Ухвала від 25.08.2021 по справі 759/18858/21

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/6805/21

ун. № 759/18858/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2021 року Слідчий суддя Святошинського районного суду м.Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчогоз ОВС третього відділу розслідування кримінальних проваджень Слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №32021111000000008 від 15.02.2021, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України,-

встановив:

25.08.2021 року до Святошинського районного суду м.Києва надійшло клопотання старшого слідчогоз ОВС третього відділу розслідування кримінальних проваджень Слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №32021111000000008 від 15.02.2021 року, про тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) по фінансово-господарським взаємовідносинам із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), за період з 01.01.2020 і по теперішній час, з можливістю вилучення їх оригіналів.

Вказане клопотання обґрунтовується тим, що слідчим управлінням фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Київської області, під процесуальним керівництвом Київської обласної прокуратури, розслідується кримінальне провадження № 32021111000000008 від 19.07.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 209, ч. 2 ст. 205-1 України.

У ході здійснення досудового розслідування даного кримінального встановлено ряд обставин, які можуть свідчити про вчинення службовими особами КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) незаконних дій при проведенні відкритих торгів в період 2020 року, переможцем яких стало підприємство ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), спрямовані на розтрату державних коштів, а також подальшу їх легалізацію, шляхом створення сприятливих умов для перемоги даного підприємства у тендері та організації виконання ремонтних робіт по завищеним цінам при наступних обставинах.

Встановлено, що 28.02.2020 оголошено про проведення тендерних торгів, замовником яких являється КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та які стосуються виконання робіт «Капітальний ремонт будівлі лікувального корпусу ІНФОРМАЦІЯ_3 » на АДРЕСА_2 », очікуваною вартістю 17 535 700 грн. Переможцем даного тендеру 20.03.2020 оголошено підприємство ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Згідно даних Аналітичної системи ДФС України «Податковий блок» встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зареєстровано ІНФОРМАЦІЯ_4 за № 10741020000082768 від 22.01.2019 та перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 . Директором підприємства на даний момент являється ОСОБА_5 .

Також встановлено, що у період з 05.09.2019 по 10.09.2020 засновником та директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » являлась ОСОБА_6 (мама ОСОБА_5 ), яка підписувала відповідні первинні фінансово-господарські документи щодо виконання ремонтних робіт по вказаному тендеру.

Так, допитана як свідок ОСОБА_6 показала, що дійсно виконувала функції директора даного підприємства в період з 05.09.2019 по 10.09.2020, підписувала відповідні фінансово-господарські документи щодо взаємовідносин із контрагентами, а також його бухгалтерську та податкову звітність. Нею також було прийнято рішення про участь у тендерних торгах, оголошених КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо виконання ремонтних робіт. Однак, на всі інші запитання вона відмовилась відповідати на підставі ст. 63 Конституції України. Також, їй не відомі назви підприємств, які нібито залучались ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » для виконання даних робіт, як субпідрядні організації.

У ході здійснення досудового розслідування встановлено, що фактично контроль за діяльністю ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснювався ОСОБА_5 . Згідно показань допитаної як свідка ОСОБА_5 встановлено, що виконання ремонтних робіт на об'єкті КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснювалось її цивільним чоловіком - ОСОБА_7 , який був бригадиром. Також, співробітниками даного підприємства є його сини - ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .

За результатами огляду тендерних пропозицій щодо даної закупівлі КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » встановлено, що одним із конкурентів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » являвся ФОП « ОСОБА_7 », що свідчить про участь у тендері пов'язаних осіб. Також, офіс даного підприємства фактично знаходиться за адресою реєстрації ОСОБА_8 (сина ОСОБА_7 ), а саме: АДРЕСА_3 .

Крім цього, допитаний як свідок директор КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_10 показав, що фактично із службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » йому відома ОСОБА_5 , яка являлась директором даного підприємства, а також прораб ОСОБА_7 . Всі документи щодо виконання робіт, а також хід їх виконання ОСОБА_10 підписував та обговорював із ОСОБА_5 . Така особа, як ОСОБА_6 йому взагалі не відома. Також, йому не відомо нічого про те, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » залучало до виконання робіт субпідрядні організації.

Згідно даних податкової звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » встановлено, що для виконання вказаних ремонтних робіт дане підприємство нібито залучало субпідрядні організації, які мають ознаки фіктивності, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (колишня назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ). Однак, дані підприємства не могли виконати вказані роботи, оскільки у них відсутня належна кількість співробітників та об'єктів оподаткування, а по ланцюгу постачання товарів вони здійснюють підміну їх номенклатури. Службові особи даних підприємств не з'являються на допит до слідчого, ігноруючи неодноразові виклики. Крім цього, допитаний як свідок ОСОБА_11 , який нібито офіційно отримує доходи на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » повідомив, що насправді ніколи там не працював та не отримував заробітної плати.

За результатами проведення дослідження фінансово-господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » щодо наявності ознак правопорушень, пов'язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму або фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення та/або інших правопорушень за період з 01.01.2020 по 23.06.2021, співробітниками управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ІНФОРМАЦІЯ_5 складено висновок від 30.06.2021 за № 42/10-36-08-02-11/42764970 яким встановлено, що службовими особами даного підприємства при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин із КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ймовірно нанесено збитки державному бюджету у загальному розмірі 9 257 068,01 грн.

З метою виконання вимог ст. 91 КПК України, встановлення обставин кримінального правопорушення (часу, місця, способу, та іншого), форми вини, мотиву і мети, виду та розміру шкоди, завданої Державному бюджету, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до оригіналів документів КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по фінансово-господарським взаємовідносинам із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », які необхідні для проведення позапланової документальної перевірки, судово-почеркознавчої експертизи та інших слідчих дій і, як наслідок, швидкого та повного досудового розслідування, оскільки дані документи самі по собі та в сукупності з матеріалами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин вчинення злочину, а також містять відомості, за відсутності яких неможливо встановити обставини, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Підставою вважати, що дані документи знаходяться у службових осіб КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », крім наведених вище є те, що відповідно до п. 2 ст. 3 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» від 16.07.2013, бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Згідно ст. 9 цього Закону, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Підприємство забезпечує їх належне зберігання протягом встановленого строку. Відповідно до «Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів», затвердженого Наказом МЮУ від 12.04.2012 №578/5, строк зберігання первинних документів та додатків до них, що фіксують факт виконання господарських операцій і стали підставою для записів у регістрах бухгалтерського обліку та податкових документах, становить 3 роки.

Згідно ст. 36 Господарського кодексу України встановлено, що відомості, пов'язані з виробництвом, технологією, управлінням, фінансовою та іншою діяльністю суб'єкта господарювання, що не є державною таємницею, розголошення яких може завдати шкоди інтересам суб'єкта господарювання, можуть бути визнані його комерційною таємницею. Відповідно до ст. 162 КПК України встановлено, що до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах та документах, належить конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю.

Таким чином, іншим способом, ніж розкрити охоронювану законом таємницю, отримати інформацію та документи, що мають доказове значення по кримінальному проваджені, неможливо.

Слідчий в судове засідання не з'явився, суду надано заяву про розгляд клопотання у його відсутності, тому суд вважає за можливе розглянути клопотання без участі слідчого.

Представник КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у володінні якого знаходяться документи, в судове засідання не викликався відповідно до ч.2 ст.163 КПК УКраїни.

У відповідності до положень ст.26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.

Зважаючи на ці положення закону та враховуючи принцип диспозитивності, суд визнав можливим прийняти рішення по суті клопотання за відсутності слідчого, який не з'явився, оскільки його неприбуття не перешкоджає розгляду клопотання на підставі наданих доказів.

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення зазначеного клопотання, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 19.07.2021 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про кримінальне провадження за №32021111000000008.

В даний час у слідчого виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей і документів, з можливістю їх вилучення, які знаходяться у КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », оскільки дані документи можуть мати значення для досудового розслідування у кримінальному провадженні №32021111000000008 від 19.07.2021 року для встановлення об'єктивної істини у справі.

Відповідно до ч.1 ст.131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів.

Статтею 132 КПК України визначені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження та передбачені обставини, за яких не допускається застосування заходів кримінального провадження. Серед таких обставин у п.2 ч.3 ст.132 КПК України зазначена необхідність слідчого, прокурора довести, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Згідно ч.4 ст.132 КПК України, для оцінки потреб досудового розслідування, слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Частиною 1 ст.159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.

Відповідно до ч.1 ст.160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Пунктом 4 частини 1 ст.162 КПК України також передбачено, що конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю, належать до охоронюваної законом таємниці.

Згідно ч.5, ч.6 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе, що речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи та самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, в зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, а також неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Враховуючи обставини, викладені слідчим у клопотанні та доведеність ним неможливості отримання інформації в інший спосіб, а також, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та можливість використання зазначених відомостей, як доказів, слідчий суддя вбачає достатність підстав для задоволення клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей і документів.

Керуючись ст.ст.159,162,163,164,166,369-372 КПК України, слідчий суддя,-

постановив:

Клопотання старшого слідчогоз ОВС третього відділу розслідування кримінальних проваджень Слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №32021111000000008 від 15.02.2021, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України - задовольнити.

Надати дозвіл слідчим, які входять до складу слідчої групи по даному кримінальному провадженні, а саме ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_3 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 та ОСОБА_22 , на тимчасовий доступ до документів КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) по фінансово-господарським взаємовідносинам із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), за період з 01.01.2020 і по теперішній час, з можливістю вилучення їх оригіналів, а саме:

- договори (контракти, рахунки-фактури), додаткові угоди, специфікації до них;

- звіти, акти виконаних робіт;

- видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, інші документи що підтверджують завантаження/розвантаження та транспортування товарно-матеріальних цінностей;

- сертифікати якості та відповідності придбаних товарів (робіт, послуг);

- платіжні доручення, рахунки-фактури, банківські виписки з оплати відвантаженого, придбаного товару (послуг, робіт), актів взаємозвірок в односторонньому порядку, складські картки;

- документи листування з представниками та посадовими особами (в т.ч. роздруківки електронних документів).

Ухвала слідчого судді діє два місяці, до 28.10.2021 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Заперечення на дану ухвалу може бути подано під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1