Оргхарчопром» та від 19.06.2018 №3 за період роботи з 01.02.1990 по 31.12.1994 в Колективному виробничому підприємстві «КТС».
З метою перевірки зазначених у довідках даних, скеровано запити для здійснення перевірки.
Так, зокрема, щодо довідки від 19.06.2018 №3 КВП «КТС» відділом контрольно-перевірочної роботи №1 Управління контрольно - перевірочної роботи було здійснено вихід за юридичною адресою підприємства, проте вказане підприємство за цією адресою не знаходиться (про що було складено акт виходу за юридичною адресою). Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Колективне виробниче підприємство «КТС (код згідно з ЄДРПОУ 20790895) не перебуває в стані припинення.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач звертався до начальника відділу контрольно-перевірочної роботи №1 Управління контрольно - перевірочної роботи з листом від 16.03.2021, в якому вказував місцезнаходження первинних документів КВП «КТС» та вказав на відповідні причини, чому таке відсутнє за місцезнаходженням та не перебуває в стані припинення (смерть директора, який водночас був засновником товариства).
Листом від 13.04.2021 №4032-3246/К-52/8-1300/21 пенсійний орган повідомив ОСОБА_1 про те, що відображені в довідці від 19.06.2018 №3, виданій Колективним виробничим підприємством «КТС», відомості про заробітну плату не можуть бути враховані для обчислення розміру пенсії, оскільки перевірка достовірності таких відомостей є неможливою.
Не погоджуючись з позицією відповідача, вважаючи її такою, що порушує конституційні права позивача, враховуючи, що його права не можуть залежати від того, що хтось помер, а первинні документи є, та відповідач має можливість їх перевірити, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність, та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає бездіяльність відповідача необґрунтованою, а позовні вимоги таким, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням ПФУ у Львівській області було відмовлено у врахуванні відомостей, зазначених у наданій позивачем довідці від 19.06.2018 №3, при обчисленні його пенсії, з підстав неможливості підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а саме - з огляду на відсутність підприємства Колективного виробничого підприємства «КТС» за юридичною адресою .
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) застрахована особа має право на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.
Згідно абз. 1 ч.1 ст.40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Статтею 27 Закону № 1058-IV передбачений порядок визначення розміру пенсії за віком.
Відповідно до абз. 4 ч.1 ст. 40 Закону № 1058-IV для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» набрав чинності з 01 січня 2004 року.
Згідно ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
При цьому відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до п.2.1 Порядку №22-1 за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (п.2.10 Порядку).
Зміст зазначених норм права свідчить, що роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у спірних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду України від 17.03.2015 у справі № 21-11а15, від 15.12.2015 у справі № 2-а/576/29/14 та Верховного Суду від 13.02.2018 у справі №358/1179/17, від 17.04.2018 у справі №376/2559/17, від 25.09.2018 у справі №539/1386/17, від 10.07.2019 у справі №539/2726/16-а та від 05 березня 2020 року у справі №539/3234/16-а.
Зокрема, зі змісту виданої КВП «КТС» довідки №3 від 19.06.2018 вбачається, що вона видані на підставі книги заробітної плати за 1990-1994 роки, а на всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України (страхові внески).
Крім того, період роботи позивача, що вказаний у довідці про заробітну плату для обчислення пенсії, підтверджується записами у трудовій книжці НОМЕР_1 з посиланням на дату та номер наказів про прийняття, звільнення, що скріплені печаткою підприємства.
Водночас, суд зазначає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть слугувати підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
Вирішуючи спір, суд також враховує, що законодавством з'ясування відповідності розміру заробітної плати, зазначеної в довідці, покладено на Пенсійний фонд, а відсутність доступу до підприємства не є безумовною підставою для відмови у перерахунку пенсії, оскільки не підтверджує невідповідність інформації, зазначеної у довідці, щодо отриманої позивачем заробітної плати.
Більш того, відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Тобто при вирішенні питання про призначення пенсії органи Пенсійного фонду наділені широким спектром повноважень для перевірки наданих для призначення пенсії документів.
Однак в даному випадку відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено здійснення належної перевірки наданих позивачем документів для призначення пенсії. Так, жодних належних, достатніх доказів проведення перевірки інформації щодо сплати страхових внесків КВП «КТС» за період 1990-1994 рр. (періоди вказані в довідці) органом ПФУ не надано. Також, не здійснено належної перевірки щодо сум заробітної плати, вказаних у довідці. Зокрема, позивач звертався до відділу контрольно-перевірочної роботи зі зверненням, в якому вказав місцезнаходження первинних документів підприємства (у колишнього головного бухгалтера), що спричинено смертю директора підприємства, який водночас був його засновником. Також до матеріалів справи долучено копію договору про надання послуг по веденню бухгалтерського обліку КВП «КТС», акт прийому-передачі документації, в якому, зокрема, вказано книги заробітної плати за 1989-2005 роки (15 книг).
З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку що бездіяльність відповідача щодо вчинення дій по перевірці відомостей, зазначених у поданій позивачем спірній довідці про заробітну плату, зумовила протиправні дії пенсійного органу щодо відмови врахувати повні дані про заробітну плату при обрахуванні пенсії позивача.
Окрім цього, суд підкреслює, що позиція пенсійного органу, яка фактично не стосується допущених зловживань зі сторони позивача, призвела до неспівмірних наслідків у формі зменшення розміру пенсії.
Відтак, суд дійшов висновку про те, що охоронювані законом права, свободи та інтереси позивача порушені протиправними діями відповідача, які полягають у неврахуванні при обчисленні пенсії позивач довідки Колективного виробничого підприємства «КТС» №3 від 19.06.2018 про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 .
При цьому, відновлення порушених прав, свобод та охоронюваних законом інтересів позивача належить здійснити шляхом зобов'язання відповідача провести з 30.01.2021 перерахунок пенсії з врахуванням відповідних документів.
Також суд зазначає, що соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Позивач як громадянин України наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.
Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не включення для обчислення пенсії за віком ОСОБА_1 з дати призначення пенсії заробітної плати за період з 1990 по 1994 роки згідно з довідкою №3 від 19.06.2018, виданою Колективним виробничим підприємством «КТС».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 30.01.2021 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період з 1990 по 1994 роки згідно з довідкою №3 від 19.06.2018, виданою Колективним виробничим підприємством «КТС», та здійснити виплату з урахуванням вже отриманих сум пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) судовий збір в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Грень Н.М.