Справа № 699/787/21
Номер провадження № 3/699/482/21
30.08.2021 року м.Корсунь-Шевченківський
Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Літвінова Г.М., за участю секретаря судового засідання Сміян А.В., особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , прокурора Корсунь-Шевченківського відділу Смілянської окружної прокуратури Кривошиї І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засідання зі здійсненням фіксування адміністративний матеріал, який надійшов від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , яка займає посаду завідувача Корсунь-Шевченківської державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції (м. Київ), інші дані суду не відомі,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України 20.08.2021 надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 16.08.2021 № 314/2021 (далі - протокол).
З проколу вбачається, що ОСОБА_1 , будучи завідувачем Корсунь-Шевченківської державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції (м. Київ), (далі також - Корсунь-Шевченківська ДНК) та відповідно до підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - щорічна за 2020 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2021, а декларація фактично подана 08.04.2021, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 з'явилася та надала пояснення, у яких зазначила, що про кампанію і строки декларування обізнана належним чином, протягом останніх п'яти років дотримується вимог чинного законодавства щодо подання відповідних декларації, раніше порушення строків їх подання не допускала. У лютому 2021 року почала збирати необхідні довідки щодо отриманих протягом 2020 років доходів. Однак декларацію не змогла подати вчасно, оскільки з 15.03.2021 до 10.04.2021 перебувала на лікуванні у зв'язку з захворюванням на Covid-19, у тому числі у період з 22.03.2021 до 05.04.2021 перебувала на стаціонарному лікуванні у реанімаційному відділенні лікарні. Як тільки стан здоров'я дозволив їй, ще під час перебування у стані тимчасової непрацездатності, а саме 08.04.2021, ОСОБА_1 подала у встановленому порядку відповідну електронну щорічну декларацію за 2020 рік. Просила врахувати вказану інформацію під час ухвалення судового рішення у справі.
Прокурор у судовому засіданні просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, з накладенням стягнення в межах санкції даної статті.
Дослідивши письмові матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 та думку прокурора Кривошиї І.М., суд дійшов наступного.
Відповідно до наказу №81-Л по управлінню юстиції Черкаської області від 12.12.1995 ОСОБА_1 призначили державним нотаріусом нотаріальної контори з 15.12.1995.
Матеріали справи не містять розпорядчого акта про призначення ОСОБА_1 на посаду завідувача Корсунь-Шевченківської ДНК, проте саме ОСОБА_1 підтвердила факт перебування на цій посаді. Крім того, матеріали справи містять копію посадової інструкції завідувача Корсунь-Шевченківської ДНК від 30.04.2020, з якої була ознайомлена ОСОБА_1 .
За приписами підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» завідувач державної нотаріальної контори прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, так як є посадовою особою юридичної особи публічного права.
Посадові особи юридичної особи публічного права зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також повинні дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених законом.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у п. 1, пп. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Підпунктом 1 пункту 5 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, у редакції наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 12.12.2019 № 168/19, встановлено, що щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Оскільки ОСОБА_1 перебуває на посаді завідувача Корсунь-Шевченківської ДНК, вона зобов'язана була подати декларацію по типу «щорічна» за 2020 рік у строк до 31.03.2021.
ОСОБА_1 вищевказаних вимог закону не дотрималася, подавши щорічну декларацію за 2020 рік з порушенням встановленого строку, а саме 08.04.2021.
За несвоєчасне подання декларації про майновий стан суб'єкта декларування без поважних причин передбачена відповідальність за ст. 172-6 КУпАП, яка тягне за собою накладення штрафу у передбачених законом розмірах.
З наведеного вбачається, що законодавець встановлює відсутність поважних причин несвоєчасного подання декларації як обов'язковий елемент складу правопорушення. Такі поважні причини мають існувати на момент вчинення правопорушення.
Моментом вчинення правопорушення слід рахувати 00 год.00 хв. 01.04.2021, тобто дата і час, до яких необхідно було здійснити подання щорічної декларації.
Матеріали справи містять копії листків непрацездатності, виданих ОСОБА_1 , а саме листок непрацездатності (режим домашній) серії АЛГ № 383562 за період з 15.03.2021 до 20.03.2021, листок непрацездатності щодо перебування на стаціонарному лікуванні серії АЛГ №326203 за період з 22.03.2021 до 05.04.2021, листок непрацездатності (режим амбулаторний) серії АЛГ № 353000 за період з 06.04.2021 до 10.04.2021.
Нормативно-правові документи не містять чіткого визначення «поважних причин», які б унеможливлювали притягнення особи до відповідальності за невчасну подачу декларації, тому в кожному випадку суд аналізує конкретні обставини справи та доходить висновків в ракурсі кожної з ситуацій.
В інформаційному листі Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 №223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» зазначено, що під поважними причинами слід розуміти: неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного вебсайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
ОСОБА_1 на момент настання строку подання щорічної декларації перебувала на стаціонарному лікуванні у реанімаційному відділенні медичної установи. З огляду на викладене суд дійшов висновку про наявність поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2020 рік.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Оскільки судом встановлено наявність поважних причин несвоєчасного подання декларації, суд дійшов висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. За таких обставин провадження у справі слід закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 172-6, 247, 283, 294 КУпАП, суддя
Провадження у справі за протоколом про адміністративне правопорушення від 16.08.2021 № 314/2021 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , яка займає посаду завідувача Корсунь-Шевченківської державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції (м. Київ), інші дані суду не відомі - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд протягом десяти днів з дня винесення даної постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Суддя Літвінова Г.М.