08 вересня 2021 року о/об 16 год. 00 хв.Справа № 280/6866/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новиковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивач просить суд: 1) визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014, 2015, 2016 роки при розрахунку ОСОБА_3 пенсії за віком (4888,83 грн.); 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити та виплачувати з 02.09.2020 ОСОБА_3 пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три роки, що передують року розрахунку пенсії за віком, тобто за 2017, 2018, 2019 роки (7763,17 грн.)
У позовній заяві зазначено наступне. З 07.09.2011 згідно особистої заяви відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» позивачу було призначено пенсію за вислугу років. Згідно особистої заяви позивача від 02.09.2020 його переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При розрахунку пенсії відповідачем застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в галузях економіки України 4888,83 грн., що є неправомірним, бо суттєво зменшує розмір пенсії, оскільки відповідач мав нарахувати і виплачувати пенсію за віком із розрахунку заробітної плати (доходу) в галузях економіки України, як середню зарплату за 2017, 2018, 2019 роки в сумі 7763,17 грн., тобто як при призначенні пенсії у 2020 році.
Позивач просив позов задовольнити.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що з 07.09.2011 позивачу первинно було призначено пенсію за вислугу років згідно його заяви про призначення пенсії від 07.09.2011 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення". 02.09.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про перехід на інший вид пенсії - пенсію за віком, в якій зазначив, що раніше йому була призначена пенсія за вислугу років. З 01.03.2019 для перерахунку пенсій застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки (3764,40 грн.), збільшений на коефіцієнт 1,17 - 4404,35 грн. (3764,40 х 1,17). Таким чином, після проведення пенсійної реформи, пенсія позивачу була перерахована із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки та застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. В подальшому, з 02.09.2020 позивачу було проведено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки (3764,40 грн.), який збільшений на коефіцієнт 1,17 - 4404,35 грн. (3764,40 х 1,17). Отже, з 02.09.2020 позивача було переведено на пенсію за віком. При переведенні на пенсію за віком, застосовано показник середньої заробітної плати в галузях економіки за 2014-2016 рік - 3764,40 грн., який збільшений на коефіцієнт 1,17 - 4404,35 грн. та який враховувався під час попереднього перерахунку попереднього виду пенсії 01.03.2019. Таким чином, виходячи з норм чинного законодавства України та на підставі вищевикладеного, оскільки позивачу первинно було призначено пенсію за вислугу років з 07.09.2011, у відповідача відсутні правові підстави для застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2017-2019 роки при переведенні з одного виду пенсії на інший, оскільки показник середньої заробітної плати по Україні за 2017-2019 роки застосовуються лише при первинному призначенні пенсій у 2020 році.
Відповідач просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 10.08.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд з'ясував наступне.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 07.09.2011 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Після призначення пенсії за вислугу років позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому нормами права порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
На підставі особистої заяви позивача відповідачем з 02.09.2020 переведено позивача з пенсії за вислугу років - на пенсію за віком згідно з Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
29.03.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку його пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки.
Відповідач Листом від 12.04.2021 відмовив позивачу у перерахунку пенсії за віком відповідно до вимог ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки (7763,17 грн.).
При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Конституції України (ст.19), Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (ст.ст.9, 25, 26, 29, 40, 45, п.4-3, п.4-4, п.7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення»), Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.
Суд вважає, що оскільки позивачу з 2007 року було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (який передбачає особливі підстави та порядок призначення пенсії), а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” позивач звернувся вперше 02.09.2020, то відповідач протиправно не призначив позивачу пенсію за віком та не розрахував її з урахуванням ч.2 ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Суд не приймає доводи відповідача, оскільки в ч.3 ст.45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсій по матеріалам пенсійної справи, що в даному випадку відсутнє, так як мало місце призначення іншої пенсії за іншим Законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону.
Таким чином, факт отримання позивачем до досягнення пенсійного віку пенсії за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення», а не за Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, не позбавляє позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2017-2019 роки.
При цьому, показник середньої заробітної плати в Україні за 2017-2019 роки складає 7763,17 грн.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі було ГУ ПФУ в Запорізькій області, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 908 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014, 2015, 2016 роки при розрахунку ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) пенсії за віком (4888,83 грн.).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) призначити та виплачувати з 02.09.2020 ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три роки, що передують року розрахунку пенсії за віком, тобто за 2017, 2018, 2019 роки (7763,17 грн.), з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати в сумі 908 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 08.09.2021.
Суддя О.О. Прасов