Справа № 132/2243/21
3/132/1332/21
іменем України
13.09.2021 року м. Калинівка
Суддя Калинівського районного суду Вінницької області Ставнійчук С.В.,
за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
прокурора Бондарук І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Калинівки Вінницької області матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , директора КП «Куравський сад» Калинівської міської ради, за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 будучи директором КП «Куравський сад» Калинівської міської ради та депутатом Калинівської міської ради Вінницької області 7-го скликання, на якого поширювалося дія Закону України «Про запобігання корупції» в силу підпункту «б» пункту 1 частини першої та підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, а також суб'єктом адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена статтею 172-6 КУпАП, в порушення вимог частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 28.04.2021, без поважних причин, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2020 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення, визнав, підтвердив, що об'єктивні та непереборні причини, які перешкоджали подати декларацію у встановлений законом строк були відсутні.
Прокурор в судовому засіданні підтримала обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, посилаючись на наявність в діях ОСОБА_1 ознак діяння, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, позицію прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Згідно зі ст.245КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У пункті 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України №13від 25травня 1998 року «Про практику розгляду судами справ про корупційні діяння та інші правопорушення, пов'язані з корупцією» роз'яснено, що у справах даної категорії суди повинні забезпечувати своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне дослідження всіх обставин, передбачених ст.ст. 247, 280 КУпАП. При цьому необхідно особливу увагу звертати на те чи мало місце правопорушення, за яке особа притягується до відповідальності, чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, чи є особа винною в його вчиненні, чи належить вона до суб'єктів вказаного правопорушення.
Відповідно до ст.251КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП України передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
Згідно з п.2 роз'яснень спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ (надалі - ВССУ) «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» вих. № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Наявними матеріалами встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до рішення 1-ої сесії 7-го скликання Калинівської міської ради Вінницької області № 2 від 19.11.2015р. «Про затвердження повноважень депутатів Калинівської міської ради 7-го скликання», був обраний депутатом Калинівської міської ради Вінницької області 7-го скликання, та 20.11.2020 припинив свої повноваження згідно рішення 1-ої сесії 8-го скликання Калинівської міської ради Вінницької області № 2 від 20.11.2020р. «Про визнання повноважень депутатів Калинівської міської ради 8-го скликання».
За змістом підпункту «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є депутати місцевих рад.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового складу.
Крім іншого, ОСОБА_1 як директор КП «Куравський сад» Калинівської міської ради, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» також є суб'єктом, на якого поширюється дія цього закону.
Так, відповідно до підпунтку «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» особами, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, члени Ради Національного банку України (крім Голови Національного банку України), особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.
Так, відповідно до п.1.2, 6.1 Статуту КП «Куравський сад», затвердженого рішенням №29 від 20.01.2017 року 19 сесії Калинівської міської ради 7 скликання, підприємство за своєю організаційно-правовою формою є комунальним унітарним підприємством, що засновано на комунальній власності Калинівської об'єднаної територіальної громади і віднесено до сфери управління Калинівської міської ради та підпорядковано виконавчому комітету Калинівської міської ради. Управління підприємством здійснює директор, якого призначає на посаду та звільняє з посади Калинівський міський голова на контрактній основі за погодженням Калинівської міської ради.
Таким чином, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно з частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язанні наступного року після припинення діяльності подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, в установленому частиною 1 цієї статті порядку, тобто шляхом заповнення її на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції до 1 квітня.
Роз'ясненням № 1 Національного агентства з питань запобігання корупції від 03.02.2021р. роз'яснено, що щорічна декларація (декларація «щорічна») - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація.
Декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» пункту 2, пункті 5 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», подається з 00год.00хв. 01 січня до 00год.00хв. 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Також згідно даних Роз'яснень №1, декларація «після звільнення» не подається, якщо суб'єкт декларування до 01 квітня наступного року знов розпочинає відповідну діяльність і подає декларацію згідно з ч. 1 ст. 45 Закону («щорічну»).Те саме правило діє у випадку, коли особа обіймала одночасно дві посади, що зумовлювали обов'язок подати декларацію, але протягом року звільнилася або іншим чином припинила перебувати на одній із таких посад.
Таким чином, ОСОБА_1 , який припинив свою діяльність, пов'язану з виконанням функцій місцевого самоврядування, як депутат Калинівської міської ради Вінницької області 7-го скликання 20.11.2020, однак продовжував виконувати функції місцевого самоврядування на посаді директора КП «Куравський сад», був зобов'язаний до 01.04.2021 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, «щорічна», за минулий 2020 рік.
За результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, а також згідно послідовності дій користувача Реєстру, наданої Національним агентством з питань запобігання корупції встановлено, що ОСОБА_1 лише 28.04.2021р. о 15 год 38 хв подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування «Щорічна», за минулий 2020 рік.
Отже, ОСОБА_1 в порушення вимог частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 28.04.2021 о 15 год 38 хв, без поважних причин, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2020 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Окрім визнання своєї провини, вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаного правопорушення в повному обсязі доведена матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 324 від 05.07.2021р.; послідовністю дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «Після звільнення» за минулий 2020 рік, на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції - 28.04.2021 о 15 год 38 хв.; декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «Щорічна» за минулий 2020 рік; витягами з рішень, наказів та розпоряджень, та іншими матеріалами справи.
Вище перелічені докази узгоджуються між собою, будь-яких сумнівів у їх належності, допустимості не має, в сукупності підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Об'єктивних причин, які вказують на наявність поважних причин, які зумовили несвоєчасне подання декларації ОСОБА_1 судом не встановлено.
Вище перелічені докази узгоджуються між собою, будь-яких сумнівів у їх належності, допустимості не має, в сукупності підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Враховуючи обставини правопорушення, дані про особу, яка притягується до відповідальності, зокрема те, що ОСОБА_1 раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, обставини, що пом'якшують відповідальність фактичне визнання вини, а також відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, докази наявні у матеріалах справи, суд дійшов до висновку про необхідність накладення стягнення у мінімальних межах санкції статті. За своїм видом та розміром накладене на ОСОБА_1 стягнення сприятиме досягненню визначеній у ст.23 КУпАП меті адміністративних стягнень та відповідає принципу справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини.
Відповідно, до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно з посвідченням серії НОМЕР_1 від 07.03.2019 ОСОБА_1 віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, якому присвоєна ІІІ група інвалідності, а тому відповідно до п.10 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 172-6, 221, 283-284, 287, 294 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. в дохід держави на рахунок (IBAN) UA978999980313060106000002776, отримувач: ГУК у Він.обл./м.Калинівка/21081100, код ЄДРПОУ 37979858, Казначейство України (ЕАП).
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Калинівський районний суд Вінницької області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя /підпис/ С.В. Ставнійчук
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду
Суддя С.В. Ставнійчук
Копію засвідчено 13.09.2021