16 серпня 2021 р. № 400/2981/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач) про:
- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2016 року з урахуванням видів грошового забезпечення, що відображені у довідці № 321887990000 від 14.08.2020 року;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області вчинити дії щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року з урахуванням видів грошового забезпечення, що відображені у довідці № 321887990000 від 14.08.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що Головне управління Національної поліції в Миколаївській області надало довідку ОСОБА_1 про місячний склад грошового забезпечення працівника ГУНП, який займає посаду старшого оперуповноваженого у відділу поліції № 321887990000 від 14.08.2020 року. Вказану довідку позивачем надано відповідачу. Проте, Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області позивачу відмовлено в перерахунку пенсії. Повідомлено, що уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України з підготовки та надання документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій вищезазначеним категоріям осіб є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, що у свою чергу і стало підставою для звернення позивача до суду з відповідним позовом.
Ухвалою суду від 05.05.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
20.05.2021 року на виконання ухвали суду від 05.05.2020 року позивачем до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду надано належним чином оформлену позовну заяву (з копією для учасників справи) із зазначенням своєї адреси електронної пошти; із зазначенням свого реєстраційного номеру облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності; доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду, вказати обставини, які були б об'єктивно непереборними та не залежали від його волевиявлення, були б пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення у справі процесуальних дій. Крім того, від позивача надійшла заява про поновлення строку звернення до суду, в якій позивач просила визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновити строк звернення до суду. На обґрунтування цієї заяви позивач зазначила, що у зв'язку з пандемією короно вірусної хвороби, суд може поновити відповідний строк. Таким чином, заявник вважає, що ним пропущено строк звернення до суду у зв'язку з обмеженнями, зумовленими карантином, а тому даний строк має бути поновлено.
Ухвалою від 25.05.2021 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/2981/21 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 262 КАС України.
Вказаною ухвалою суд визнав причини пропуску строку звернення до суду ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії поважними та поновив строк звернення до адміністративного суду з наведеним позовом
До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що позивачем надано довідку Головного управління Національної поліції в Миколаївській області № 321887990000 від 14.08.2020 року. Листом від 10.09.2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області відмовило позивачу в перерахунку пенсії, оскільки уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України з підготовки та надання документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій вищезазначеним категоріям осіб є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України. Також повідомлено, що функції надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ, в тому числі особам, які були звільненні зі служби в підрозділах внутрішніх військ МВС, документів, які є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення у Миколаївській області здійснює сектор із соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Миколаївській області". Підстави для визнання протиправними дій відповідача, відсутні.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На її звернення до ГУ НП в Миколаївській області від 07.08.2020 року за № М-173, ГУ НП в Миколаївській області надало ОСОБА_1 лист - відповідь разом з довідкою про місячний склад грошового забезпечення працівника ГУНП, який займає посаду старшого оперуповноваженого у відділу поліції управлінь, відділів (відділень) поліції ГУ НП № 321887990000 від 14.08.2020 року.
20.08.2020 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з заявою щодо проведення перерахунку її пенсії відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 321887990000 від 14.08.2020 року, виданої ГУ НП в Миколаївській області та просила виплати перераховану пенсію у належному розмірі.
Листом №5269-5095/М-02/8-1400/20 від 10.09.2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повідомило позивачу про те, що ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до Постанови КМУ № 103 з 01.01.2016 року позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії управління МВС України в Миколаївській області від 21.03.2018 року з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, премія. Зазначено, що уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України з підготовки та надання документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій вищезазначеним категоріям осіб є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України. Також повідомлено, що функції надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ, в тому числі особам, які були звільненні зі служби в підрозділах внутрішніх військ МВС, документів, які є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення у Миколаївській області здійснює сектор із соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Миколаївській області".
Не погодившись з відмовою Головного управління ПФУ в Миколаївській області в проведенні перерахунку пенсії, позивач звернулася до суду із даною позовною заявою.
Вирішуючи даний публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 117 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Відповідно до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частини третьої - четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" 17.07.1992 № 393 перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінета Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності- державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п. 4, 5 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Таким чином, одержувачі пенсій не повинні особисто подавати заяви до органів Пенсійного фонду про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262. Перерахунки пенсій здійснюються централізовано, без участі пенсіонерів на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, наданих уповноваженим органом.
Згідно пп.32 п.4 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 року № 878 (зі змінами) МВС України відповідно до покладених на нього завдань, вживає у межах повноважень, передбачених законом, заходи для забезпечення правового і соціального статусу працівників МВС, зокрема пенсіонерів із числа осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, розробляє пропозиції із зазначених питань і вносить їх на розгляд відповідних органів.
Положеннями п.3 Розділу 1 Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262, та з інших соціальних питань, затверджених наказом МВС України від 17.09.2018 року №760 визначено, що уповноважені структурні підрозділи - це визначені, зокрема, МВС структурні підрозділи, на які покладені функції з підготовки та подання до органів , які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Пунктом 1 наказу МВС України від 25.02.2019 року №129 «Про визначення в МВС України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів ПФ України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту, який діє з 01.04.2019 року.
Разом з тим, функції надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ, в тому числі особам, які були звільненні зі служби в підрозділах внутрішніх військ МВС, документів, які є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення у Миколаївській області здійснює сектор із соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Миколаївській області"
Суд зауважує, що ГУ НП в Миколаївській області не є правонаступником ГУ МВС України в Миколаївській області, особові справи колишніх працівників міліції не передані ГУ НП в Миколаївській області, попередню довідку про перерахунок пенсії позивачу виготовлено та направлено до пенсійного органу ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Миколаївськіій області.
З урахуванням викладених обставин суд доходить висновку, що ГУНП в Миколаївській області позбавлене повноважень щодо виготовлення та надання до пенсійних органів довідок про розмір грошового забезпечення колишніх працівників внутрішніх справ, в тому числі і ОСОБА_1 .
З матеріалів справи вбачається, що ГУ НП в Миколаївській області надало лист - відповідь на звернення громадянки ОСОБА_1 про надання інформації разом з довідкою про місячний склад грошового забезпечення працівника ГУНП, який займає посаду старшого оперуповноваженого у відділу поліції управлінь, відділів (відділень) поліції ГУ НП № 321887990000 від 14.08.2020 року.
Тобто, довідка ГУ НП в Миколаївській області № 321887990000 від 14.08.2020 року не є довідкою про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку її пенсії.
В процесі розгляду справи судом встановлено, що до пенсійного органу не надходила довідка про перерахунок пенсії позивача від уповноваженого на те органу - Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Миколаївській області".
Таким чином, у ГУ ПФУ в Миколаївській області відсутні правові підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ГУ НП в Миколаївській області про місячний склад грошового забезпечення працівника ГУНП, який займає посаду старшого оперуповноваженого у відділу поліції № 321887990000 від 14.08.2020 року.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Судові витрати покласти на позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2016 року з урахуванням видів грошового забезпечення, що відображені у довідці № 321887990000 від 14.08.2020 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області вчинити дії щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року з урахуванням видів грошового забезпечення, що відображені у довідці № 321887990000 від 14.08.2020 року - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 16.08.2021 року.
Суддя Г. В. Лебедєва