м. Вінниця
03 вересня 2021 р. Справа № 120/2544/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян М.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Начальника Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Івана Іщенка, Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до Начальника Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Івана Іщенка, Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що проходив службу в органах внутрішніх справ з жовтня 2010 року по 06 листопада 2015 року. 07.11.2015 відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» був переведений до Національної поліції.
Наказом ГУНП у Вінницькій області від 05.02.2021 № 19 о/с його було звільнено з поліції за пунктом 4 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв'язку із скороченням штатів або проведення організаційних заходів), про що відповідно до розписки на повідомленні про вручення, дізнався лише 23.02.2021.
14.09.2020 року звернувся до ГУНП у Вінницькій області з рапортом про виплату грошової компенсації за винайм житла, однак жодної відповіді на рапорт до березня 2021 року не отримував.
На запит адвоката, 11.03.2021 було надано копії документів, які свідчать про прийняття рішення ГУНП у Вінницькій області про відмову у виплаті компенсації за винайм житла. Підставою відмови у виплаті компенсації за винайм житла вказано ненадання усіх передбачених законодавством документів, а саме копії документів (квитанції, акта прийому передачі, тощо), що підтверджують оплату найму житла за вересень 2020. Вважаючи, що таке рішення не відповідає дійсності, позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просить:
- визнати протиправним рішення начальника ГУНП у Вінницькій області щодо відмови у виплаті грошової компенсації за найм житла за вересень - грудень 2020 та січень 2021;
- стягнути з ГУНП у Вінницькій області на його користь компенсацію за найм житла за серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2020 року та за січень 2021 у розмірі 19170 гривень.
Ухвалою суду від 01.04.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснювати її розгляд у порядку спрощеного позовного провадження.
У встановлений судом строк, відповідачем був наданий відзив на адміністративний позов, в якому він просить відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог з огляду на те, що 15.09.2021 до ГУНП надійшов рапорт ОСОБА_1 від 14.09.2020 з проханням виплатити йому грошову компенсацію за найм житла, до рапорту були додані документи, згідно вказаного переліку.
Розгляд питання про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 винесено на розгляд комісії та на засіданні 05.10.2021 встановлено, що подані ОСОБА_1 документи не відповідають п. 4 Порядку виплати та визначення розміру грошової компенсації поліцейським за найм житла, затвердженого Постановою КМУ від 24.10.2018 № 866, оскільки відсутній документ, що підтверджує оплату найму житла за вересень 2020 року. За результатами розгляду рапорту комісією прийнято рішення пропонувати начальникові прийняти рішення щодо відмови у виплаті грошової компенсації за найм житла ОСОБА_1 . Вказане рішення комісії, затверджене керівником ГУНП.
07.10.2020 листом №1158/04/31-11-20 позивача повідомлено про прийняте рішення із зазначенням причин та роз'яснено право повторного звернення або оскарження даного рішення до суду.
На підставі зазначеного просить відмовити у задоволенні адміністративного позову, оскільки вважає, що відповідачем не було допущено порушень прав та законних інтересів позивача.
Ухвалою суду від 11.05.2021 у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін відмовлено.
Позивачем була висловлена незгода з доводами, наведеними у відзиві відповідача, яка була оформлена у наданій суду відповіді на такий відзив. Зокрема позивач зазначив, що ГУ НП у Вінницькій області не надав жодного доказу на спростування його тверджень та вказав на те, що відзив відповідача є законодавчо необґрунтованим та такими, що не спростовує його доводи, викладені у позовній заяві як підстави для задоволення позову.
Ухвалою суду від 22.06.2021 витребувано у Головного управління Національної поліції у Вінницькій області належним чином засвідчену копію рапорту поданого ОСОБА_1 14.09.2020 про виплату йому грошової компенсації за найм житла, з усіма поданими до нього документами.
На виконання вимог ухвали суду, ГУ НП у Вінницькій області надав витребувані ухвалою суду від 22.06.2021 письмові докази.
20.07.2021 ОСОБА_1 надав пояснення щодо поданих на виконання ухвали суду доказів. Зокрема зазначив, що до рапорту від 14.09.2020 року ним було долучено акти про отримання грошових коштів за найм житла.
Втім, судом такі пояснення не можуть бути прийнятті з огляду на таке.
Згідно положень статті 8 КАС України усі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників судового процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Частина 1 статті 44 КАС України говорить, що учасники справи мають рівні процесуальні права та обов'язки.
За змістом положень статей 159-165 КАС України заявами по суті справи є позовна заява, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, заперечення, пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
Відповідно до частини 3 статті 159 КАС України підстави, час та черговість подання заяв по суті справи визначаються цим Кодексом або судом у визначених цим Кодексом випадках.
Ухвалою суду від 01.04.2021 про відкриття провадження у справі з урахуванням норм процесуального права сторонам визначено конкретний порядок, послідовність та строк подання заяв по суті справи, виходячи з обраної форми адміністративного судочинства для розгляду цієї справи. Зокрема, позивачу встановлено 5-денний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив в порядку, визначеному статтею 163 КАС України.
При цьому, суд зауважує, що закріплені нормою статті 44 КАС України права учасника справи, зокрема право надавати суду пояснення, наводи свої заперечення проти доводів і міркувань інших осіб, може бути реалізовані у чіткій відповідності з нормами процесуального права, зокрема в порядку, визначеному статтями 159-164 КАС України. Відповідно, учасники справи можуть письмово викладати свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, а не інакше. Натомість подання інших заяв не допускається (виняток передбачений лише частиною 5 статті 159 КАС України), а тому прийняття судом до розгляду такої заяви може розцінюватись як порушення принципу рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Більше того, судом враховано, що до додаткових пояснень позивачем не додано доказів надіслання їх копії рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасника справи.
Відтак суд не приймає до розгляду та під час ухвалення рішення не бере до уваги вищезазначені письмові пояснення позивача від 20.07.2021.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив такі обставини.
15.09.2021 до ГУНП у Вінницькій області надійшов рапорт ОСОБА_1 від 14.09.2020 з проханням виплатити йому грошову компенсацію за найм житла. В додатках до рапорту зазначено: копія паспорту громадянина України, копія картки фізичної особи - платника податків, копія договору найму житла, довідка про перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, довідка про те, що під час проходження служби в УМВС України у Вінницькій області він перебував на квартирному обліку та службового житла не отримував, довідка про перебування на квартирному обліку та про не отримання службового житла від ГУНП у Вінницькій області, довідка про реєстрацію місця проживання, копія акту про отримання грошових коштів за найм житла, копія акту передачі житлового приміщення в оренду.
Розгляд питання про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 винесено на розгляд комісії ГУНП у Вінницькій області з питань виплати грошової компенсації за найм житла.
05.10.2021 на засіданні комісії ГУНП у Вінницькій області встановлено, що подані ОСОБА_1 документи не відповідають п. 4 Порядку виплати та визначення розміру грошової компенсації поліцейським за найм житла, затвердженого Постановою КМУ від 24.10.2018 № 866, оскільки відсутній документ, що підтверджує оплату найму житла за вересень 2020 року. Тому, за результатами розгляду рапорту комісією прийнято рішення пропонувати начальникові прийняти рішення щодо відмови у виплаті грошової компенсації за найм житла ОСОБА_1 (протокол №1122/01/31-11-2020).
Вказане рішення комісії, затверджене керівником ГУНП 05.10.2020 І.Іщенком.
Вважаючи, що відповідачем протиправно відмовлено у виплаті грошової компенсації за найм житла, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до частини 3 статті 61 Закону України «Про Національну поліцію», за поліцейськими зберігаються всі права, визначені для громадян України Конституцією та законами України, крім обмежень, встановлених цим та іншими законами України.
Пунктом 5 частини 10 статті 62 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що поліцейський у повному обсязі користується гарантіями соціального та правового захисту, передбаченими цим Законом та іншими актами законодавства.
Згідно з частиною 5 статті 96 Закону України «Про Національну поліцію», керівники органів поліції мають право виплачувати поліцейським, які не мають власного житла в населеному пункті, де вони проходять службу, і винаймають житло на підставі договору житлового найму, компенсацію за найм у розмірі і порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Механізм виплати та розмір грошової компенсації за найм житла поліцейським, які не мають власного житла в населеному пункті, де вони проходять службу, і винаймають його на підставі договору житлового найму визначено Порядком виплати та визначення розміру грошової компенсації поліцейським за найм ними житла, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2018 №866 (далі - Порядок №866).
Пунктом 2 Порядку №866 грошова компенсація виплачується щомісяця (у поточному місяці за попередній) у розмірі фактичних витрат, але не більш як:
два прожиткових мінімуми, установлені законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у м. Києві;
півтора прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у мм. Сімферополі, Севастополі та обласних центрах;
один прожитковий мінімум, установлений законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - в інших населених пунктах.
Зазначені розміри збільшуються в 1,5 раза за наявності в поліцейського трьох і більше членів сім'ї.
Відповідно пункту 4 Порядку № 866 поліцейський для отримання грошової компенсації та визначення її розміру разом з рапортом подає керівникові органу Національної поліції за місцем проходження служби такі документи:
копію паспорта громадянина України поліцейського та копії паспортів громадянина України членів його сім'ї (у разі наявності);
копію документа, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) поліцейського та членів його сім'ї;
копію свідоцтва про шлюб (у разі наявності);
копію свідоцтва про народження дитини (у разі наявності);
копію договору житлового найму;
довідку про отримання (неотримання, здачу) жилого приміщення з попереднього місця проходження служби (крім осіб, що прибули з тимчасово окупованої території України та району проведення антитерористичної операції);
довідку про перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;
довідку про реєстрацію місця проживання кожного члена сім'ї поліцейського;
довідку з місця роботи повнолітніх членів сім'ї поліцейського про неотримання (отримання) компенсації за найм житла, якщо така компенсація передбачена законодавством.
Копії документів (квитанція, акт приймання-передачі тощо), що підтверджують оплату найму житла, а також довідка з місця роботи повнолітніх членів сім'ї поліцейського про неотримання (отримання) компенсації за найм житла, якщо така компенсація передбачена законодавством, подаються щомісяця поліцейським до відповідного підрозділу органу Національної поліції.
На підставі поданих документів комісія з питань виплати грошової компенсації, організація роботи якої здійснюється в порядку, визначеному Національною поліцією, подає пропозиції керівникові органу Національної поліції для прийняття ним рішення про виплату або про відмову у виплаті грошової компенсації.
Керуючись пунктом 6 Порядку №866 у разі прийняття керівником органу Національної поліції рішення про виплату грошової компенсації, така компенсація виплачується поліцейському за місцем проходження служби починаючи з дня реєстрації у відповідному органі Національної поліції поданого ним рапорту.
Аналіз положень Порядку №866 свідчить, що право на отримання грошової компенсації за найм житла має поліцейський, який при подачі рапорту дотримався п. 4 Порядку та долучив передбачені ним документи. При цьому виплата компенсації призначається з дня реєстрації у відповідному органі Національної поліції поданого поліцейським рапорту.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 15.09.2021 позивач звернувся до ГУНП у Вінницькій області із рапортом датованим 14.09.2020 з проханням виплатити йому грошову компенсацію за найм житла. В додатках до рапорту зазначено: копія паспорту громадянина України, копія картки фізичної особи - платника податків, копія договору найму житла, довідка про перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, довідка про те, що під час проходження служби в УМВС України у Вінницькій області він перебував на квартирному обліку та службового житла не отримував, довідка про перебування на квартирному обліку та про не отримання службового житла від ГУНП у Вінницькій області, довідка про реєстрацію місця проживання, копія акту про отримання грошових коштів за найм житла, копія акту передачі житлового приміщення в оренду.
За результатами розгляду рапорту комісією ГУ НП у Вінницькій області прийнято рішення про відмову у виплаті грошової компенсації за найм житла ОСОБА_1 з підстав відсутності документів, що підтверджують оплату найму житла за вересень 2020 року.
Проте позивач зазначає, що до рапорту ним було додано «копію акту про отримання грошових коштів за найм житла».
Так, на виконання ухвали від 22.06.2021, відповідач надав суду поданий ОСОБА_1 рапорт із всіма поданими до нього документами, зокрема: копію рапорту від 14.09.2020 на 1 арк., копію паспорта Р. Качановецького (1, 2, 3, 10, 11 сторінки) та копію ідентифікаційного коду на 2 арк., копію договору про оренду житлового приміщення від 01.01.2020 на 2 арк., копію акту приймання-передачі квартири до договору оренди від 01.01.2020 на 1 арк., копію довідки ГУНП від 14.09.2020 №1002/04/31-11 на 1 арк., копію довідки УМВС у Вінницькій області №1/60 від 14.09.2020 на 1 арк., копію довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб №03-020 від 11.09.2020 на 1 арк., копію довідки з місця проживання про склад сім'ї і прописку № 02-020 від 11.09.2020 на 1 арк., копії розписок від 01.07.2020 та 01.08.2020 на 2 арк.
Отже, як вбачається з наданих ГУ НП у Вінницькій області документів, ОСОБА_1 не було долучено до рапорту документу на підтвердження оплати найму житла за вересень 2020 року.
Більше того, суд звертає увагу, що такого документу як «акт про отримання грошових коштів за найм житла» також не було долучено позивачем до матеріалів справи.
Інших документів, які свідчать про оплату найму житла за вересень 2020 року матеріали справи також не містять.
При цьому, судом також не може бути враховано актів виконаних робіт до договору оренди житлового приміщення за серпень-грудень 2020 року та січень 2021 року, оскільки такі документи на момент подачі рапорту виготовлені не були (датовані 30.09.2020, 30.10.2020, 30.11.2020, 30.12.2020 та 30.01.2021 відповідно), та їх оцінка не надавалася відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення.
Таким чином, відмовляючи у отриманні грошової компенсації за найм житла за вересень 2020 року, ГУ НП у Вінницькій області діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, оскільки позивачем ані під час звернення до відповідача, ані під час судового розгляду не надано доказів на підтвердження оплати найму житла за вересень 2020 року, з огляду на що позовну вимогу про визнання рішення відповідача про відмову у виплаті грошової компенсації за найм житла - протиправним, суд вважає необґрунтованою та такою, що не належить до задоволення.
Щодо іншої частини вимоги позивача про визнання протиправним рішення начальника ГУНП у Вінницькій області щодо відмови у виплаті грошової компенсації за найм житла за жовтень - грудень 2020 року та січень 2021 року, суд зазначає наступне.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
До подібних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 18 жовтня 2019 року у справі № 813/38/16, від 27 лютого 2020 року у справі № 440/569/19.
Як встановлено матеріалами справи, позивач не звертався до відповідача з відповідним рапортом для отримання грошової компенсації за найм житла з період з жовтня 2020 року по січень 2021 року, а відтак відповідач не приймав будь-яких рішень про відмову у виплаті такої компенсації за даний період. Тому суд не знаходить підстав для задоволення позову у цій частині.
Позовна вимога про стягнення з ГУНП у Вінницькій області на користь позивача компенсацію за найм житла за серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2020 року та за січень 2021 у розмірі 19170 гривень, є похідною від позовної вимоги про визнання протиправним рішення відповідача про відмову у виплаті такої компенсації, в зв'язку з чим також не належить до задоволення.
Окремо суд звертає увагу на те, що відповідачем були вчинені всі залежні від нього дії щодо повідомлення позивача про прийняте рішення.
Так, пунктом 8 Порядку №866 передбачено, що у разі відмови у виплаті грошової компенсації копія відповідного рішення із зазначенням підстав для його прийняття надсилається поліцейському протягом трьох робочих днів з моменту прийняття такого рішення.
На підтвердження виконання даного пункту, відповідачем надано копію фіскального чеку АТ «УКРПОШТА» від 08.10.2020, відповідно якого на адресу ОСОБА_1 відправлено лист (трекінг номер 2103101125280), яким останнього повідомлено про прийняте 05.10.2020 рішення про відмову у виплаті грошової компенсації. Також вказане підтверджується наданим позивачем листом Укрпошти №1853-К-2021051810555-В від 20.05.2021, де зазначено, що «відправлення № 2103101125280 від 08.10.2020 надійшло 10.10.2020 до відділення поштового зв'язку 21036, місто Вінниця. Оскільки адресат не звернувся для отримання, відправлення було повернене за зворотною адресою за закінченням терміну зберігання».
Суд наголошує на тому, що порушивши питання про виплату грошової компенсації, така особа має реальну, об'єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації щодо ходу вирішення свого питання. Проте в даному позивач почав вчиняти активні дії стосовно порушеного ним питання лише в лютому 2021, при цьому тягар відповідальності повністю перекладаючи на відповідача, який в свою чергу виконав вимоги Порядку №866, належним чином повідомивши позивача про прийняте рішення.
Згідно правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "KARAKUTSYA v. UKRAINE" (заява № 18986/06) від 16.02.2017 Суд неодноразово наголошував, що це є обов'язок зацікавленої сторони виявляти особливу уважність, дбаючи про свої інтереси, та вживати необхідних заходів для отримання інформації про рух своєї справи.
З огляду на вищевикладене, позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Питання розподілу судових витрат у відповідності до положень статті 139 КАС України судом не вирішуються.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.
Відповідно до статті 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
Начальник Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Іван Іщенко (вул. Театральна, 10, м. Вінниця, 21050)
Головне управління Національної поліції у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 40108672, вул. Театральна, 10, м. Вінниця, 21050)
Суддя Мультян Марина Бондівна