Рішення від 28.08.2021 по справі 560/5560/21

Справа № 560/5560/21

РІШЕННЯ

іменем України

28 серпня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Громадської організації "Хмельницька міська спілка інвалідів війни та учасників Антитерористичної операції" до Хмельницької міської ради , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Комунальне підприємство по земельному будівництву і благоустрою міста виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання протиправними та скасування актів, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Громадська організація "Хмельницька міська спілка інвалідів війни та учасників Антитерористичної операції" звернулась до суду з позовом до Хмельницької міської ради про визнання протиправними та скасування рішень постійної комісії Хмельницької міської ради з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, оформлених протоколом №4 віл 29.01.2021, зобов'язання повторно розглянути заяву Громадської організації щодо виділення земельної ділянки по вул. Озерній, 11/1 у м. Хмельницькому для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку, направивши заяву на розгляд сесії Хмельницької міської ради.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2020 у справі № 560/2443/20 постійною комісією містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища повторно розглянуто заяву Громадської організації «Хмельницька міська спілка інвалідів війни та учасників Антитерористичної операції» щодо виділення земельної ділянки по вул. Озерній 11/1 для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку. Відповідно до п. 37 протоколу №4 від 29.01.2021 комісією прийняте рішення відмовити позивачу у виділенні зазначеної земельної ділянки, натомість відведено земельну ділянку по вул. Озерна у м. Хмельницькому комунальному підприємству по зеленому будівництву та благоустрою міста під облаштування паркової зони. Позивач з цим не погоджується, оскільки вважає, що постійна комісія повинна була надати свої висновки міській раді для прийняття рішення. Крім того, надання дозволу на розробку проекту землеустрою ще не означає, що земельну ділянку буде виділено. Позивач також вважає, що відповідно до Плану зонування території міста Хмельницького у зоні Ц-2, де розташована ділянка, дозволено забудову земельних ділянок всіх типів використання, дозволені в районах розміщення Ж-2, які можуть розміщуватись в окремій будівлі чи на будь-якому поверсі будинку іншого призначення. В свою чергу, у зоні Ж-2 дозволено забудову земельних ділянок житловими будинками 5-9 поверховими, окремо розташованими або зблокованими, та житловими будинками з 10 і вище поверхами (відповідно до розробленої містобудівної документації в якості архітектурних акцентів). Вважає, що у зоні Ц-2 на земельних ділянках дозволяється здійснення забудови багатоквартирними будинками, а тому перешкоди для відведення позивачу бажаної земельної ділянки відсутні.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.

Хмельницькою міською радою поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити.

Покликається на те, що на засіданні постійної комісії з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища по даному питанню були заслухані позиції профільних управлінь міської ради та встановлено, що зазначена земельна ділянка знаходиться у водоохоронній зоні струмка, який пов'язаний з річкою П. Буг. Земельна ділянка по вул. Озерній 11/1 згідно з Планом зонування території міста Хмельницького відноситься до вторинної зони ділової, громадської та комерційної активності районного значення (Ц-2), де заборонене будівництво багатоквартирних житлових будинків. Таким чином, цільове призначення будівництва на бажаній позивачем земельній ділянці (будівництво багатоквартирного будинку) не відповідає генеральному плану міста і ним не передбачене. Оскільки наміри забудови земельної ділянки не відповідають її цільовому призначенню, генеральним планом міста не передбачене будівництво на цій земельній ділянці багатоквартирних будинків, а місце, де знаходиться земельна ділянка, розташоване у водоохоронній зоні струмка, комісією прийняте рішення про відведення земельної ділянки площею 2,7 га по вул. Озерній ( куди входить і вказана ділянка) комунальному підприємству по зеленому будівництву і благоустрою міста під облаштування парку. Відповідач вважає, що під час розгляду питання комісія міської ради не вийшла за межі повноважень і не порушила права позивача, оскільки її рішення, оформлене протоколом, не створює безпосередніх правових наслідків для позивача. Зважаючи на це, у позові просить відмовити.

Позивач подав відповідь на відзив, у якій не погоджується з доводами відповідача.

Дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.

За змістом статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Статтею 12 ЗК України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, серед іншого, належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу. Відповідно до статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення відповідних питань регулювання земельних відносин входить до виключної компетенції міської ради.

Відповідно до статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситись сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.

Як вбачається зі змісту статті 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Рекомендації постійних комісій підлягають розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані.

Робота, постійних комісій Хмельницької міської ради регламентується Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Регламентом Хмельницької міської ради (затвердженим рішенням Хмельницької міської ради від 04.12.2015 №5), положенням про постійні комісії Хмельницької міської ради (затвердженим рішенням Хмельницької міської ради від 04.12.2015 №7). Відповідно до пункту 1.7 Положення про постійні комісії Хмельницької міської ради до повноважень постійних комісії відноситься розгляд пропозицій, заяв, звернень, що надійшли в комісію.

Судом встановлено, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2020 у справі № 560/2443/20 постійною комісією містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища 29.01.2021 повторно розглянуто заяву Громадської організації «Хмельницька міська спілка інвалідів війни та учасників Антитерористичної операції» щодо виділення земельної ділянки по вул. Озерній 11/1 для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

29 січня 2021 оформлений протокол засідання Комісії №4, де у п.37 зазначається про те, що "згідно ст. 92 ЗК України права постійного користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності набувають громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації, в інших випадках надання земельних ділянок відбувається на конкурентних засадах відповідно до ст. 134 ЗК України. Відповідно до Закону України «Про громадські об'єднання» громадське об'єднання може мати статус всеукраїнського за наявності у нього відокремлених підрозділів у більшості адміністративно-територіальних одиниць, зазначених у частині другій статті 133 Конституції України, і якщо таке громадське об'єднання підтвердило такий статус у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань". Вищенаведеною громадською організацією не надані документи, які б підтверджували, що вона має статус всеукраїнської"

Також зі змісту протоколу вбачається, що управління з питань екології та контролю за благоустроєм міста доводить до відома те, що зазначена земельна знаходиться у водоохоронній зоні струмка, який відіграє важливу роль у живленні річки Південний Буг (є її лівою притокою). Враховуючи інтенсивну забудову вище розташованої території, ще у 2016 році було прийняте рішення зелену зону навколо струмка відвести під парк. Дозвіл на розроблення землевпорядної документації на земельну ділянку загальною площею 14,2132 га під парк по вул. Озерній комунальне підприємство по зеленому будівництву та благоустрою міста отримало у 2016 році. Крім того, з метою відведення поверхневих стоків з вище забудованої території розроблено проект будівництва очисних споруд, які також мали розміщуватись в водоохоронній зоні струмка (...). Стан малих річок, потічків є індикатором стану річки Південний Буг на території міста, тому важливо здійснювати спеціальні комплексні заходи для їх захисту від зменшення водності, забруднення та пересихання й спрямовувати їх на ліквідацію негативного впливу антропогенних факторів. Враховуючи це, а також те, що відповідно до схеми екомережі міста Хмельницького, затвердженої рішенням міської ради від 10.10.2019 року, територія навколо струмка відноситься до відновлювальної території, земельну ділянку по вул. Озерній,11/1 рекомендовано залишити вільною від забудови.

Як видно з протоколу, комісією обговорювалось "питання, яке стосується переважних видів забудови в зоні Ц2, а саме: видів забудови всіх типів використання, дозволених в районах розміщення Ж-2, які можуть розміщуватись в окремій будівлі чи на будь-якому поверсі будинку іншого призначення. Це означає те, що в разі розміщення зони Ц-2 серед території багатоквартирної житлової та громадської забудови, а саме: зони Ж-2, дозволяється використання усіх типів, дозволених в районах розміщення Ж-2. В даному випадку територія з зоною Ц-2 розміщена серед зони зелених насаджень загального користування (зона Р-2), що в свою чергу суперечить загальним положенням плану зонування території м. Хмельницького" Також громадську організацію було попередньо зобов'язано надати інформацію по тим її членам, хто вже забезпечений житлом від міської ради та надати перелік членів, хто претендує на отримання житла в будинку, який вона має намір збудувати на зазначеній ділянці. Такої інформації надано не було.

Зі змісту протоколу засідання комісії також вбачається, що представники позивача зазначили, що рішенням міської ради щодо затвердження плану зонування території м. Хмельницького передбачено, що в зоні Ц-2 дозволено забудову під всі типи використання, дозволені в районах розміщення Ж-2, тобто можна будувати житлові будинки 5-9-поверхові, якщо вони цегляні, і житлові будинки 10 і вище поверхів, якщо вони панельні. В статуті громадської організації «Хмельницька міська спілка інвалідів війни та учасників Антитерористичної організації» прописано, що вона є організацією інвалідів України. ГО зауважила, що усі рекомендації постійної комісії минулого скликання були виконані. Підставою для відкладення на довивчення питання щодо відведення земельної ділянки громадській організації була необхідність узгодити з директором департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів питання щодо проходження колектора по цій земельній ділянці і чи відповідає нормам Водного кодексу відстань від цієї земельної ділянки до струмка. Виконана топонімічна зйомка території та встановлено, що земельна ділянка не накладається на колектор, а необхідні відстані витримані. У тому місці, де проходить колектор забудова здійснюватись не буде. Можливо там буде облаштована стоянка або дитячий майданчик. Зважаючи на це, усі рекомендації, які були надані постійною комісією минулого скликання, були виконані. Також громадська організація готова надати список людей, які є її членами.

Після обговорення питання, враховуючи висновки управління архітектури та містобудування, управління правового забезпечення та представництва та управління з питань екології та контролю за благоустроєм міста надійшла пропозиція відмовити позивачу у виділенні земельної ділянки по вул. Озерній 11/1 для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку. Пропозицію підтримано кількістю голосів 8 проти 0. Одночасно з цим ( тим самим пунктом протоколу) прийняте рішення про відведення комунальному підприємству по зеленому будівництву та благоустрою міста земельної ділянки площею 2,7 га по вул. Озерній під парк.

У подальшому 17.02.2021 ( 4 сесія) Хмельницькою міською радою за результатами розгляду пропозицій постійної комісії прийняте рішення №74 про створення об'єкту благоустрою: парку по вул. Озерній та надано Комунальному підприємству по зеленому будівництву і благоустрою міста виконавчого комітету Хмельницької міської ради дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі у постійне користування.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності, спрямовані на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, встановлені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон №3038) Планування і забудова територій - це діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає: прогнозування розвитку територій; забезпечення раціонального розселення і визначення напрямів сталого розвитку територій; обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням; взаємоузгодження державних, громадських та приватних інтересів під час планування і забудови територій; визначення і раціональне взаємне розташування зон житлової та громадської забудови, виробничих, рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих, історико-культурних та інших зон і об'єктів. Згідно з п. 1 статті 17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід'ємною частиною генерального плану. У складі генерального плану населеного пункту може розроблятись план зонування території населеного пункту. План зонування території може розроблятись і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану. Частинами 1, 2 статті 18 Закону №3038-VI визначено, що план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації. Зонування території здійснюється з дотриманням вимог установлення для кожної зони дозволених і допустимих видів використання територій для містобудівних потреб, умов та обмежень щодо їх забудови.

Режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій. Режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, обов'язковий для врахування під час розроблення землевпорядної документації (стаття 25 Закону). Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації. Частиною 5 статті 20 ЗК України передбачено, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів погоджуються з власниками, користувачами земельних ділянок, які включаються до території природно-заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів без їх вилучення.

Судом встановлено, що позивачу було відмовлено у виділенні земельної ділянки для будівництва багатоповерхового житлового будинку з мотивів невідповідності намірів щодо її забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, а також знаходження земельної ділянки у водоохоронній зоні, у якій не можна здійснювати забудову цього типу.

Відповідно до Плану зонування території м. Хмельницького, затвердженого рішенням п'ятої сесії Хмельницької міської ради №25 від 30.03.2011 та Генерального плану міста, затвердженого рішенням 19 сесії Хмельницької міської ради від 06.08.2008 № 4, вказана земельна ділянка знаходиться на території вторинної зони ділової, громадської активності районного значення (Ц-2), а не у зоні багатоквартирної забудови.

Зі змісту письмових доказів у справі не вбачається, що постійна комісія міської ради порушила будь-яку конкретну норму чинного законодавства під час розгляду звернення позивача або не вчинила ті дії, які повинна була вчинити. Так, на виконання рішення суду постійна комісія повторно розглянула заяву позивача, попередньо здійснивши всебічне вивчення цього питання та отримавши висновки і рекомендації зацікавлених профільних підрозділів. Прийшовши до висновку про необхідність відведення вищезазначеної земельної ділянки в складі масиву земель під паркову зону громадського користування, і неможливість виділення її для багатоквартирної забудови, комісія передала висновки та рекомендації на розгляд сесії міської ради, яка у подальшому прийняла рішення в межах допустимого розсуду, реалізуючи надані їй повноваження розпорядника земельною ділянкою.

Судом встановлено, що відповідач при розгляді звернення позивача не вийшов за межі наданих повноважень та вимог закону, не вчинив протиправні дії або бездіяльність, порушення питань процедури також не встановлені.

Та обставина, що розпорядник земельною ділянкою вирішив питання, пов'язані з подальшим режимом володіння і користування землею не на користь позивача, а на користь забезпечення більш загального громадського інтересу, ніяк не свідчить про протиправність його дій або рішень.

Зі змісту протоколу засідання комісії судом не встановлено будь-яких явних або інших ознак неправомірності дій або висновків членів комісії, зважаючи на що оскаржуване рішення відповідача не можна вважати протиправним. Враховуючи викладене, не підлягає задоволенню й похідна вимога про зобов'язання повторно розглянути звернення позивача. Разом з тим, позивач не позбавлений можливості реалізувати право на звернення до розпорядника землями щодо виділення іншої земельної ділянки відповідно до вимог закону.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідач довів правомірність і обґрунтованість прийнятого ним рішення, тому позов задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 28 серпня 2021 року

Позивач:Громадська організація "Хмельницька міська спілка інвалідів війни та учасників Антитерористичної операції" (вул. Завадського, 64/2, кв. 166,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 40834181)

Відповідач:Хмельницька міська рада (вул. Гагаріна, 3,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 33332218)

Головуючий суддя І.С. Козачок