Постанова від 17.06.2010 по справі 2-а-603

№ 2-а-603/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2010 року м. Запоріжжя

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого - судді Суркової В.П., при секретарі Владыченко І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної адміністрації Запорозької міської ради про визнання протиправними дій, стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

10 лютого 2010 позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної адміністрації Запорізької міської ради про визнання протиправними дій, стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В позові зазначила, що є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, і відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на отримання щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Між тим зазначені виплати вона отримувала не в повному обсязі.

Вважає зазначені дії відповідача протиправними, оскільки 9 липня 2007 року Конституційним Судом України було прийнято рішення по справі № 1-29/2007 про визнання такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положень Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” щодо встановлення розміру допомоги за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Більше того, рішенням Конституційного суду України № 10-рп2008 від 22.05.2008 року встановлено, що «Верховна Рада України зупинила на 2008 рік дію окремих положень дев'ятнадцяти законів, кодексів та інших нормативно-правових актів України, до дев'яносто одного акта внесла зміни і доповнення, а три - визнала такими, що втратили чинність. Конституція України та Бюджетний Кодекс визначають вичерпний перелік правовідносин, які повинні регулюватися законом про Держбюджет - встановлення тільки доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, а тому закон про Держбюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України.

Просила визнати незаконними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та невиплати у повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнути з відповідача на її користь суму недоплаченої допомоги за період з квітня 2009 року по лютий 2010 року в розмірі 5823 грн. 67 коп.

У судовому засіданні позивачка підтримала позов, наполягає на його задоволенні.

Представник відповідача позов не визнав, просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, мотивуючи тим, що всі виплати були здійснені в межах діючого на час виплат законодавства і будь-яких порушень прав позивачки з їх боку не було.

З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд знаходить позов таким, що задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 з квітня 2009 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Шевченківської районної адміністрації Запорізької міської ради та отримує державну допомогу по догляду за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ним трирічного віку.

За змістом ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції, що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, а згідно із ст. 23 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину першу статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено у новій редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Обчислений таким чином розмір допомоги позивача ОСОБА_1 становив у червні 2009 року - 69 грн. 33 коп., з липня 2009 року по лютий 2010 року - по 130 грн. що підтверджено наданою довідкою Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної адміністрації Запорізької міської ради.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину першу статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено у новій редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Як встановлено судом, виплата допомоги з червня 2009 року по лютий 2010 року відповідачем провадилась згідно із положеннями ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Згідно із ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Виходячи з аналізу наведеної норми, необхідною умовою для звернення особи до суду з адміністративним позовом є обов'язкова наявність порушення прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у адміністративного суду немає правових підстав для задоволення позову.

Так як дії відповідача щодо нарахування та сплати позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з червня 2009 року по лютий 2010 року суд знаходить такими, зо ґрунтуються на законі, і вчинені в межах наданих відповідачу повноважень, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Вимоги про стягнення судових витрат з відповідача - суб'єкта владних повноважень, які суперечать положенням ст. 94 КАС України, не можуть бути задоволені судом.

Керуючись ст. ст. 12, 15, 23 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. ст. 6, 7, 9, 69, 70, 86, 99,158-160, 162, 171, 185, 186 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної адміністрації Запорозької міської ради про визнання протиправними дій, стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Запорізької області шляхом подання в суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів с дня проголошення постанови та подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.П.Суркова