10 вересня 2021 р. № 400/4694/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївська ЕРА", вул. І. Франка, 14, м. Миколаїв, 54037,
до відповідача:Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001,
про:визнання протиправним та скасування наказу від 03.06.2021 № 1063-П; визнання дій протиправними,
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування наказу від 03.06.2021 № 1063-П « Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Миколаївська ЕРА», визнання протиправним дії Головного управління ДПС у Миколаївській області щодо включення ТОВ « Миколаївська ЕРА» до плану-графіка проведення планових документальних перевірок платників податків на 2021 рік.
Позивач обґрунтовує позов тим, що спірний наказ не відповідає п.п.77.1,77.2 ст.77, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України, розділам І,ІІІ Порядку формування плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524, а дії ГУ ДПС щодо включення позивача до плану-графіка проведення планових документальних перевірок платників податків на 2021 на червень 2021 є протиправним, оскільки документальна планова перевірка призначена за відсутності підстав для її проведення. Відповідачем не дотримано умови та порядок прийняття рішення про включення позивача до плану-графіку на 2021. У спірному наказі зазначено , що перевірка буде тривати 10 робочих днів з 29.06.2021 по 12.07.2021- фактично у липні, що не передбачено планом-графіком, оскільки в ньому зазначено, що перевірка повинна відбутись у червні 2021.Видання відповідачем спірного наказу є безпідставним, протизаконним втручанням в господарську діяльність позивача, що прямо заборонено ст.19 Господарського Кодексу України.
Відповідач надав відзив, в якому позов не визнає, оскільки відповідачем були дотримані норми Податкового Кодексу України та Порядку № 524, які регулюють право та підстави контролюючого органу проводити документальні планові перевірки. Перевірка передбачена у плані-графіку, оформлена відповідним наказом та позивач письмово повідомлений із зазначенням дати початку перевірки. Позов не містить обґрунтувань протиправності спірного наказу. Відповідно до Додатку 1 Порядку №524 в плані-графіку зазначається місяць початку запланованої документальної перевірки. Місяцем початку перевірки на 2021 є червень, тому призначення перевірки з 29.06.2021 тривалістю 10 робочих днів є правомірним.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до ст. 262 КАС України, суд після надання представником відповідача пояснень перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Наказом в.о. начальника Головного управління ДПС у Миколаївській області № 1063-П на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75, ст.77, 82.1 ст.82 ПК України призначено проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Миколаївська ЕРА» з 29.06.2021 тривалістю 10 робочих днів.
Порядок призначення та проведення планових документальних перевірок унормований положеннями Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Приписами пункту 77.1 статті 77 ПК України визначено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Відповідно до пункту 77.4 статті 77 ПК України, про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Процедура формування плану графіка передбачена Порядком формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 524 від 02.06.2015 року, з наступними змінами та доповненнями (далі Порядок № 524).
Згідно з абз.1 п.3 Розділу 1 Порядку № 524 проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Абзацом 4 цієї ж норми передбачено, що після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).
Згідно з абз.1 п.5 Розділу 1 Порядку № 524 план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС.
Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС (абз.2 п.5 Розділу 1 Порядку № 524).
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік (червень місяць) було затверджено Головою Державної податкової служби України Любченком О.М. 23.12.2020 та оприлюднено на офіційному веб-порталі ДПС .
Відповідно до п.77.4. ст.77 ПК України, 77.4. про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Документальна планова перевірка ТОВ «Миколаївська ЕРА», передбачена у Плані- графіку проведення планових документальних перевірок на 2021 рік (п.77.1 ст.77 ПК України) та оформлена відповідним наказом, який був направлений на адресу позивача та ним отриманий 08.06.2021.
Згідно п.77.2, ст.77 ПК України, 77.2. до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування, затвердження плану-графіка та внесення змін до нього, а також перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до абз.2 та абз.З ч.І Порядку 524 Річний план-графік складається відповідно до вимог статті 77 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
Відповідно розділу III Порядку 524, до розділів І, II плану-графіка включаються платники податків реального сектору економіки, які провадять фінансово-господарську діяльність, сплачують податки та взяті на облік в контролюючих органах як платники податків за основним місцем обліку, або щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, або які знаходяться у стані зміни свого місцезнаходження.
Формування переліку платників податків до розділів І, II плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами цього розділу, у тому числі за даними інформаційно- телекомунікаційних систем контролюючих органів.
У відзиві відповідач зазначив, що при формуванні плану-графіка на наступний рік враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців 2020.
З врахуванням поданої підприємством до органів ДПС звітності та інформаційно- телекомунікаційних систем ДПС здійснено всебічний аналіз показників діяльності ТОВ
«МИКОЛАЇВСЬКА EPA» за 9 місяців 2020 року та встановлено, що підприємство має ризикові операції щодо несплати податків, зокрема 4 ризики високого ступеня:
Рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю (1,37%);
Рівень сплати податку на додану вартість нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю (5,27%);
Наявність інформації про непідтвердження реального здійснення операції з придбання із сумою податку на додану вартість понад 1 млн грн або понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту, але не менше 100 тис. грн;
Рівень сплати податку на прибуток знизився на 50 та більше відсотків порівняно з календарним роком, що передував останній документальній плановій перевірці платника податків, тому відповідачем ТОВ «МИКОЛАЇВСЬКА ЕРА» було включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік (червень місяць), який затверджено Головою Державної податкової служби України Любченком О.М. 23.12.2020 та розміщено на офіційному веб-порталі ДПС.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно Додатку 1 Порядку № 524 в плані-графіку зазначається місяць початку запланованої документальної перевірки. Місяцем початку запланованої перевірки ТОВ «Миколаївська ЕРА» в плані-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік значиться червень. У спірному наказі перевірку призначено з 29 червня 2021 року тривалістю 10 робочих днів , тому доводи позивача, що перевірку призначено у липні, що протирічить плану-графіку судом до уваги не приймається.
Посилання позивача стосовно того, що прийняття спірного наказу є протизаконним втручанням в господарську діяльність позивача, що прямо заборонено ст.19 ГК України, також не приймається судом до уваги, оскільки право на проведення перевірок контролюючим органом платників податків прямо передбачено нормами Податкового Кодексу України.
Позивач обґрунтовує правомірність позовних вимог тим, що перевірка призначена за відсутністю підстав, незрозуміло за який період проаналізована діяльність підприємства та яким чином враховувався ступінь ризику діяльності платника податків.
Розглянув справу з урахуванням наданих сторонами заяв по суті справи, оцінив спірний наказ з урахуванням доводів позивача, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає, оскільки позивачем не зазначена жодної підстави для визнання спірного наказу протиправним та не наведена норма права, яку порушив відповідач при прийнятті спірного наказу та складанні плану-графіку проведення перевірок на 2021. Відповідачем доведено правомірність прийнятого ним наказу та дій, тому у задоволенні позовних вимог належить відмовити.
Судовий збір покладається на позивача .
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївська ЕРА" (вул. І. Франка, 14, м. Миколаїв, 54037, ідентифікаційний код 35424436) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 44104027) про визнання протиправним та скасування наказу від 03.06.2021 № 1063-П « Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Миколаївська ЕРА», визнання протиправним дії Головного управління ДПС у Миколаївській області щодо включення ТОВ « Миколаївська ЕРА» до плану-графіка проведення планових документальних перевірок платників податків на 2021 рік - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко