Рішення від 30.08.2021 по справі 200/4300/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2021 р. Справа№200/4300/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., розглянувши за правилами загального позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна - 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У квітні 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду подана позовна заява ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна - 3, код ЄДРПОУ 13486010), в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області стосовно відмови щодо перерахунку та виплати основного розміру пенсії ОСОБА_1 по пенсійній справі №0502018775 на підставі нової довідки від 28.01.2021 №15/11, виданої Управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 по пенсійній справі №0502018775 пенсію, на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Донецькій області від 28.01.2021 №15/11, із урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення починаючи з 01.04.2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

19 квітня 2021 року, судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

07 липня 2021 року розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження.

27 липня 2021 року у справі закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справи по суті.

У зв'язку з перебуванням судді у відпустці в період з 02 серпня 2021 року по 28 серпня 2021 року, повний текст судового рішення складений 30 серпня 2021 року.

Суд дослідив долучені до матеріалів справи копії письмових доказів та установив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 19 серпня 1998 року відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» є пенсіонером органів Служби Безпеки України в Донецькій області, перебуває на обліку у Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. На пенсію був звільнений 19 серпня 1998 р. із посади: начальник міського відділу у розпорядженні УСБУ, мав спеціальне звання підполковник.

До листопада 2011 року отримував пенсію по інвалідності у відповідності до положень Закону України №2262-ХІІ. На підставі заяви від 18.11.2011р. позивача переведено на пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

28.01.2021р. Головним Управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях було складено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я позивача (№15/11 від 28.01.2021), що враховується для перерахунку пенсії, станом на 05.03.2019 за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби), начальник міського відділу у розпорядженні, в якій вказано наступні складові грошового забезпечення, які повинні враховуватись в розрахунок пенсії: посадовий оклад - 7330,00 гри.; оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) - 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років (40%) - 3496,00 грн.; глава 2 розділ III (39%) 4772,04 грн., глава 5 розділ III (5%) - 366,50 грн., глава 3 розділ III (15 %) 1099,50 грн., глава 15 розділ III (10%)-733,00 грн. (всього - 19207,04 грн.).

28.01.2021р. за вих. №78/2/15-352нт оновлену довідку спрямовано до Головного управління ПФУ в Донецькій області.

Однак, Головним управлінням ПФУ в Донецькій області було повернуто довідку без опрацювання на адресу Головного Управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (вих.0500-0301-5/3020 від 09.02.2021), зазначивши, що частиною 4 статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262) визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Умови проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» були передбачені пунктом 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби те деяким іншим категоріям осіб» ( далі - Постанова №103).

Також у листі ПФУ в Донецькій області зазначено, що 05.03.2019 набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 №826/3858/18, яке постановою Шостого апеляційного адміністративного суду м. Києва залишене без змін, яким вирішено визнати протиправними та нечинними пункти 1,2 Постанови №103, а також зміни до пункту 5 додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Після визнання протиправним та скасування пунктів 1-2 Постанови №103 інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб не приймалося. Отже, підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.

Вважає таку відмову протиправною та такою, що порушує його конституційні права. Просить задовольнити позовні вимоги.

В установлений законом строк, відповідачем наданий відзив на адміністративний позов, зі змісту якого вбачається, що постановою Кабінету Міністрів України № 103 внесено зміни до Порядку № 45. Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 45 (у редакції постанови КМУ № 103) пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, [...], Службі безпеки України, ДС'НС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Пунктом 3 Порядку № 45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Головне управління звертає увагу, що пункти 1,2 постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 Порядку № 45, додатка 2 до Порядку № 45 визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у справі № 826/3858/18 апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін.

Після визнання протиправним та скасування пунктів 1,2 Постанови № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.

Враховуючи це, а також, що асигнування з Державного бюджету України Пенсійному фонду України не збільшувались після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, пенсії виплачуються в розмірах, що склались станом на день набрання законної сили судовим рішенням, з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету.

Таким чином, станом на момент розгляду даної справи, законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам Служби безпеки України, у зв'язку із скасуванням пунктів 1,2 постанови КМУ № 103.

На даний час вказані повноваження не можуть бути реалізовані Головним управлінням у зв'язку з відсутністю механізму здійснення перерахунку, тому позовні вимоги в частині здійснення перерахунку є передчасними. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд установив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 .

З 19 серпня 1998 року відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» є пенсіонером органів Служби Безпеки України в Донецькій області, перебуває на обліку у Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. На пенсію був звільнений 19 серпня 1998 р. із посади: начальник міського відділу у розпорядженні УСБУ, мав спеціальне звання підполковник.

До листопада 2011 року отримував пенсію по інвалідності у відповідності до положень Закону України №2262-ХІІ. На підставі заяви від 18.11.2011р. позивача переведено на пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

28.01.2021 Головним Управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях було складено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я позивача (№15/11 від 28.01.2021), що враховується для перерахунку пенсії, станом на 05.03.2019 за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби), начальник міського відділу у розпорядженні, в якій вказано наступні складові грошового забезпечення, які повинні враховуватись в розрахунок пенсії: посадовий оклад - 7330,00 гри.; оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) - 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років (40%) - 3496,00 грн.; глава 2 розділ III (39%) 4772,04 грн., глава 5 розділ III (5%) - 366,50 грн., глава 3 розділ III (15 %) 1099,50 грн., глава 15 розділ III (10%)-733,00 грн. (всього - 19207,04 грн.).

28.01.2021 за вих. №78/2/15-352нт оновлену довідку спрямовано до Головного управління ГІФУ в Донецькій області.

Однак, Головним управлінням ПФУ в Донецькій області було повернуто довідку без опрацювання на адресу Головного Управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (вих.0500-0301-5/3020 від 09.02.2021), зазначивши, що частиною 4 статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262) визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Умови проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» були передбачені пунктом 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби те деяким іншим категоріям осіб» ( далі - Постанова №103).

Також у листі ПФУ в Донецькій області зазначено, що 05.03.2019 набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 №826/3858/18, яке постановою Шостого апеляційного адміністративного суду м. Києва залишене без змін, яким вирішено визнати протиправними та нечинними пункти 1,2 Постанови №103, а також зміни до пункту 5 додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Після визнання протиправним та скасування пунктів 1-2 Постанови №103 інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб не приймалося. Отже, підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.

Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини у сфері пенсійного забезпечення є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ. Згідно з частинами 1,2,4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Частина 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера про перерахунок пенсії у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.

Додаток 2 до Порядку №45 містив форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка Постановою КМУ №103 була викладена в редакції, що не передбачає щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії).

Разом з тим, Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. Отже, положення пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, у тому числі щодо обмеження грошового забезпечення пенсіонерів трьома складовими, втратили чинність з 05 березня 2019 року.

Таким чином, перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», повинен здійснюватись за правилами, що були передбачені до внесення змін постановою №103, а саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх додаткових видів грошового забезпечення, на які особа набула право раніше. Відтак, з 05 березня 2019 року у позивача поновлене право на перерахунок його пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх додаткових видів грошового забезпечення, право на які він набув раніше ( правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020) Отже, поновлення права пенсіонера на включення у перерахунок додаткових видів грошового забезпечення, є належною підставою для проведення перерахунку.

Зважаючи на це, відмова у проведенні перерахунку пенсії позивача відповідно до оновленої довідки є протиправною, чого відповідач не спростував. Оскільки, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача, позовні вимоги підлягають задоволенню.

З огляду на це, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунок та виплату пенсії позивача, виходячи з розмірів грошового забезпечення, зазначених у довідці, виданій уповноваженим органом.

Відповідно до статті 13 "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод", ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, суд зважує на його ефективність з точки зору статті 13 "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод" та враховує положення "Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень", прийняті Комітетом Міністрів 11.03.1980, а саме суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Разом з тим, пунктом 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача прийняти (вчинити) певні дії, і це прямо вбачається з пункту 4 частини 1 статті 5 та пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно з положеннями частини 1 статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.

Згідно з ч. 3 ст. 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна - 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області стосовно відмови щодо перерахунку та виплати основного розміру пенсії ОСОБА_1 по пенсійній справі №0502018775 на підставі нової довідки від 28.01.2021 №15/11, виданої Управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 по пенсійній справі №0502018775 пенсію, на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Донецькій області від 28.01.2021 №15/11, із урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення починаючи з 01 квітня 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 30 серпня 2021 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя К.Е. Абдукадирова