13 серпня 2021 року № 320/8058/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши в місті Києві у порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , щодо не виплати ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , індексації грошового забезпечення;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , за період з 01 січня 2016 року по 07 жовтня 2016 року.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2020 року ухвалено:
"Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , щодо не виплати ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , індексації грошового забезпечення.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , за період з 01 січня 2016 року по 07 жовтня 2016 року.".
05.04.2021 до суду надійшла заява позивача (у порядку статті 383 КАС України), у якій просить суд:
1. Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , (РНОКПП: НОМЕР_3 ), індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.10.2016, враховуючи базовий місяць, який використовувався у серпні 2014 року.
2. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , (РНОКПП: НОМЕР_3 ), індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.10.2016 року, враховуючи базовий місяць з моменту підвищення посадового окладу 01 січня 2008 року, з урахуванням вже виплаченої суми.
Розглянувши подану позивачем заяву, суд дійшов висновку про її обгрунтованість, відповідно про необхідність її задовольнити з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 26 лютого 2021 року військовою частиною НОМЕР_1 , на виконання вказаного рішення суду від 23 грудня 2020 року позивачу було нараховано та виплачено індексацію доходів за вказаний період у сумі 7936,95 грн.
01 березня 2021 року позивач звернувся до командування частини з заявою про надання детального розрахунку суму індексації яка була нарахована та виплачена ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_3 , з метою виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2020 року у справі №320/8058/20. Також просив у своїй відповіді зазначити базовий місяць, що враховувався під час нарахування відповідної індексації.
У своїй відповіді командування військової частини НОМЕР_1 надало детальний розрахунок індексації та зазначило, що базовим місяць нарахування індексації застосовувався серпень 2014 року.
Позивач категорично не погоджується з розміром індексації грошового забезпечення оскільки вважає, що розрахунок суму здійснено з грубим порушенням норм чинного законодавства, тому звернувся до суду з вказаною заявою в порядку статті 383 КАС України.
Так, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ).
Стаття 6 Закону України №1282-ХІІвизначає державні гарантії підвищення грошових доходів населення у зв'язку із зростанням цін.
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України №1282-ХІІПорядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначаються Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабміну України від 17.07.2003 року №1078 (далі - Порядок № 1078).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
У пункті 14 Порядку вказано, що роз'яснення щодо застосування Постанови №1078 надає Мінсоцполітики.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов до висновку, що необхідною умовою для встановлення базового місяця для проведення індексації є підвищення, посадових окладів особи, а зміна розміру доплат, надбавок та премій не випливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.
З системного аналізу зазначених норм слідує, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці за рахунок підвищення тарифних ставок (окладів), є базовим для проведення подальшої індексації.
Востаннє до 2016 року (до припинення виплати індексації) зміна тарифної ставки (посадового окладу) для військовослужбовців, в тому числі і за посадою позивача, відбулась в січні 2008 року згідно Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року (набрання чинності з 01.01.2008 року).
Таким чином, якщо підвищення окладу за посадою відбулося у січні 2008 року, то для визначення суми індексації такому працівнику має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з лютого 2008 року, про що також вказано у листі Мінсоцполітики від 28.04.2016 року №201/10/136-16.
Аналогічно прикладу, наведеному в листі Мінсоцполітики від 28.04.2016 року №201/10/136-16, у випадку нарахування мені індексації грошового забезпечення, слід застосовувати місяць останнього перегляду посадового окладу за посадою, яку займав позивач. Такою датою згідно Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року є січень 2008 року.
Тому суд вважає, що при вирішенні спірного питання посадові особи відповідача невірно застосували норми матеріального права щодо вирішення питання щодо нарахування сум індексації за період з 01 січня 2016 року по день звільнення позивача.
Так, посадові особи відповідача при нарахуванні індексації за вказаний вище період застосували базовий місяць січень 2016 року, при цьому посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова № 1013).
Суд вважає, що Постановою №1013 лише істотно змінено порядок проведення індексації доходів населення починаючи з 01.12.2015 року, а не визначено базовий місяць (січень 2016 року), з якого у подальшому необхідно відштовхуватись для проведення індексації.
Пунктом першим вказаної Постанови №1013 передбачено підвищення з 01.12.2015 року посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та деяких інших працівників.
При цьому, підвищення окладів не стосувалось військовослужбовців. Тобто, Постановою №1013 були підвищені оклади майже в усіх галузях бюджетної сфери (за винятком працівників 1- 3-го тарифних розрядів за ЄТС), окрім окладів у складі грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 3 Постанови № 1013 визначено: «Міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 01.12.2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року».
Тобто, вказаною постановою Урядом фактично запропоновано у грудні 2015 року підвищити зарплати працівникам бюджетної сфери за рахунок збільшення посадових окладів (тарифних ставок), з тією метою, щоб з січня 2016 року розпочати обчислювати індекс споживчих цін для проведення індексації.
Проаналізувавши Постанову №1013 суд вважає, що пунктом 3 Постанови №1013 визначено чітку умову для визначення січня 2016 року базовим місяцем, а саме - підвищення розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати).
Оскільки в грудні 2015 року підвищення окладів не стосувалось військовослужбовців, то і підстав для визначення січня 2016 року базовим місяцем для нарахування позивачу індексації немає.
В обґрунтування викладеного вище суд зазначає, що на момент виникнення правовідносин, а саме визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося відповідно до постанови Кабміну України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року №1294, якою затверджено нові схеми посадових окладів військовослужбовців.
Відповідно до пункту 13 постанови №1294 вона набрала чинності з 01 січня 2008 року, тобто датою, з якою я пов'язую встановлення базового місяця індексації та постановою КМУ №704.
Так, вищевказана постанова діяла до дати набрання чинності постанови Кабміну України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме 01 березня 2018 року, а тому зміна базового місяця відбулась 01.03.2018 року, а не 01.01.2016 року, як вважають окремі посадові особи фінансово економічних служби відповідача (посилання на відсутність порядку нарахування та виплати індексації не надає права змінювати базовий місяць).
Проаналізувавши постанову Кабінету міністрів України №1294 в період її дії з 01.01.2008 року по 01.03.2018 року, тобто періоду який охоплює період оскаржуваних правовідносин, вбачається, що розміри посадових окладів військовослужбовців за вказаний період не змінювались. Наведені обставини підтверджуються листом Департаменту фінансів Міністерств і оборони України від 05.02.2020 року.
Дана правова позиція підтверджується рішеннями Вінницького окружного адміністративного суду від 02.04.2020 року по справі №120/504/20-а, від 28.01.2020 року по справі №120/3808/19-а, від 21.08.2020 по справі №120/2145/20-а, від 07.08.2020 по справі №120/2240/20-а, постановах Сьомого апеляційного адміністративного суду по справі №120/310/20-а від 02.06.2020 року, по справі №120/443/20-а від 06.08.2020, по справі №120/1678/20-а від 04.09.2020, по справі №120/1591/20-а від 04.09.2020, постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду по справі №400/2960/18, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №640/308/20 від 01.06.2020 року).
Окрім цього відповідно до роз'яснення Міністерства соціальної політики України (до компетенції якого відповідно до пункту 14 Порядку належить надання роз'яснень) щодо порядку нарахування та виплати індексації, щодо зміни базового місяця лише при зміні посадового окладу та відповідну практику суду по аналогічним справам, а тому вважаю, що при нарахуванні мені індексації доходів за період з 01.01.2016 року по 01.03.2018 року при проведенні розрахунку необхідно застосовувати базовий місяць січень 2008 року.
Також суд повідомляє, що відповідно до рішення Міністра оборони України від 31.01.2018 року №1725/з щодо невиплати індексації військовослужбовцям, яке прийнято на підставі доповіді Директора Департаменту фінансів вбачається, що Міноборони звернулося до Міністерства соціальної політики щодо надання роз'яснень з порядку виплати індексації. Мінсоцполітики повідомило листом від 29.12.2017 року за №122/0/66-17, що базовим місяцем для нарахування індексації є січень 2008, а тому твердження відповідача про відсутність механізму щодо застосування базового місяця під час проведення нарахування та виплати індексації є хибними та необгрунтованими, оскільки керівництвом Міністерства оборони України чітко визначено, що при проведені нарахування та виплаті індексації має застосовуватись базовий місяць січень 2008 року.
Крім того, відповідно до рішення Державного секретаря Міністерства оборони України від 16.11.2020 року №7159/з/3, яке прийнято з метою формування єдиної позиції стосовно питання щодо порядку нарахування та виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям за 2016 - 2018 роки, зокрема, в частині визначення місяця в якому відбулося підвищення грошових доходів (тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат) вказано, що Міністерство оборони України звернулось до Міністерства соціальної політики України щодо надання відповідних роз'яснень.
Згідно з пунктом 14 Порядку N1078, роз'яснення щодо застосування цього Порядку надає Міністерство соціальної політики України.
Листом від 03.08.2020 №220/4621 Міністерство соціальної політики України повідомило, що починаючи з грудня 2015 року, з метою забезпечення єдиних умов нарахування індексації для усіх військовослужбовців, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення має здійснюватися з місяця, наступного за місяцем останнього підвищення посадових окладів військовослужбовців відповідно до рішення Уряду. Тобто, станом на 2015 - 2018 роки таким місяцем при проведенні індексації є січень 2008 року, що також свідчить про протиправність дій Відповідача вчинених останнім під час виконання Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 07.10.2020 року по справі №120/3187/20-а в частині застосування базового місяця січень 2016 року, оскільки керівництвом Міністерства оборони України чітко визначено, що при проведені нарахування та виплаті індексації має застосовуватись базовий місяць січень 2008 року.
У листі Мінсоцполітики від 20.02.2020 року № 2294/0/290-20/51 вказано, - «Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечене військовослужбовців із січня 2016 року мало здійснюватися з місяця наступного за місяцем підвищення тарифних ставок (окладів) за посадою, яку займає працівник. Якщо посадові оклади військовослужбовців підвищувались у січні 2008 року, то обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації мало здійснюватися з місяця наступного Зі місяцем підвищення тарифних ставок (окладів), тобто з лютого 2008року» (додається).
Аналогічна позиція викладена в іншому листі Мінсоцполітики від 22,06,2020 року №74/0/214-20.
Між іншим, слід взяти до уваги лист ТВО директора Департаменту юридичного забезпечення МО України до Державного секретаря МО України №298/ПУ/1402 від 16.11.2020 року в якому чітко зазначено, що станом на 2015-2018 роки місяцем при проведенні індексації є січень 2008 року (додається). Цим листом керівництво МО України фактично визнає протиправність своїх дій коли використовують під час розрахунку суми індексації як базовий місяць січень 2016 (або будь-якого іншого окрім січня 2008 року).
Отже, військова частина зобов'язана нарахувати позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року з розрахунку місяця підвищення і грошових доходів для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) - січень 2008 року.
З урахуванням вищезазначеного, суд вважає, що заміна базового місяця при проведенні розрахунку індексації є протиправною, оскільки основні види забезпечення позивача не змінювалися, розмір грошового забезпечення не збільшувався, підстав для зміни базового місяця не було, а тому суд вважає, що виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 року по справі №320/8058/20вВідповідачем не ґрунтується на нормах чинного законодавства України та здійснено з порушенням прав позивача в частині не застосування базового місяця січня 2008 року.
Таким чином, керуючись статтями 243, 248, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про визнання дій протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень- відповідачем на виконання рішення суду, - задовольнити.
Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , (РНОКПП: НОМЕР_3 ), індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.10.2016, враховуючи базовий місяць, який використовувався у серпні 2014 року.
2. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , (РНОКПП: НОМЕР_3 ), індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.10.2016 року, враховуючи базовий місяць з моменту підвищення посадового окладу 01 січня 2008 року, з урахуванням вже виплаченої суми.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.