Рішення від 30.08.2021 по справі 420/10910/21

Справа № 420/10910/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глуханчука О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

25 червня 2021 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, у якому позивач просить суд:

відкрити спрощене позовне провадження у справі;

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 40108740) щодо не нарухування та не виплати індексації грошового забезпечення під час служби в поліції відносно ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) в період з 15.08.2017 року по 29.09.2017 року включно;

зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 40108740) нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення під час служби в поліції ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) в період з 15.08.2017 року по 29.09.2017 рік включно.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив про те, що з 23 серпня 1993 року до 06 листопада 2015 року він проходив службу в органах внутрішніх справ України.

Щодо проходження служби в Національній поліції позивач повідомив:

07 листопада 2015 року позивача наказом Одеського Державного Університету Внутрішніх Справ МВС України № 168 о/с прийнято на посаду доцента кафедри адміністративного права та адміністративного процесу факультету №2 за контрактом.

28 грудня 2015 року наказом Одеського Державного Університету Внутрішніх Справ МВС України № 7 о/с від 22.01.2016 року позивач був звільнений у зв'язку з прийняттям на службу до Національної поліції України. Цією датою та цим же наказом № 7 о/с був прийнятий на службу до Національної поліції України.

20 вересня 2017 року наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області № 1527 о/с (по особовому складу) призначено полковника поліції ОСОБА_1 , прибулого для подальшого проходження служби з Національної поліції України, оперуповноваженим відділу кримінальної поліції Малиновського відділу поліції в місті Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області, установивши посадовий оклад 2400 гривень, з 15 серпня 2017 року.

З 29 вересня 2017 року наказом Головного Управління Національної поліції в Одеській області № 1564 о/с, оперуповноваженого відділу кримінальної поліції Малиновського відділу поліції в місті Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області полковника поліції ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 (через хворобу).

Як вказує позивач, після звільнення зі служби в поліції йому була встановлена друга група інвалідності внаслідок війни та 30 вересня 2017 року призначено пенсію по інвалідності.

Також позивач вказує, що з метою отримання інформації щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення під час служби в поліції в період з 15.08.2017 року по 29.09.2017 рік включно, він звернувся із заявою до відповідача щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення. Однак, позитивної відповіді не отримав, оскільки відповідач листом від 07.06.2021 року відмовив у нарахуванні індексації грошового забезпечення під час служби в поліції в період з 15.08.2017 року по 29.09.2017 р. включно.

Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не нарухування та не виплати індексації грошового забезпечення під час служби в поліції у період з 15.08.2017 року по 29.09.2017 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Позивач мотивує свої доводи тим, що відповідно до ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-ХІІ, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення; відповідно до ст. 6 цього ж Закону індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (в редакції до 01.01.2016 року в розмірі 101 відсоток).

Також позивач вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 №782 «Про внесення змін до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення» внесені зміни до пункту 2 Порядку 1078, а саме включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.

З огляду на викладене, позивач вважає, що має право на індексацію грошового забезпечення під час служби в поліції у період з 15.08.2017 року по 29.09.2017 року включно.

Ухвалою суду від 30 червня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення сторін, відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України.

12 липня 2021 року відповідачем через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву.

Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує, з позовними вимогами не погоджується, з огляду на наступне.

Так, відповідач зазначив, що відповідно до положень статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (у редакції до 01 січня 2016 року було передбачено розмір 101 відсоток).

Відповідач вказує, що з січня 2017 року по вересень 2017 року величина індексу споживчих цін не перевищувала 103 відсотка, отже підстави для нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 15.08.2017 року по 29.09.2017 року, відсутні.

Інші заяви по суті справи учасниками справи не надавались, додаткові докази не надходили.

Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 з 23 серпня 1993 року до 06 листопада 2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 року в Національній поліції України.

Наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області № 1527 о/с від 20 вересня 2017 року полковника поліції ОСОБА_1 , прибулого для подальшого проходження служби з Національної поліції України, призначено оперуповноваженим відділу кримінальної поліції Малиновського відділу поліції в місті Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області з 15 серпня 2017 року (а.с. 11).

Наказом Головного Управління Національної поліції в Одеській області № 1564 о/с від 29 вересня 2017 року, оперуповноваженого відділу кримінальної поліції Малиновського відділу поліції в місті Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області полковника поліції ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 (через хворобу) (а.с. 12).

На момент звільнення зі служби в поліції вислуга років позивача у календарному обчисленні для виплати надбавки за вислугу років склала 24 роки 01 місяць 06 днів; на пільгових умовах 05 років 10 місяців 25 днів; усього для призначення пенсії 30 років 01 день.

24 травня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до начальника ГУ НП в Одеській області із заявою, у якій запитав про нарахуванню йому індексації грошового забезпечення за період з 15.08.2017 року по 29.09.2017 року та, у разі не нарахування, просив нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період з 15.08.2017 року по 29.09.2017 року включно (а.с. 13-14).

У відповідь на вказане звернення Головне управління Національної поліції в Одеській області листом від 07 червня 2021 року вих. №14/М-574 повідомило позивачу, що нормами ст. 5 Закону №1282-ХІІ-199 передбачено, що порядок провадження індексації грошових доходів громадян визначається КМУ, зокрема постановою від 17.07.2003 року №1078. Оскільки до 18.10.2017 року у вказаному Порядку була відсутня така категорія осіб, як «поліцейські», нарахування індексації грошового забезпечення поліцейських розпочато з листопада 2017 р. з базовим місяцем листопад 2015 року.

На підставі викладеного, відповідач зазначив позивачу, що підстави для нарахування та виплати індексації за період з 15.08.2017 року по 29.09.2017 року відсутні (а.с. 15).

Вважаючи своє право порушеним щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення, гарантованої ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", позивач звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, надаючи юридичну кваліфікацію встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Згідно п.4 ч.10 ст.62 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.94 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Частиною 5 цієї ж статті Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення".

За визначенням, наведеним у статті 1 цього Закону, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Частиною 1 статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Згідно ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (в редакції до внесення змін Законом № 911-VIII від 24.12.2015) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (в редакції після внесення змін Законом № 911-VIII від 24.12.2015) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Відповідно ч. 2 ст. 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 року (далі - Порядок №1078).

Відповідно до п. 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (у редакції від 15.12.2015р. в розмірі 101 відсотка).

Згідно п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення).

Пунктом 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Отже, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.

Індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Крім того на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.

Згідно п.2 Порядку №1078 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року №782 внесено зміни до пункту Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, доповнивши абзац п'ятий після слова «військовослужбовців» словом «поліцейських».

Згідно листа Головного управління Національної поліції в Одеській області від 07 червня 2021 року вих. №14/М-574, індексація грошового забезпечення позивачу в період з 15.08.2017 року по 29.09.2017 року не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки до 18.10.2017 року в Порядку № 1078 була відсутня категорія осіб як поліцейські (а.с. 15).

Проте, суд не приймає до уваги вказані доводи відповідача стосовно того, що нарахування індексації грошового забезпечення поліцейських здійснюється з жовтня 2017 року з базовим місяцем листопад 2017 року, тобто після набрання чинності постановою КМУ № 782 від 18.10.2017 року, оскільки індексація грошового забезпечення прямо передбачена положеннями Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 16 липня 2020 року по справі № 2140/1763/18 (адміністративне провадження № К/9901/12469/19).

Згідно з п.1-1 Порядку №1078 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (у редакції від 15 грудня 2015 року в розмірі 101 відсотка).

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Так, зі справи вбачається, що спірний період нарахування позивачу індексації охоплює 15.08.2017 року по 28.09.2017 року.

Відповідно до інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті Держстату України, у листопаді 2015 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 101 відсоток та складала 102 відсотка. Пізніше в квітні 2016 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 103 відсотка та складала 103,5 відсотка, тому індексація грошового забезпечення повинна була б здійснюватися з червня 2016 року.

Разом з тим, індексація грошового забезпечення позивача за період його служби з 15.08.2017 року по 28.09.2017 року не здійснювалась, що суперечить вищевказаним положенням Закону та Порядку №1078 та є підставою для задоволення позову в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення під час служби в поліції.

Вирішуючи даний спір, суд також враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, і у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення суду.

Аналіз норм ст. 245 КАС України, у їх взаємозв'язку зі статтями 2, 5 КАС України, свідчить про те, що суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача. Якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Отже, аналізуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що оскільки не нарахування та не виплата позивачу індексації грошового забезпечення за період з 15.08.2017 року по 28.09.2017 року є протиправною бездіяльністю відповідача, порушені права позивача підлягають відновленню шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 15.08.2017 року по 28.09.2017 року.

При цьому, суд зазначає, що нарахування відповідних сум індексації грошового забезпечення належить до повноважень відповідача.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позивач звільнений від оплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", розподіл судових витрат на його користь не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74-77, 90, 243-246, 250, 255, 262, 291, 295, 297 КАС України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не нарухування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення під час служби в поліції у період з 15.08.2017 року по 29.09.2017 року.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 15.08.2017 року по 29.09.2017 рік.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Головне управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 40108740; 65080, м. Одеса, вул. Академіка Філатова, 15-А).

Суддя О.В. Глуханчук