Рішення від 16.08.2021 по справі 640/442/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/44

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2021 року м. Київ № 640/442/21

за позовомОСОБА_1

до Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону

провизнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону про

визнання протиправною бездіяльності, пов'язаної з відмовою в нарахуванні та виплат ОСОБА_1 грошового забезпечення з 14.07.2015 р. по 21.03.2020 р. в порядку та розмірах, передбачених ч. 2, 3, 4 ст. 81 Закону України "Про прокуратуру", як відшкодування матеріальної шкоди, у вигляді неотриманої частини заробітної плати;

зобов'язання провести перерахунок та виплату грошового забезпечення заступника військового прокурора Дарницького гарнізону ОСОБА_1 з 14.07.2015 р. по 21.03.2020 р. в порядку та розмірах, передбачених ч. 2, 3, 4 ст. 81 Закону України "Про прокуратуру", як відшкодування матеріальної шкоди, у вигляді неотриманої частини заробітної плати з урахуванням положень: п. 3-1 Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівниками органів прокуратури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1090, додатку 16 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704, п. 2 Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 р. №414, Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (з урахуванням приписів примітки до даного Додатку).

Ухвалою суду від 26.01.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами без виклику сторін.

Відзиву на позов не надано.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

У період з 14.07.2015 р. по 21.03.2020 р., а також станом на час звернення до суду ОСОБА_1 проходив і продовжує проходити військову службу.

Наказом військового прокурора Центрального регіону України від 14.07.2015 р. №367 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду прокурора військової прокуратури Деснянського гарнізону Центрального регіону України.

Наказом військового прокурора Центрального регіону України від 22.10.2015 р. №433 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду прокурора військової прокуратури Київського гарнізону Центрального регіону України.

Наказом військового прокурора Центрального регіону України від 03.02.2016 р. №433 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду прокурора першого відділу військової прокуратури Київського гарнізону Центрального регіону України.

Наказом військового прокурора Центрального регіону України від 02.02.2017 р. №06 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду прокурора військової прокуратури Дарницького гарнізону Центрального регіону України.

Наказом військового прокурора Центрального регіону України від 26.12.2019 р. №142 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду заступника військового прокурора дарницького гарнізону Центрального регіону України.

Рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 р. №6-р/2020 у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремого положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Визначено, що положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

24.11.2020 р. ОСОБА_1 звернувся до Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону з запитом на отримання публічної інформації щодо розміру грошового забезпечення, отриманого ним за період з 14.07.2015 р. по 21.03.2020 р., а також нормативно-правового обґрунтування такого розміру.

Листом від 08.12.2020 р. за №21-63вих-20 ОСОБА_1 надано запитувані довідки, а також повідомлено про те, що оплата праці працівників (військовослужбовців) військових прокуратур гарнізонів з зазначений період здійснювалася відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. №505 "Про упорядкування структури та оплати праці працівників органів прокуратури".

30.12.2020 р. ОСОБА_1 звернувся до Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону з заявою, у якій з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 р. №6-р/2020 просив перерахувати розмір його грошового забезпечення за період з 14.07.2015 р. по березень 2020 р. згідно зі ст. 81 Закону України "Про прокуратуру".

Листом від 04.01.2021 р. за №33-2вих-21 ОСОБА_1 повідомлено про те, що відповідно до п. 4 р. ІІ Прикінцеві і перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19.09.2019 р. №113-ІХ днем початку роботи окружних прокуратур (прирівняних до них) визначається рішеннями Генерального прокурора. На сьогоднішній день такого рішення не прийнято.

У зв'язку з цим оплата праці працівників (військовослужбовців) військових прокуратур гарнізонів здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. №505 "Про упорядкування структури та оплати праці працівників органів прокуратури", і підстави для перерахунку грошового забезпечення в порядку та розмірах, передбачених ч. 2, 3, 5 ст. 81 Закону України "Про прокуратуру" немає.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає бездіяльність щодо перерахунку його грошового забезпечення протиправною з таких підстав.

Позивач вважає, що висновки рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 р. №6-р/2020 свідчать про протиправне обмеження розміру грошового забезпечення його як військового прокурора з моменту набуття чинності Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. №1697-VII, ст. 81 якого визначена заробітна плата прокурора.

Вказане є підставою для виплати різниці у зарплаті як завданої помилкою держави шкоди.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

Згідно зі ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює: 1) підтримання публічного обвинувачення в суді; 2) організацію і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, вирішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження, нагляд за негласними та іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку; 3) представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.

Прокуратуру в Україні очолює Генеральний прокурор, якого призначає на посаду та звільняє з посади за згодою Верховної Ради України Президент України.

З 15 липня 2015 року набув чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. №1697-VII, який, зокрема, у ст. 81 визначив заробітну плату прокурора, яка згідно з ч. 1 вказаної статті регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до підпункту 5 пункту 63 розділу І Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28.12.2014 року №79-VIII розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу доповнено пунктом 26, яким встановлене відмінне від спеціального нормативного регулювання заробітної плати прокурора, закріпленого частиною першою статті 81 Закону, за якою заробітна плата прокурора регулюється Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Як зазначено вище, рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 р. №6-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Крім того, з 25.09.2019 р. набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19.09.2019 р. №113-ІХ, згідно з п. 21 р. І якого внесено зміни до ст. 81 Закону № 1697-VІІ.

Також згідно з п. 3, 4 р. ІІ "Прикінцеві і перехідні положення" Закону №113-ІХ до дня початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур їх повноваження здійснюють відповідно Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури, місцеві прокуратури.

Після початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур забезпечення виконання функцій прокуратури призначеними до них прокурорами здійснюється з дотриманням вимог законодавства України та особливостей, визначених Генеральним прокурором.

За прокурорами та керівниками регіональних, місцевих і військових прокуратур, прокурорами і керівниками структурних підрозділів Генеральної прокуратури України зберігається відповідний правовий статус, який вони мали до набрання чинності цим Законом, при реалізації функцій прокуратури до дня їх звільнення або переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури. На зазначений період оплата праці працівників Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, яка встановлює оплату праці працівників органів прокуратури.

Дія цього пункту не поширюється на випадок, передбачений підпунктом 4 пункту 21 цього розділу.

День початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур визначається рішеннями Генерального прокурора стосовно Офісу Генерального прокурора, усіх обласних прокуратур, усіх окружних прокуратур. Вказані рішення публікуються у газеті "Голос України".

В даному випадку згідно з наказом Офісу Генерального прокурора від 05.2020 р. №66 "Про окремі питання забезпечення початку роботи спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері (на правах обласних прокуратур)" перейменовано юридичну особу "Військова прокуратура Центрального регіону України у "Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері Центрального регіону" без зміни ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Згідно з наказом Офісу Генерального прокурора від 08.09.2020 р. №414 "Про день початку роботи обласних прокуратур" днем початку їх роботи визначено 11.09.2020 р.

Таким чином, Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Центрального регіону почала роботу 11.09.2020 р., і відповідно до п. 3 р. ІІ "Прикінцеві і перехідні положення" Закону №113-ІХ до вказаної дати оплата праці працівників Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, яка встановлює оплату праці працівників органів прокуратури.

Станом на час розгляду справи Закон №113-ІХ є чинним, не визнавався неконституційним, і підстави не застосовувати його положення відсутні.

Відповідно, оплата праці до початку роботи окружних прокуратур визначалася відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, яка встановлює оплату праці працівників органів прокуратури, якою є постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. №505 "Про упорядкування структури та оплати праці працівників органів прокуратури", про що повідомлено позивача листами від 08.12.2020 р. за №21-63вих-20 та від 04.01.2021 р. за №33-2вих-21.

З врахуванням викладеного розмір грошового забезпечення позивача до 11.09.2020 р. визначався з врахуванням п. 3 р. ІІ "Прикінцеві і перехідні положення" Закону №113-ІХ, і висновки рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 р. №6-р/2020 на застосування положень Закону №113-ІХ не впливають.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

З врахуванням викладеного у суду відсутні підстави для висновку про порушення відповідачем вказаних вимог щодо визначення розміру грошового забезпечення позивача.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ :

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 16.08.2021 р.