03 серпня 2021 року м. Київ № 320/815/21
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Панової Г.В., при секретарі судового засідання Повх І.С.,
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - Кебкало Т.М.,
представника відповідачів - Цвєтков Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області,
Виконавчого комітету Славутицької міської ради
про визнання незаконним та скасування розпорядження, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області (далі по тексту - відповідач-1, Славутицька міська рада), в якому позивач з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 12.07.2021 просить суд:
- визнати незаконним та скасувати розпорядження Славутицького міського голови Вишгородського району Київської області Фомічева Ю.К. від 18.12.2020 №131 ос «Про ОСОБА_1 »;
- поновити позивача на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради виконавчого комітету Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області;
- стягнути з Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу з 19.12.2020 до дня поновлення на роботі, який на день пред'явлення позову становить 123 98,92 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що з 27.01.2017 перебував на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Славутицької міської ради Київської області. Вказав, що 18.12.2020 на підставі рішення відповідача № 30-1-VІІІ «Про затвердження на посади заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради», розпорядженням Славутицького міського голови №131ос «Про ОСОБА_1 » його було звільнено з займаної посади на підставі п.1 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
На думку позивача вказане розпорядження є протиправним та таким, що порушує його права, оскільки припинення його повноважень у зв'язку із прийняттям рішення Славутицької міської ради від 18.12.2020 №31-1-VІІІ «Про утворення виконавчого комітету Славутицької міської ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу» є незаконним та суперечить частині 3 статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки його за посадою повинні були запропонувати до складу новообраного виконавчого комітету ради, зокрема на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Славутицької міської ради Київської області.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання. Крім того, суд поновив ОСОБА_1 строк звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.03.2021 суд відклав підготовче засідання на 19.04.2021.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 суд продовжив строк проведення підготовчого провадження в адміністративній справі №320/815/21 та відклав підготовче засідання.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 суд відклав підготовче засідання на 15.06.2021.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.06.2021 суд залучив до участі у справі в якості співвідповідача - виконавчий комітет Славутицької міської ради (далі по тексту - відповідач-2). Також суд оголосив перерву у судовому засіданні до 12.07.2021.
Відповідач-1 позов не визнав та подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову. Так, зазначив про те, що 27.11.2020 на сесії Славутицької міської ради VІІІ скликання приведено до присяги новообраного міського голову м. Славутич та 26 новобраних депутатів, в тому числі позивача. У подальшому 18.12.2020 на І сесії Славутицької міської ради VІІІ скликання було утворено виконавчий комітет в новому кількісному та персональному складі, з огляду на що строк повноваження виконавчого комітету Славутицької міської ради VІІ скликання закінчився. Відтак, оскільки позивач перебуваючи на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Славутицької міської ради Київської області та входив до складу виконавчого комітету Славутицької міської ради VІІ скликання розпорядженням міського голови його було звільнено з займаної посади, а до складу виконавчого комітету Славутицької міської ради VІІІ скликання його не обрано.
У додаткових поясненнях наданих до відзиву на позов, відповідач-1 зазначив, що посада заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Славутицької міської ради є виборною посадою, на яку особа призначається шляхом затвердження міською радою. Отже, підставою для звільнення позивача було рішення ради про формування нового складу виконавчого комітету. Крім того, відповідач-1 додав, що 27.11.2020 позивач подав на ім'я міського голови м. Славутич заяву про виключення його зі складу виконавчого комітету Славутицької міської ради у зв'язку з його обранням депутатом Славутицької міської ради.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.07.2021 суд ухвалив приєднати до матеріалів справи заяву про уточнення позовних вимог ОСОБА_1 .
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.07.2021 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив розгляд справи по суті на 03.08.2021.
У судове засідання, призначене у справі на 03.08.2021 з'явилися позивач та уповноважені представники сторін.
Присутній у судовому засідання позивач та його представник позовні вимоги підтримали з підстав викладених у позовній заяві та просили його задовольнити.
Уповноважений представник відповідача заперечував щодо задоволення позовних вимог з підстав викладених у відзиві на позов.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як вбачається з відповідних записів у трудовій книжці ОСОБА_1 , його було прийнято на роботу на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради виконавчого комітету Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області 27.01.2017 на підставі рішення Славутицької міської ради від 27.01.2017 № 479-21-VІІ.
27.01.2017 у відповідності до розпорядження Славутицького міського голови № 8ос від 27.01.2017 позивач прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування, йому присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Постановою Славутицької міської територіальної виборчої комісії Вишгородського району Київської області від 19.11.2020 №48 «Про реєстрацію Славутицького міського голови та депутатів Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області» зареєстровано Славутицького міського голову та депутатський склад Славутицької міської ради VIII.
Матеріалами справи підтверджено, що 27.11.2020 заступник міського голови ОСОБА_1 звернувся до міського голови м. Славутич із заявою про виключення його зі складу виконавчого комітету Славутицької міської ради 7 скликання у зв'язку з обранням його депутатом Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області 8 скликання.
Рішенням Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області від 18.12.2020 №31-1-VІІІ «Про утворення виконавчого комітету Славутицько міської ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу» утворено виконавчий комітет Славутицької міської ради та визначено його чисельність в кількості 14 осіб. Пунктом 2 вказаного рішення затверджено персональний склад виконавчого комітету Славутицької міської ради.
18.12.2020 міським головою м. Славутич, беручи до уваги заяву ОСОБА_1 від 27.11.2020 про виключення зі складу виконавчого комітету, у зв'язку з формуванням нового складу виконавчого комітету Славутицької міської ради, керуючись ст. 42,51,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні, прийнято розпорядження № 131 ос «Про ОСОБА_1 » відповідно до якого припинено повноваження та звільнено з займаної посади ОСОБА_1 - заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради 18 грудня 2020 року , у зв'язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету Славутицької міської ради, на підставі п.1 ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
В ході судового розгляду справи, судом було встановлено, що розпорядженням міського голови м. Славутич від 16.04.2021 №46 ос «Про внесення змін до розпорядження від 18.12.2020 №131 ос «Про ОСОБА_1 » з метою виправлення технічної описки та приведення тексту розпорядження міського голови від 18.12.2020 № 131 ос «Про ОСОБА_1 » у відповідність до прийнятого Славутицькою міською радою Вишгородського району Київської області рішення від 18.12.2021 №31-1-VІІІ «Про утворення виконавчого комітету Славутицької міської ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу» в частині присвоєного даному рішенню реєстраційного номера, керуючись ст.ст. 42,51,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зобов'язано викласти абзац 2 пункту 1 розпорядження від 18.12.2020 №131 ос «Про ОСОБА_1 » в такій редакції: Підстава: рішення Славутицької міської ради від 18.12.2020 №31-1-VІІІ «Про утворення виконавчого комітету Славутицької міської ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу».
Не погоджуючись з вказаним розпорядженням міського голови м. Славутич від 18.12.2020 № 131 ос «Про ОСОБА_1 », яким його звільнено з займаної посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради виконавчого комітету Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області VІІ скликання, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07 червня 2011 року № 2493-III регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування.
Статтею 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Відповідно до п. 3 частини першої статті 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, старости шляхом затвердження відповідною радою.
Згідно із частиною першою статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Пунктом 3 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.
Відповідно до частини 8 статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.
Згідно зі статтею 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради. Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.
Заступник голови районної, районної у місті (у разі її створення) ради, перший заступник, заступник голови обласної ради обираються відповідною радою в межах строку її повноважень з числа депутатів цієї ради шляхом таємного голосування і здійснюють свої повноваження до припинення ними повноважень депутата ради відповідного скликання, крім випадків дострокового припинення їх повноважень у порядку, встановленому частинами третьою та четвертою цієї статті (частина друга статті 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Слід зазначити, що рішенням Славутицької міської ради від 25.01.2019 № 1307-52-VІІ «Про затвердження Регламенту виконавчого комітету Славутицької міської ради» затверджено Регламент виконавчого комітету Славутицької міської ради.
Згідно відомостей п.2.1 розділу 2 Регламенту виконавчого комітету Славутицької міської ради, виконавчий комітет утворюється Славутицькою міської радою, за пропозицією міського голови, на строк її повноважень. Після закінчення строку повноважень міської ради, виконавчий комітет продовжує здійснювати свої повноваження до формування нового складу виконавчого комітету.
Пунктом 2.2 розділу 2 Регламенту виконавчого комітету Славутицької міської ради обумовлено, що персональний склад виконавчого комітету затверджується рішенням міської ради у складі міського голови, секретаря міської ради, заступників міського голови, керуючого справами виконкому, а також керівників виконавчих органів ради, керівників підприємств, установ, організацій міста, інших осіб.
Таким чином, заступник голови міської ради обирається відповідною радою в межах строку її повноважень з числа депутатів цієї ради та здійснює свої повноваження до припинення ним повноважень депутата ради відповідного скликання.
Відповідно до частини 8 статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.
Як було встановлено судом, рішенням Славутицької міської ради від 27.01.2017 № 479-21-VІІ та у відповідності до розпорядження Славутицького міського голови № 8ос від 27.01.2017, позивача було затверджено на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради у складі виконавчого комітету Славутицької міської ради VІІ скликання.
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо особливостей прийняття (обрання) на службу посадових осіб органів місцевого самоврядування (лист Головдержслужби України від 06 лютого 2002 року № 42/621, додаток № 1) відповідно до статті 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» прийняття на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради здійснюється шляхом затвердження відповідною радою. У трудовій книжці заступника сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради у розділі «Відомості про роботу» робиться запис про затвердження на відповідну посаду із зазначенням підстави для внесення запису (рішення сесії ради, його дата і номер) та порядкового номеру запису.
Також, цими методичними рекомендаціями передбачено, що відповідно до статті 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» прийняття на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування здійснюється шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України. У разі необхідності, за згодою сторін, посадова особа місцевого самоврядування може бути переведена на рівнозначну чи нижчу посаду або посаду радника чи консультанта без конкурсного відбору. У трудовій книжці зазначених посадових осіб у розділі «Відомості про роботу» робиться запис про призначення на посаду із зазначенням підстави для внесення запису (розпорядження голови, його номер і дата) та порядкового номеру запису.
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо особливостей звільнення посадових осіб із органів місцевого самоврядування (лист Головдержслужби України від 06 лютого 2002 року № 42/621, додаток № 2), заступник голови районної, обласної, районної у місті (у разі її створення) ради здійснює свої повноваження до обрання заступника голови ради нового скликання, крім випадків дострокового припинення його повноважень. Заступник голови ради може бути достроково звільнений з посади за рішенням ради, яке приймається шляхом таємного голосування. Питання про його звільнення може бути внесено на розгляд ради на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради або голови ради (стаття 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»). У разі закінчення строку повноважень у трудовій книжці заступника голови районної, обласної, районної у місті ради та заступника міського голови - секретаря Київської міської ради робиться запис: «Звільнений у зв'язку із закінченням строку повноважень, п. 1 статті 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», із зазначенням дати звільнення та порядкового номеру запису. У разі дострокового припинення ним повноважень у трудовій книжці робиться запис: «Звільнений у зв'язку із достроковим припиненням повноважень, п. 2 статті 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» із зазначенням дати та підстави звільнення (рішення сесії ради, його дата і номер), порядкового номеру запису.
У свою чергу, розпорядження міського голови № 131 ос від 18.12.2020 «Про ОСОБА_1 » щодо звільнення ОСОБА_1 (з урахуванням розпорядження міського голови м. Славутич від 16.04.2021 №46 ос «Про внесення змін до розпорядження від 18.12.2020 №131 ос «Про ОСОБА_1 ») прийнято саме на виконання рішення Славутицької міської ради від 18.12.2020 №31-1-VІІІ «Про утворення виконавчого комітету Славутицької міської ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу».
Враховуючи вищенаведені норми законодавства, посада заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів є виборною посадою, на яку позивач був затверджений рішенням міської ради VІІ скликання і термін перебування на якій не може перевищувати строку повноважень ради та виконавчого комітету.
Оскільки строк повноважень виконавчого комітету Славутицької міської ради VІІ скликання до складу якого входив позивач, закінчився та рішенням Славутицької міської ради від 18.12.2020 №31-1-VІІІ «Про утворення виконавчого комітету Славутицької міської ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу» сформовано новий склад виконавчого комітету, відсутні підстави для визнання незаконним та скасування розпорядження Славутицького міського голови Вишгородського району Київської області Фомічева Ю.К. від 18.12.2020 №131 ос «Про ОСОБА_1 ».
Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, в постанові від 13 червня 2018 року по справі № К/9901/22266/18, в постанові від 22 жовтня 2019 року по справі К/9901/21888/18, постанові від 26 лютого 2020 року по справі №К/9901/28882/19, постанові від 31 січня 2018 року по справі №К/9901/1502/18, постанові від 31 жовтня 2019 року по справі К/9901/17242/18.
Згідно приписів частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З огляду на ту обставину, що посада позивача є виборною посадою у складі виконавчого комітету Славутицької міської ради, а строк перебування ОСОБА_1 на ній припинено у зв'язку з закінченням повноважень виконавчого комітету Славутицької міської ради VІІ скликання та обранням нового складу виконавчого комітету Славутицької міської ради VІІІ, відсутні підстави для поновлення позивача на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
Оскільки позивач не підлягає поновленню на посаді, тому і підстави для стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 19.12.2020 відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що при прийнятті оскаржуваного розпорядження відповідач діяв обґрунтовано, а позивачем не доведено протиправності дій відповідача при прийнятті спірного розпорядження про його звільнення, відтак у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Панова Г. В.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення- 13 серпня 2021 р.