Справа № 2а-1367/10/1770
20 травня 2010 р. 18год. 50хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Махаринця Д. Є. за участю секретаря судового засідання Морозюк О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Таргонський І.М.
відповідача: представник ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Дубенський міськрайонний центр зайнятості
доОСОБА_2
про стягнення заборгованості,
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 720 грн. - виплаченої допомоги по безробіттю. До початку судового засідання представник позивача подав клопотання про по збільшення позовних вимог і просить стягнути з відповідача - 2252,90 грн.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково, а саме: на суму відповідно до його заробітку, який він отримав працюючи за цивільно-правовим договором в ЗАТ "Страхова-компанія "Провідна". Суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що 24.11.2008 року у зв'язку із звільненням 31.10.2008 року з останнього місця роботи згідно з п.2 ст. 36 КЗпП України відповідач зареєструвався в Дубенському міськрайонному центрі зайнятості як такий, що шукає роботу. 1 грудня 2008 року гр. ОСОБА_2 було надано статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю.
За період перебування відповідача на обліку як безробітного, а саме: з січня 2009 року по липень 2009 року, йому було виплачено допомогу по безробіттю в сумі 2252,90 грн.
17 лютого 2010 року на адресу Дубенського міськрайонного центру зайнятості надійшов лист ЗАТ "Страхова-компанія "Провідна" № 22-19/1744 від 11.02.2010 року, що стверджує факт перебування в трудових відносинах із підприємством гр. ОСОБА_2, який надавав послуги страхового агента вказаному товариству згідно договору-доручення №50014/1808/08 від 24.01.2008 року. у вказаному листі також зазначається, що відповідач за період з 13.01.2009 року по 31.03.2009 року отримав дохід у вигляді комісійної винагороди в сумі 384,58 грн.
Відповідно до чинного законодавства особи, які виконують роботи (надають послуги) згідно з цивільно-правовими договорами, відносяться до осіб, які забезпечують себе роботою самостійно та беруть участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні на випадок безробіття на добровільних засадах. Подання трудової книжки на підприємство, з яким громадянин перебуває у цивільно-правових відносинах, чинним законодавством не передбачено.
Однак, з моменту реєстрації до зняття з обліку в Дубенському міськрайонному центрі зайнятості, відповідач не подав відомостей, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття, в тому числі про те, що він виконує роботи згідно договору-доручення №50014/1808/08 від 24.01.2008 року та отримує доходи в ЗАТ "Страхова-компанія "Провідна".
Факт перебування у трудових відносинах гр. ОСОБА_2 із ЗАТ "Страхова-компанія "Провідна", отримання ним доходів від праці у період перебування на обліку у центрі зайнятості як безробітного є підставою для припинення виплат допомоги по безробіттю, зняття з обліку та стягнення незаконно виплачених коштів, як таких, що отримані обманним шляхом.
02 березня 2010 року Дубенський міськрайонний центр зайнятості надіслав відповідачу повідомлення, відповідно до якого пропонував добровільно повернути допомогу по безробіттю.
На момент розгляду даної справи судом відповідач не повернув допомогу по безробіттю в сумі 2252,90 грн.
Дані обставини підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: копією персональної картки безробітного (а.с.4), довідкою Дубенького міськрайонного центру зайнятості про дохід відповідача (а.с.5), копією листа відповідачу про необхідність повернення коштів (а.с.7), копією наказу №11 від 02.03.210 року (а.с.8), копією Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття №15 від 26.02.2010 року (а.с.9), копією листа ЗАТ "Страхова-компанія "Провідна" від 11.02.2010 року №22-19/1744 (а.с.10).
Згідно ст. 25 Закону України «Про зайнятість населення» держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій: а) надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій; б) виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації; в) виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Відповідно до статті 2 цього ж Закону безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Пунктами «а», «б» ч. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що до зайнятого населення в Україні належать громадяни, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності; громадяни, що проживають на території держави на законних підставах і які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.
З аналізу наведених вище норм Закону вбачається, що відповідач на момент реєстрації в Дубенському міськрайонному центрі зайнятості, отриманні статусу безробітного та допомоги по безробіттю належав до категорії зайнятого населення і не мав права на отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття.
Згідно з п. 2. ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Внаслідок неповідомлення гр. ОСОБА_2 позивачу інформації про укладення ним договору-доручення, допомога по безробіттю в сумі 2252,90 грн. була виплачена відповідачу безпідставно.
Згідно з пунктом 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. N 219, громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час перебування особи на обліку як безробітної.
9 липня 2009 року відповідача знято з обліку як безробітного в Дубенському міськрайонному центрі зайнятості.
Пунктом 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
За наведених обставин позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, а тому підлягають до задоволення.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з відповідача - ОСОБА_2 на користь позивача - Дубенського міськрайонного центру зайнятості незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2252,90 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена в повному обсязі 25 травня 2010 року
Суддя Махаринець Д. Є.