ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
16 серпня 2021 року м. Київ № 640/22268/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кармазін О.А., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації
про зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації (01135, м. Київ, проспект Перемоги, 5), в якому просить суд: зобов'язати начальника Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації В. Давиденко виконати рішення Заступника Міністра соціальної політики України В. Музиченко від 07 листопада 2019 року та зробити йому перерахунок за житлово комунальні послуги, із урахуванням 50-відсоткової знижки плати за житлово - комунальні послуги в межах установлених соціальних нормативів.
Вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Так, пунктом 2 ч. 5 ст. 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
В порушення вимог вказаної норми позивачем у позовній заяві не зазначено:
1) реєстраційного номеру облікової картки ОСОБА_1 ;
2) адреси електронної пошти ОСОБА_1 ;
3) ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації;
4) офіційної електронної адреси Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації;
5) відомих номерів засобів зв'язку Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації.
Крім того, в порушення вимог п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України позивачем у позовній заяві не зазначено власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Також, згідно з ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Відповідно до п.п. 4, 5 та 9 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини. У справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Як вже було зазначено судом позивач просить суд: зобов'язати начальника Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації В. Давиденко виконати рішення Заступника Міністра соціальної політики України В. Музиченко від 07 листопада 2019 року та зробити йому перерахунок за житлово комунальні послуги, із урахуванням 50-відсоткової знижки плати за житлово - комунальні послуги в межах установлених соціальних нормативів.
Тобто, позивачем заявлено лише вимогу зобов'язального характеру.
Разом з тим, суд звертає увагу позивача на те, що виходячи з положень ч. 1 ст. 5 та ч. 2 ст. 245 КАС України передумовою застосування такого способу захисту прав, як заявлено позивачем, є визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, оскільки заявлений позивачем спосіб захисту може бути реалізований лише за умови попереднього визнання рішень, дій чи бездіяльності відповідача протиправними.
У зв'язку з чим позивачу слід визначитись з питанням щодо заявлених позовних вимог із зазначенням - які протиправні дії вчинені відповідачем, чи допущена протиправна бездіяльність або ж прийнято протиправне рішення, що є передумовою застосування заявленого позивачем способу захисту та із зазначенням чіткого та зрозумілого змісту позовних вимог.
Також, в порушення вимог ч. 1 ст. 161 КАС України позивачем до позовної заяви не надано копії документів відповідно до кількості учасників справи.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
В порушення вказаної вимоги позивачем не надано суду доказів сплати судового збору.
Разом з тим, до позовної заяви позивачем надано заяву, в якій просить суд звільнити його від сплати судового збору. В обґрунтування вказаної заяви позивач просить суд врахувати, що у його сім'ї нема ніякого майнового стану, що Головне управління Пенсійного фонду України йому не повністю виплачує пенсію, а лише щомісячно він отримує пенсію 3 849,15 гривень, син ОСОБА_2 , 1984 року народження є інвалідом 2 групи з дитинства, в даний час отримує пенсію нижчу прожиткового мінімуму 1700 гривень. Його дружина ОСОБА_3 , у зв'язку з тим, що доглядає за сином не може працювати, з огляду на що, позивач наголошує на тому, у його в сім'ї щомісячний дохід-3 849,15 грн. і 1700 грн. грн. в загальній сумі 5 549 грн., а це нижче майнового стану на одну особу.
Разом з тим, на підтвердження вказаних обставин позивачем не надано суду жодних доказів, з огляду на що відсутні підстави для задоволення такої заяви.
Слід зауважити, що у позовній заяві позивач зазначає про те, що він є ветераном війни, однак, в порушення вимог ч .4 ст. 161 та ч. 2 ст. 79 КАС України суду не надано жодних доказів на підтвердження вказаних обставин.
Більш того, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Платниками судового збору є - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом (ч. 1 ст. 2 Закону України "Про судовий збір").
Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» передбачені пільги для сплати судового збору.
В той же час, згідно з ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Водночас, відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір", яка передбачає відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Таким чином, проаналізувавши вказані норми та наявні матеріали позову, суд зазначає, пільги для сплати судового збору передбачені ст. 5 Закону України "Про судовий збір", натомість умови для звільнення позивача від сплати судового збору, визначені ст. 8 Закону України "Про судовий збір", які в даному випадку відсутні, оскільки позивачем не доведено наявності пільг щодо звільнення від сплати судового збору, а також обставин звільнення його від сплати судового збору, з огляду на що позивач повинен сплатити судовий збір у загальному розмірі або надати суду докази щодо наявності пільг для звільнення від сплати судового збору або вказують на його незадовільний майновий стан (декларацію, довідку про доходи за попередній рік), а також надати відомості отриманого або неотриманого ним доходу за кордоном (за межами України).
В той же час, як видно з матеріалів справи, позивачем заявлено 2 (дві) вимоги немайнового характеру.
Так, згідно з п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 3 ст. 6 "Про судовий збір" передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до норм Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", установлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 01.01.2021 - 2270,00 грн.
Відтак, за звернення до суду з даним позовом позивачу слід сплатити судовий збір у загальному розмірі 1816,00 грн. або надати докази, що позивач має пільги звільнення його від сплати судового збору в силу Закону, або надати докази, на які позивач посилається у заяві про звільнення від сплати судового збору щодо незадовільного майнового стану.
Також, згідно з ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до ч. 2 ст. 79 КАС України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
В порушення вказаних вимог позивачем не надано суду рішення Заступника Міністра соціальної політики України В. Музиченко від 07 листопада 2019 року, на яке позивач посилається у позовній заяві. Також не надано суду доказів того, що він отримував пільгу у вигляді 50 - відсотків знижки на оплату комунальних послуг.
Також, відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
В той же час, згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
У позовній заяві позивач зазначає, що тричі він звертався із заявами до начальника Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської РДА, зокрема, первинно 29.07.2020 та в подальшому 25.08.2020 та 13.07.2021.
Однак, до суду з даним позовом позивач звернувся лише 09.08.2021, тобто поза межами шестимісячного строку звернення до суду.
Натомість, заяви про поновлення пропущеного строку звернення з адміністративним позовом до суду позовна заява не містить, а також доказів на підтвердження поважності причин такого пропуску суду не надано.
Отже, наведене вище свідчить про недотримання вимог Кодексу адміністративного судочинства України та є недоліками позовної заяви, що в свою чергу створює перешкоди для вирішення питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання до суду (вул. Болбочана Петра, 8, корп. 1, блок А, м. Київ, 01601) протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху:
1) уточненої позовної заяви (відповідно до кількості учасників спору) із приведенням змісту позовних вимог у відповідність до вимог ч. 1 ст. 5 та ч. 2 ст. 245 КАС України та із зазначенням чіткого та зрозумілого змісту позовних вимог, із зазначенням у такій позовній заяві:
реєстраційного номеру облікової картки ОСОБА_1 ;
адреси електронної пошти ОСОБА_1 ;
ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації;
офіційної електронної адреси Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації;
відомих номерів засобів зв'язку Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації;
власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
2) копії документів відповідно до кількості учасників справи;
3) оригіналу документу про доплату судового збору за звернення до суду у розмірі 1816.00 грн. або доказів, що позивач має пільги звільнення його від сплати судового збору в силу Закону, або надати докази, на які позивач посилається у заяві про звільнення від сплати судового збору щодо незадовільного майнового стану;
4) доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, зокрема, рішення Заступника Міністра соціальної політики України В. Музиченко від 07 листопада 2019 року, на яке позивач посилається у позовній заяві. Також не надано суду доказів того, що він отримував пільгу у вигляді 50 - відсотків знижки на оплату комунальних послуг;
5) заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із цим позовом та доказів поважності причин його пропуску.
Керуючись статтями 160-162, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Відмовити позивачу у задоволенні заяви про звільнення від сплати судового збору.
2. Позовну заяву залишити без руху.
3. Встановити позивачу строк для усунення недоліків - протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
4. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини третьої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
5. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Відповідно до положень ст. 169 та ч. 1 ст. 294 КАС України ухвала про залишення позову без руху не оскаржується.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя О.А. Кармазін