20 серпня 2021 року Справа № 160/9398/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
11 червня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії Криворізького центрального об'єднаного управління пенсійного фонду України (вул.Покровська, буд.17а, Саксаганський район, місто Кривий Ріг, Дніпропетровська область) щодо неправильного нарахування мені пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії за 3 (три) попередні роки, що передували здійсненню перерахунку наприкінці 2019 року та здійснити виплату зазначеного перерахунку;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2020 року (після перерахунку наприкінці 2019 року) по травень 2020 року та здійснити виплату зазначеного перерахунку.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що з 30.03.1993 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
02 жовтня 2019 року та 10 грудня 2019 року позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про поновлення порушеного права та здійснення перерахунку пенсії із врахуванням довідки №383 від 02.07.2014 року.
19 травня 2020 року у зв'язку із відсутністю відповіді від відповідача, позивачем через свого представника направлено адвокатський запит №005/1905/2020 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із проханням надати копію рішення про перерахунок пенсії позивача.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 27.05.2020 року №0400-0317-8/33577 повідомлено представника позивача, що станом на 01.12.2019 року загальний стаж роботи позивача склав 49 років 19 днів, коєфіцієнт стажу 0,4900, середньомісячний заробіток для обчислення склав 7521,53 грн., заробіток зарахованого з період 01.01.1988 по 31.12.1992 та з 01.12.2001 по 31.12.2005, індивідуальний коєфіцієнт обчислення 1,70775 ( після оптимізації), середній заробіток за три попередні роки (2014-2016) - 4404,35 грн. Станом на 01.05.2020 року загальний розмір пенсії до виплат складає 5050,51 грн.
Позивач вважає, що від самого початку розрахунок пенсії було здійснено неналежним чином, у зв'язку з чим він недоотримав значну частину грошових коштів, що і стало підставою для звернення до суду із позовною заявою.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 червня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні.
14 липня 2021 року на електронну адресу суду вх.№10976/21-ел та до канцелярії суду 20 липня 2021 року вх.№60842/21 від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач не визнає позовні вимоги в повному обсязі та просить відмовити у задоволенні позову повністю з наступних підстав.
ОСОБА_1 з 30.03.1993 року перебуває на обліку та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, розраховану відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
22 листопада 2019 року позивач звернувся із заявою №4681 до Саксаганського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за перерахунком пенсії відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та надав довідки про заробітну плату за період страхового стажу з 01.01.1983 по 28.02.1993 за №214, 215,216,128 від 15.11.2019.
Відповідачем у справі був проведений перерахунок пенсії з 01.12.2019, в результаті якого загальний стаж роботи склав 49 років 19 днів, коефіцієнт стажу 0,4900. середньомісячний заробіток для обчислення склав 7521,53 грн., заробіток зараховано за період з 01.01.1988 по 31.12.1992 та з 01.12.2001 по 31.12.2005, індивідуальний коефіцієнт для обчислення 1,70775 (після оптимізації), середній заробіток за три попередні роки (2014-2016) - 4404,35 грн.
Загальний розмір пенсії 4145,10 грн. із них: розмір пенсії за віком (7521,53х0,4900) -3685,55 грн.; доплата за понаднормовий стаж (за 24 роки) - 393,12 грн.; підвищення дітям війни пост. №112 п.6 - 66,43 грн.
В результаті перерахунку розмір пенсії склав 4145 грн. 10 коп., що підтверджується протоколом перерахунку за період з 01.09.2018 по 31.07.2021, про що позивача було повідомлено листом №0400-0317-8/33577 від 27.05.2020.
Однак, позивач помилково вирішив, що сума пенсії після перерахунку з 01.12.2019 становила 5050.51 грн., замість вірної - 4145,10 грн.
При цьому, відповідачем зазначено, що відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" середня заробітна плата (дохід) для призначення пенсії, тобто за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, застосовується лише у випадку первинного призначення пенсії або переведення вперше з інвалідності/у зв'язку з втратою годувальника на пенсію за віком. При розгляді аналогічних спорів Верховний Суд приходить до аналогічного висновку, зокрема, постанова від 10.07.2018 р. по справі №348/1402/17 (К/9901/16472/18).
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 - позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з 30.03.1993 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
02 жовтня 2019 року та 10 грудня 2019 року позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про поновлення порушеного права та здійснення перерахунку пенсії із врахуванням довідки №383 від 02.07.2014 року.
19 травня 2020 року, у зв'язку із відсутністю відповіді від відповідача, позивачем через свого представника направлено адвокатський запит №005/1905/2020 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із проханням надати копію рішення про перерахунок пенсії позивача.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 27.05.2020 року №0400-0317-8/33577 повідомлено представника позивача, що станом на 01.12.2019 року загальний стаж роботи позивача склав 49 років 19 днів, коєфіцієнт стажу 0,4900, середньомісячний заробіток для обчислення склав 7521,53 грн., заробіток зараховано з періодів 01.01.1988 по 31.12.1992 та з 01.12.2001 по 31.12.2005, індивідуальний коєфіцієнт обчислення 1,70775 ( після оптимізації), середній заробіток за три попередні роки (2014-2016) - 4404,35 грн. Станом на 01.05.2020 року загальний розмір пенсії до виплат складає 5050,51 грн.
Позивач вважає, що від самого початку розрахунок пенсії було здійснено неналежним чином, у зв'язку з чим він недоотримав значну частину грошових коштів, що і стало підставою для звернення до суду із позовною заявою.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03 травня 1996 року, ратифікована Законом України від 14 вересня 2006 року № 137-V, який набрав чинності з 01 лютого 2007 року, визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Щодо вимоги позивача здійснити перерахунок пенсії за 3 попередні роки, що передували здійсненню перерахунку, суд зазначає наступне.
Законодавство України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та прийнятих відповідно до них законів, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - це основний закон, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій і є приоритетним по відношенню до інших законів, що регулюють відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з п.4.3 розділу XI "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 за №2148-VIII) пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
У 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 за №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" передбачено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-Г, затвердженим постановою КМУ від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11, а у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії (пп.2 п.2 цієї Постанови). Згідно з п.3 Постанови КМУ від 01.04.2020 за №251 перерахунок пенсій, зазначених у пункті 2 цієї постанови, проводиться з 1 травня 2020 року.
Відповідачем у справі був проведений перерахунок пенсії з 01.12.2019, в результаті якого загальний стаж роботи позивача склав 49 років 19 днів, коефіцієнт стажу 0,4900, середньомісячний заробіток для обчислення склав 7521,53 грн., заробіток зараховано за період з 01.01.1988 по 31.12.1992 та з 01.12.2001 по 31.12.2005, індивідуальний коефіцієнт для обчислення 1,70775 (після оптимізації), середній заробіток за три попередні роки (2014-2016) - 4404,35 грн.
Таким чином, станом на дату надання відповіді відповідачем на звернення позивача (№005/1905/2020 від 19.05.2020) останньому нарахована до виплати пенсія в сумі 5050,51 грн., яка включає такі складові:
- 4090,96 грн. - розмір пенсії за віком (збільшився з 01.05.2020 згідно з п.3 Постанови КМУ від 01.04.2020 за №251);
- 393,12 грн. - доплата за понаднормовий стаж (за 24 роки);
- 66,43 - підвищення дітям війни Пост. №112 п.6 ;
- 500,00 грн. - компенсаційна виплата особам, які досягли 80-ти років.
Судом встановлено, що позивачу здійснено розрахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, оскільки попереднє призначення пенсії відбулося у 1993 році.
Отже, враховуючи той факт, що позивач, починаючи з 1993 року став учасником правовідносин у сфері пенсійного страхування шляхом отримання пенсії за віком, підстави для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески (2017-2019), як для первинного призначення пенсії у 2020 році за нормами ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутні.
За змістом ч.1 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерви, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Заробітна плата для обчислення пенсії розраховується за формулою, наведеною в ч.2 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:
Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + КзN);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
При цьому, норма визначена ч.2 ст.40 цього Закону середня заробітна плата (дохід) для призначення пенсії, тобто за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, застосовується лише у випадку первинного призначення пенсії або переведення вперше з інвалідності/у зв'язку з втратою годувальника на пенсію за віком.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 10.07.2018 року у справі №348/1402/17 (К/9901/16472/18).
Щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2020 (після перерахунку наприкінці 2019 року) по травень 2020 та здійснити виплату зазначеного перерахунку.
Відповідно до частини першої статті 47 Закону №1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 58 Закону №1058 визначено, що пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, тобто, пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення (перерахунку) пенсії.
Таким чином, Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 27.05.2020 року №0400-0317-8/33577 належним чином повідомлено позивача, що станом на 01.12.2019 року загальний стаж роботи позивача склав 49 років 19 днів, коєфіцієнт стажу 0,4900, середньомісячний заробіток для обчислення склав 7521,53 грн., заробіток зараховано за період з 01.01.1988 по 31.12.1992 та з 01.12.2001 по 31.12.2005, індивідуальний коєфіцієнт обчислення 1,70775 (після оптимізації), середній заробіток за три попередні роки (2014-2016) - 4404,35 грн.
Зважаючи, що протоколом відповідачем здійснено перерахунок пенсії та доведено його до відома позивача листом №0400-0317-8/33577 від 27.05.2020, за яким загальний розмір пенсії до виплат складає 5050,51 грн., суд не вбачає підстав для перерахунку пенсії з 01.01.2020 (після перерахунку наприкінці 2019 року) по травень 2020 та здійснення виплати за результатами зазначеного перерахунку.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні у справі "Щокін проти України" (Заяви №23759/03 та №37943/06) від 14 жовтня 2010 року, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (цитата у п.33 цього рішення).
У розумінні ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв'язку з тим, що протягом судового розгляду справи відповідач довів правомірність своїх дій та рішень, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового забору при зверненні до суду, не відшкодовуються.
Керуючись ст.241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.М. Олійник