Рішення від 13.08.2021 по справі 580/3610/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2021 року справа № 580/3610/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гараня С.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.03.2021 № 261951-2408-2325.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що Головним управлінням ДПС у Черкаській області прийнято податкове повідомлення - рішення (далі - ППР) від 05.03.2021 № 261951-2408-2325 про нарахування зобов'язання за платежем орендна плата за землю з фізичних осіб за 2020 рік у сумі 67254,47 грн.

Протягом 2020 року у користуванні позивача не перебувало земельної ділянки, за використання якої позивач мав би сплачувати орендну плату. До 2019 року такий платіж сплачувався, позаяк у той період у користуванні позивача, відповідно до договору оренди землі від 25.12.2014 перебувала земельна ділянка, загальною площею 0,3632 га, кадастровий номер 7124989000:02:004:0877, що розташована в АДРЕСА_2 . Зазначена земельна ділянка була надана позивачу під обслуговування торгово-готельно адміністративного комплексу, що у той період належав позивачу на праві власності. Станом на 10.10.2018 право власності на 100% зазначеного об'єкту нерухомого майна було позивачем передано іншим фізичним особам, про що було укладено відповідні нотаріально посвідчені договори дарування та купівлі-продажу. З метою забезпечення можливості новим власникам вказаної вище будівлі оформити право користування відповідною земельною ділянкою, 18.12.2018 ОСОБА_1 оформлено нотаріально засвідчену заяву про згоду на вилучення з його користування земельної ділянки кадастровий номер 7124989000:02:004:0877. Повідомленням-вимогою від 22.04.2019 позивач повідомляв Червонослобідську сільську раду про припинення землекористування внаслідок продажу нерухомого майна. Позивач вважає, що оскільки з листопада 2018 року він не є землекористувачем зазначеної земельної ділянки, то визначення йому податкового зобов'язання за 2020 рік у сумі 67254,47 грн згідно ППР від 05.03.2021 № 261951-2408-2325, є протиправним.

Відповідач позов не визнав, представник відповідача подав до суду відзив на позов де зазначив, що відповідно до вимог пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - Кодекс № 2755) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Згідно пункту 288.2 статті 288 Кодексу № 2755 платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Позаяк відповідно до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за позивачем зареєстровано договір оренди земельної ділянки від 25.12.2014 за адресою: АДРЕСА_3 , площею 0,3632 га, кадастровий номер 7124989000:02:004:0877, то орендарем земельної ділянки є ОСОБА_1 , тому на нього покладено обов'язок сплати орендної плати відповідно до договору. Факт використання земельної ділянки іншими фізичними особами не змінює статусу позивача як орендаря та не звільняє від обов'язку сплачувати орендну плату.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що відповідно договору оренди землі від 25.12.2014 Червонослобідська сільська рада (орендодавець) надає, а ОСОБА_1 (орендар) приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення загальною площею 0,3632 Га, кадастровий номер 7124989000:02:004:0877, що розташована в АДРЕСА_2 , для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Згідно пункту 3 зазначеного договору на земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна: торгово-готельно-адміністративний комплекс з прибудовами. Згідно пункту 5 - договір укладено на 49 років. У пункті 34 зазначеного договору вказано, що договір також припиняється у інших випадках, встановлених законодавством.

Згідно розпорядження Черкаської районної державної адміністрації від 18.05.2016 № 245 "Про перейменування об'єктів топоніміки Черкаської області" у с. Червона Слобода вулицю "Жовтнева" перейменовано у "Чигиринський шлях" (http://search.ligazakon. ua/l_doc2.nsf/link1/HK160049.html).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Кодексом №2755.

Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Кодексу № 2755 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) встановлено, що плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Кодексу № 2755 передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, що орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до підпунктів 269.1.1 і 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 Кодексу № 2755 платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Згідно пункту 286.5 статті 286 Кодексу № 2755 нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Судом встановлено, що відповідачем 05.03.2021 прийнято ППР № 261951-2408-2325 про нарахування орендної плати за податковий період - 2020 рік у сумі 67254,47 грн.

За результатами адміністративного оскарження Державною податковою службою України прийнято рішення від 20.05.2021 № 1123116/99-00-06-01-04-06, яким скаргу позивача залишено без задоволення, а ППР № 261951-2408-2325 - без змін.

Згідно з підпунктом 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 Кодексу № 2755 об'єктами оподаткування є земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні.

Під час переходу права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку (пункт 287.6 статті 287 Кодексу № 2755).

Частинами 1 та 2 статті 120 Земельного кодексу України встановлено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Статтями 125 і 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Частиною 3 статті 7 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 №161-XIV (далі - Закон № 161) встановлено, що до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.

У розумінні положень підпунктів 14.1.72, 14.1.73 пункту 14.1 статті 14, підпунктів 269.1.1, 269.1.2 пункту 269.1, пункту 269.2 статті 269, підпунктів 270.1.1, 270.1.2 пункту 270.1 статті 270, пункту 287.7 статті 287 Кодексу № 2755 платником земельного податку є власник земельної ділянки або землекористувач, якими може бути фізична чи юридична особа. Обов'язок сплати цього податку для його платника виникає з моменту набуття (переходу) в установленому законом порядку права власності на земельну ділянку чи права користування нею і триває до моменту припинення (переходу) цього права.

Згідно підпункту "е" пункту 30 договору оренди землі від 25.12.2014 встановлено, що у разі відчуження будівель і споруд (або їх часток), розташованих на земельній ділянці, наданій в оренду орендар зобов'язаний повідомити про це орендодавця у 10-ти денний термін з дня відчуження, а також повідомити нового власника про необхідність оформлення правових документів на землю.

Якщо певна фізична чи юридична особа набула право власності на будівлю або його частину, що розташовані на орендованій земельній ділянці, то до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Аналогічний правовий висновок міститься у постановах Верховного Суду від 31.01.2018 у справі №825/308/17 (ЄДРСР 71979241), від 19.06.2018 у справі №822/2696/17 (ЄДРСР 74820587), від 17.12.2019 у справі № 804/4739/16 (ЄДРСР 86387954), від 27.02.2020 у справі № 804/4665/18 (ЄДРСР 87869016).

Кодексом адміністративного судочинства України (частина 5 статті 242) встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

До нового власника об'єкта нерухомості переходить і встановлений законом обов'язок зі сплати орендної плати, на якій розташоване набуте ним майно.

Судом встановлено, що відповідно до нотаріально-посвідченого договору дарування частки у майні від 10.10.2018 ОСОБА_1 подарував 23/100 часток в праві власності на торгово-готельно-адміністративний комплекс, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 , на користь ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.-15-16).

Згідно нотаріально-посвідченого договору дарування частки у майні від 30.08.2018 ОСОБА_1 подарував 23/100 частки на торгово-готельно-адміністративний комплекс, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 , на користь ОСОБА_4 (а.с.17-18).

Відповідно до нотаріально-посвідченого договору дарування частки у майні від 26.10.2018 ОСОБА_1 подарував 29/100 на торгово-готельно-адміністративний комплекс, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 , на користь ОСОБА_5 (а.с.19-20).

Згідно нотаріально-посвідченого договору дарування частки у майні від 21.09.2018 ОСОБА_1 подарував 9/100 часток на торгово-готельно-адміністративний комплекс, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 , на користь ОСОБА_6 (а.с. 21-22).

Згідно нотаріально-посвідченого договору купівлі-продажу частки у майні від 11.07.2018 ОСОБА_1 продав 4/25 частки на торгово-готельно-адміністративний комплекс, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 , на користь ПП "Праймтор" (а.с.23-24).

Відповідно до нотаріально-посвідченого договору купівлі-продажу від 03.10.2017 ОСОБА_1 продав на користь ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 37/100 часток на торгово-готельно-адміністративний комплекс, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 , (а.с.10-11).

Відповідно до заяви, посвідченої нотаріально, поданої до Червонослобідської сільської ради 18.12.2018 повідомлено, що ОСОБА_1 дає згоду на вилучення з його користування земельної ділянки площею 0,3632 га кадастровий номер 7124989000:02:004:0877 за адресою АДРЕСА_3 (а.с.29).

Судом встановлено, що позивачем у 2017-2018 роках відчужено нерухоме майно (нежитлову будівлю), що розташовано на орендованій земельній ділянці, що підтверджується відповідними договорами купівлі-продажу та дарування (23/100 + 9/100 + 23/100 + 29/100 + 4/25 = 1).

З моменту відчуження права власності ОСОБА_1 на будівлю, що розташована на орендованій позивачем земельній ділянці, для позивача така оренда землі вважається припиненою, що свідчить про відсутність у позивача обов'язку щодо плати за землю з моменту державної реєстрації права власності на нерухоме майно за третіми особами.

Суд зазначає, що принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень передбачає, що рішення повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.

Згідно Кодексу адміністративного судочинства України (частина 1 статті 77) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіряючи дії відповідача на відповідність вимогам частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що відповідач, приймаючи оскаржуване ППР від 05.03.2021 № 261951-2408-2325 про нарахування орендної плати за податковий період - 2020 рік у сумі 67254,47 грн діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені законами України, без використання повноваження з метою, з якою це повноваження надано, не обґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення у зв'язку з чим ППР від 05.03.2021 № 261951-2408-2325 належить скасувати.

За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, під час задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, що належать відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 05.03.2021 № 261951-2408-2325.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (код ЄДРПОУ 43142920) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн 00 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.

Суддя С.М. Гарань