Рішення від 02.08.2021 по справі 640/4449/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2021 року м. Київ № 640/4449/21

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А., секретар судового засідання Барміна Г.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної митної служби України про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

за участю представників:

позивача - адвокат Покотило М.Б.;

відповідача - Пухлій В.В.

ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про:

- визнання протиправним та скасування наказу Державної митної служби України від 21.01.2021 №32-о "Про звільнення ОСОБА_1 ";

- поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника директора департаменту - начальника відділу персоналу територіальних органів Департаменту управління та розвитку персоналу Державної митної служби України;

- стягнення з Державної митної служби України на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 22.01.2021 по день винесення рішення судом першої інстанції.

Ухвалами суду: від 02.03.2021 - відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, встановлено строки для подання заяв по суті, призначено підготовче судове засідання; від 19.05.2021 - закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду. У судовому розгляді оглушувалась перерва у зв'язку з витребуванням доказів.

Судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Підставами позову визначено: оскаржуваний наказ не містить конкретної причини та підстав звільнення; позивачу не запропоновано іншу вакантну посаду; позивач не була повідомлена про припинення дії контракту у встановлений строк; затвердження нового штатного розпису не призвело до скорочення посади яку обіймала ОСОБА_1 , а лише формально змінило назву такої посади; не враховане переважне право позивача на залишення на роботі, як працівника з більш високою кваліфікацією.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві, пояснивши, що позивачем 13.01.2021 направлено на адресу Держмитслужби письмову заяву, відповідно до якої остання просила припинити їй державну службу та звільнити із займаної посади 22.01.2021 на підставі пункту 1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу" у зв'язку зі скороченням посади державної служби внаслідок зміни структури та штатного розпису Держмитслужби без скорочення чисельності та штату державних службовців. Крім того, за твердженням представника, позивач підлягала звільненню, оскільки перебувала на посаді за контрактом та не могла бути переведена на посаду державної служби.

Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримала, зазначивши про написання позивачем заяви від 13.01.2021 під тиском з боку керівництва, що не може вважатись волевиявленням позивача на припинення державної служби.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд установив.

Між ОСОБА_1 та Держмитслужбою укладено контракт від 05.10.2020 про проходження державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Строк дії контракту не більше двох місяців після відміни карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Наказом Державної митної служби України від 05.10.2020 №938-о ОСОБА_1 призначено з 06.10.2020 на посаду заступника директора департаменту - начальника відділу персоналу територіальних органів Департаменту управління розвитку персоналу Державної митної служби України, за результатами добору, шляхом укладення контракту про проходження державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

21.12.2020 ОСОБА_1 попереджена, що у зв'язку із скороченням посади державної служби внаслідок зміни структури та штатного розпису без скорочення чисельності державних службовців посада заступника директора департаменту - начальника відділу персоналу територіальних органів Департаменту управління та розвитку персоналу Державної митної служби України на підставі наказу Держмитслужби від 07.12.2020 №555 буде скорочена.

Позивачем 13.01.2021 подано Голові Держмитслужби заяву від 13.01.2021, відповідно до якої позивач просила припинити державну службу та звільнити з займаної посади 22.01.2021 на підставі пункту 1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу" у зв'язку зі скороченням посади державної служби внаслідок зміни структури та штатного розпису Державної митної служби України без скорочення чисельності та штату державних службовців.

Міністерство фінансів України листом від 21.01.2021 №17030-18-61/1737 погодило звільнення ОСОБА_1 з посади заступника директора департаменту - начальника відділу персоналу територіальних органів Департаменту управління та розвитку персоналу Держмитслужби за умови дотримання вимог законодавства про державну службу.

Наказом Держмитслужби від 21.01.2021 №32-о відповідно до пункту 4 частини першої статті 83 та пункту 1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу" припинено державну службу та звільнено із займаної посади 22.01.2021 ОСОБА_1 заступника директора департаменту - начальника відділу персоналу територіальних органів Департаменту управління та розвитку персоналу Державної митної служби України, у зв'язку із скороченням посади державної служби, на підставі попередження про наступне звільнення ОСОБА_1 , заяви ОСОБА_1 , листа Міністерства фінансів України від 21.01.2021 №17030-18-61/1737.

Відповідно до довідки Держмитслужби про середньомісячну заробітну плату ОСОБА_1 від 25.02.2021 №48 середньоденна заробітна плата складала 4336,92 грн., середньомісячна - 93243,86 грн. У листопаді за 21 робочий день позивачу нараховано: посадовий оклад - 12800,00 грн.; надбавка за спеціальне звання - 600,00 грн.; надбавка за вислугу років - 3840,00 грн.; надбавка за особливо важливу роботу - 44800,00 грн.; надбавка КРІ - 31872,00 грн.; командна премія - 19200;00 грн., разом - 113112,00 грн.; в грудні за 16 робочих днів: посадовий оклад - 9309,00 грн.; надбавка за спеціальне звання - 436,36 грн; надбавка за вислугу років - 2792,73 грн.; надбавка за особливо важливу роботу - 9309,00 грн.; надбавка КРІ - 23179,00 грн.; командна премія - 2327,00 грн., разом - 47354,18 грн.

З урахуванням листа Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 12.08.2020 №3501-06/219 "Про розрахунок норми тривалості робочого часу на 2021 рік" кількість робочих днів з 23.01.2021 (день наступний за днем звільненням по 02.08.2021 (день ухвалення судом рішення становила - 128 днів (січень - 5 днів; лютий - 20 днів; березень - 20 днів; квітень - 22 дні; травень - 18 днів; червень - 20 днів; липень - 22 дні; серпень - 1 день).

Вважаючи протиправним наказ Держмитслужби від 21.01.2021 №32-о "Про звільнення ОСОБА_1 ", позивач звернулась до суду.

Вирішуючи спір, суд ураховує таке.

Спірні відносини стосуються звільнення позивача з публічної служби та врегульовані Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (у редакції, чинній на час попередження та звільнення позивача).

Як уже вказувалось, позивача звільнено з державної служби на підставі пункту 1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу", за якою підставами для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу.

Представником відповідача зазначено, що підставою скорочення посади заступника директора департаменту - начальника відділу персоналу територіальних органів Департаменту управління та розвитку персоналу Держмитслужби, яку обіймала позивач, слугував наказ Держмитслужби від 07.12.2020 №555 "Про введення в дію Структури апарату Державної митної служби України на 2020 рік", згідно з яким в Департаменті по роботі з персоналом утворено, зокрема, відділ кадрового забезпечення територіальних органів, у якому передбачено одну посаду заступника начальника відділу. Новим штатним розписом не передбачено скорочення чисельності чи штату апарату Держмитслужби.

З урахуванням наведеної обставини та змісту оскаржуваного наказу Держмитслужби від 07.12.2020 №555, суд констатує, що припинення позивачу державної служби здійснено внаслідок зміни структури апарату Держмитслужби та штатного розпису Держмитслужби без скорочення чисельності або штату державних службовців.

Внаслідок введення в дію нової структури та штатного розпису посада заступника директора департаменту - начальника відділу персоналу територіальних органів Департаменту управління та розвитку персоналу Держмитслужби відсутня в новій структурі, натомість передбачено посаду заступника начальника відділу кадрового забезпечення територіальних органів Департаменту по роботі з персоналом.

Відповідачем додано "Положення про відділ кадрового забезпечення територіальних органів Департаменту по роботі з персоналом Державної митної служби України", затверджене 18.01.2021 та "Положення про відділ персоналу територіальних органів Департаменту по роботі з персоналом Державної митної служби України", затверджене 07.08.2020.

Відповідно до Положення від 18.01.2021:

- основні завдання відділу: реалізація державної політики з питань управління персоналом у Держмитслужбі; забезпечення здійснення Головою Держмитслужби своїх повноважень з питань управління персоналом; здійснення добору в установленому порядку на посади в територіальні органі Держмитслужби, призначення на які здійснюється Головою Держмитслужби; перегляд разом із структурними підрозділами Держмитслужби нормативно-правових актів та інших документів з питань, що належать до компетенції Управління, з метою приведення їх у відповідність до чинного законодавства; здійснення аналітичної та організаційної роботи з кадрового менеджменту в Держмитслужбі; організаційно-методичне керівництво та контроль за роботою з персоналом в територіальних органах Держмитслужби; прогнозування розвитку персоналу, заохочення працівників де службової кар'єри, підвищення рівня їх професійної компетентності

- відповідно до покладених завдань Відділ: здійснює аналітично-консультативне забезпечення роботи Голови Держмитслужби з питань управління персоналу; вивчає потребу в персоналі на посади в територіальні органи Держмитслужби, вносить відповідні пропозиції Голові Держмитслужби щодо заповнення вакантних посад; готує матеріали, які необхідні для погодження з Міністерством фінансів України призначення на посади та звільнення з посад керівників та заступників керівників територіальних органів Держмитслужби призначення яких, відповідно до законодавства, здійснюється Головою Держмитслужби;

- разом з іншими структурними підрозділами Держмитслужби в межах компетенції: опрацьовує штатний розпис територіальних органів Держмитслужби; спільно з бухгалтерською службою організовує роботу щодо мотивації персоналу державного органу; забезпечує планування службової кар'єри, планомірне заміщення посад державної служби підготовленими фахівцями згідно з вимогами до професійної компетентності та стимулює просування по службі з урахуванням професійної компетентності та сумлінного виконання своїх посадових обов'язків; організовує ведення встановленої звітно-облікової документації готує статистичну звітність з кадрових питань; готує матеріали керівництву Держмитслужби щодо заохочення та/або відзначення працівників територіальних органів Держмитслужби; опрацьовує пропозиції територіальних органів Держмитслужби щодо нагородження; здійснює контроль за додержанням законодавства про державну службу, про працю та станом управління персоналом територіальних органів Держмитслужби; за дорученням Голови Держмитслужби перевіряє дотримання вимог законодавства про працю та державну службу, правил внутрішнього службового розпорядку в територіальних органах Держмитслужби; оформляє і видає державному службовцю службове посвідчення; у встановленому порядку готує розпорядчі документи про відрядження посадових осіб територіальних органів Держмитслужби; забезпечує підготовку та опрацювання матеріалів щодо призначення на посади, звільнення з посад та покладання виконання обов'язків за посадами на посадових осіб територіальних органів Держмитслужби, готує відповідні проекти наказів; готує проекти наказів щодо надання відпусток керівникам територіальних органів або особам, які виконують їх обов'язки; забезпечує організацію та у межах компетенції проводить разом з іншими структурними підрозділами Держмитслужби роботу щодо укладання, продовження строку дії, розірвання контрактів про проходження державної служби з посадовими особами територіальних органів Держмитслужби (у випадках, визначених законодавством), а також бере участь у здійсненні заходів з перевірки виконання умов контрактів у порядку, встановленому законодавством; забезпечує організацію проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених частинами третьою і четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади", готує довідку про її результати; оформляє документи про присвоєння спеціальних звань державним службовцям територіальних органів Держмитслужби у випадках, визначених законодавством; реєструє та обліковує накази з кадрових питань; бере участь в організації підвищення кваліфікації посадових осіб територіальних органів Держмитслужби за кордоном і в Україні в межах міжнародного співробітництва; бере участь в межах компетенції у проведенні перевірок; бере участь у розробленні проектів нормативно-правових актів, що стосуються питань управління персоналу, трудових відноси та державної служби.

- відповідно до покладених завдань Відділ здійснює інші функції: в межах компетенції здійснює розгляд звернень громадян, запитів та звернень народних депутатів, органів державної влади, правоохоронних органів, органів судової влади, підприємств, установ та організацій, запиті щодо отримання публічної інформації тощо; здійснює збір, обробку, узагальнення та аналіз інформації питань, що належать до компетенції Відділу; інформує керівництв Департаменту про стан реалізації вимог нормативно-правових актів і зазначених питань; підготовку за дорученням керівництва Департамент інформаційних, довідкових та інших матеріалів з питань, що належать д компетенції Відділу; координує і контролює діяльність територіальних органі Держмитслужби та організовує їх взаємодію з державними органами, органами місцевого самоврядування з питань, що належать до компетенції Департаменту; готує та подає на розгляд Голові Держмитслужби подання, доповідні записки щодо ініціювання дисциплінарних проваджень стосовно державних службовців, призначення яких, відповідно до законодавства здійснюється Головою Держмитслужби, у тому числі за поданням територіальних органів Держмитслужби, з питань, що належать до компетенції Відділу; надає пропозиції щодо формування поточного плану роботі Департаменту та бере участь у підготовці звіту щодо виконання заходів визначених у цьому плані; використовує інформаційні, телекомунікаційні та інформаційно телекомунікаційні системи Держмитслужби та надає керівництву Департаменту пропозиції до їх вдосконалення або утворення нових; бере участь у межах компетенції у здійсненні заходів щодо запобігання та виявлення корупції, а також контролю за дотриманням антикорупційного законодавства; розробляє номенклатуру справ та забезпечує реєстрацію зберігання, ведення обліку та використання документів у Департаменті, у тому числі з грифом "Для службового користування"; надає пропозиції щодо оптимізації та удосконаленні організаційної структури територіальних органів Держмитслужби; бере участь у роботі колегіальних міжвідомчих органів (робочих груп, комісій тощо) з питань, що належать до компетенції Відділу;

посадові особи Відділу призначаються на посади та звільняються посад Головою Держмитслужби за погодженням з директором Департамент (або особою, яка виконує його обов'язки) у встановленому законодавством порядку.

Згідно з Положенням від 07.08.2020

- основні функції відділу: реалізація державної політики з питань управління та розвитку персоналу в Держмитслужбі; забезпечення здійснення Головою Держмитслужби своїх повноважень з питань управління та розвитку персоналу; здійснення добору персоналу на керівні посади в територіальних органах Держмитслужби, призначення яких, відповідно до законодавства, здійснюється Головою Держмитслужби; документальне оформлення вступу на державну службу, її проходження та припинення; здійснення аналітичної та організаційної роботи з питань управління персоналом у Держмитслужбі.

- відповідно до покладених завдань відділ: здійснює аналітично-консультативне забезпечення роботи Голови Держмитслужби питань управління та розвитку персоналу; здійснює добір персонажу на керівні посади в територіальних органах Держмитслужби, призначення яких, відповідно до законодавства, здійснюється Головою Держмитслужби, в тому числі на контрактній основі; розробляє кваліфікаційні вимоги до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби категорій "Б" і "В" територіальних органів Держмитслужби; організовує проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених частинами третьою-четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади"; готує матеріали, які необхідні для погодження з Міністром фінансів України призначення на посади та звільнення з посад керівників та заступників керівників територіальних органів Держмитслужби призначення яких, відповідно до законодавства, здійснюється Головою Держмитслужби, у тому числі у разі покладення обов'язків за вакантними посадами; готує та організовує укладення Контракту про проходження державної служби з особою, яка призначається на посаду державної служби; оформлює документи про присвоєння чергових і дострокових, спеціальних звань посадових осіб митних органів керівних працівників територіальних органів Держмитслужби, призначення яких, відповідно до законодавства, здійснюється Головою Держмитслужби (опрацьовує подання, готує проекти наказів); вивчає обґрунтованість і доцільність пропозицій, які надходять від територіальних органів Держмитслужби, про призначення (переведення, звільнення) керівних працівників територіальних органів Держмитслужби, призначення яких, відповідно до законодавства, здійснюється Головою Держмитслужби. Готує проекти наказів про їх призначення (переведеній, звільнення); реєструє та обліковує накази з кадрових питань; використовує автоматизовані системи для обліку, накопичення, зберігання та обробки персональних даних працівників Держмитслужби з метою інформаційно-аналітичного забезпечення керівництва Держмитслужби; організовує ведення встановленої звітно-облікової документації, готує статистичну звітність з кадрових питань; формує графік відпусток керівникам територіальних органів призначення яких, відповідно до і законодавства, здійснюється Головою Держмитслужби або особам, які виконують їх обов'язки; опрацьовує пропозиції територіальних органів Держмитслужби щодо нагородження; готує матеріали керівництву Держмитслужби щодо заохочення та/або відзначення працівників Держмитслужби; взаємодіє з територіальними органами Держмитслужби з питань виявлення, попередження і припинення порушень дисципліни та законності, надання консультативної, методичної та практичної допомоги; бере участь в межах компетенції у проведенні службових розслідувань та перевірок за фактами надзвичайних подій і порушень дисципліни та законності, що сталася за участі працівників територіальних органів Держмитслужби; здійснює контролю за додержанням законодавства про державну службу, про працю та станом управління персоналом у територіальних органах Держмитслужби; оформлює необхідні документи та видає службові посвідчення працівників органів Держмитслужби; розробляє та вносить керівництву Департаменту пропозиції щодо удосконалення структури підрозділів управління та розвитку персоналу в територіальних органах Держмитслужби; надає пропозиції щодо оптимізації та удосконалення організаційної структури територіальних органів Держмитслужби, у тому числі введення в структуру посад державної служби на контрактній основі; бере участь у розробленні проектів нормативно-правових актів, що стосуються питань управління розвитку персоналу, трудових відносин та. державної служби; здійснює обробку персональних даних відповідна до законодавства; проводить іншу роботу, пов'язану із застосуванням законодавства про працю та держави;

- відповідно до покладених завдань відділ здійснює інші функції: здійснює у межах компетенції прийом громадян, розгляд звернень громадян, народних депутатів України, органів державної влади, правоохоронних органів, органів судової влади та інших суб'єктів звернення з питань, пов'язаних з діяльністю Держмитслужби та щодо отримання публічної інформації; здійснює збір, обробку, узагальнення та аналіз інформації з питань, що належать" до компетенції відділу; інформує керівництво Департаменту про стан реалізації вимог нормативно-правових актів із зазначених питань; підготовку за дорученням керівництва Держмитслужби інформаційні, довідкові та інші матеріали з питань, що належать до компетенції Відділу; готує та подає на розгляд Голові Держмитслужби подання, доповідні записки щодо ініціювання дисциплінарних проваджень стосовно державних службовців призначення яких, відповідно до законодавства, здійснюється Головою Держмитслужби; надає пропозиції щодо формування поточного плану роботи Держмитслужби та бере участь у підготовці звіту щодо виконання заходів, визначених у цьому плані; координує і контролює діяльність територіальних органів Держмитслужби та організовує їх взаємодію з державними органами, органами місцевого самоврядування з питань, що належать до компетенції Відділу. Надає в межах компетенції методичну і практичну допомогу територіальним органам Держмитслужби; використовує інформаційні, телекомунікаційні та інформаційно-телекомунікаційні системи Держмитслужби та надає пропозиції до їх вдосконалення або утворення нових у тому числі шляхом розробки технічних завдань; у межах компетенції забезпечує виконання існуючих вимог щодо режиму секретності у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці; розробляє номенклатуру справ та забезпечує реєстрацію, зберігання, ведення обліку та використання документів у Відділі, у тому числі з грифом "Для службового користування"; готує у межах компетенції Відділу пропозицій до кошторисів і фінансових розрахунків для забезпечення закордонних відряджень; бере участь у роботі колегіальних міжвідомчих органів (робочих груп, комісій тощо) з питань, що належать до компетенції Відділу; надає в межах компетенції методичну і практичну допомогу структурним підрозділам територіальних органів Держмитслужби; здійснює у межах компетенції комплекс заходів для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, досягнення результатів відповідної до встановленої мети, завдань, планів і вимог щодо діяльності Держмитслужби; бере участь у заходах щодо підвищення професійного рівня працівників Відділу (економічне навчання); бере участь у здійсненні заходів щодо запобігання та виявлення корупції, а також контролю за дотриманням антикорупційного законодавства; звертається до суду у випадках, передбачених законом;

- на посаду заступника директора Департаменту - начальника Відділу призначається повнолітній і громадянин України, який вільно володіє державною мовою та здобув ступінь вищої освіти не нижче магістра* та має досвід роботи на посадах державної служби категорій "Б" чи "В" або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше 2-х років, знає чинне! законодавство, нормативно-правові акти та розпорядчі документи з питань, що належать до компетенції Департаменту (* у разі коли особа, яка претендує на заняття вакантної посади, здобула вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним; рівнем спеціаліста (повну вищу освіту), відповідно до підпункту 2 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про вищу освіту" така освіта прирівнюється до вищої освіти ступеня магістра);

- заступник директора Департаменту - начальник Відділу: здійснює безпосереднє керівництво діяльністю та організації роботи Відділу; забезпечує процес виконання завдань, покладених на Відділ. Координує процес планування діяльності Відділу та забезпечує контроль за своєчасним та якісним виконанням планів; взаємодіє з центральними органами виконавчої владі допоміжними органами і службами, утвореними Президентом Україні органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, профспілками та організаціями роботодавців, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, підприємствами, установами, організаціями згідно з компетенцією Відділу; бере участь у роботі Колегії Держмитслужби, заслуховуваннях, нарадах, що проводить керівництво Держмитслужби; організовує виконання в Відділі існуючих вимог щодо: режиму секретності у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці працівників Відділу; порядку поводження з . відкритою інформацією та інформацією з обмеженим доступом працівниками Відділу; захисту інформації (режиму секретності) в автоматизованих системах (автоматизованих робочих місць) працівниками Відділу; виконавської дисциплін; правил внутрішнього службового розпорядку апарату Держмитслужби; вимог нормативно-правових актів з охорони праці; правил пожежної безпеки; застосування електронного цифрового підпису; оцінювання результатів роботи працівників Відділу при виконанні покладених на Відділ завдань; вжиття у межах компетенції заходів щодо запобігання корупції і контроль за їх реалізацією; вивчення міжнародного досвіду та його впровадження у діяльності Держмитслужби у межах компетенції; здійснення інших повноважень, передбачених цим Положенням.

- заступник директора Департаменту - начальник Відділу має право: вносити на розгляд | керівництва Департаменту пропозиції щодо призначення на посади, звільнення з посад та переміщення працівників Відділу, своєчасного заміщення вакансій, заохочення, присвоєння чергових і дострокових спеціальних звань посадових осіб митних органів державним службовцям, накладення стягнень, укладення та розірвання контрактів на проходження державної служби; одержувати від структурних підрозділів апарату Держмитслужби інформацію і матеріали, необхідні для виконання покладених на Відділ завдань і функцій; проводити наради з працівниками Відділу; вносити пропозиції керівництву Департаменту щодо удосконалення роботи, оптимізації організаційної структури та чисельності Департаменту; представляти за дорученням керівника Департамент у взаємовідносинах з іншими; структурними підрозділами апарату Держмитслужби з питань, що належать до компетенції Відділу.

На думку суду, за змістом наведених "Положення про відділ кадрового забезпечення територіальних органів Департаменту по роботі з персоналом Державної митної служби України", затверджене 18.01.2021 та "Положення про відділ персоналу територіальних органів Департаменту по роботі з персоналом Державної митної служби України", затверджене 07.08.2020, завдання новоствореного відділу кадрового забезпечення територіальних органів є тотожними з функціями та завданнями відділу персоналу територіальних органів. Зміна формулювань, уточнення формулювань у Положенні від 18.01.2021 не є свідченням зміни завдань чи функцій.

У Закону України "Про державну службу" відсутнє визначення поняття скорочення посади державної служби. Відповідно до статті 24 цього Закону вакантні посади державної служби, на які протягом одного року не оголошено конкурс, підлягають скороченню.

На думку суду, скорочення посади державної служби, вжите у статті 24 та пункті 1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу", має наслідком відсутність відповідної посади державної служби внаслідок організаційних заходів. У разі, якщо посада скорочується без скорочення штату чи чисельності, створюються нові посади, які, на відміну від скорочених, передбачають виконання інших завдань чи функцій або/та до таких посад встановлюються кваліфікаційні вимоги, які скорочені посади не вимагали щодо кваліфікації, досвіду, тощо.

У розглядуваному судом спорі, відповідачем не доведено скорочення посади, яку обіймала позивач, позаяк згідно з "Положенням про відділ кадрового забезпечення територіальних органів Департаменту по роботі з персоналом Державної митної служби України", затверджене 18.01.2021 та "Положенням про відділ персоналу територіальних органів Департаменту по роботі з персоналом Державної митної служби України", затверджене 07.08.2020 на відповідні відділи покладено однакові завдання. В Положенні від 18.01.2021 узагалі відсутні вимоги до заступника начальника відділу, не визначено повноважень такого державного службовця.

Відтак суд погоджується з аргументами представника позивача, що внаслідок уведення в дію нового штатного розпису наказом Держмитслужби від 07.12.2020 №555 відділ персоналу територіальних органів Департаменту по роботі з персоналом перейменовано на відділ кадрового забезпечення територіальних органів Департаменту по роботі з персоналом. Скорочення посади заступника директора департаменту - начальника відділу персоналу територіальних органів Департаменту управління та розвитку персоналу, яку обіймала позивач не відбулось.

Відповідно до першого речення частини третьої статті 87 Закону України "Про державну службу" суб'єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів.

Судом установлено, що позивач 21.12.2020 попереджена про скорочення посади заступника директора департаменту - начальника відділу персоналу територіальних органів Департаменту управління та розвитку персоналу Державної митної служби України внаслідок зміни структури та штатного розпису без скорочення чисельності державних службовців посада на підставі наказу Держмитслужби від 07.12.2020 №555.

Відповідно до статті 21 Закону України "Про державну службу": вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу (частина перша); прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом (частина друга).

За змістом наведеної норми, за загальним, правилом вступ на посаду держаної служби здійснюється виключно на підставі конкурсу, виключення можливе лише у випадках, установлених Законом України "Про державну службу".

У спірному випадку позивач проходила державну службу на підставі контракту та попереджена про звільнення на підставі пункту 1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу" через скорочення посади державної служби.

На вимогу суду відповідачем повідомлено, що внаслідок запровадження нового штатного розпису та скорочення посад на підставі наказу Держмитслужби від 07.12.2020 №555 "Про введення в дію Структури апарату Державної митної служби України на 2020 рік" звільнено 23 працівники, в тому числі три звільнення на підставі поданих заяв, водночас переведено на новостворені посади - 360 осіб. При цьому з 60 державних службовців, які перебували на посаді відповідно до контрактів, звільнено 17 осіб.

Представником відповідача не наведено пояснень чому 43 особи, які проходили державну службу на підставі контракту були переведені, водночас позивач підлягала звільненню. Відтак необґрунтованими є мотиви щодо необхідності застосування у спірних відносинах "Порядку призначення на посади державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 №290 (чинного на час попередження та звільнення позивача) щодо виключності випадків добору і призначення осіб на вакантні посади у зв'язку з введенням в дію нової структури, що пов'язані з необхідністю виконання завдань і функцій державних органів на період дії карантину.

Процедура переведення державних службовців визначена статтею 41 Закону України "Про державну службу", за якою державний службовець з урахуванням його професійної підготовки та професійних компетентностей може бути переведений без обов'язкового проведення конкурсу на іншу рівнозначну або нижчу вакантну посаду в тому самому державному органі, у тому числі в іншій місцевості (в іншому населеному пункті), - за рішенням керівника державної служби або суб'єкта призначення (пункт 1 частини першої); на рівнозначну або нижчу вакантну посаду в іншому державному органі, у тому числі в іншій місцевості (в іншому населеному пункті), - за рішенням суб'єкта призначення або керівника державної служби в державному органі, з якого переводиться державний службовець, та суб'єкта призначення або керівника державної служби в державному органі, до якого переводиться державний службовець (пункт 2 частини першої); державний службовець, призначений на посаду без конкурсу, не може бути переведений на вищу посаду державної служби без проведення конкурсу (абзац четвертий частини першої); переведення здійснюється лише за згодою державного службовця (частина друга).

Відповідачем не надано доказів того, що переведення державних службовців апарату Держмитслужби внаслідок введення в дію нової структури згідно з наказом Держмитслужби від 07.12.2020 №555 відбувалось за наведеною в статті 41 Закону України "Про державну службу" процедурою. Зокрема, встановлення професійної підготовки та професійних компетентностей державних службовців, які переводились, у тому числі позивача.

З урахуванням наведено, суд відхиляє довід представника відповідача про неможливість переведення позивача на новостворену посаду заступника начальника чи пропонування позивачу іншої вакантної посади (рівнозначної чи нижчої), оскільки позивач проходила державну службу за контрактом

Підставами позову визначено, що відповідачем не запропоновано позивачу вакантної посади.

За змістом частини третьої статті 87 Закону "Про державну службу" суб'єкт призначення або керівник державної служби може пропонувати державному службовцю будь-яку вакантну посаду державної служби у тому самому державному органі (за наявності).

Надаючи тлумачення наведеній нормі Верховний Суд у постанові 15.07.2021 справа №140/6353/20 дійшов висновку, що саме за наявності будь-якої вакантної посади державної служби у тому самому державному органі суб'єкт призначення ініціює відповідну пропозицію державному службовцю.

У постанові Верховного Суду від 28.07.2021 справа №640/11024/20 висловлену правову позицію, за якою вжите у частині третій статті 87 Закону "Про державну службу" слово "може" означає, що на суб'єкта призначення або керівника державної служби не покладається обов'язок з працевлаштування працівників, що вивільняються. Вирішення питання пропонувати державному службовцю вакантну посаду чи ні законодавець залишив на розсуд суб'єкта призначення.

За практикою Верховного Суду застосуванню підлягає правова позиція висловлена останньою.

До матеріалів судової справи додано лист Держмитслужби від 26.04.2021 №08-1/12-01/8.19/4433 з додатками, відповідно до якого станом 21.12.2020 вакантними зазначено 13 посад, у тому числі, заступник директора департаменту - начальник відділу кадрового забезпечення апарату Департаменту по роботі з персоналом. Станом на 21.01.2021 вакантними залишалось 13 посад, зокрема, заступник директора департаменту - начальник відділу кадрового забезпечення апарату Департаменту по роботі з персоналом.

Представником відповідача визнана обставина непропонування позивачу вакантних посад на час попередження (21.12.2020) та до моменту звільнення (21.01.2021).

Разом з тим, як установлено судом, позивачем 13.01.2021 подано Голові Держмитслужби заяву від 13.01.2021 про припинення державної служби та звільнення з займаної посади 22.01.2021 на підставі пункту 1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу" у зв'язку зі скороченням посади державної служби внаслідок зміни структури та штатного розпису Державної митної служби України без скорочення чисельності та штату державних службовців.

Суд розцінює наведену заяву позивача як згоду на припинення державної служби у зв'язку зі скороченням посади, яку вона обіймала. Наведена обставина, на думку суду, надала відповідачу право не застосовувати до позивача процедуру пропонування рівнозначної чи нижчої вакантної посади, встановлювати її професійну підготовку та професійні компетентності, вчиняти дії з її переведення, пропонувати вакантні посади.

В даному випадку, суд погоджується з доводами представника відповідача, що подання такої заяви позивачем давало Держмитслужбі право на припинення позивачу державної на підставі пункту 1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу".

Суд відхиляє доводи представника позивача про написання позивачем вказаної заяви під тиском. За твердженням представника, свідченням цього є зменшення премій позивачу. Як зазначалось судом, місячний оклад позивача становив 12800,00 грн., однак позивачу нараховано у листопаді 2020 року надбавку за особливо важливу роботу в розмірі 44800,00 грн., надбавку КРІ - 31872,00 грн., командну премію - 19200,00 грн., заробітна плата у цьому місяці становила 113112,00 грн., що майже як у дев'ять разів більше за оклад. У грудні 2020 року позивачу нараховано за неповний місяць роботи - 47354,18 грн. (довідка від 25.02.2021 №48), що також значно перевищує посадовий оклад позивача. Крім того, представником позивача не надано доказів того, що ОСОБА_1 не погоджувалась з нарахованими преміями (заяви, скарги, тощо).

Отже, наведені доводи не підтверджують написання позивачем заяви від 13.01.2021 під тиском.

З огляду на встановлені обставини, зважаючи на висновок суду про те, що визначальним у даному спорі є написання позивачем заяви, за змістом якої державний службовець просила звільнити її, погодившись з попередженням про майбутнє звільнення, відповідно необґрунтованими є доводи щодо протиправності оскаржуваного наказу. Відтак позов в частині визнання протиправним та скасування наказу Держмитслужби від 21.01.2021 №32-о "Про звільнення ОСОБА_1 " не підлягає задоволенню. Решта вимог про поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу є похідними, тому також не підлягають задоволенню.

Відповідно до пункту 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (зі змінами) позивач звільнена від сплати судового збору за цим позовом. Оскільки в задоволенні позову відмовлено, відповідачем не надано доказів понесення судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати розподілу та присудженню не підлягають.

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Державна митна служба України (ідентифікаційний код 43115923, місцезнаходження: 04119, місто Київ, вулиця Дегтярівська, будинок 11г).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII) передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Повний текст рішення складено 16 серпня 2021 року.

Суддя В.А. Донець