копія
< (ВСТУПНА ТА РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА) >
14 червня 2010 р. Справа № 2а-4744/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненко О.В.
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.
представника позивача - Груздо Т.С. < Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до відкритого акціонерного товариства "Охтирсільмаш" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені ,-
Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш” адміністративно-господарські санкції та пеню в розмірі 14124,16 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач, всупереч вимог ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”маючи середньооблікову чисельність працюючих інвалідів менше ніж встановлено нормативом, передбаченим ст. 19 даного Закону, не сплатив у передбаченому Законом розмірі до 16.04.2010 року 14073,52 грн. адміністративно-господарських санкцій. За порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в розмірі 50,64 грн. На момент звернення з позовом до суду заборгованість відповідачем сплаченою не була.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги з вищезазначених підстав підтримала у повному обсязі, додатково пояснивши, що заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не погашена.
Відповідач, належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи (а.с. 8), в судове засідання не з'явився, про причини неявки, всупереч вимог ч. 2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив. Надіслали заперечення по справі. Тому суд вважає можливим розглянути справу без участі представника відповідача.
Заслухавши представника позивача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ВАТ “Охтирсільмаш”, зареєстровано як юридична особа та відповідно до вимог Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”перебуває на обліку за місцем реєстрації в Сумському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, що підтверджується поясненнями представника позивача.
Статтею 19 Закону для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлено норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 осіб у кількості 1 робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно поданого відповідачем звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік (а.с.6) середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2009 році становила 68 чоловік, тому відповідно до ст. 19 Закону, норматив числа робочих місць для працевлаштування інвалідів для відповідача становить 3 робочих місця.
Як вбачається з листа Охтирського міськрайонного центру зайнятості (а.с.11) від ВАТ “Охтирсільмаш”щомісячно протягом 2009 року надходили звіти за формою № 3-ПН “Звіт про наявність вакансій” з заявкою про направлення на їх підприємство для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до ст. 18 Закону працевлаштування інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів. Крім цього, обов'язок по працевлаштуванню інвалідів закріплений за державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів, що передбачено "Положенням про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів", затвердженого Постановою КМУ від 03.05.1995р. за № 314 (із змінами від 10.01.2002р.). Відповідно до п. п. 11, 12 "Положення про робоче місце інваліда..." на місцеві органи соціального захисту населення покладаються такі обов'язки: виявляти інвалідів, які бажають працювати; щомісячно надсилати державній службі зайнятості списки інвалідів, які виявили бажання працювати; подавати державній службі зайнятості заявки на професійне навчання інвалідів; вести інформаційний банк даних про інвалідів, які працюють і бажають працювати. Згідно цього Положення, державна служба зайнятості повинна вести облік інвалідів, які звернулися за допомогою у працевлаштуванні; сприяти працевлаштуванню інвалідів, які звернулися з проханням, з урахуванням рекомендацій МСЕК та щоквартально подавати місцевим органам соціального захисту населення інформацію про працевлаштування інвалідів. Статтею 20 вказаного Закону передбачено, що підприємства (об'єднання), установи і організації, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності та господарювання, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір штрафних санкцій за робоче місце, не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), установі, організації.
Згідно п.5 "Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів", підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач звертався до центру зайнятості з інформацією про наявність вакантних посад для працевлаштування інвалідів, щомісячно подавав звіти за встановленою формою, тобто, вживав заходів по створенню робочих місць та працевлаштуванню інвалідів на підприємстві.
Суд приходить до переконання, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій статті 18 зазначеного вище Закону.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що на ВАТ “Охтирсільмаш”не може бути накладена відповідальність.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, < додаткові норми > суд, -
У задоволенні адміністративного позову Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до відкритого акціонерного товариства "Охтирсільмаш" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в розмірі 14124,16 грн. -відмовити в зв'язку з необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя < Текст > О.В. Соп'яненко
< Список > < Дата >
З оригіналом згідно
Суддя О.В. Соп'яненко