Ухвала від 30.08.2021 по справі 560/10595/21

Справа № 560/10595/21

УХВАЛА

іменем України

30 серпня 2021 рокум. Хмельницький

Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Козачок І.С., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області виконати слідчі дії в ході досудового розслідування по КП №12017240010006506 на виконання ухвали Хмельницького міськрайонного суду від 14.07.2021.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначає про те, що службовими особами Національної поліції не вчиняються дії для забезпечення досудового розслідування у КП №12017240010006506 та виконання ухвали слідчого судді у справі №686/13092/21, що призводить до затягування розгляду справи. Просить зобов'язати відповідача вчинити дії.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема:

1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;

2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;

3) спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;

4) спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;

5) за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом;

6) спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму;

7) спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації;

8) спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності;

9) спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб;

10) спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб;

11) спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за винятком спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю;

12) спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень".

У даній справі спірні правовідносини обумовлені нездійсненням, на думку позивача, відповідачем необхідних дій з метою належного досудового розслідування у КП №12017240010006506 та невиконанням ухвали слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 14 липня 2021 у справі №686/13092/21.

Як вбачається зі змісту ухвали слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 14.07.2021, останній скасував постанову слідчого ВРЗСГСД СВ Хмельницького РУП ГУНП у Хмельницькій області про закриття кримінального провадження № 12017240010006506, відтак на даний час воно є таким, що продовжується ( триває)

Зважаючи на це, подальші дії або бездіяльність посадових осіб Національної поліції також вчиняються в межах вказаного кримінального провадження, відтак регулюються нормами КПК України.

У пункті 4.2 рішення від 23.05.2001 №6-рп/2001 Конституційний Суд України зазначив, що кримінальне судочинство - це врегульований нормами Кримінального процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод і законних інтересів.

Органи Національної поліції під час виконання ухвал/постанов міськрайонних (загальних) судів в рамках кримінального провадження не виконують владні управлінські функції, які можуть бути предметом розгляду в адміністративному судочинстві, оскільки діють в межах існуючого кримінального провадження.

Зважаючи на це, вирішення вимог позивача про спонукання посадових осіб слідчого відділу виконувати необхідні слідчі дії під час досудового розслідування по кримінальному провадженню не належить до юрисдикції адміністративного суду. Натомість, позивач може звернутись з відповідною скаргою до місцевого загального суду в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 170, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Головуючий суддяІ.С. Козачок