Справа №133/2512/21
Провадження №2-а/133/36/21
16.08.21
Суддя Козятинського міськрайонного суду Вінницької області Кучерук І.М., перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції у Вінницькій області про скасування постанови про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління національної поліції у Вінницькій області про скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши матеріали позовної заяви встановлено, що її подано з порушенням норм статей 160, 161 КАС України.
Відповідно до пункту 4 частини п'ятої 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачі.
За правилами частини сьомої статті 161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Всупереч наведеним нормам позивачем не додано до позовної заяви оскаржуваної постанови, як і не зазначено у позовній заяві її ідентифікуючих ознак. Позивачем лише вказано, що з єдиного порталу державних послуг "Дія" він дізнався про складення щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення й на звернення до відповідача з вимогою надати відповідний процесуальний документ отримав усну відповідь про те, що такого документа не існує. При цьому йому надано картку обліку адміністративного правопорушення з відомостями про накладення стягнення за частиною другою статті 122 КУпАП.
До позовної заяви долучено клопотання про витребування матеріалів про адміністративне правопорушення, яке не містить у прохальній частині вимог щодо витребування конкретного оскаржуваного рішення, як того вимагає частина сьома статті 161 КАС України. Натомість з посиланням на норми ЦПК України позивач просить витребувати матеріали про адміністративне правопорушення від 02.11.2020 яке, з урахуванням положень КАС України, підлягає вирішенню у разі відкриття провадження у справі.
За наведених обставин, крім іншого, суд позбавлений й можливості вирішити питання щодо наявності (відсутності) підстав для поновлення строку звернення до суду відповідно до поданого позивачем клопотання.
Крім того, згідно з пунктом 11 частини другої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначаються: власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Однак позовна заява відповідних відомостей не містить.
Також частиною третьою статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною восьмою статті 160 КАС України визначено, що якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Проте позивачем до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору.
Статтею 1 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI передбачено, що судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 18.03.2020 у справі № 543/775/17, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За таких обставин, за подання до суду позовної заяви позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454 грн.
Частиною першою статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених КАС України, таку позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення зазначених вище недоліків шляхом: - зазначення реквізитів оскаржуваного рішення із наданям відповідного документа суду або з наданням клопотання про його витребування; - надання документа про сплату судового збору або документа, що підтверджує підстави звільнення від його сплати із зазначенням про це у позовній заяві; - письмового підтвердження про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції у Вінницькій області про скасування постанови про адміністративне правопорушення залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний з дня отримання копії ухвали строк для усунення зазначених недоліків.
Роз'яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.М. Кучерук