ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Вн. №27/253
16 серпня 2021 року м. Київ № 640/7474/19
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ХАВАС ІНГЕЙДЖ Україна"
до Державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у м. Києві
провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ХАВАС ІНГЕЙДЖ Україна" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправними та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-70 від 04.03.2019 року та рішення № 0003764208 від 04.03.2019 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.
Ухвалою суду від 10.05.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами без виклику сторін.
28.05.2019 р. до суду надано відзив на позов.
17.05.2019 р. до суду надійшло клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін.
Ознайомившись з клопотанням та матеріалами справи, суд дійшов висновку про їх достатність для розгляду справи в порядку письмового провадження.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "ХАВАС ІНГЕЙДЖ Україна" (04071, м. Київ, вул. Воздвиженська, буд. 41, код 38536556) зареєстроване в якості юридичної особи 08.01.2013 р., перебуває на обліку в якості платника податків у Головному управлінні ДПС у м. Києві, ДПІ у Подільському районі; 73.11 Рекламні агентства (основний).
На підставі ст. 20, 77, 82 Податкового кодексу України, плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків за IV квартал 2017 р., наказу від 23.11.2017 р. №13635 Головним управлінням ДФС у м. Києві проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "ХАВАС ІНГЕЙДЖ Україна" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2016 р. по 30.09.2017 р., валютного - за період з 01.07.2016 р. по 30.09.2017 р., єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 01.07.2016 р. по 30.09.2017 р., про що складено акт перевірки від 01.02.2019 р. за №123/26-15-14-04-05/38536556.
Згідно з висновками акта перевірки встановлено порушення п. 1 ч. 2 ст. 6, п. 1 ч. 1 ст. 7 та п. 5 ст. 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VI, в результаті чого занижено зобов'язання по сплаті єдиного внеску на загальну суму 53 197, 19 грн., в т.ч. за 2017 р. на суму 53 197, 19 грн.
До вказаних висновків контролюючий орган дійшов з наступних підстав.
Перевіркою встановлено заниження суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які нараховуються та з яких утримується єдиний внесок (в межах максимальної величини) на загальну суму 278 130 грн.
Перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 (код НОМЕР_2 ) як фізичні особи - підприємці надавали консультаційні та посередницькі послуги в укладенні угод, якими опосередковувалася господарська діяльність ТОВ "ХАВАС ІНГЕЙДЖ Україна" по забезпеченню послуг з проведення рекламних активностей для клієнтів, тощо.
Відповідно до договору про надання послуг від 26.04.2017 р. виконавець ФОП ОСОБА_2 зобов'язався надати послуги згідно з додатком.
Згідно з актом здачі-прийняття наданих послуг від 31.07.2017 р. ФОП ОСОБА_2 у липні 2017 р. надав товариству як замовнику послуги супроводу проведення рекламної акції "Таємний покупець", направленої на підвищення обізнаності споживачів щодо продукції замовника та стимулювання продажів продукції клієнта замовника, та отримав 109 400 грн., згідно з актом від 12.06.2017 р. - 96 250 грн., згідно з актом від 18.08.2017 р. - 35 500 грн. (всього за період з червня 2016 р. по серпень 2017 р. ним отримано 241 150 грн.)
Відповідно до договору про надання послуг від 03.05.2017 р. виконавець ФОП ОСОБА_1 зобов'язалася надати послуги згідно з додатком.
Згідно з актом здачі-прийняття наданих послуг від 19.06.2017 р. ФОП ОСОБА_1 у травні-червні 2017 р. надала товариству як замовнику фото послуги в рамках проєкту "Єврорбачення-2017" та отримана 36 500 грн., згідно з актом від 19.06.2017 р. - 61 800 грн., згідно з актом від 26.06.2017 р. - 36 500 грн., згідно з актом від 03.07.2017 р. - 70 500 грн., згідно з актом від 04.08.2017 р. - 21 130 грн. (всього за період з червня 2016 р. по серпень 2017 р. нею отримано 226 430 грн.)
Також встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є працівниками підприємства за основним місцем роботи (категорія - фахівці по роботі з клієнтами).
При аналізі вказаних договорів та актів встановлено, що ці послуги виконані в рамках трудової діяльності та пов'язані з виконанням їх трудових функцій, оскільки послуги надавалися в межах робочого часу.
Зважаючи на викладене, посадовими особами ТОВ "ХАВАС ІНГЕЙДЖ Україна" вчинено дії, спрямовані на приховування доходів у вигляді заробітної плати в рамках зазначених договорів, що заборонено вчиняти роботодавцям згідно зі ст. 50 Закону України "Про зайнятість населення" та приховування доходів у вигляді заробітної плати, нарахованої (виплаченої) на користь ОСОБА_1 та ОСОБА_2 шляхом укладення з ними як з ФОП договорів при одночасному перебуванні їх у трудових відносинах з підприємством.
Таким чином, при перевірці правильності обчислення податку на доходи фізичних осіб встановлено заниження сум податку на доходи фізичних осіб з доходів, виплачених ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 , відносини з якими фактично є трудовими (524 591 грн. - сума доходу, 94 426, 38 грн. слід отримати) та заниження єдиного внеску на 53 197, 19 грн.
18.02.2019 р. позивачем подано заперечення на акт перевірки, яке не враховано листом від 27.02.2019 р. за №36945/10/26-15-14-04-05.
За наслідками перевірки контролюючим органом винесено 04.03.2019 р.-
вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-70, згідно з якою станом на березень 2019 р. визначено заборгованість зі сплати єдиного внеску в розмірі 53 197, 19 грн.;
рішення № 0003764208 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, згідно з яким за порушення п. 1 ч. 1 ст. 4, ч. 2 п. 1 ст. 6, аб. 1 ч. 1 ст. 7, аб. 1 п. 5 ст. 8, ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VI до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 26 598, 59 грн.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ХАВАС ІНГЕЙДЖ Україна" - вважає вказані рішення протиправними та просить їх скасувати з таких підстав.
Позивач зазначає, що надані в рамках договорів з ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 послуги за своєю природою не пов'язані з виконанням трудових обов'язків вказаними працівниками, зокрема, обов'язки асистента фінансового менеджера та фахівця по роботі з клієнтами не передбачають діяльності у сфері реклами, що є предметом договорів.
Послуги надавалися вказаними особами у вільний від роботи час, що підтверджується змістом підписаних актів здачі-приймання наданих послуг.
Відповідач - Державна податкова служба України в особі Головного управління ДПС у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, підтримавши висновки акта перевірки.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно з пп. 20.1.4 п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України (в редакції станом на 01.02.2019 р.) контролюючі органи мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до п.75.1. ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки-цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Згідно п.77.1, 77.2 ст. 77 Податкового Кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Згідно з пп.13.1.2 п. 13.1 ст. 13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VI органи доходів і зборів мають право: 2) проводити перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки.
Документальна планова виїзна перевірка ТОВ "ХАВАС ІНГЕЙДЖ Україна" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2016 р. по 30.09.2017 р., валютного - за період з 01.07.2016 р. по 30.09.2017 р., єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 01.07.2016 р. по 30.09.2017 р., про що складено акт перевірки від 01.02.2019 р. за №123/26-15-14-04-05/38536556., проведена на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст. 77, п. 82.1 ст. 82 Податкового кодексу України, пп.13.1.2 п. 13.1 ст. 13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків за IV квартал 2017 р., наказу від 23.11.2017 р. №13635 Головного управління ДФС у м. Києві, тобто, з передбачених законодавством підстав.
Щодо висновків акта перевірки та оскаржуваних вимоги та рішення суд зазначає наступне.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4, п.1, 4 ч.2 ст. 6, п.1 ч. 1 ст. 7, аб. 1 п. 5 ст. 8, аб. 1 п. 8 ст. 9 Закону №2664-VI платниками єдиного внеску є: 1) роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Платник єдиного внеску зобов'язаний: 1) своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; 4) подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
Єдиний внесок нараховується: 1) для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
В даному випадку висновок акта перевірки про заниження зобов'язання по сплаті єдиного внеску на загальну суму 53 197, 19 грн. за 2017 р. зроблено з огляду на висновок про заниження суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які нараховуються та з яких утримується єдиний внесок (в межах максимальної величини) на загальну суму 278 130 грн., оскільки вказані особи надавали послуги позивачу як фізичні особи-підприємці, одночасно перебуваючи у трудових відносинах з позивачем.
Згідно з матеріалами справи, зокрема, як встановлено під час перевірки, ОСОБА_2 працює у ТОВ "ХАВАС ІНГЕЙДЖ Україна" на посаді фахівця по роботі з клієнтами згідно з наказом з особового складу №4-к від 29.04.2013 р., ОСОБА_1 - на посаді асистента фінансового менеджера на підставі наказу з особового складу №51-к від 29.09.2014 р.
Позивачем як податковим агентом належним чином робляться нарахування та сплата єдиного внеску та інших необхідних платежів з нарахованої вказаним працівникам заробітної плати.
В той же час, укладення з власними працівниками як з ФОП договорів надання послуг, окрема їх оплата, нарахування та сплата податків позивачем за виконані роботи (надані послуги) згідно цими з договорами відповідає вимогам податкового законодавства, а укладання угод, договорів на проведення робіт та надання послуг, не суперечить вимогам нормативних актів.
Позивач не зобов'язаний нараховувати та сплачувати податок із сум виплачених фізичній особі - підприємцю, а відтак донарахування податковим органом Товариству грошових зобов'язань з податку з доходів фізичних осіб та застосування до нього штрафних санкцій є неправомірним.
Щодо висновку акта перевірки про те, що при аналізі договорів про надання послуг та актів встановлено, що ці послуги виконані в рамках трудової діяльності та пов'язані з виконанням їх трудових функцій, оскільки послуги надавалися в межах робочого часу, то він не підтверджується наявними у справі матеріалами, а саме.
Згідно з укладеними договорами та підписаними актами ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 надавали послуги супроводу проведення рекламної акції "Таємний покупець", направленої на підвищення обізнаності споживачів щодо продукції замовника та стимулювання продажів продукції клієнта замовника та фото послуги в рамках проєкту "Єврорбачення-2017", що відповідає основному виду діяльності позивача - 73.11 Рекламні агентства (основний), а також відповідає посадовим обов'язкам вказаних працівників згідно з обійманими посадами.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено належним чином висновок акта перевірки щодо порушення позивачем щодо заниження зобов'язання по сплаті єдиного внеску на загальну суму 53 197, 19 грн. за 2017 р., що є підставою для визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-70 від 04.03.2019 року, а також рішення № 0003764208 від 04.03.2019 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску як такого, що має похідний характер.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням викладеного у суду наявні підстави для висновку про прийняття оскаржуваних податкових рішень на порушення принципу обґрунтованості, що є підставою для визнання їх протиправними та скасування.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДФС у м. Києві № Ю-70 від 04.03.2019 року та рішення Головного управління ДФС у м. Києві № 0003764208 від 04.03.2019 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.
3. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАВАС ІНГЕЙДЖ Україна" (04071, м. Київ, вул. Воздвиженська, буд. 41, код 38536556) 1 921 грн. судового збору.
4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 16.08.2021 р.