Постанова від 20.05.2010 по справі 2а-181/10

№ 2а- 181 /10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2010 року м.Одеса

Суворовський районний суд м.Одеси в складі:

головуючої - судді Середи І.В.,

при секретарі - Чорній А.О.,

за участю:

представників позивача-ОСОБА_3,ОСОБА_1,

преставника відповідача -ГУПФ-Капітанчука В.Ю.,

представника відповідача - Ільченко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №9 в м.Одесі адміністративний позов ОСОБА_4 до головного управління МВС України в Одеській області (ГУМВС) та головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області (ГУПФ) про визнання протиправними дії та бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернулася до суду з адміністративним позовом посилаючись на те, що їй безпідставно під час призначення пенсії не врахували 33,3 % премії, яку вона отримувала під час служби та припинили з 1.01.2005 року виплату пенсії з урахуванням надбавки 50 % від посадового окладу, тому доповнивши свої вимоги просила визнати протиправними дії відповідачів щодо неперерахування раніше призначеної пенсії з 1.01.2005 року, визнати її право як пенсіонера МВС на вказану надбавку та на перерахунок пенсії з урахуванням премії від грошового забезпечення з 1.10.1998 року, зобов'язати провести перерахунок надбавки з 1.01.2005 року по 31.12.2006 рік та сплатити премію з 1.10.1998 року до 1.01.2005 року.

В судовому засіданні представники позивачки заявлені вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представники ГУМВС та ГУПФ не визнали позову, посилаючись на пропущений строк позовної давності, а також підтверджуючи отримання позивачкою під час служби 50% надбавки за вислугу років та премії в розмірі 33,3 %, заперечували проти заявлених вимог посилаючись на те, що під час виходу на пенсію ОСОБА_4, премія не входила в грошове забезпечення для нарахування пенсії, вона була введена лише після внесення змін до Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” на підставі Закону від 15.06.2004 року №1769-ІV, який набрав чинності з 1.01.2005 року, а що стосується надбавки, зазначили, що в зв'язку з її скасуванням в 2003 році працюючим особам, було припинено її врахування в пенсії, разом з тим сам розмір нарахованої пенсії не зменшився за рахунок інших доплат.

Вислухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

В ході судового розгляду було встановлено, що ОСОБА_4 проходила службу в органах внутрішніх справ України, в 1998 році була звільнена зі служби за вислугою років, їй була призначена пенсія в розмірі 60% грошового забезпечення.

Під час призначення пенсії в грошове забезпечення для обчислення пенсії увійшли: оклад, військове звання, надбавка за вислугу років та надбавка за особливі умови роботи.

Вимоги позивачки про перерахунок пенсії з урахуванням премії 33,3 % від грошового забезпечення не грунтуються на законі оскільки відповідно до ч.3 ст.43 Закону “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”, яка діяла на час призначення пенсії, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже, премія 33,3 % , яка була введена Указом Президента України №923 від 4.10.1996 року, і яку отримула позивачка під час служби, на момент призначення пенсії не входила в грошове забезпечення для обчислення пенсії, тому ГУМВС вірно було призначено розмір пенсії, а заявлені в цій частині вимоги не підлягають задоволенню.

З 1998 року до 2005 рік ОСОБА_4 виплачувалась 50% надбавка за особливі умови служби. З 01.01.2005 року вказана надбавка виключена з розміру перерахованої пенсії з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України «Про упорядкування грошових забезпечень військовослужбовців» від 24.02.2003 року №251. Посилання представників відповідачів на те, що вказана надбавка не входила в перераховану пенсію в зв'язку з її скасуванням для працюючих осіб не заслуговує на увагу з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 11.10.2005 року № 8рп/2005 пільги, гарантії, компенсації є видом соціальної доплати і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів, або внесення змін до чинних законів за статті 22 Конституції України не допускається.

Пільги, компенсації і гарантії, право на які передбачене чиним законодавством, є додатком до основних джерел існування, необхідною складовою конституційного права на забезпечення життєвого рівня (стаття 48 Конституції України), тому суд вважає, право на соціальний захист не може бути обмежено та строк позовної давності не поширюється на соціальні виплати.

Отже, суд приходить до висновку,що ГУМВС безпідставно з 01.01.2005 року припинило нараховувати до пенсії 50% надбавки за особливі умови служби, оскільки позивачка її отримувала під час проходження служби та вона була включена до розміру пенсії.

Однак враховуючи ту, обставину, що Міністерство внутрішніх справ України з 01.01.2007 року не наділено правом призначати та перераховувати пенсію працівників міліції, оскільки відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» Пенсійному фонду України передано функції призначення та перерахування пенсій працівників міліції та Міністерства надзвичайних ситуацій України, тому суд вважає, що саме ГУПФ може і повинно усунути помилку допущену при перерахунку пенсії позивача з урахуванням надбавки 50% від посадового окладу за особливі умови служби з 1.01.2005 року по 31.12.2006 року та з 1.01.2008 року, враховуючи те, що спір стосовно періоду з 1.01.2007 року по 31.12.2007 року вже був розглянутий Одеським окружним адміністративним судом, що підтверджується постановою від 26.09.2008 року.

Керуючись ст.ст.10,11,76,79,160,162,163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_4 - задовольнити частково.

Визнати протиправною дію головного управління МВС України в Одеській області щодо невірного перерахування з 1.01.2005 року по 31.12.2006 рік раніше призначеної пенсії ОСОБА_4.

Зобов'язати головне управління Пенсійного Фонду України в Одеській області провести перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням надбавки 50% від посадового окладу за особливі умови служби з 1.01.2005 року по 31.12.2006 року та з 1.01.2008 року довічно.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_4 - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Суворовський районний суд м.Одеси шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту постанови, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови виготовлений 25.05.2010 року.

Суддя