10 вересня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Новак Л.М.
розглянувши у письмовому провадженні у м.Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Держеокадастру у Львівській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця, -
Головне управління Держеокадастру у Львівській області звернулося в суд з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 05.07.2021 року про накладення штрафу у виконавчому провадженні №65774179.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.10.2020 року у справі №380/3233/20 виконано ще 28.01.2021 року, тобто до відкриття виконавчого провадження. Вказує, що неодноразово повідомляв листами державного виконавця про виконання вказаного рішення, однак такі не були взяті до уваги. Зазначає, що підстави, зазначені в наказі Головного управління Держеокадастру у Львівській області, винесеного на виконання рішення суду, як і сам наказ, у разі незгоди з ним, могли бути оскаржені в судовому порядку. Стверджує, що відповідач мав достатні підстави дійти висновку про фактичне виконання рішення суду боржником до відкриття виконавчого провадження.
Ухвалою суду від 31.08.2021 року позивачу поновлено строк звернення до суду із даним позовом та відкрито провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.10.2020 року у справі №380/3233/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Домажирівської сільської ради Яворівського району про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії, задоволено повністю; визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 30.01.2020 №13-1529/16-20-СГ про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою; зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Львівській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 27.01.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель згідно КВЦПЗ сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за адресою: Львівська область, Яворівський район, Домажирська сільська рада (за межами населеного пункту) із прийняттям обґрунтованого і законного рішення за результатами його розгляду в установленому порядку, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області №312-УБД від 28.01.2021 року ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Домажирської сільської ради Яворівського району, орієнтовним розміром земельної ділянки 2,0000 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства з підстав невідповідності місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому закону порядку (п.7 ст.118 Земельного кодексу України). А саме: пропонована до відведення земельна ділянка знаходиться у приватній власності із цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель, торгівлі. Розпорядження такими землями не відноситься до повноважень Головного управління.
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Чурою Софією-Ганною Тарасівною ВП №65774179 від 11.06.2021 року відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого листа №380/3233/20 виданого 06.04.2021 року, яким позивача зобов'язано повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 27.01.2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель згідно КВЦПЗ сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за адресою: Львівська область, Яворівський район, Домажирська сільська рада (за межами населеного пункту) із прийняттям обґрунтованого і законного рішення за результатами його розгляду в установленому порядку, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Листом №11-13-0.6-3821/2-21 від 25.06.2021 року позивач повідомив відповідача, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.10.2020 року у справі №380/3233/20 виконано в добровільному порядку.
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Чурою Софією-Ганною Тарасівною ВП №65774179 від 05.07.2021 року за невиконання рішення суду на позивача накладено штраф на користь держави у розмірі 5100 грн. 00 коп.
Листом №8-13-0.6-4224/2-21 від 14.07.2021 року позивач повторно проінформував відповідача про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.10.2020 року у справі №380/3233/20.
Змістом спірних правовідносин є постанова про накладення штрафу ВП №65774179 від 05.07.2021 року.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку, регламентується Законом України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016 року, в редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №1404-VIII).
Відповідно до ст.1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Як передбачено п.п.1,5 ч.1 ст.3 Закону №1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України; постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди.
Згідно з п.1 ч.1 ст.26 Закону №1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
У відповідності ч.3 ст.18 Закону №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
За рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження (ч.1 ст.63 Закону №1404-VIII).
Відповідно до ч.2 цієї ж норми у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Частиною першою ст.75 Закону №1404-VIII передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Під час розгляду даного спору було встановлено, що постановою ВП №65774179 від 11.06.2021 року відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого листа №380/3233/20 виданого 06.04.2021 року.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області №312-УБД від 28.01.2021 року позивач фактично виконав рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.10.2020 року у справі №380/3233/20, оскільки повторно розглянувши клопотання ОСОБА_1 від 27.01.2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Відтак, суд дійшов висновку, що згадане рішення було виконане ще до відкриття виконавчого провадження.
Крім того, отримавши постанову про відкриття виконавчого провадження, позивач двічі листами №11-13-0.6-3821/2-21 від 25.06.2021 року та №8-13-0.6-4224/2-21 від 14.07.2021 року повідомляв відповідача про те, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.10.2020 року у справі №380/3233/20 було виконано ним в добровільному порядку.
Наведене підтверджується витягами з електронної пошти позивача, в яких містяться відомості про надсилання вказаних листів на електронну адресу відповідача.
Однак, відповідачем не було вжито жодних заходів та винесено постанову ВП №65774179 від 05.07.2021 року про накладення штрафу за невиконання рішення суду.
Суд звертає увагу, що позивачем було здійснено усі дії спрямовані на виконання вказаного рішення.
Окрім того, він вжив усіх заходів для того, щоб повідомити відповідача про його виконання.
Як наслідок, суд зазначає, що відповідачем неправомірно прийнято спірну постанову про накладення штрафу.
З огляду на викладене, постанова про накладення штрафу ВП №65774179 від 05.07.2021 року не відповідає критерію правомірності, передбаченому п.1, 3 ч.2 ст.2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі не належить стягувати зі сторін.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову від 05.07.2021 року про накладення штрафу у виконавчому провадженні №65774179.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.Я.Мартинюк