Рішення від 08.09.2021 по справі 319/856/21

КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 319/856/21

Провадження №2-о/319/76/2021

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2021 року смт.Більмак

Куйбишевський районний суд Запорізької області в складі:

головуючого судді Мальованого В.О.

при секретарі судового засідання Синяковій О.І.,

за відсутності осіб, які повинні брати участь у розгляді справи, розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ,заінтересована особа - Більмацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Пологівському районі Південно-Східного міжрегіонального управління юстиції ( м.Дніпро), про встановлення факту, що має юридичне значення - встановлення факту народження дитини, -

ВСТАНОВИВ:

08 вересня 2021 року ОСОБА_1 подала до суду заяву для розгляду в порядку окремого провадження, вказавши в ній, що є матір"ю дитини ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Донецьк Донецької області.

Заявник вказала, що вона є матір"ю одиначкою, зареєстрована в м.Торез Донецької області. Медичне свідоцтво про народження дитини видане КУ "Центральна міська клінічна лікарня №24" м.Донецьк. Місто Донецьк є окупованою територією, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, в зв'язку з чим у заявника виникла необхідність встановити факт народження дитини, який необхідний заявнику для державної реєстрації народження своєї доньки.

Тому заявник звернулась до суду з даною заявою, в якій прохає встановити факт народження громадянина України - дитини жіночої статі - ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: місто Донецьк, Донецької області, Україна у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, відомості щодо батька дитини внести відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України- ОСОБА_3 .

У судове засідання заявник не з"явилась, надала клопотання про розгляд справи за її відсутності, на заявлених вимогах наполягала.

Представник заінтересованої особи - Більмацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Пологівському районі Південно-Східного міжрегіонального управління юстиції ( м.Дніпро), в судове засідання не з'явився, про час і місце повідомлений належним чином, заперечень проти задоволення заяви чи заяви про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило. Неявка представника заінтересованої особи не перешкоджає розгляду справи по суті.

У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось через неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч.2 ст.317 ЦПК України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 виданого Торезьким МВ УМВС України в Донецькій області. Відмітки про сімейний стан заявника в паспорті відсутні.

Згідно довідки №1462-5000392602 від 06 вересня 2021 року ОСОБА_1 зареєстрована як внутрішньо переміщена особа з фактичним місцем проживання за адресою: АДРЕСА_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 народила дитину - дівчинку, вагою 3750,00 гр., дитина доношена на 41 тижні вагітності, вагітність шоста, пологи перші. Ці дані зазначені у медичному свідоцтві про народження № 805 від 24 серпня 2021 року.

Дитина була народжена в комунальній установі "Центральна міська клінічна лікарня №24" м.Донецьк так званого Міністерства охорони здоров"я так званої (донецької народної республіки), яка розташована на тимчасово окупованій території.

Відповідно до пункту 7 статті 315 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення: народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Згідно пункту 1 частини першої статті 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р, місто Донецьк Донецької області, відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 252-VІІ та постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 254-VІІ, м.Донецьк Донецької області визнане тимчасово окупованою територією, де діє особливий порядок місцевого самоврядування.

Разом з тим, судом, при наданні оцінки поданих заявником документів, як доказу, приймається до уваги, що хоча такі документи не є юридично дійсними, але вони можуть підтверджувати, що певна установа, яка не діє у відповідності з українським законодавством, але de facto існує на окупованій території, зареєструвала факт смерті певної особи. Європейський суд з прав людини, наприклад, у справах «Лоізіду проти Туреччини», «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії», зазначає, що «Зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».

При цьому, за логікою вищезазначених рішень, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою)».

Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у томі числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій територій.

Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про народження особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів народження особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.

За таких обставин,медичне свідоцтво про народження № 805 від 24 серпня 2021 року, видані органом, що непідконтрольний державній владі України, є недійсними і не створюють правових наслідків, проте підтверджують факт народження особи.

У відповідності зі ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті; державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Згідно зі ст. 13 ч.1 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові, походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України; підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження .

Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства Юстиції України 18 жовтня 2010 р.№52/5 (з відповідними змінами та доповненнями) підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 8 серпня 2006 р. № 545, що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи.

Згідно зі ч.4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до п. 18 Постанови Пленуму ВСУ № 5 від 31.03.1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Згідно Листа Верховного Суду вих. № 987/0/208-21 від 22.04.2021, положення цивільно процесуального закону не вимагають від осіб, які звертаються із заявою до суду про встановлення факту смерті або народження, подання до суду письмової відмови органу актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів.

Згідно ч. ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України, державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 14 ЦПК України рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформляють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.

За наведених обставин, встановлення факту народження дитини породжує юридичні наслідки, тобто від нього залежить виникнення особистих чи майнових прав заявника; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення. Заявник не має іншої можливості встановити факт народження дітей, що має юридичне значення для наступного його використання в цивільно-правових відносинах. Таким чином, є всі підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини.

З аналізу норм статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та ст.317 ЦПК України слідує, що рішення суду про встановлення факту народження дитини є підставою для реєстрації народження органом державної реєстрації актів цивільного стану, яке підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.49 ЦК України, ст.ст. 3, 4, 5, 211, 259, 265, 268, 272, 273, 315-317, 319, 354 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини - задовольнити повністю.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт народження громадянина України - дитини жіночої статі - ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Донецька область, місто Донецьк; у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України провести за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини зазначити за її вказівкою - ОСОБА_3 .

Рішення звернути до негайного виконання.

Копію судового рішення невідкладно надіслати до Більмацького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Пологівському районі Південно-Східного міжрегіонального управління юстиції ( м.Дніпро) для державної реєстрації народження дитини.

Рішення суду відповідно до частини 1 статті 273 ЦПК України набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 08 вересня 2021 року.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; зареєстрована як ВПО за адресою: АДРЕСА_2 .

Заінтересована особа: Більмацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Пологівському районі Південно-Східного міжрегіонального управління юстиції ( м.Дніпро), юридична адреса: вул. Центральна, 56 смт.Більмак Пологівський район Запорізької області, ЄДРПОУ 42564909.

Суддя: В.О.Мальований