26 серпня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1135/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тавричанської сільської ради Каховського району Херсонської області про стягнення середньої заробітної плати на період працевлаштування,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулась до суду з адміністративним позовом до Тавричанської сільської ради Каховського району Херсонської області (далі - відповідач), в якому просить стягнути з Тавричанської сільської ради Каховського району Херсонської області на користь ОСОБА_1 середню заробітну плати на період працевлаштування, але не більше шести місяців в сумі 290730 грн.
Ухвалою суду від 12.04.2021 відкрито спрощене провадження у справі без виклику сторін.
Ухвалою від 09.06.2021 вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, призначено підготовче засідання на 12.07.2021 о 14:00 год.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17.11.2020 відповідно до рішення відповідача № 01 від 17.11.2020 ОСОБА_1 було звільнено з виборної посади посади секретаря Волинської сільської ради Каховського району Херсонської області у зв'язку із припиненням повноважень за фактом набуття повноважень Тавричанської сільської ради. У зв'язку із тим, що при звільненні позивачу не була виплачена вихідна допомога, вона 07.12.2020 звернулася до відповідача з заявою про її виплату. 21.12.2020 відповідачем було відмовлено у виплаті вихідної допомоги ОСОБА_1 . Позивачка не погоджується з такою відмовою, оскільки відповідно до абзаців 1-2 частини другої статті 33 Закону "Про статус депутатів місцевих рад" № 93-IV їй, як секретарю сільської ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за її згодою, на іншому підприємстві, в установі, організації. У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування позивачці має бути збережена але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку вона одержувала як секретар сільської ради, що виплачується з відповідного місцевого бюджету.
Відповідач надав суду 09.07.2021 відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову за його необгрунтованістю. Зазначає, що призначення та перебування ОСОБА_2 на посаді секретаря сільської ради здійснено з порушенням законодавства. Перше призначення позивачки за контрактом на посаду секретаря виконавчого комітету сільської ради на період допологової відпустки основного працівника з 03.09.2007 здійснено без укладання контракту, в особовій справі позивачки такий контракт відсутній, до архіву на зберігання не передавався. З 26.11.2007 ОСОБА_1 була прийнята за контрактом на посаду секретаря виконкому на період відпустки основного працівника по догляду за дитиною до трьох років за контрактом . У трудовій книжці позивачки відсутній запис про її звільнення за п. 5 ст. 36 КЗпПУ у зв'язку із переходом на виборну посаду секретаря сільської ради. Депутат місцевої ради, обраний секретарем сільської, селищної ради не має права суміщати свою службову діяльність з іншою роботою. У цьому випадку депутат повинен буде звільнитися з колишнього місця роботи. Отже, ініціатором звільнення у даному випадку має бути працівник, саме тому він повинен письмово попередити про власне бажання розірвати з установою трудовий договір - написати заяву на звільнення, підстава звільнення п. 5 ч. 1 ст. 36 Кодексу законів про працю України у зв'язку із переходом на виборну посаду. У випадку обрання 21.02.2008 ОСОБА_1 секретарем Волинської сільської ради на період відпустки основного працівника по догляду за дитиною до трьох років за рішенням Волинської сільської ради № 1 від 05.04.2006 "Про інформацію голови сільської територіальної виборчої комісії" у відповідному додатку - списку депутатів, обраних до Волинської сільської ради, що могло б обгрунтувати таке призначення, відсутня інформація щодо обрання депутатом ОСОБА_3 . Відповідно зі статтею 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" секретар сільської, селищної, міської ради обирається за пропозицією сільського, селищного, міського голови відповідною радою з числа її депутатів на строк повноважень ради і працює в раді на постійній основі. Тому виникає підстава вважати, що таке призначення і перебування на посаді гр. ОСОБА_1 здійснено з порушенням законодавства. Відповідач звертає увагу суду на те, що відсутній підтверджуючий документ "про відсутність права на пенсійне забезпечення або призначена пенсія за віком по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону". Як випливає зі змісту статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" гарантія щодо збереження середньої заробітної плати надається сільською радою лише за умови неможливості реалізації гарантії щодо надання попередньої або рівноцінної роботи (посади) зі сторони підприємства, установи, організації. При цьому така неможливість має бути підтверджена офіційними документами підприємства, установи, організації, до яких звернувся колишній депутат з метою повернення на попередню роботу. Сільська рада надала клопотання до Головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області з проханням надання відомостей про відсутність права на пенсійне забезпечення або про призначення пенсії за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону станом на 17.11.2020 гр. ОСОБА_1 , та відомостей щодо особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів, на підставі яких нараховувалася та сплачувалася їй заробітна плата за період жовтень-листопад 2020 р., але відповіді не отримав.
Відповідач посилається на незаконне отримання позивачкою премії за два календарних місяця, що передують місяцю припинення повноважень за виборною посадою, тому що відсутнє рішення сесії Волинської сільської ради про затвердження фонду преміювання на 2020 рік для обґрунтування нарахування цієї премії. У довідці про доходи №3 від 21.01.2021 року, виданій ОСОБА_1 врахована сума компенсації невикористаної відпустки (далі - КНВ) за стаж служби в органі місцевого самоврядування та сума КНВ за щорічну відпустку, які не можуть бути включені для обчислення середньої зарплати, що виплачується на підставі абз. 2 ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" . Також відповідач стверджує, що правомірність надання щомісячної премії та премії одноразової до дня захисника України викликає сумніви так, як в даному випадку можна говорити за наявність близьких осіб та відносин підпорядкування у розумінні статті 1 Закону України "Про запобігання корупції" та можливої наявності конфлікту інтересів між гр. ОСОБА_1 та тодішнім сільським головою ОСОБА_4 , який має з позивачкою родинний зв'язок.
У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що позивачка звернулася до голови Тавричанської сільської ради лише з проханням призначити їй середню заробітну плату на шість місяців на період пошуку місця для працевлаштування. До заяви, в тому числі, додавалася довідка від відділу культури Каховської райдержадміністрації від 04.12.2020 №215, в якій було вказано про припинення юридичної особи комунальна установа "Каховська районна об'єднана бібліотека", але звернення щодо надання попередньої чи рівноцінної роботи до Тавричанської сільської ради не надходило. Просить відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою від 12.07.2021 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 02.08.2021. В судовому засідання 02.08.2021 за участю представника позивача та представника відповідача оголошено перерву до 11.08.2021.
Представник позивачки прибув 11.08.2021 в судове засідання, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача не прибув в судове засідання, разом з тим свої заперечення ним були висловлені в судовому засіданні 02.08.2021.
Враховуючи думку позивача та його представника, подальший розгляд справи суд вирішив здійснювати в письмовому провадженні в межах строків розгляду справи, які передбачені КАС України.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
За відомостями трудової книжки НОМЕР_1 , з 2001року до 03.09.2007 ОСОБА_1 , 1968 року народження, працювала бібліотекарем, в подальшому завідуючою Волинської сільської бібліотеки - філії.
03 вересня 2007 року позивач була звільнена по переводу у Волинську сільську раду за ст. 36 п.5 КЗпП України.
Рішенням 19 сесії 5 скликання від 08.08.2007 Волинської сільської ради з 03 вересня 2007 року позивач була призначена за контрактом секретарем виконавчого комітету Волинської сільської ради Каховського району Херсонської області на період допологової та післяпологової відпустки основного працівника ОСОБА_5 , яка була обрана депутатом сільської ради та секретарем сільської ради.
26.11.2007 згідно з рішенням 22 сесії 5-го скликання Волинської сільської ради позивачка призначена за контрактом на посаду секретаря виконавчого комітету сільської ради на період відпустки по догляду за дитиною до 3-х років основного працівника. Відповідних контрактів суду не надано.
Рішенням 225 сесії 5 скликання Волинської сільської ради від 21.02.2008 ОСОБА_1 обрана на посаду секретаря Волинської сільської ради Каховського району Херсонської області на період відпустки по догляду за дитиною до 3-х років основного працівника ОСОБА_5
08.11.2010 рішенням сесії сільської ради № 4 від 08.11.2010 обрана секретарем Волинської сільської ради. В подальшому в 2015 році також обиралась секретарем сільської ради (рішення 3 сесії 7 скликання від 17.11.2015 № 5). Відповідачем надано суду копію протоколу 3-ї сесії сільської ради 7 скликання від 17.11.2015 про обрання депутата ОСОБА_1 секретарем сільської ради.
В лютому 2020 року територіальні громади селищ Волинське та Остапенко приєднано до Тавричанської сільської об'єднаної територіальної громади. Тавричанська сільська рада Каховського району Херсонської області є правонаступником прав та обов'язків сільських, селищних, рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, в тому числі Волинської сільської ради.
17 листопада 2020 року відповідно до рішення першої сесії восьмого скликання Тавричанської сільської ради № 07 від 17.11.2020 секретарем Тавричанської сільської ради обрано ОСОБА_6 . ОСОБА_1 , яка також є депутатом Тавричанської сільської ради, було звільнено у зв'язку із припиненням повноважень за фактом набуття повноважень Тавричанської сільської ради.
07 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" №93-ІV від 11.07.2002 (далі Закон №93-IV) з проханням вирішити питання щодо збереження їй середньомісячної заробітної плати на час працевлаштування, яку вона одержувала на виборній посаді у раді. В заяві позивачка зазначала, що з попереднього місяця роботи вона була звільнена за п.5 ст. 36 КЗпП, на час звернення не має права на пенсійне забезпечення. До заяви була додана довідка центру зайнятості від 01.12.2020 про те, що на обліку не перебуває, копія трудової книжки, копія паспорту, ідентифікаційного коду, довідка відділу культури Каховської райдержадміністрації № 215 від 04.12.2015 про те, що рішенням XXVI сесії Каховської районної ради п'ятого скликання від 23.12.2008 № 384 "Про створення комунальної установи "Каховська районна об'єднана бібліотека" на базі Каховської районної централізованої бібліотечної системи з 01.04.2009 створено комунальну установу "Каховська районна об'єднана бібліотека". А згідно рішення XXXIII сесії Каховської районної ради 7 скликання від 28.02.2019 року № 662 "Про припинення юридичної особи комунальна установа "Каховська районна об'єднана бібліотека ім. Братана" та зміну відомостей про РБК ім. Фрунзе" юридичну особу комунальна установа "Каховська районна об'єднана бібліотека ім. Братана" припинено та звільнено всіх працівників установи, в довідці вказано, що відділ культури Каховської районної державної адміністрації не займається працевлаштуванням бібліотечних працівників, оскільки на даний час бібліотечний фонд та майно передано на баланс відповідних сільських рад, питання працевлаштування спеціалістів та робітників сільських закладів культури вирішується відповідними радами.
Листом Тавричанської сільської ради Каховського району від 22.12.2020 було відмовлено у виплаті вихідної допомоги ОСОБА_1 з посиланням на відсутність у трудовій книжці на с.8-9 запису про звільнення за п.5 ст.36 КЗпПУ у зв'язку із переходом на виборну посаду. Також вказано, що відсутній підтверджуючий документ "про відсутність права на пенсійне забезпечення або призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону". Немає офіційного документа підприємства, установи, організації, до яких зверталась позивачка з метою повернення на попередню роботу.
Позивач вважає, що має право на вихідну допомогу, відмова відповідача у її виплаті є незаконною, тому звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування регулює Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 7 червня 2001 року № 2493-ІІІ.
Служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Відтак, слід відмітити, що позивачка, обіймаючи посаду секретаря ради, була службовцем органу місцевого самоврядування.
Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради визначає Закон України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11 липня 2002 року № 93-IV (далі - Закон № 93-IV), який також встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.6 Закону №93-IV депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю. Депутат місцевої ради, обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради, працює у відповідній раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (за винятком викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток, якщо інше не передбачено законом.
Абзацом 1 частини першої статті 33 Закону № 93-IV встановлено, що у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через 3 місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради.
Відповідно до абзацу 2 частини другої статті 33 Закону № 93-IV депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.
У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.
З аналізу вищезазначеної норми права вбачається, що охорона трудових прав депутата місцевої ради починається на етапі його обрання на виборну посаду у раді. Крім того, зазначена норма Закону визначає, що трудовий договір з депутатом за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства на підставі п.5 ст.36 Кодексу законів про працю України (у зв'язку із переходом на виборну посаду) .
Таким чином, приведеними вище нормами права встановлено право працівника, звільненого з роботи внаслідок обрання на виборну посаду у раді, на одержання після закінчення його повноважень за виборною посадою попередньої роботи (посади) на тому ж підприємстві, в установі, організації або надання йому рівноцінної роботи (посади). Під рівноцінною роботою (посадою) слід розуміти роботу (посаду), не нижче за кваліфікацією чи посадою, за якою особа працювала до обрання на виборну посаду (відповідного голови/секретаря).
Також законодавець гарантує колишньому депутату ради, збереження середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді, але лише за умови неможливості надання йому попередньої роботи і виключно на період його працевлаштування, але не більше шести місяців. При цьому, обов'язок запропонувати звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади роботу (посаду) за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації в разі відсутності можливості працевлаштувати на попередній або рівнозначній посаді покладається саме на роботодавця. За змістом Закону збереження протягом шести місяців середнього заробітку не звільняє адміністрацію установи, де працював депутат, вжити заходи до його працевлаштування.
Гарантія збереження середньої заробітної плати, яку секретар ради одержував на виборній посаді, допустима лише за умови неможливості надання йому попередньої роботи і виключно на період його працевлаштування, але не більше шести місяців. При цьому, необхідною умовою реалізації зазначеного права є неможливість забезпечення роботодавцем надання попередньої роботи (посади), а у разі її відсутності іншої рівноцінної роботи (посади) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Як встановлено судом, повноваження позивачки припинилися 17.11.2020, з дня відкриття першої сесії об'єднаної сільської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах.
Частиною третьою статті 7 Закону України від 07.06.2001 N 2493-III "Про службу в органах місцевого самоврядування" (далі - Закон N 2493) визначено, що на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється, серед іншого, дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом. Гарантії для працівників, обраних на виборні посади, також встановлені статтею 118 КЗпП України, за приписами якої працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Суд вважає помилковим твердження позивачки, що до обрання на виборну посаду вона працювала на посаді завідуючої Волинської сільської бібліотеки - філії. Посада секретаря виконавчого комітету сільської ради, на яку вперше була прийнята позивачка 03.09.2007 на певний строк, не була виборною. З позивачкою повинні були укласти строковий контракт, копія якого суду не надана. Факт затвердження позивачки на посаді секретаря виконавчого комітету Волинської сільської ради, що передбачено п.3 ч.1 ст.. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", не надає цій посаді статусу виборної.
Вперше позивачка була обрана секретарем Волинської сільської ради рішенням 25 сесії п'ятого скликання від 21.02.2008, зазначено, що на період відпустки основного працівника по догляду з дитиною до 3 років. Разом з тим, в трудовій книжки відсутній запис про її звільнення внаслідок виходу основного працівника з вказаної відпустки. Отже, в певному періоді строковий договір став безстроковим. В подальшому позивачка ще двічі обиралась на виборну посаду секретаря сільської ради, де працювала до 17 листопада 2020 року, коли припинено повноваження ОСОБА_1 , як секретаря Волинської сільської ради Каховського району Херсонської області, на підставі частини другої статті 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" від 05 лютого 2015 року № 157-УІІ, згідно якої повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.
Отже, до обрання ОСОБА_1 на виборну посаду секретаря сільської ради, вона працювала в сільській раді на посаді секретаря виконкому за строковим договором, строк дії якого не закінчився на день обрання її секретарем сільської ради. Натомість в трудовій книжці позивачки відсутній запис про її звільнення з посади секретаря виконавчого комітету сільської ради згідно з п. 5 ст. 36 КЗпП (перехід на виборну посаду). Також відсутній запис про те, що після закінчення відпустки по догляду за дитиною до 3-х років основного працівника, позивачка стала займати посаду секретаря сільської ради на постійній основі.
Суд вважає, що позивачка не має нести відповідальність за оформлення трудової книжки, оскільки відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1993 року №301 "Про трудові книжки працівників", відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації. За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність. Отже, недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для позивача, а тому не може впливати на її особисті права. Крім того, недоліки в оформленні трудової книжки жодним чином не спростовують обставини щодо роботи позивачки на виборній посаді секретаря сільської ради з 21.02.2008 по 17.11.2020, та роботи секретарем виконавчого комітету сільської ради у періоді 03.09.2007 - до 21.02.2008.
Після закінчення повноважень ОСОБА_1 на виборній посаді, відповідач, як правонаступник Волинської сільської ради, у відповідності до наведених норм чинного законодавства був зобов'язаний працевлаштувати її на попередній посаді секретаря виконавчого комітету або ж на іншій рівноцінній роботі (посаді), як особу, що перебувала в трудових відносинах з Волинською сільською радою Каховського району Херсонської області до обрання її депутатом та секретарем сільської ради.
Доводи відповідача про те, що відсутні докази того, що ОСОБА_1 була депутатом в 2008 році та була неправомірно вибрана секретарем сільської ради, суд не розглядає як такі, що не відносяться до предмету спору та такі, що не підтверджені належними доказами. В межах розгляду даної справи суд не оцінює правомірність обрання позивачки на посаду секретаря сільської ради. Крім того, за Законом "Про місцеве самоврядування" тільки депутат може бути обраний секретарем сільської ради.
Судом не встановлено обставин, які б свідчили про надання позивачу або пропонування позивачу рівнозначних вакантних посад в Тавричанській сільській раді. Твердження представника відповідача про наявність вакансії бібліотекаря у бібліотеці с. Волинське (яке підтверджено довідкою про наявність в структурі відділу освіти, культури та спорту виконавчого комітету Тавричанської сільської ради посади бібліотекаря Волинської сільської бібліотеки на 0,75 шт.од., прибиральника службових приміщень сільської бібліотеки 0,25 шт. од.) суд не приймає до уваги, оскільки відповідач не пропонував позивачці дану посаду ні перед її звільненням, ні в подальшому, у тому числі не отримав від неї відмови з такого приводу. Бібліотека у с. Волинське знаходиться у власності відповідача, оскільки бібліотечний фонд та майно бібліотеки, яка розташована на території Волинської сільської ради, було передано у комунальну власність Волинської сільської територіальної громади, і тому саме відповідач мав можливість запропонувати таку вакансію позивачці.
Суд дійшов висновку про те, що позивачка була позбавлена можливості працевлаштуватися на підприємстві, в установі чи організації, де вона працювала до обрання, або ж рівноцінній роботі (посаді). Якщо відповідач не мав об'єктивної можливості надати їй попередню посаду, він був не позбавлений обов'язку запропонувати рівноцінну, тобто, згідно з рівнем її кваліфікації тощо роботу в своїй чи іншій установі, організації, підприємстві.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доказів того, що позивачка перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію, суду не надано. Посилання відповідача, що саме позивачка повинна була надати йому документ "про відсутність права на пенсійне забезпечення або призначена пенсія за віком по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону" не грунтується на вимогах законодавства, оскільки жодним нормативним актом такого обов'язку не передбачено.
Суд також зауважує, що Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" не передбачено обов'язку позивача доводити правомірність відмови роботодавця щодо працевлаштування.
Відтак, позивач має право на гарантовану ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" виплату середньої заробітної плати, яку вона одержувала на виборній посаді у раді, на період працевлаштування. але не більше 6 місяців.
Тому, зважаючи на наведене, суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо невиплати позивачу середньомісячної заробітної плати за період з 18.11.2020 (наступного дня з дня припинення повноважень секретаря сільської ради) по 17.05.2021 (включно) у відповідності до вимог ч.2 ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
Розрахунок суми середньої заробітної плати, яку позивач одержувала раніше на виборній посаді у раді, на період працевлаштування, але не більше шести місяців, здійснюється у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року №100, якою затверджений Порядок обчислення середньої заробітної плати.
Згідно з пунктом 2 розд ІІ Порядку N 100 в усіх випадках збереження середньої заробітної плати (крім оплати часу відпусток та компенсації за невикористану відпустку) середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи із виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного заробітку на число робочих днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів (пункт 8 Порядку).
У разі коли середня місячна заробітна плата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування виплат і допомоги, вона обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати, розрахованої згідно з абзацом першим цього пункту, на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді. Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації, встановленим з дотриманням вимог законодавства.
Пунктом 3 розд. ІІІ Порядку № 100 встановлено, що премії та інші виплати, які виплачуються за два місяці або більш тривалий період, при обчисленні середньої заробітної плати включаються шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду частини, що відповідає кількості відпрацьованих робочих днів періоду (місяців), за які такі премії та інші виплати нараховані. Така частина визначається діленням суми нарахованих премій та інших виплат на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів кожного місяця, що відноситься до розрахункового періоду для обчислення середньої заробітної плати.
Згідно наданої відповідачем довідки № 22 від 02.07.2021 ОСОБА_1 було нараховано за 21 роб. днів жовтня 2020 року 47230 грн. заробітної плати, в тому числі оклад 6400 грн., 500 грн. доплата за ранг, доплата за вислугу років 1380 грн., надбавка за високі досягнення 4140 грн., премія місячна 24840 грн., премія одноразова до дня захисника України 12420 грн. Розмір зарплати обмежений сумою 47230 грн. (за мінусом 2450 грн.) Для розрахунку середньої плати суд враховує у складі заробітної плати жовтня та вересня по 1/12 частини одноразової премії, яка виплачується раз на рік, а саме 1035 грн. (12420 грн. : 12 місяців) Тому розмір заробітної плати за жовтень для розрахунку складає 38295 грн. (6400 грн. окладу + доплата за ранг 500 грн. + доплата за вислугу років 1380 грн.+ надбавка за високі досягнення 4140 грн.+ премія щомісячна 24840 грн.+ 1\12 премії до дня захисника України 1035 грн.= 38295 грн.)
Згідно довідки Тавричанської сільської ради № 25 від 03.08.2021 ОСОБА_1 у вересні 2020 року відпрацювала 22 робочих днів, їй нараховано 49680 грн. заробітної плати, в тому числі оклад 6400грн., доплата за ранг 500 грн., надбавка за вислугу років 1380 грн., надбавка за високі досягнення 4140 грн., щомісячна премія 24840 грн., премія квартальна 12420 грн. Для розрахунку середньої заробітної плати за вересень квартальна премія приймається в розмірі 1/3 частини або 4140 грн. Отже, заробітна плата за вересень 2020 року для розрахунку суми, яка підлягає стягненню, приймається у розмірі 42435 грн. (6400 грн. окладу + доплата за ранг 500 грн. + доплата за вислугу років 1380 грн. + надбавка за високі досягнення 4140 грн. + премія щомісячна 24840 грн. + 1/3 частини квартальної премії 4140грн. + 1\12 премії до дня захисника України 1035 грн. = 42435 грн.)
Середньоденна заробітна плата становить (38295 грн. + 42435 грн.) : 43 робочих дня = 1877 грн. 44 коп.
Середньомісячна заробітна плата становить 40364 грн. 96 коп. (1877 грн. 44 коп. х ((21+22):2) = 40364 грн. 96 коп., за період 6 місяців загальна сума складає 242189,76 грн. (40364 грн. 96 коп. х 6 місяців).
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.
Суд вважає, що належним способом захисту порушеного права в даному випадку є визнання протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у ненарахуванні та невиплаті середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування, але не більше шести місяців, та зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити позивачу середньомісячну заробітну плату на період працевлаштування, але не більше шести місяців, з 18.11.2020 по 17.05.2021 (включно).
Викладені у позові вимоги щодо стягнення середньої заробітної плати за 6 місяців не підлягають задоволенню, оскільки на даний час предметом розгляду даної справи є спір про право позивача на отримання середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування, яка ще не нараховувалась відповідачем. Суд не може перебирати на себе повноваження відповідача, здійснювати розрахунок та стягувати не нараховані суми середньої заробітної плати.
Інші доводи сторін не спростовують викладеного та не доводять протилежного.
За таких обставин, вимоги позивача частково обґрунтовані та підлягають до часткового задоволення.
Згідно із ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Позивачу відшкодовуються судові витрати пропорційно розміру заявлених вимог, а саме в сумі 2421 грн. 90 коп.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Визнати протиправною бездіяльність Тавричанської сільської ради Каховського району Херсонської області щодо невиплати ОСОБА_1 середньої заробітної плати за шість місяців з дня закінчення її повноважень секретаря Волинської сільської ради Каховського району Херсонської області на період працевлаштування відповідно до частини другої статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11.07.2002 №93-ІV.
Зобов'язати Тавричанську сільську раду Каховського району Херсонської області (код ЄДРПОУ 26519001) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 ) середню заробітну плату за шість місяців з дня закінчення повноважень як секретаря Волинської сільської ради Каховського району Херсонської області в сумі 242189,76 грн.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Стягнути з Тавричанської сільської ради Каховського району Херсонської області (код ЄДРПОУ 26519001) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 ) витрати по сплаті судового збору в сумі 2421 грн. 90 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.В. Хом'якова
кат. 106030000