Рішення від 10.08.2021 по справі 620/1837/19

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2021 року Чернігів Справа № 620/1837/19

Чернігівський окружний адміністративний суд:

під головуванням судді Соломко І.І.,

за участю секретаря Пархомчука Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні , без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ст. 229 КАС України, в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі також - ГУ ПФУ, відповідач1), Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі також - ЧОТЦКтаСП, відповідач 2) про зобов'язання Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення: надбавка за особливо важливі завдання у розмірі 50% посадового окладу, надбавка за умови режимних обмежень допуск Ф.З (10%), премії у розмірі 10%; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок, нарахувати та виплачувати пенсію починаючи з 01.01.2018 з урахуванням виплачених сум пенсії та з урахуванням наступних складових грошового забезпечення: надбавка за особливо важливі завдання у розмірі 50% посадового окладу, надбавка за умови режимних обмежень допуск Ф.З (10%), премії у розмірі 10%; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок, нарахувати та виплачувати пенсію з урахуванням індексації починаючи з 14.08.2010.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що невнесення Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки до довідки про перерахунок раніше призначеної пенсії наступних надбавок до грошового утримання, а саме: надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50% посадового окладу, надбавки за умови режимних обмежень допуск Ф.З (10%), премії у розмірі 10% є порушенням приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що порушує його права та соціальні гарантії.

Відповідачі, заперечуючи щодо задоволення позову, посилалися на те, що у межах спірних правовідносин діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені чинним законодавством.

17.07.2019 рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду у задоволенні позову відмовлено повністю.

16.10.2019 постановою Шостого апеляційного адміністративного суду рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.07.2019 залишено без змін.

14.05.2021 постановою Верховного Суду рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.07.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.10.2019, в частині, в якій відмовлено у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок, нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з урахуванням індексації, починаючи з 14.08.2010, скасовано, а справу № 620/1837/19 направлено на новий розгляд в цій частині до суду першої інстанції.

11.06.2021 ухвалою суду справу прийнято до провадження судді Соломко І.І., розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідачем 1 подано відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти позову, та зазначив, що у відповідача 1 відсутні підстави для проведення перерахунку, оскільки до нього не надходили довідки на підставі яких відповідач повинен провести перерахунок, отже, позовні вимоги до ГУ ПФУ є передчасними. Також зазначив, що позивачем пропущено строк звернення до суду, передбачений статтею 122 КАС України.

У судове засідання сторони не з'явились, про час та місце розгляду справи належно повідомлені, від позивача та відповідача 1 надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Так, у постанові Верховного Суду від 14.05.2021 у даній справі суд зазначив, що правильними є висновок судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення: надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50% посадового окладу, надбавки за умови режимних обмежень допуск Ф.З - 10%, премії - 10%; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок, нарахувати та виплачувати пенсію, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням виплачених сум пенсії та з урахуванням цих складових грошового забезпечення.

Водночас, дійшовши правильного висновку щодо відсутності підстав для задоволення позову в цій частині, суди першої та апеляційної інстанцій не надали оцінки доводам позивача щодо наявності підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням індексації, починаючи з 14.08.2010, та пов'язаним з цим фактичним обставинам справи. Зважаючи на наведене, попри те, що у резолютивній частині рішення суду першої інстанції зазначено про відмову у задоволенні позовних вимог повністю, мотивувальна частина такого не містить жодних обґрунтувань щодо прийняття/відхилення відповідних доводів позивача.

Отже, суд має надати оцінку доводам позивача щодо наявності підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням індексації, починаючи з 14.08.2010, та пов'язаним з цим фактичним обставинам справи.

Щодо клопотання відповідача 2 про врахування строків звернення до суду з даним позовом, то останнє задоволенню не підлягає, оскільки Верховний Суд у постанові від 14.05.2021 не встановив строкового обмеження стосовно виплати пенсії у спірних правовідносинах.

Судом встановлено, що позивач має статус особи з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи та перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області і отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Відповідно до розрахунку пенсії по інвалідності з 01.08.2010 йому призначена пенсія у розмірі 68% грошового забезпечення, при розрахунку якої враховано посадовий оклад, оклад за військове звання, процентну надбавку за вислугу років (40%), надбавку за особливо важливі завдання (50%), надбавку за умови режимних обмежень допуск Ф.З (10%) та премію (10%).

Згідно з розрахунком пенсії за 2018 рік позивачу перераховано пенсію, виходячи із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 50%.

Цей перерахунок здійснено на підставі довідки, виданої Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, в якій не враховано надбавку за особливо важливі завдання (50%), надбавку за умови режимних обмежень допуск Ф.3 10% та премію (10%).

Вважаючи вищезазначені дії відповідачів протиправними, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Позивач перебуваєте на обліку в Головному управлінні та отримуєте пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 року (далі - Закон №2262).

Закон №2262 має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 64 Закону № 2262 призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282 - XII (далі - Закон № 1282).

Відповідно до статті 2 Закону №1282 індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Частиною 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058) передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

20.02.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році» (далі - Порядок №124) , якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058.

Згідно з Порядком № 124 перерахунку підлягають обчислені пенсії з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону №2262 .

Частиною першою статті 43 Закону №2262 встановлено, що пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивачу обчислено пенсію відповідно до вимог частини третьої статті 43 Закону № 2262, згідно якої пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх. сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Отже, виходячи з вищевикладеного, підстави для збільшення пенсії позивача відсутні, оскільки пенсія обчислена відповідно до частини третьої статті 43 Закону 2262.

Постановою Кабінету Міністрів України №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» від 01 квітня 2020 року установлено: у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058, затвердженим Постановою № 124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.

Отже, при обчисленні пенсій, призначених відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262, не застосовується коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, тому проводити перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» немає підстав.

Суд приймає до уваги також, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України, треті особи - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , про визнання постанови протиправною та нечинною в частині, залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що обчислення пенсії встановлюється статтею 43 Закону, яка має загальний характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру як призначуваних пенсій, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами, виходячи зі змісту процитованого Закону, отже до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України. Абзац 3 статті 1-1 Закону України № 2262-XII містить безумовне застереження, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Зміна умов чи норм пенсійного забезпечення (зокрема, визначення видів грошового забезпечення для перерахунку пенсій) підзаконними нормативно-правовими актами є порушенням закону. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби.

Разом із цим до моменту отримання належної довідки від відповідача 2 у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Таким чином, виходячи з розглядуваних позовних вимог в частині, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що доводи позивача є необґрунтованими та відповідно такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 .

Відповідач: Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки вул.Гетьмана Полуботка, буд.68,м.Чернігів,14013 код ЄДРПОУ 08536958.

Відповідач: Головне управління ПЕнсійного фонду України в Чернігівській області, вул. П'ятницька,83-а, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940.

Повний текст рішення виготовлено 16 серпня 2021 року.

Суддя І.І. Соломко