(про заміну сторони або третьої особи на правонаступника)
18 серпня 2021 року м. Житомир справа № 240/4867/19
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про заміну на правонаступника в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 д Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До відділу документального забезпечення суду надійшла заяву позивача, відповідно до змісту якої остання просить здійснити заміну відповідача у справі його правонаступником Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області
Суд вважає за можливе розгляд і вирішення клопотання здійснити в письмовому провадженні, відповідно до п.10 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС).
Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Частиною п'ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши заяву про заміну сторони його правонаступником та матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 09.04.2020 у справі №240/4867/19 позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 17.07.2018 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 17.07.2018 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.
Відповідно до статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Процесуальне правонаступництво можливе в будь-якій стадії процесу. Однією із підстав процесуального правонаступництва є припинення юридичної особи.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" вирішено здійснити реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих зазначеною постановою, шляхом їх приєднання до районних державних адміністрацій згідно з додатком. Таким чином Овруцьку райдержадміністрація реорганізовано шляхом приєднання до Коростенської райдержадміністрації.
Згідно з розпорядженням голови Овруцької районної державної адміністрації від 30.12.2020 №156 Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації реорганізовано шляхом приєднання до Коростенської районної державної адміністрації, встановлено, що Коростенська районна державна адміністрація Житомирської області є правонаступником всіх зобов'язань, майнових прав та обов'язків реорганізованих шляхом приєднання структурних підрозділів, зокрема Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.
Пунктом 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074, визначено, що права та обов'язки органів виконавчої влади у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади переходять до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Оскільки відповідач вибув, а його правонаступником є Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, суд вважає вимоги позивача про заміну сторони її правонаступником обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 52, 194, 205, 229, 243, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про заміну відповідача його правонаступником, - задовольнити.
Замінити вибувшого відповідача Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на його правонаступника - Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (11500, Житомирська область, місто Коростень, вул. Франка, будинок 5. РНОКПП/ЄДРПОУ: 03192690).
Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного суду за правилами встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя О.В. Єфіменко