про повернення позовної заяви
Справа № 2а-2614/10/1770
"08" червня 2010 р. м.Рівне
Cуддя Рівненського окружного адміністративного суду Боймиструк С.В., розглянувши заяву і додані до неї матеріали
ОСОБА_1
до Рівненський міський виконавчий комітет
про встановлення юридичного факту
Позивач-ОСОБА_1,- звернувшись до Рівненського окружного адміністративного суду з заявою, яка фактично не є позовною заявою, просить відповідно до ухвали судді Рівненського міського суду від 14.05.2010 року розглянути долучений до заяви позов про встановлення юридичного факту, адресований Нетішинському міському суду, в порядку адміністративного судочинства.
Подана заява підлягає поверненню позивачу, оскільки не підсудна цьому адміністративному суду з огляду на наступне.
В згаданій ухвалі від 14.05.2010 року Рівненського міського суду суддею визначено, що вимоги позивачки зводяться до оскарження рішень органу місцевого самоврядування мають розглядатись місцевим судом в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України справи з приводу оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень подаються за місцем проживання (перебування, знаходження), отже позивач повинна звернутись за захистом свого порушеного права до місцевого суду як адміністративного за місцем свого фактичного проживання з належно оформленою позовною заявою (адміністративним позовом) відповідно до вимог ст. 106 КАС України.
Крім того, відповідно до ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Таким чином, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України даний адміністративний позов підсудний Нетішинському міському суду, як адміністративному.
За таких обставин позовна заява ОСОБА_1 підлягає поверненню позивачу з підстав, визначених п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України.
Роз'яснити позивачу, що в силу ч. 6 ст. 108 КАС України, залишення позовної заяви без руху або повернення позовної заяви не позбавляють права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом з дотриманням вимог ст. 18 КАС України, тобто до Нетішинського міського суду.
На підставі наведеного, керуючись п. 6 ч. 3 ст. 108, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Заяву ОСОБА_1 до Рівненського міського виконавчого комітету про встановлення юридичного факту,- повернути позивачу разом з усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити позивачу, що залишення позовної заяви без руху або повернення позовної заяви не позбавляють права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя < Текст > Боймиструк С.В.