ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області 91016, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32
ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области91016, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32
Іменем України
21.09.07 Справа № 15/367ад.
Колегія у складі суддів: Пономаренко Є.Ю. -головуючий в колегії, Середа А.П., Яресько Б.В.,
при секретарі судового засідання Подколзіній С.С.,
розглянувши матеріали справи за позовом
Прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Луганського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м. Луганськ
до Державного відкритого акціонерного товариства «Трест «Стахановвуглебуд», м. Стаханов Луганської області
про стягнення суми штрафних санкцій в сумі 3400 грн. 00 коп.
за участю
Прокурора - Кадацький М.В. представників сторін:
від позивача -Орлянко Д.Ю. - пров. спец., довіреність № 1-П/07 від 09.01.07;
від відповідача - не прибув;
До початку слухання справи по суті не заявлено вимогу про фіксування судового процесу з допомогою звукозаписувального технічного засобу у зв'язку з чим відповідно до п. 21 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України таке фіксування судом не здійснювалося.
Згідно п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Органи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, приймаючи рішення про застосування санкцій за провопорушення на ринку цінних паперів діє як орган державної влади у здійсненні управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень.
З урахуванням наведеного справи за участю органів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, пов'язані із здійсненням нею владних повноважень, підлягають розглядові місцевими та апеляційними господарськими судами в порядку, встановленому Кодексу адміністративного судочинства України.
За таких обставин, суд розглядає зазначений позов відповідно до порядку встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Суть спору: прокурором заявлена вимога про стягнення з відповідача суми штрафної санкції у розмірі 3400 грн. 00 коп. у доход державного бюджету на підставі постанови Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №195-ЛУ від 11.08.06р.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та надали, зокрема, пояснення про те, що постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем не виконана та не оскаржена на даний час.
Відповідач проти позову заперечує з підстав наведених у відзиві, посилаючись на те, що до нього не підлягає застосуванню відповідальність у вигляді штрафу з огляду на те що випуск акцій не зареєстровано та відповідно що підприємство не набуло статусу емітента.
Участь свого представника у даному судовому засіданні відповідач не забезпечив, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Враховуючи на тривалий час розгляду справи та відсутність додаткових пояснень, спір вирішено по суті у даному засіданні.
В ході судового розгляду справи судом досліджено всі надані до матеріалів справи пояснення та документи як докази, та зокрема: Акт про правопорушення на ринку цінних паперів з доказами його направлення відповідачу; постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів з доказами її направлення відповідачу; пояснення прокурора та представників сторін; інші матеріали.
Сторони не досягли примирення.
Розглянувши матеріали справи, додатково надані документи, вислухавши прокурора та представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку, що позовна вимога підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідач в порушення вимог ст. 24 Закону України «Про цінні папери та фондову біржу», ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»та Положення про надання регулярної інформації відкритими акціонерними товариствами та підприємствами -емітентами облігацій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.06.1998р. №72 та рішенням від 11.04.2006р. №235 не надав у термін до 30.06.2006р. річний звіт за 2005р. до Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи, зокрема за ненадання, несвоєчасне надання - у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У зв'язку з вищевикладеним, 11.08.2006р., відповідно до п. 14 ст. 8, ст.ст. 9, 11, 12 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», позивачем була винесена постанова №195-ЛУ про накладання на відповідача санкції у вигляді накладення штрафу у розмірі 3400 грн. 00 коп. Відповідач був зобов'язаний сплатити штраф протягом 15 днів з моменту отримання постанови.
На цей час штраф не сплачений, постанова про накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не оскаржена.
Заперечення відповідача проти позову з посиланням на те, що підприємство не набуло статусу емітента з огляду на те, що не зареєстровано випуск акцій судом відхилено з наступних підстав.
На законодавчому рівні обов'язок подання річного звіту було визначено Законом України «Про цінні папери та фондову біржу». Даний Закон втратив чинності з набранням законної сили Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок»від 23 лютого 2006 року N 3480-IV. Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок»оприлюднено в газеті «Голос України»14.04.2006р. Відповідно до п. 1 прикінцевих положень Закону він набирає чинності через 30 днів з дня його опублікування.
Порядок складання регулярної інформації (звітів) відкритими акціонерними товариствами було врегульовано Положенням про надання регулярної інформації відкритими акціонерними товариствами та підприємствами - емітентами облігацій, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 09.06.98 N 72. Дане Положення втрачає чинність з 01.10.2007р. згідно п. 3 Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 N 1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 р. за N 97/13364 «Про затвердження Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів».
Строк подання регулярної інформації за 2005 рік відкритими акціонерними товариствами та підприємствами -емітентами облігацій, передбаченої Положенням про надання регулярної інформації відкритими акціонерними товариствами та підприємствами -емітентами облігацій, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 9 червня 1998 року N 72 продовжено до 30 червня 2006 року згідно Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.04.2006 N 235, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 квітня 2006 р. за N 443/12317.
До закінчення строку подання річного звіту за 2005 рік набув законної сили Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок»від 23 лютого 2006 року N3480-IV.
Відповідно до ст. 40 даного Закону регулярна інформація про емітента -річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді). Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.
Відповідно до ч. 2 п. 2 ст. 2 зазначеного Закону емітентом визнається юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.
Норма ч. 2 п. 2 ст. 2 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»не визначає, що акціонерне товариство набуває статусу емітента після реєстрації випуску акцій.
За змістом даної норми, з урахуванням системного аналізу Закону в цілому, а також за попереднім Законом України «Про цінні папери та фондову біржу», емітентом є юридична особа, яка має зобов'язання з розміщення цінних паперів.
Так, акціонерне товариство з моменту його державної реєстрації являється емітентом, оскільки в силу законодавства має зобов'язання по реєстрації випуску акцій.
Підприємство відповідача, оскільки являється відкритим акціонерним товариством, не звільняється від розміщення цінних паперів -акцій. Невиконання такого обов'язку не змінює статус акціонерного товариства.
Не здійснення реєстрації випуску акцій не заважає скласти звіт навіть з точки зору технічного його заповнення, оскільки в ньому містяться значно ширші відомості, а ніж ті що пов'язані з реєстрацією випуску цінних паперів. Такі відомості передбачені зокрема нормами ст. 24, 25 Закону України «Про цінні папери та фондову біржу», п. 3 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», Положення про надання регулярної інформації відкритими акціонерними товариствами та підприємствами - емітентами облігацій, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 9 червня 1998 року N 72.
Крім того, правильність такої позиції, щодо застосування до акціонерного товариства такого поняття як емітент з моменту державної реєстрації товариства, а не реєстрації випуску акцій, опосередковано слідує з норми п. 2 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок».
Згідно даної норми перший звітний період емітента може бути меншим, ніж 12 місяців, та обчислюється: для акціонерних товариств -з дня державної реєстрації товариства до 31 грудня звітного року включно.
Також, в роз'ясненні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 02.03.2001р. №3 зазначено, що належність 100 % акцій до державної власності та відсутність реєстрації випуску акцій не звільняє ці товариства від вимог установлених Положенням про надання регулярної інформації відкритими акціонерними товариствами та підприємствами - емітентами облігацій.
Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, в якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено присутніх учасників про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного відкритого акціонерного товариства «Трест «Стахановвуглебуд», м. Стаханов Луганської області, вул. Дзержинського, б 14, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 00181119, на користь державного бюджету України штраф у сумі 3400 грн. 00 коп. Стягувач - Луганське територіальне управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м. Луганськ, вул. Лермонтова, б. 1-в, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 21081100.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Постанову складено у повному обсязі та підписано 24.09.2007р.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя головуючий,
Суддя
Суддя
Є.Ю. Пономаренко
О.О. Седляр
Б.В. Яресько