Справа № 128/2840/20
30.08.2021 м. Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Шевчук Л.П., розглянувши подання старшого інспектора Вінницького районного відділу філії ДУ «Центр пробації» у Вінницькій області Гончарук О.М. про вирішення питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 ,-
До Вінницького районного суду Вінницької області надійшло подання старшого інспектора Вінницького районного відділу філії ДУ «Центр пробації» у Вінницькій області Гончарук О.М. про вирішення питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення щодо ОСОБА_1 , місце проживання якої на даний час невідоме, що унеможливлює виконання постанови суду .
В судове засідання представник Вінницького районного відділу філії ДУ «Центр пробації» у Вінницькій області не з"явився, представником Довгою О.А. подано заяву, в якій при вирішення подання покладається на розсуд суду та просила його розглянути у відсутність представника Вінницького РВ філії ДУ «Центр пробації» у Вінницькій бласті.
Гуслякова І.М. в судове засідання не з'явилася, хоча про час та місце судового розгляду повідомлялася належним чином.
Неявка ОСОБА_1 не є перешкодою для розгляду даного подання у відповідності до вимог ст.268, 277-2 КУпАП.
Розглянувши подання та надані суду матеріали, суд прийшов до наступного.
Із матеріалів подання встановлено, що постановою Вінницького районного суду Вінницької області від 24.11.2020 року ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП та накладено на неї адміністративне стягнення у виді виконання суспільно корисних робіт на строк 120 годин. Дана постанова набрала законної сили 07.12.2020 року та направлена до Вінницького районного відділу філії ДУ «Центр пробації» у Вінницькій області для виконання.
Згідно інформації Адресно-довідкового відділу УДМС України у Вінницькій області від 14.01.2021 ОСОБА_1 зареєстрвоаноа в АДРЕСА_2 (Інтернаціональна, 43-А).
Відповідно до інформації начальника Відділу поліції №3 Вінницького РУП В.Стахова під час перевірки працівниками ВП №3 було встановлено, що ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_2 не проживає та її місце перебування не відоме.
Станом на 24.02.2021 ОСОБА_1 до ІТТ №1 ГУНП у Вінницькій області не доставлялася та на даний час в спецустанові не утримується. Також, станом на 01.03.2021 ОСОБА_1 до КНП «Вінницька центральна районна клінічна лікарня» за медичною допомогою не зверталася, на стаціонарному лікуванні не перебувала.
За повідомленням начальника Вінницького РВ ДВС Голубєва С.В. станом на 24.05.2021 відділом ДВС готуються документи щодо звернення до суду із поданням про оголошення розшуку боржника ОСОБА_1 .
Відповідно до постанови головного державного виконавця Вінницького РВ ДВС Невмержицької Я.А. від 27.07.2021 виконавче провадження за виконавчим листом №128/143/17, виданим Вінницьким районним судом 27.06.2017, про стягнення з ОСОБА_1 на користь КЗ «Вінницький обласний дитячий будинок «Гніздечко» аліментів на утримання дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , закрито за заявою стягувача у зв"язку із усиновленням дитини.
Умови виконання постанов суду (судді) про застосування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІІ Наказу «Про затвердження порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно-корисних робіт» від 19.03.2013 року.
Відповідно до п.13.14. Порядку, усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 КУпАП вирішуються судом, який виніс постанову.
Як передбачено ст.31-1 КУпАП, суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.325-1 КУпАПпостанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.
Статтею 325-3 КУпАП встановлено, що на власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу за місцем виконання порушником суспільно корисних робіт покладається: погодження з органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, переліку об'єктів, на яких порушники виконують суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за виконанням порушниками призначених їм робіт; своєчасне повідомлення органу центрального органу виконавчої влади, визначеного абзацом другим цієї статті, про ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт; ведення обліку та інформування органу центрального органу виконавчої влади, визначеного абзацом другим цієї статті, про кількість відпрацьованих порушником годин; нарахування плати порушнику за виконання суспільно корисних робіт та перерахування її на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби для подальшого погашення заборгованості зі сплати аліментів.
Окрім того, порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 року "Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт".
Так, згідно розділу 11 Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІ Порядку.
Так, відповідно до п.12.1 Порядку, при виконанні постанов суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; внесення до суду подань стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.
У відповідності з пунктом 13.15 Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 19 березня 2013 року № 474/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 березня 2013 року за № 457/22989, відповідно до визначеного переліку об'єктів, на яких порушники виконують суспільно корисні роботи, уповноважений орган з питань пробації у десятиденний строк з дня отримання постанови суду (судді) видає порушнику направлення (додаток 21) на один з цих об'єктів.
Відповідно до пункту 13.16 Порядку власник підприємства видає наказ або розпорядження про початок відбування порушником суспільно корисних робіт. У наказі (розпорядженні) зазначаються відомості про закріплення за порушником відповідальної особи, ознайомлення порушника із правилами техніки безпеки при виконанні робіт. На строк суспільно корисних робіт власник підприємства складає графік виходу на роботу особи, до якої застосовано адміністративне стягнення у вигляді суспільно корисних робіт (додаток 10), у якому зазначаються час та місце відбування цих робіт. Витяг з наказу (розпорядження) та графік завіряються підписом керівника та печаткою підприємства і не пізніше наступного дня надсилаються до уповноваженого органу з питань пробації. Зазначені документи долучаються до особової справи порушника.
Статтею 183-2 КУпАП передбачена відповідальність за ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт у вигляді адміністративного арешту строком до десяти діб.
Наслідками ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, згідно ст. 325-4 КУпАП, є притягнення особи до адміністративної відповідальності, а у разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом.
Таким чином, у випадку невиконання особою суспільно корисних робіт, судом може бути вирішене питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ст. 183-2 КУпАП, на підставі протоколу про адміністративне правопорушення, складеного уповноваженою на те посадовою особою органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань. Проте таке питання не було внесено на розгляд суду.
При цьому, суд враховує і ту обставину, що суд не наділений правом самостійно ініціювати вид питання, яке необхідно вирішити у зв'язку з виконанням постанови, а в самому поданні не зазначено, яке саме питання необхідно вирішити у зв'язку з унеможливленням виконання постанови Вінницького районного суду Вінницької області від 24.11.2020 щодо ОСОБА_1 .
Також слід зазначити, що чинними нормами КУпАП не передбачено заміни суспільно-корисних робіт на інший вид адміністративного стягнення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що подання старшого інспектора Вінницького районного відділу філії ДУ «Центр пробації» у Вінницькій області Гончарук О.М. щодо вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення у виді суспільно-корисних робіт відносно ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.304, 325-4 КУпАП,-
В задоволенні подання старшого інспектора Вінницького районного відділу філії ДУ «Центр пробації» у Вінницькій області Гончарук О.М. про вирішення питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення щодо ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд Вінницької області.
Суддя Л.П. Шевчук