Постанова
Іменем України
26 серпня 2021 року
м. Харків
справа № 645/5976/20
провадження № 22-ц/818/4411/21
Харківський апеляційний суд у складі:
головуючого - Пилипчук Н.П.,
суддів - Бурлака І.В., Кругової С.С.
учасники справи:
позивач: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради
відповідач: ОСОБА_1
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів, за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради на заочне рішення Фрунзенського районного суду м.Харкова від 20 квітня 2021 року, постановлене суддею Мартиновою О.М.,
У жовтні 2020 року Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради звернулось до суду із позовом в якому просило стягнути з відповідачки неправомірно отримані бюджетні кошти, в розмірі 11747,00 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що 31.07.2018 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради з заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям. Рішенням Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради від 08.08.2018 року було призначено допомогу відповідачу на період з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року у розмірі 1944,00 грн. щомісячно. З вищевказаної заяви та декларації відповідача про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 31.07.2018 року вбачається, що відповідач та ОСОБА_2 (син відповідача) не працюють, ОСОБА_2 навчається у 7 класі школи, не є приватними підприємцями, не перебувають на обліку у центрі зайнятості та не мають жодних офіційних доходів. Проте, згідно з довідкою ДПС про доходи за період з квітня 2018 по червень 2018 року відповідачу було нараховано дохід від працедавця ТОВ «Віотехсом» у розмірі 34800,00 грн., про який не було зазначено у заяві та декларації. Відповідачем не було повідомлено про вищевказані обставини, що суттєво вплинуло на право та розмір призначеної допомоги. У зв'язку з неподанням відповідачем інформації, яка впливає на призначення допомоги, Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування і виплату допомог, розраховано переплату бюджетних коштів відповідачу, яка складає 11747,00 грн. 28.05.2019 року відповідач звернулась до позивача з заявою про утримання переплати бюджетних коштів з подальших виплат допомоги, що фактично свідчить про визнання останньою факту переплати. Оскільки на наступний період на призначення допомоги відповідач не мала права, то здійснити утримання не вбачається можливим. На адресу відповідача направлено повідомлення про необхідність повернення бюджетних коштів, але жодних заходів останньою вчинено не було, у зв'язку із чим позивач змушений звернутися до суду.
Заочним рішенням Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20 квітня 2021 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення скасувати та постановити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Стягнути судові витрати.
Апеляційна скарга вмотивована тим, що суд невірно розтлумачив п.п. 8.2 п. 8 «Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги».
Суд не взяв до уваги, що відповідачка отримала грошову виплату від юридичної особи на підставі договору, що не є рішенням. Згідно з угодою про матеріальну компенсацію від 21.05.2018 року яка є додатком до договору, відповідачка отримала матеріальну компенсацію, тобто відбулась оплата наданих відповідачем послуг.
Відзиву на апеляційну скаргу не надходило.
Відповідачем рішення суду першої інстанції не оскаржується.
Ухвалою Харківського апеляційного суду від 10 червня 2021 року відповідно до вимог ч.1 ст.369 ЦПК України розгляд справи призначено без повідомлення (виклику) учасників справи.
Колегія суддів, вислухавши суддю - доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив із того, що враховуючи положення «Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги» та «Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги», отримані ОСОБА_1 кошти, які є одноразовою фінансовою допомогою останній, у розмірі 34800,00 грн. не входять до середньомісячного сукупного доходу та не впливає на виплату державної допомоги.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 31.07.2018 року відповідач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям.
З поданої заяви ОСОБА_1 від 31.07.2018 року вбачається, що вона у шлюбі не перебуває, з особою, від якої має дитину не проживає. Крім того зазначено, що вона трудової книжки не має, не є фізичною особою-підприємцем, у разі виходу на роботу зобов'язується повідомити про це до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради.
В тексті заяви передбачено попередження про те, що наведені заявником відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені згідно з чинним законодавством України, а також про обов'язок заявника в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги повідомити органи праці та соціального захисту населення. Також заявника попереджено про відмову в призначенні або припинені виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї. Зазначену заяву відповідач підписала особисто.
З поданої ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги вбачається, що остання незаміжня, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за даною адресою з нею проживає син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також у декларації зазначено, що за період з 01.01.2018 року по 30.06.2018 року відповідач не працює, інших доходів не має, не має також у власності транспортних засобів, земельних ділянок. Разом з тим, відповідач була попереджена про надання достовірної інформації про доходи та майновий стан членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо.
Рішенням УПСЗН Немишлянського району про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 08.08.2018 року, ОСОБА_1 було призначено державну допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) на період з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року в розмірі 1944,00 грн..
Повідомленням Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації № 2026 від 15.04.2019 року Начальника управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району інформовано про наявність переплати в сумі 11747,00 грн. по о/рахунку № 407280 в/з № 171 ОСОБА_1 за період з 01.07.2018 по 31.12.2018 року.
Як вбачається з довідки про завантажені доходи (справа № 407280) від 06.02.2019 року, ОСОБА_1 отримала дохід від працедавця у розмірі 34800.00 грн. за період з квітня 2018 року по червень 2018 року.
16.01.2020 року на адресу ОСОБА_1 позивачем була направлена вимога про повернення коштів, у якій відповідачу повідомлено, що 22 березня 2019 року було перевірено її справу та за результатами перевірки встановлено, що остання отримала фінансову допомогу у травні 2018 року. У зв'язку із зазначенням відповідачем недостовірної інформації про доходи у поданій нею заяві, Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, який здійснює виплату допомог, розраховано переплату бюджетних коштів за період з 01.07.2018 по 31.12.2018, яка склала 11747,00 грн. Запропоновано ОСОБА_1 у добровільному порядку до 16 квітня 2020 року повернути 11747,00 грн. на рахунок управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району ХМР та роз'яснено, що у разі неповернення суми переплати у добровільному порядку Управління буде змушене звернутися до суду для стягнення вищезазначеної суми у судовому порядку.
Умови призначення і виплати одиноким матерям регулюються Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям із дітьми, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2001 №1751.
Відповідно до ч.1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Відповідно до ст.18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженою наказом Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом від 15.11.2001 року №486/202/524/455/3370 (далі - Методика).
Відповідно до підпункту 5.1 пункту 5 «Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.11.2001 року № 486/202/524/455/3370, до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять нарахована заробітна плата, у тому числі за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі і вихідні дні та за роботу за сумісництвом; плата за роботу в колективному сільськогосподарському підприємстві; надбавки і доплати всіх видів; премії, установлені за системами оплати праці на підприємстві, в установі, організації, незалежно від періодичності і джерел їх виплати; відсоткові надбавки і щорічна винагорода з фонду матеріального заохочення за підсумками роботи за рік підприємства, установи чи організації. Премії і щорічні винагороди включаються до сукупного доходу на час їх нарахування, при цьому за рік ураховується не більше однієї винагороди за вислугу років.
Проте, п.п. 8.2 п. 8 «Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги» передбачено, що до сукупного доходу сімей (одержувачів) не включається частина допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частина допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, допомога на поховання, одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, організацій незалежно від форм власності.
Пунктом 7 «Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги» також передбачено, що до середньомісячного сукупного доходу не враховуються допомога, компенсація, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, є одноразовою та отримана протягом одного календарного року.
З довідки ТОВ «Віотехсом» від 11.03.2019 року № 1103/1 вбачається, що ОСОБА_1 була донором оцитів в медичному центрі ТОВ «Віотехсом».
22.05.2018 року вона отримала від ТОВ «Віотехсом» одноразову фінансову допомогу в сумі 34 800,00 грн., ця виплата має разовий характер відповідно до договору № 2205/3 від 21.05.2018 року.
Як передбачено п.49 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Отже, ОСОБА_1 не отримувала дохід, який міг вплинути на її фінансовий стан. Відповідачка за для отримання грошової допомоги звернулася до юридичної особи та стала донором ооцитів.
Враховуючи вище викладене, судова колегія погоджується з тим, що отримані ОСОБА_1 кошти, є одноразовою фінансовою допомогою, у розмірі 34800,00 грн. І вказана сума не входять до середньомісячного сукупного доходу та не впливає на виплату державної допомоги.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому підстав для її задоволення немає.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю/або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Керуючись ст. ст. 371, 374, п. 4 ч. 3 ст. 376, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, суд,
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради - залишити без задоволення.
Заочне рішення Фрунзенського районного суду м.Харкова від 20 квітня 2021 року - залишити без змін.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Головуючий - Н.П. Пилипчук
Судді - І.В. Бурлака
С.С. Кругова