Справа № 521/7938/21
Номер провадження 3/521/5440/21
19 серпня 2021 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Коблової О.Д.,
за участю секретаря Римарчук Я.П.,
представника Одеської митниці ДФС Кептене Д.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Одесі справу, що надійшла з Одеської митниці ДФС за протоколом складеним відносно громадянки Республіки Молдови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Республіки Молдова м. Кишенів, не працюючого, проживаючого: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 від 17.08.2018 року, виданий ASP, про порушення митних правил, передбаченого ч.6 ст. 481 МК України,
З протоколу про порушення митних правил № 0415/50000/21 від 02.04.2021 року, вбачається, що 02.04.2021 року о 15 годині 36 хвилині в зону митного контролю, міжнародного автомобільного пункту пропуску «Маяки-Удобне-Паланка» відділу митного оформлення № 2 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці Держмитслужби, в напрямку виїзд з Україну по смузі руху «Пішохідна смуга» переміщувався пішим ходом з України в Молдову громадянин країна ОСОБА_2 .
Під час здійснення митного контролю встановлено, що відповідно до інформації з розділу АСМО ПІК «Автотранспортні засоби» «облік транспортних засобів в пункті пропуску для автомобільного сполучення» гр. ОСОБА_1 ввіз 27.09.2018 року на митну територію України автомобіль марки «RENAULT MEGANE», реєстраційний номер НОМЕР_2 , кузов НОМЕР_3 , країна реєстрації Польща (PL), відділи митного оформлення 1 митного поста "Мостиська", пункт пропуску "Шегині - Медика" в митному режимі «тимчасове ввезення до 1 року».
Інформація щодо вивезення за межі митної території України даного транспортного засобу станом на 02.04.2021 року відсутня. Під час внесення інформації до електронного журналу пункту пропуску, спрацювала програма «АСАУР».
В митницю, з метою продовження строку тимчасового ввезення транспортного засобу марки «RENAULT MEGANE», реєстраційний номер НОМЕР_2 , кузов НОМЕР_3 , країна реєстрації Польща (PL) гр. ОСОБА_1 не звертався. Документів, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили, виданих компетентними органами (установами) та засвідчених в установленому порядку громадянин ОСОБА_1 не має.
Також була проведена перевірка згідно розділу «Автотранспортні засоби» ЦБД ЄАІС, відповідно до якої відсутня інформація про оформлення транспортного засобу марки «RENAULT MEGANE», реєстраційний номер НОМЕР_2 , кузов НОМЕР_3 , країна реєстрації Польща (PL), в будь-якому іншому митному режимі чи оформлення на нього будь-яких митних документів.
Виходячи з вищенаведеного, громадянин ОСОБА_1 повинен був вивезти з митної території України даний транспортний засіб особистого користування марки «RENAULT MEGANE», реєстраційний номер НОМЕР_2 , кузов НОМЕР_3 , країна реєстрації Польща (PL)до 27.09.2019 року.
Таким чином, враховуючи вимоги Митного кодексу України та Закону України від 16.05.2019 року № 2725-VIII, Закону України від 08.11.2018 року №2612-VIII щодо змін до Митного кодексу України громадянин ОСОБА_1 , перевищив встановлений статтею 380 Митного кодексу України строк тимчасового ввезення транспортного засобу «RENAULT MEGANE», реєстраційний номер НОМЕР_2 , кузов НОМЕР_3 , країна реєстрації Польща (PL) більше ніж на тридцять діб.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого частиною 6 статті 481 Митного кодексу України.
У судовому засіданні гр. ОСОБА_1 участі не приймав, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений шляхом розміщення відповідної інформації на офіційному вебсайті Малиновського районного суду м. Одеси (веб - адреса сторінки: http://ml.od.court.gov.ua). Враховуючи, що з отриманого протоколу про порушення митних правил ОСОБА_1 було відомо про розгляд справи саме Малиновським районним судом м. Одеси (ч. 6 ст. 494 МК України), суд вважає його таким, що своєчасно сповіщений про дату, час та місце судового засідання, а тому наявні усі підстави для розгляду справи без його участі, відповідно до ч. 4 ст. 526 МК України.
Представник митниці приймав участь у судовому засіданні, надав пояснення по справі, відповідно до яких просив прийняти рішення по справі.
Судом встановлено, що 02.04.2021 року о 15 годині 36 хвилині в зону митного контролю, міжнародного автомобільного пункту пропуску «Маяки-Удобне-Паланка» відділу митного оформлення № 2 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці Держмитслужби, в напрямку виїзд з Україну по смузі руху «Пішохідна смуга» переміщувався пішим ходом з України в Молдову громадянин країна ОСОБА_2 .
Під час здійснення митного контролю встановлено, що відповідно до інформації з розділу АСМО ПІК «Автотранспортні засоби» «облік транспортних засобів в пункті пропуску для автомобільного сполучення» гр. ОСОБА_1 ввіз 27.09.2018 року на митну територію України автомобіль марки «RENAULT MEGANE», реєстраційний номер НОМЕР_2 , кузов НОМЕР_3 , країна реєстрації Польща (PL), відділи митного оформлення 1 митного поста "Мостиська", пункт пропуску "Шегині - Медика" в митному режимі «тимчасове ввезення до 1 року».
Інформація щодо вивезення за межі митної території України даного транспортного засобу станом на 02.04.2021 року відсутня. Під час внесення інформації до електронного журналу пункту пропуску, спрацювала програма «АСАУР».
В митницю, з метою продовження строку тимчасового ввезення транспортного засобу марки «RENAULT MEGANE», реєстраційний номер НОМЕР_2 , кузов НОМЕР_3 , країна реєстрації Польща (PL) гр. ОСОБА_1 не звертався. Документів, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили, виданих компетентними органами (установами) та засвідчених в установленому порядку громадянин ОСОБА_1 не має.
Також була проведена перевірка згідно розділу «Автотранспортні засоби» ЦБД ЄАІС, відповідно до якої відсутня інформація про оформлення транспортного засобу марки «RENAULT MEGANE», реєстраційний номер НОМЕР_2 , кузов НОМЕР_3 , країна реєстрації Польща (PL), в будь-якому іншому митному режимі чи оформлення на нього будь-яких митних документів.
Виходячи з вищенаведеного, громадянин ОСОБА_1 повинен був вивезти з митної території України даний транспортний засіб особистого користування марки «RENAULT MEGANE», реєстраційний номер НОМЕР_2 , кузов НОМЕР_3 , країна реєстрації Польща (PL)до 27.09.2019 року.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд вважає, що особа, стосовно якої складено протокол, підлягає притягненню до адміністративної відповідальності та її дії кваліфікує за ч. 6 ст. 481 МК України, за кваліфікуючими ознаками: перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України більше ніж на тридцять діб, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами - нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.
Згідно з п. п. «в» п. 33 ст. 4 МК України, нерезиденти це - фізичні особи: іноземці та особи без громадянства, громадяни України, які мають постійне місце проживання за межами України, у тому числі ті, які тимчасово перебувають на території України.
Згідно ч. 6 ст. 380 МК України, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог Митного кодексу України, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Отже, матеріалами справи встановлено, що особою перевищено строк тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України більше ніж на тридцять діб, чим скоєно порушення митних правил, передбачене ч. 6 ст. 481 МК України.
Відповідальність за порушення ч. 6 ст. 481 МК України - перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування встановлена у вигляді накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів. Тобто, законом передбачена альтернатива накладення стягнення на правопорушника, яке визначається судом за результатом розгляду справи.
Слід зазначити, що вказане правопорушення є триваючим, оскільки триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми закону. Така позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11 квітня 2018 року по справі №804/401/17.
Так, навіть у разі притягнення особи до відповідальності за порушення ст. 481 МК України, це не звільняє її від обов'язку вивезення за межі території України транспортного засобу, який є предметом правопорушення, та триває до виконанням такого обов'язку або припиненням дії відповідної норми закону.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Таким чином, вирішуючи питання щодо накладення адміністративного стягнення на правопорушника, суд враховує зазначену позицію Верховного Суду, та з метою попередження здійснення особою нових правопорушень, передбачених ст. 481 МК України, де предметом правопорушення може бути один й той самий транспортний засіб, тому вважає необхідним застосувати санкцію у вигляді конфіскації транспортних засобів безпосередніх предметів правопорушення.
Викладені вище обставини встановлені при проваджені по даній справі та підтверджуються наступними доказами: протоколами про порушення митних правил, доповідною запискою інспектора митниці, поясненнями правопорушника.
Провадження у справах про порушення митних правил, згідно ст. 487 МК України, здійснюється відповідно до митного Кодексу України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи вищевикладене, суд визнає особу винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, та накладає стягнення, відповідно до санкції статті у виді конфіскації транспортних засобів безпосередніх предметів правопорушення.
Відповідно до ст. 401 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення уразі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Вимогами п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст. 197, 481, 522, 524-529 МК України, ст. ст. 283-285, 294 КУпАП, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір України», -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, та накласти стягнення у виді конфіскації транспортних засобів безпосередніх предметів правопорушення, а саме: автомобіль марки «RENAULT MEGANE», реєстраційний номер НОМЕР_2 , кузов НОМЕР_3 , країна реєстрації Польща (PL).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , року народження на користь держави судовий збір у розмірі 454 грн.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справ протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.Д. Коблова