Рішення від 28.08.2021 по справі 560/5676/21

Справа № 560/5676/21

РІШЕННЯ

іменем України

28 серпня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" до Державної податкової служби України про визнання протиправною та скасування індивідуальної податкової консультації, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" звернулось до суду з позовом до Державної податкової служби України про визнання протиправною та скасування індивідуальної податкової консультації від 08.02.2021 №461/ІПК/99-00-07-02-01-06 та зобов'язання надати нову консультацію.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що отримана ним оскаржувана податкова консультація не відповідає вимогам, передбаченим нормами Податкового кодексу України, оскільки фактично не надає відповіді на питання, порушені позивачем у його зверненні. Вказує на те, що у податковій консультації відповідач обмежився лише цитуванням норм податкового законодавства, не надавши роз'яснення щодо практичного застосування норм податкового кодексу з урахуванням фактичних обставин та доданих платником документів.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.

21 травня 2021 електронною поштою на адреси Державної податкової служби України (post@tax.gov.ua) та Приватного акціонерного товариства "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" (uasl.office@geberit.com) були направлені ухвала суду від 19 травня 2021 та позов з додатками згідно з супровідним листом № вих-560/5676/21. 21 травня 2021 отримане підтвердження доставки листа на зазначені електронні адреси.

У встановлений судом строк відповідач відзив не подав.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.

20 вересня 2019 приватне акціонерне товариство "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" звернулось до ГУ ДФС у Хмельницькій області зі скаргою №2178/01-14 стосовно дій контрагента TOB «ТРАСКО-ІНВЕСТ УКРАЇНА» у формі Додатку 8 до декларації з податку на додану вартість за серпень 2019 у зв'язку із допущеними контрагентом помилками при зазначенні обов'язкових реквізитів податкових накладних, передбачених п.201.1 ст.201 ПК України. Також позивач звернувся з листом від 27.10.2020 №2005/01-18 до ГУ ДПС у м. Києві стосовно проведення перевірки ТОВ «ТРАСКО-ІНВЕСТ УКРАЇНА» згідно з поданою скаргою.

Листом від 03.12.2020 №1874/1/26-15-07-04-02 ГУ ДПС у м. Києві повідомило про ненадання ТОВ «ТРАСКО-ІНВЕСТ УКРАЇНА» повного пакету документів стосовно господарських операцій з позивачем. Також позивача повідомлено про неможливість проведення документальної перевірки ТОВ «ТРАСКО-ІНВЕСТ УКРАЇНА» у зв'язку із дією мораторію на проведення окремих видів перевірок.

Позивач звернувся до Державної податкової служби України для отримання індивідуальної податкової консультації, в якій ним були поставлені наступні запитання:

- чи поширюються положення частини четвертої п. 522 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України на строки подачі заяви про повернення сум бюджетного відшкодування, передбачені п. 102.5 Податкового кодексу України ?

- Чи поширюються положення частини четвертої п. 522 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України на строки проведення перевірок платників податку та строки включення до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних ?»

17 лютого 2021 позивач отримав індивідуальну податкову консультацію ДПС України від 08.02.2021 №461/ІПК/99-00-07-02-01-06 зі змістом якої не погоджується, вважаючи її необґрунтованою і неповною.

Відповідно до підпункту 14.1.172-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України індивідуальна податкова консультація - це роз'яснення контролюючого органу, надане платнику податків щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, та зареєстроване в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій. В силу приписів пунктів 52.1, 52.2, 52.3, 52.4 статті 52 Податкового кодексу України за зверненням платників податків у паперовій або електронній формі контролюючий орган надає їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, протягом 25 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію. За вибором платника податків індивідуальна податкова консультація надається в усній, у паперовій або електронній формі. Індивідуальна податкова консультація, надана у паперовій або електронній формі, підлягає реєстрації в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій та розміщенню на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, без зазначення найменування (прізвища, ім'я, по батькові) платника податків, коду згідно з ЄДРПОУ (реєстраційного номера облікової картки) та його податкової адреси.

Індивідуальна податкова консультація, надана у паперовій або електронній формі, обов'язково повинна містити:

назву - індивідуальна податкова консультація,

реєстраційний номер в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій,

опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні платника податків,

обґрунтування застосування норм законодавства,

висновок з питань практичного використання таких норм законодавства.

Пунктом 53.2 статті 53 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків може оскаржити до суду наказ про затвердження узагальнюючої податкової консультації або надану йому у паперовій або електронній формі індивідуальну податкову консультацію як правовий акт індивідуальної дії, які, на думку такого платника податків, суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору. Скасування судом наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду. Протягом 30 календарних днів з дня набрання законної сили рішенням суду про скасування наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, або контролюючий орган з урахуванням висновків суду зобов'язані опублікувати узагальнюючу податкову консультацію або надати платнику податків індивідуальну податкову консультацію.

Отже, індивідуальна податкова консультація надається платнику податків для правильності застосування конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування податків чи зборів безпосередньо у його податковому обліку при здійсненні ним господарської діяльності, має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому така консультація надана. Надаючи податкову консультацію, контролюючий орган не встановлює (змінює чи припиняє) відповідну норму законодавства, а лише надає роз'яснення щодо практичного її застосування.

Метою податкової консультації є викладення (роз'яснення) платнику податків офіційного розуміння контролюючим органом змісту правової норми з питань оподаткування для забезпечення правильного її застосування. У той же час, податкова консультація обов'язково повинна містити опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, вказаних у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства.

Під час дослідження змісту оскаржуваної індивідуальної податкової консультації судом встановлено, що у ній відповідачем не дотримані вимоги чинного законодавства, оскільки в порушення приписів Податкового кодексу України не наведений опис питання, яке заявлене позивачем у зверненні №12/01-18 від 06.01.2021, не враховані фактичні обставини, вказані платником, відсутнє обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання норм податкового законодавства. У оскарженому документі наведений лише загальний перелік норм Податкового кодексу України, що не може вважатись податковою консультацією, оскільки вона не дає можливості платнику застосувати її на практиці для вирішення конкретного питання.

На думку суду, при наданні неякісної та/або незаконної податкової консультації контролюючий орган порушує право платника податків на отримання інформації про практичне застосування норм законодавства та позбавляє права, передбаченого пунктом 53.1 статті 53 Податкового кодексу України у вигляді отримання консультації, яка могла б дозволити платнику податків застосовувати норму податкового законодавства певним чином без ризику притягнення до відповідальності, а також вирішити проблемні питання, які виникли при застосуванні податкового законодавства. Це означає, що податкова консультація, яка містить цитування нормативно-правових актів, однак не містить чітких висновків або рекомендацій щодо їх застосування для конкретного платника у певних обставинах, не виконує своє головне завдання. Аналогічний правовий підхід викладено в постанові Верховного Суду від 28 січня 2020 у справі №804/8131/16.

Враховуючи це, суд вважає необхідним визнати протиправною та скасувати індивідуальну податкову консультацію Державної податкової служби України від 08.02.2021 за №461/ІПК/99-00-07-02-01-06 та зобов'язати надати позивачу нову податкову консультацію, у якій надати чіткі та конкретні відповіді на поставлені ним запитання з описом питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні платника податків, обґрунтуванням застосування норм законодавства та конкретним висновком з питань практичного використання таких норм законодавства.

Оскільки відповідач не довів правомірність оскаржуваної податкової консультації, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати необґрунтованою, протиправною та скасувати індивідуальну податкову консультацію Державної податкової служби України від 08.02.2021 №461/ІПК/99-00-07-02-01-06.

Зобов'язати Державну податкову службу України надати Приватному акціонерному товариству "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" нову податкову консультацію, яка повинна містити чіткі, конкретні та однозначні відповіді на поставлені платником запитання.

Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" судові витрати на сплату судового збору в розмірі 2270 грн. за рахунок асигнувань Державної податкової служби України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 28 серпня 2021 року

Позивач:Приватне акціонерне товариство "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" (вул. Козацька, буд. 136,Славута,Славутський район, Хмельницька область,30002 , код ЄДРПОУ - 32285199)

Відповідач:Державна податкова служба України (Львівська площа, 8,Київ 1,04053 , код ЄДРПОУ - 43005393)

Головуючий суддя І.С. Козачок