Постанова від 03.09.2021 по справі 707/1532/21

707/1532/21

3/707/1166/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2021 року суддя Черкаського районного суду Черкаської області Суходольський О.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Черкаській області Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого на посаді сільського голови Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області,

за ч. 9 ст.212-3 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Регіональним представництвом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Черкаській області Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людинипісля дооформлення згідно постанови Черкаського районного суду Черкаської області від 30.07.2021 року, скеровані адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 про те, що він будучи сільским головою Білозірської сільської ради не надав інформацію на звернення ОСОБА_2 відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації».

В судове засідання ОСОБА_3 належним чином викликався, однак не з'явився. Будь-яких клопотань, до початку розгляду справи, до суду не подав. За таких обставин, суд вважає за можливе провести розгляд справи без участі ОСОБА_1 враховуючи, що ст.268КУпАП не передбачена обов'язкова участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч.9 ст.212-3 КУпАП. Згідно практики Європейського Суду з прав людини, зокрема Рішення від 03.04.2008р. справа "Пономарьов проти України", сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

У судове засідання з'явився потерпілий ОСОБА_2 , який надав свої пояснення по суті правопорушення.

Заслухавши пояснення потерпілого ОСОБА_2 , вивчивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного.

Постановою Черкаського районного суду Черкаської області від 30 липня 2021 року протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 повернуто до Регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Черкаській області Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини для належного дооформлення.

20.08.2021 року Регіональним представництвом повторно направлено до Черкаського районного суду Черкаської області матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.9 ст.212-3 КУпАП, із зазначенням того, що положеннями КУпАП не передбачено питання повернення справ про адміністративне правопорушення на дооформлення.

Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення належних дій щодо усунення недоліків, зазначених в постанові Черкаського районного суду Черкаської області від 30 липня 2021 року не виконано.

Так, відповідно до ч.2 ст.279 КУпАП на засіданні при розгляді справи про адміністративне правопорушення заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання. При цьому серед обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, визначених ст. 280 КУпАП, є встановлення того, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Згідно ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ч.3 ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно із ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.

Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного правопорушення та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.

Перевіряючи протокол про адміністративне правопорушення від 08 липня 2021 року на дотримання вимог ст. 256 КУпАП, суд приходить до висновку, що в фабулі протоколу про адміністративне правопорушення від 08 липня 2021 року не зазначена суть правопорушення у відповідності до диспозиції ч.9 ст. 212-3 КУпАП, яка передбачає відповідальність за дії, передбачені ч. 1 ст. 212-3 КУпАП, якщо вони вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, не зрозуміло суті правопорушення, яке допущено ОСОБА_1 , не конктеризовано, яку публічну інформацію та на яку саме заяву ОСОБА_1 не надано інформації потерпілому, якими нормами чинного законодавства спростовуються мотиви відмови у наданні інформації, тобто не конкретизовано, в чому виразилися дії ОСОБА_1 , відповідальність за які передбачена ч. 9 ст.212-3 КУпАП. Фактично, протокол про адміністративне правопорушення не містить об'єктивної сторони.

Суд самостійно не вправі змінювати формулювання суті правопорушення. Тому, суд оцінює даний протокол критично.

З урахуванням положень ч.1 ст.6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також з огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах «Малофеєва проти Росії», рішення від 30 травня 2013 року ( заява № 36673/04) у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист.

Статтею 254 КУпАП встановлено, що про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

За приписами ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

За змістом ст.256 КУпАП при складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Статтею 268 КУпАП визначені права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Вона має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі.

Отже обізнаність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, із фактом складання відносно неї протоколу є важливою гарантією права на захист.

На порушення вимог ст.ст.256, 254, 268 КУпАП в протоколі від 08 липня 2021 року відсутні підпис і пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , відсутній запис про відмову особи яка притягається до адміністративної відповідальності від підпису протоколу та від дачі пояснень, відсутній підпис ОСОБА_1 , про роз'яснення йому прав і обов'язків, передбачених ст.268 КУпАП. Даних про те що, ОСОБА_1 відмовився від отримання протоколу про адміністративне правопорушення від 08 липня 2021 року або взагалі отримав даний протокол, матеріали справи не містять.

Оскільки суд самостійно не має права редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, та збирати докази, протокол повертався судом для дооформлення з означених в постанові питань, але постанова Черкаського районного суду Черкаської області від 30.07.2021 року в частині вимог ст. 256 КУпАП виконана не була, зазначені в постанові суду обставини, не з'ясовані, та матеріали за протоколом вдруге надійшли на розгляд суду, суд вважає за необхідне провадження у справі закрити відповідно до п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.9 ст.212-3 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.212-3, 283,284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по адміністративній справі №707/1532/21 відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.9 ст. 212-3 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до судової палати у кримінальних справах Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя: О. М. Суходольський