Справа № 420/11449/21
10 вересня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глуханчука О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Адміністрація Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
05 липня 2021 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не перерахування та не виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 05.03.2019 року, за період з 01.04.2019 року по 01.04.2020 року, викладених у листі від 16.06.2021 року №9733-8851/К-02/8-1500/21;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату основного розміру пенсії, виходячи з розрахунку 90% грошового забезпечення, на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 05.03.2019 року, у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, за період з 01.04.2019 року по 01.04.2020 року без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат;
стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 908,00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що йому - ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
У зв'язку з набранням 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, а також на підставі постанови Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у зразковій справі № 160/8324/19, позивач звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України про складання та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.
На своє звернення позивач отримав оновлену довідку №11/169 від 08 липня 2020 року про розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії, у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
Як вказує позивач, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року по справі №420/8247/20 Головним управлінням ПФУ в Одеській області проведено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
Проте, як зазначає позивача, перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року йому проведено з 01.04.2020 року, натомість право на перерахунок позивач набув з 01.04.2019 року, у зв'язку із набранням 05.03.2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
З огляду на зазначене, з метою відновлення свого право щодо перерахунку пенсії з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 12 липня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Адміністрацію Державної прикордонної служби України, та відкрито спрощене позовне провадження у справі в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою про витребування доказів від 12 липня 2021 року суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), у т.ч. інформацію щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з обґрунтуванням визначення періоду перерахунку з 01.04.2020 року.
30 липня 2021 року відповідачем через канцелярію суду надано до суду відзив та позовну заяву.
Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує, з огляду на те, на що виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року по справі №420/8247/20 Головним управлінням ПФУ в Одеській області вже проведено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з 01.04.2020 року.
Отже, на переконання відповідача, підстави для повторного перерахунку позивачу пенсії відсутні.
03 серпня 2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області через канцелярію суду на виконання ухвали суду про витребування доказів подано копії письмових доказів з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .
Інші заяви по суті справи учасниками справи не надавались, додаткові докази не надходили.
Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.
Згідно протоколу за пенсійною справою №1510003679 (Державна прикордонна служба України, 19.08.2008 року позивачу - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підполковнику запасу Державної прикордонної служби України, призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у розмірі 90 % грошового забезпечення (вислуга років 40).
08 липня 2020 року Адміністрацією державної прикордонної служби України складено Довідку № 11/169 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді.
Відповідно до змісту цієї довідки, до складу грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, яку обіймав позивач, входять основні та додаткові види грошового забезпечення, а саме:
- посадовий оклад - 6060, 00 грн.;
- оклад за військовим званням (підполковник) - 1410, 00 грн.;
- надбавка за вислугу років (від ПО+ОВЗ) 50 % - 3735,00 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби (від ПО+ОВЗ+НВР) 100 % - 11205,00 грн.;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (від ПО) 15% - 909,00 грн.;
- надбавка за кваліфікацію клас майстер (від ПО) 7 % - 424,20 грн.;
- премія (від ПО) 152 % - 9211, 20 грн.
Усього 32954,40 грн.
У довідці Адміністрації державної прикордонної служби України №11/169 від 08 липня 2020 року міститься примітка про те, що вона складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року по справі №420/8247/20 частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Суд вирішив:
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 05.03.2020 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату з 01.04.2020 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням раніше здійснених виплат, виходячи з розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року, наданої Адміністрацією державної прикордонної служби України станом на 05.03.2019р. у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, яке складається з: посадового окладу - 6060,00 грн., окладу за військовим званням - 1410 грн., надбавки за вислугу років (50%) - 3735,00 грн., надбавки за особливості проходження служби (100%) - 11205,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 909,00 грн., надбавки за кваліфікацію клас майстер (7%) - 424,20 грн., премії (152%) - 9211,20 грн.
Рішення суду від 07 грудня 2020 року по справі №420/8247/20 набрало законної сили 11 січня 2021 року.
На виконання рішення суду від 07 грудня 2020 року по справі №420/8247/20, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено відповідні перерахунки пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01 квітня 2020 року.
Натомість, звертаючись до суду з даним позовом, позивач стверджує, що право на перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, він набув з 01.04.2019 року, у зв'язку із набранням 05.03.2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18.
Тобто, спірним у даній справі є питання щодо дати здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року.
Вирішуючи спірні правовідносини, надаючи юридичну кваліфікацію встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є, зокрема Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10, ця постанова набирала чинності з 1 січня 2018 року.
Отже, з набранням чинності постановою КМУ від 30.08.2017 року № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103).
Пунктом 1 Постанови № 103 передбачено перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Згідно з п. 2 Постанови № 103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) передбачено проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Відповідно до п. 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.
Також Постановою № 103 було внесено зміни до Порядку № 45, зокрема:
- пункт 5 викладено в новій редакції;
- додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
З огляду на наведені норми законодавства, з 01.01.2018 року, перерахунок пенсії військовослужбовців здійснювався з урахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років, відповідно до вимог Постанови № 103.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Як було зазначено вище, постановою КМУ №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року, затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, а пунктом 2 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Статтею 9 Закону №2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, у зв'язку з набранням законної сили 05.03.2019 судовим рішенням у справі №826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, пенсія позивача підлягає перерахунку з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019 року, як першого числа місяця, що йде за місяцем (05.03.2019 року), в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки №11/169 від 08 липня 2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2021 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області проведено з 01.04.2020 року.
Натомість, як зазначено вище, право на такий перерахунок позивач набув з 01.04.2019 року, у зв'язку із набранням 05.03.2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Надаючи оцінку правомірності діям Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з 01.04.2020 року, суд зазначає таке.
Так, судом встановлено, що перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року здійснений відповідачем на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року по справі №420/8247/20, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату з 01.04.2020 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням раніше здійснених виплат.
При цьому, рішенням від 07 грудня 2020 року по справі №420/8247/20 задоволені позовні вимоги, у яких позивач просив: « 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року, наданої Адміністрацією державної прикордонної служби України станом на 05.03.2019р. у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” з 01.04.2020 року з урахуванням раніше проведених виплат з урахуванням: посадового окладу у сумі 6060 00, окладу за військовим званням у сумі 1410 грн., надбавки за вислугу років - 50% у сумі 37350 грн., надбавки за особливості проходження служби - 100% у сумі 11205 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 15% у сумі 909 грн., надбавка за кваліфікацію клас майстер - 7% у сумі 424,20 грн., премія - 152% у сумі 9211,20грн.».
З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд дійшов висновку про відсутність у діях Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправного характеру щодо перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року з 01.04.2020 року, а не 01.04.2019 року, як заявлено позивачем у даній справі.
З матеріалів справи судом встановлено, що 23 квітня 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2019 відповідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 року по справі №420/1490/21 на підставі довідки Адміністрації державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії від №11/169 від 08.07.2020 року, виходячи з розрахунку 90% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність (а.с. 8).
Листом від 16.06.2021 року №9733-8851/К-02/8-1500/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надано відповідь на звернення ОСОБА_1 через вебпортал Пенсійного фонду України № ВЕБ-15001-Ф-С-21-046502 щодо проведення перерахунку пенсії за рішенням суду, яке надійшло до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 20.05.2021 (а.с. 8).
У вказаному листі повідомляється про те, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 по справі № 420/1490/21, з урахуванням ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 20.05.2021, позивачу 01.06.2021 проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.04.2020 згідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 по справі №420/8247/20 на підставі довідки Адміністрації державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії від 08.07.2020 № 11/169, виходячи з розрахунку 90% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Розмір пенсії з 01.07.2021 становитиме 29658,96 грн. Інформація про виконання рішення по справі № 420/1490/21 Головним управлінням внесена до реєстру судових рішень.
Також судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 березня 2021 року по справі № 420/1490/21, частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Суд вирішив:
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зниження при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2020 її розміру до 70% грошового забезпечення, визначеного довідкою Адміністрації державної прикордонної служби України №11/169 від 08.07.2020 року, та застосування обмеження перерахованої пенсії максимальним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 01.04.2019 пенсії за вислугу років ОСОБА_1 перерахованої згідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 року по справі №420/8247/20 на підставі довідки Адміністрації державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії від №11/169 від 08.07.2020 року, виходячи з розрахунку 90% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Рішення суду від 15 березня 2021 року по справі № 420/1490/21 набрало законної сили 22 квітня 2021 року.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 20 травня 2021 року по справі № 420/1490/21 виправлено описку, допущену в абзаці 3 резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 року по справі №420/1490/21 та замість дати - « 01.04.2019» вказано вірну - « 01.04.2020».
З огляду на вищевикладене, судом встановлено, що предметом судового розгляду в межах справ №420/8247/20 та №420/1490/21 не було питання щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 05.03.2020 року, за період з 01.04.2019 року по 01.04.2020 року.
З вимогами щодо перерахунку пенсії за період з 01.04.2019 року по 01.04.2020 року позивач звернувся з позовом у даній справі.
Дослідивши зміст відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 16.06.2021 року №9733-8851/К-02/8-1500/21, судом також встановлено, що відповідачем не розглядалось питання та не було відмовлено щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 05.03.2020 року, за період з 01.04.2019 року по 01.04.2020 року.
Позивач не надав до суду доказів свого звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з питанням щодо перерахунку пенсії за період з 01.04.2019 року по 01.04.2020 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року.
За таких обставин, суд вважає необхідним відмовити позивачу у задоволенні вимоги щодо «визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не перерахування та не виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 05.03.2020 року, за період з 01.04.2019 року по 01.04.2020 року, викладених у листі від 16.06.2021 року №9733-8851/К-02/8-1500/21», оскільки вказаний лист Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області не містить такої відмови.
Водночас, вирішуючи спірні правовідносини, судом встановлено, що право на перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року позивач набув з 01.04.2019 року, у зв'язку із набранням 05.03.2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, основний відсотковий розмір пенсії позивача становить 90 %, що підтверджується судовими рішеннями.
Відтак, перерахунок та виплата пенсії позивачу має здійснюватись, виходячи з 90% грошового забезпечення.
Отже, з метою відновлення права позивача, суд вважає необхідним частково задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату основного розміру пенсії, виходячи з розрахунку 90% грошового забезпечення, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 05.03.2019 року, у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, за період з 01.04.2019 року по 01.04.2020 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Питання ж щодо обмеження пенсії максимальним розміром має вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок, а також здійснення цього перерахунку.
На час вирішення цієї справи, відповідачем не прийнято рішення/не вчинено дій щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром під час перерахунку пенсії за період з 01.04.2019 року по 01.04.2020 року.
Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Відтак спору щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало. Суд вважає передчасним надавати оцінку вказаним обставинам та майбутній можливій поведінці відповідача у цьому рішенні.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення в частині.
Згідно ч. 1, ч. 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, у відповідності до приписів ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється на користь позивача у розмірі 454, 00 грн. (908,00/2, де 908,00 - ставка судового збору сплачена позивача за звернення до суду із цим позовом).
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74-77, 90, 139, 242-246, 255, 262, 291, 295, 297 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Адміністрація Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 90% грошового забезпечення, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №11/169 від 08 липня 2020 року, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за період з 01.04.2019 року по 01.04.2020 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
В іншій частині позову - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 454, 00 грн. (чотириста п'ятдесят чотири гривні 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385).
Третя особа, яка не заявляє самостійний вимог щодо предмета спору, - Адміністрація Державної прикордонної служби України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 26; код ЄДРПОУ 00034039).
Суддя О.В. Глуханчук