Постанова від 13.04.2010 по справі 2-а-215/10

П О С Т А Н О В А Справа № 2-А - 215/10р.

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2010 року Суворовський районний суд м.Одеси в складі:

головуючого судді Галій С.С.

при секретарі Жековій О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання дій протиправними, про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання дій противоправними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок розміру державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку забезпечивши їй таку доплату, про стягнення матеріальної шкоди в розмірі 13 557 гривень 07 копійок, про стягнення недоотриманих сум грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання вчинити дії, щодо призначення допомоги по догляду за дитиною у розмірі пожиточного мінімума.

Обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ОСОБА_1 є отримувачем державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, яку управління праці та соціального захисту населення - призначило в 2007 році, проводило та продовжує у 2008 році нарахування та виплату цієї державної допомоги у розмірі, передбаченому Законами України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та „Про Державний бюджет України на 2008 рік". На думку позивачки відповідач з 02.09.2008 року у зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення про визнання неконституційним положення абзацу третього частини другої статті 56 цього Закону не призначив щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною у розмірі, передбаченому Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Законом України від 18.01.2001 року "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Не провів відповідач перерахунку та доплати разової допомоги при народженні дитини виходячи з розміру кратному 22,6 прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини.

В судовому засіданні позивачка не з'явилася, звернулася до суду письмовою заявою про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі з наведених у позові підстав.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, звернувся до суду з письмовою заявою про розгляд справи у її відсутність та просить в задоволені позовних вимог відмовити.

Згідно ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача у судове засідання, належним чином повідомленого про дату, час і місце розгляду справи, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття, розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановивши факти та відповідні до них правовідносини, прийшов до наступного.

Судом встановлено, що позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дитину - ОСОБА_2, та з 2007 року отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної адміністрації ОМР призначило в 2008 р. та проводило нарахування цієї державної допомоги у розмірі, передбаченому абз.3 ч.2 ст. 56 Законом України «Про Державний бюджет України на 2007р.» як різницю між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 90 гривень для незастрахованих осіб та не менш як 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб.

Статтею 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що допомога при народженні дитини, надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини.

Відповідно до ст. 41 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратам, зумовленими народженням та похованням" допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини.

Частиною 2 ст. 56 Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік", була визначена державна допомога при народженні дитини у розмірі 8500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому КМ України. На час розгляду справи позивачкою вказана вище допомога була отримана в повному обсязі.

З 09.07.2007 року у зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення про визнання неконституційним положення абзацу третього частини другої статті 56, пункти 7,14 статті 71 Закону України «Про держаний бюджет України на 2007р.», управління праці та соціального захисту населення, при зверненні позивачки не призначило та не провело перерахунок за 2008 рік разової допомоги при народженні дитини, державної допомоги по догляду за дитиною у розмірі, передбаченому Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовлений народженням та похованням" виходячи з прожиткового мінімуму на дитину у віці до шести років.

Згідно ст.15 Закону України від 21.11.1992 року "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Розділом 8 "Прикінцевих положень" цього Закону встановлено, що розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачений ст.15, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, яка дорівнює 25 відсотків від встановленого рівня прожиткового мінімуму.

У відповідності до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Розділом 9 "Прикінцевих положень" цього Закону передбачено: до приведення законів України та Інших нормативно-правових актів у відповідність з цим Законом закони України та Інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону; до стабілізації економічного становища в Україні розмір витрат, передбачених ст.43 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку, виходячи з рівня забезпечення прожиткового мінімуму одночасно з встановленням розміру страхових внесків з поступовим наближенням виплат до прожиткового мінімуму.

Відповідно до ст.152 Конституції України закони та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення ним рішення про їх неконституційність.

Таким чином, на підставі викладеного, приймаючи до уваги рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, яке є обов'язковим для застосовування вказаних вище Законів України по виниклим між сторонами правовідносинам, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, шляхом визнання протиправною бездіяльність відповідача в частині не проведення перерахунку та доплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_1 року та необхідністю зобов'язання відповідача провести відповідний перерахунок та її доплату.

Припис частини 1 статті 256 КАС України встановлює норму законності щодо негайного виконання постанови суду, встановлюючи, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету - у межах суми стягнення за один місяць. Суд вважає за можливо застосувати таку норму чинного законодавства.

Також позивач просить суд поновити строк на звернення до суду з даним позовом, разом з тим суд вважає, що на правовідносини щодо соціальних виплат, строк позовної давності не розповсюджується. При таких обставинах позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 10,11,76,79,160,161,163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо відмови у виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виходячи з розміру прожиткового мінімуму на час її народження та у виплаті допомоги при народженні дитини в розмірі кратному 22,6 прожиткового мінімуму для дітей у віці 6 років - протиправною.

Зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради провести ОСОБА_1 перерахунок та доплату допомоги при народженні дитини виходячи з розміру кратному 22,6 прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини.

Зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради провести ОСОБА_1 перерахунок та доплату щомісячної допомоги по догляду дитини до досягнення нею трирічного віку виходячи з розміру не менше розміру прожиткового мінімуму встановленого законом для дітей віком до 6 років, починаючи з 29 червня 2008 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 3 (три) грн. 40 коп. та 120 гривень 00 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Одеського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення повного тексту постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Суддя: Галій С.С.