03 вересня 2021 року Справа № 480/7236/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Воловика С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/7236/21 за позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради, Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Сумської міської ради (далі - відповідач-1, Сумська міськрада), Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради (далі - відповідач-2, Управління), в якій просить суд:
- визнати протиправним та нечинним рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 №1943-МР "Про затвердження містобудівної документації "Проект внесення змін до генерального плану міста Суми" та внесення змін до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 №139-МР" в частині, що стосується земельної ділянки загальною площею 0,0790 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 5910136300:04:011:0217 за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);
- визнати протиправним та нечинним рішення Сумської міської ради від 06.03.2013 №2180-МР "Про затвердження містобудівної документації "План зонування території міста Суми" в частині віднесення земельної ділянки загальною площею 0,0790 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 5910136300:04:011:0217, за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), до зони змішаної багатоквартирної житлової та громадської забудови Ж-3, Ж-4;
- зобов'язати Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про отримання будівельного паспорту для забудови земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 5910136300:04:011:0217.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до договору купівлі-продажу земельної ділянки від 23.11.2018, позивачем придбана земельна ділянка загальною площею 0,0790 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 5910136300:04:011:0217. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Позивач стверджує, що рішення Сумської міської ради від 19 грудня 2012 року № 1943-МР, та рішення Сумської міської ради від 06 березня 2013 року №2180 в частині земельної ділянки, кадастровий номер: 5910136300:04:011:0217, загальною площею 0,0790 га, за адресою: АДРЕСА_1 , порушують права ОСОБА_1 на використання цієї земельної ділянки для будівництва житлового будинку та інших будівель і споруд, самостійно господарювати на землі, тобто. використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення.
Ухвалою суду від 10.08.2021 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/7236/21, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін з 02.09.2021, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву зазначило, що згідно Плану зонування території міста Суми (зонінг), затвердженого рішенням сесії Сумської міської ради від 06.03.2013 №2180-МР, який деталізує положення генерального плану міста, земельна ділянка позивача з кадастровим номером 5910136300:04:001:0217 за адресою АДРЕСА_1 , знаходиться в зоні змішаної багатоквартирної житлової та громадської забудови Ж-3 (від 4-х до 9-ти поверхів) і Ж-4 (від 9-ти до 16-ти поверхів). Таким чином, у даному випадку є невідповідність намірів забудови земельної ділянки позивача вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні - Плану зонування території міста, що в свою чергу є законною підставою для відмови у видачі будівельного паспорту.
Враховуючи наведені обставини, Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Сумська міська рада у відзиві на позовну заяву зазначила, що діє у межах та у спосіб, визначений нормами чинного законодавства.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до договору купівлі-продажу земельної ділянки від 23.11.2018, позивачем придбана земельна ділянка загальною площею 0,0790 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 5910136300:04:011:0217. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (а.с.13-14).
З метою здійснення забудови вищезазначеної земельної ділянки позивачем, до Центру надання адміністративних послуг м. Суми, подано заяву про надання будівельного паспорта забудови земельної ділянки з комплектом документів та ескізом намірів забудови.
Листом Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради від 09.07.2021 року №247/01-13 відмовило у наданні будівельного паспорта з підстав невідповідності намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації, а саме невідповідність за функціональним призначенням генеральному плану м. Суми зі змінами, внесеними рішенням Сумської міської ради від 19.12.2012 № 1943-МР та плану зонування території міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 06.03.2013 № 2180-МР. Так, у листі вказано, що дана земельна ділянка належить до зони змішаної багатоквартирної житлової та громадської забудови Ж-3, Ж-4 де будівництво садибних житлових будинків (нових) з присадибними ділянками не передбачено.
В той же час згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та договору купівлі-продажу земельної ділянки від 23.11.2018 року земельна ділянка загальною площею 0,0790 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 5910136300:04:011:0217 має цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини, а також інші юридичні факти.
Статтею 328 цього Кодексу визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності є непорушним.
У відповідності до статті 321 Цивільного кодексу України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно положень статті 316 цього Кодексу правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
За приписами статті 319 Кодексу власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Частинами 1, 2 ст. 375 Цивільного кодексу України визначено, що власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно.
У відповідності до ч. 4 ст. 373 Цивільного кодексу України, власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.
Згідно зі ст. 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
У статті 90 Земельного кодексу України встановлені права власників земельних ділянок, згідно якої власники земельних ділянок мають право, зокрема, продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину; споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди; самостійно господарювати на землі та ін.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 за договором купівлі-продажу земельної ділянки від 23.11.2018 придбав у ОСОБА_2 земельну ділянку розміром 0,0790, кадастровий номер 5910136300:04:011:0217, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), в АДРЕСА_1 (а.с.13-14).
Проте, рішеннями Сумської міської ради від 19.12.2012 № 1943-МР "Про внесення змін до Генерального плану міста Суми" та від 06.03.2013 № 2180-МР про затвердження "Плану зонування території міста Суми" цю земельну ділянку віднесено до зони змішаної багатоквартирної житлової та громадської забудови Ж-3, Ж-4.
У відповідності до ст. 38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Згідно ст. 3 Закону України "Про Державний земельний кадастр", одним із основних принципів ведення державного земельного кадастру є об'єктивність, достовірність та повнота відомостей у Державному земельному кадастрі.
Стаття 20 вказаного Закону встановлює статус відомостей Державного земельного кадастру. У відповідності до цієї статті, відомості Державного земельного кадастру є офіційними. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим.
За ст. ст. 18-20 Земельного кодексу України цільове призначення земельної ділянки визначається у відповідності до категорії земель, серед яких виділяють, у тому числі, землі житлової та громадської забудови, землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
При цьому згідно ч. 2 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру, земельна ділянка, яка належать позивачу, має цільове призначення - для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
За приписами ст. 16 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.
У даному випадку містобудівна документація "Схема зонування території" не відповідає відомостям Державного земельного кадастру.
Згідно частин 2, 3 ст. 18 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", план зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації. Зонування території здійснюється, зокрема, з урахуванням попередніх рішень щодо планування і забудови території.
Відтак, виходячи із вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", зміни до генерального плану міста, повинні вноситися за умови повного врахування попереднього генерального плану та іншої містобудівної документації, що була розроблена з урахуванням функціонального призначення окремої території, існуючої інфраструктури, потреб населення та інших факторів.
Суд зазначає, що віднесення належної ОСОБА_1 на праві приватної власності земельної ділянки до зони змішаної багатоквартирної житлової та громадської забудови Ж-3, Ж-4, що забороняє будівництво та обслуговування житлового будинку, порушує його право приватної власності на землю щодо володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою на власний розсуд, зокрема, будувати житловий будинок та інші будівлі і споруди, самостійно господарювати на землі, тобто, використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення.
Посилання представника відповідача на те, що при внесенні змін до Генерального плану м. Суми, у відповідності до вимог законодавства, Управлінням архітектури та містобудування Сумської міської ради було проведено процедуру громадських слухань щодо врахування громадських інтересів при внесенні змін до Генерального плану міста Суми, суд вважає необґрунтованими, оскільки відповідачем не зазначено яким чином під час вказаних громадських слухань були враховані інтереси власника земельної ділянки.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи, що відповідачем не доведено належним чином обґрунтованість та правомірність прийняття рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 №1943-МР "Про затвердження містобудівної документації "Проект внесення змін до генерального плану міста Суми" та внесення змін до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 №139-МР" в оскаржуваних частинах, суд дійшов висновку, що вони є протиправними та підлягають скасуванню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Сумської міської ради, Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 №1943-МР "Про затвердження містобудівної документації "Проект внесення змін до генерального плану міста Суми" та внесення змін до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 №139-МР" в частині, що стосується земельної ділянки загальною площею 0,0790 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 5910136300:04:011:0217 за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Визнати протиправним та скасувати рішення Сумської міської ради від 06.03.2013 №2180-МР "Про затвердження містобудівної документації "План зонування території міста Суми" в частині віднесення земельної ділянки загальною площею 0,0790 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 5910136300:04:011:0217, за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), до зони змішаної багатоквартирної житлової та громадської забудови Ж-3, Ж-4.
Зобов'язати Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Воскресенська, 8, код ЄДРПОУ 40462253) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідент. номер НОМЕР_1 ) про отримання будівельного паспорту для забудови земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 5910136300:04:011:0217.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сумської міської ради (40000, м. Суми, пл. Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 23823253) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідент. номер НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1362 (одна тисяча триста шістдесят дві) грн. 00 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Воскресенська, 8, код ЄДРПОУ 40462253) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідент. номер НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1362 (одна тисяча триста шістдесят дві) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Воловик