13 серпня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/533/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (позивачка) звернулася до адміністративного суду з вказаним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради (відповідач), в якому просить:
"Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в призначені державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в 2020 році рішення оформлене у вигляді повідомлення від 26.01.2021 за №01-11/300 про відшкодування коштів по переплаченій державній соціальній допомозі в сумі 39773,08 грн.;
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради поновити та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з урахуванням строків призначення за 2020 рік".
Ухвалою суду від 24.03.2021 відкрито спрощене провадження у справі, вирішено проводити розгляд справи без виклику представників сторін за наявними документами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у періоді з 2018 по 2020 роки позивачці була призначена допомога малозабезпеченим сім'ям, яка припинилась у серпні 2020 року. 29.01.2020 позивачка отримала повідомлення від 26.01.2021 №01-11/300 про припинення державної допомоги 31.07.2020, неможливість продовження нарахування та виплати допомоги, оскільки виявлено наявність двох одиниць житла, сума переплати допомоги складає 39773 грн. 08 коп., запропоновано здійснити погашення переплати, інакше переплата буде стягнута у судовому порядку. Позивачка вважає, що рішення про припинення виплати допомоги є протиправним, оскільки на момент подання декларації про доходи та майновий стан у 2018 році позивачкою нічого не приховувалось, недостовірних даних не надавалось. Відповідно до п. 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердж. постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (далі - Порядок № 250), у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення. Пунктом 25 Порядку № 250 передбачено, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, зокрема, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення. Отже, виплата соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям припиняється у разі, коли уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї при зверненні до відповідного державного органу із заявою про надання державної соціальної допомоги навмисно подав недостовірні відомості або приховав відомості при призначенні зазначеної допомоги та визначенні її розміру. Відповідачем не вчинено жодних дій для об'єктивного з'ясування матеріального стану заявника, не перевірено достовірність наданих позивачкою відомостей. Не встановлено чи загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю. Жодним нормативно-правовим актом не передбачено прийняття органом соціального захисту населення рішень щодо відмови в наданні державної соціальної допомоги за минулі періоди, в яких прийнято позитивне рішення та його реалізовано в повному обсязі.
Ухвалою від 20.05.2021 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку загального провадження, призначено підготовче засідання на 02.07.2020.
17.06.2021 відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Повідомляє, що до складу сім'ї позивачки входить вона та її діти: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 02.08.2018 ОСОБА_1 наявність у власності житла не декларує. Державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям гр. ОСОБА_1 призначено: з 01 по 10.08.2018 у розмірі 3550,62 грн. на місяць, з 11.08.2018 по 31.01.2019 - 3050,62 грн. щомісяця. У декларації від 05.02.2019 задекларовано житло за адресою: АДРЕСА_1 . Допомогу призначено з 01.02.219 по 31.07.2019 в розмірі 1908.51 грн. щомісяця. У декларації від 05.08.2019 задекларовано житло за адресою: АДРЕСА_1 , допомогу призначено з 01.08.2019 по 31.01.2020 в розмірі 3125,16 грн. щомісяця.
Відповідачем повідомлено, що відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (зі змінами), було проведено перевірку майнового стану гр. ОСОБА_1 . Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно. Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майно щодо суб'єкта було виявлено два житла за адресою:
- АДРЕСА_2 , загальна площа 29.9 кв. м., житлова площа 16.3 кв.м., державна реєстрація проведена 11.11.2013;
- АДРЕСА_1 , загальна площа 66.9 кв. м.,. житлова площа 22.5 кв.м., державна реєстрація проведена 03.07.2007. Відповідачем виявлено, що гр. ОСОБА_1 у деклараціях про доходи та майновий стан, наявність другої квартири не задекларувала. Тому проведено перерахунок та встановлено переплату за період раніше призначеної державної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2018 по 31.01.2020 в сумі 49304грн.78 коп. Станом на 01.01.2021 залишок переплати по особовому рахунку становить 39773 грн.08коп. (частина переплати була утримана з особового рахунку НОМЕР_1 "державна допомога одинокім матерям", відповідно до заяви гр. ОСОБА_1 від 17.03.2020). Відповідач посилається на норми Порядку № 250, які передбачали, що державна соціальна допомога не призначається, якщо у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім'ї та додатково 10.5 кв. метра на сім'ю. У відповідності до п.2 ч.І, ч.4 ст.7 Закону, державна соціальна допомога не призначається у випадку, коли з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування. Якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та па визначення її розмір), виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. Згідно з статтею 7 Закону якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення. Про необхідність повернення надміру виплаченої допомоги гр. ОСОБА_1 направлялись листи управління від 02.10.2020 № 01-1 1/3757. від 25.12.2020 № 01-11/4138. від 26.01.2021 № 01-11/300. від 27.04.2021 № 01-11/1744. Однак по теперішній час кошти гр. ОСОБА_1 на рахунок Управління не повернуті.
01.07.2021 позивач надав відповідь на відзив, в якій звертає увагу на те, що тягар доказування того, що позивачка діяла недобросовісно, вказавши неправдиві відомості з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги, покладено на відповідача.
Ухвалою від 02.07.2021 закрито підготовче провадження у справі. Подальший розгляд справи по суті вирішено проводити в письмовому провадженні в межах строків, які визначені КАС України для розгляду справ.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціальною захисту населення Каховської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги.
Згідно заяви від 02.08.2018 позивачка просила призначити їй такі види соціальної допомоги як допомога при народженні дитини, допомогу на дітей одиноким матерям, державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям. Згідно декларації про доходи та майновий стан , яка була додана до заяви про призначення соціальних допомог, до складу сім'ї позивачки входять сама позивачка та її діти: ОСОБА_2 , неповнолітня, та ОСОБА_3 , студентка, щодо житлових приміщень у власності позивачка зазначила, що таких не має. 03.09.2018 відповідачем прийнято рішення про призначення позивачці державної допомоги малозабезпеченим сім'ям, розмір допомоги склав з 01.08.2018 по 10.08.2018 - 3550 грн. 62 коп., з 11.08.2018 по 31.01.2019 - 3050 грн. 62 коп.
В подальшому позивачка подавала заяви від 05.02.2019, 05.08.2019 на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. У Деклараціях від 05.02.2019, від 05.08.2019, позивачкою задекларовано житло за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 66, 9 кв.м з кількістю зареєстрованих осіб 2.
Рішенням Управління від 22.02.2019 позивачці було призначено допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.02.219 по 31.07.2019 в розмірі 1908.51 грн. щомісяця. А рішенням від 09.08.2019 допомогу призначено з 01.08.2019 по 31.01.2020 в розмірі 3125,16 грн. щомісяця.
У заяві від 10.02.2020 позивачка просила призначити державну допомогу на дітей як одинокій матері.
Таким чином, державна допомога малозабезпеченим сім'ям позивачці виплачувалась до 31.01.2020, усього допомога малозабезпеченим сім'ям виплачена в розмірі 49304 грн. 78 коп. за період серпень 2018 - січень 2020 року. Допомога на дітей як одинокій матері продовжувалась виплачуватись після січня 2020 року.
14.02.2020 головним спеціалістом управління складено акт вибіркової перевірки правильності оформлення документів та виявлено у позивачки у власності дві одиниці житла (дві квартири), що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, і позивачкою не заперечується.
Позивач подала заяву 17.03.2020 про утримання вказаної переплати допомоги малозабезпеченим сім'ям по особ.справі № 603386 з іншого виду допомоги - як одинокій матері ( по особ.справі № 411625) по 50%.
17.03.2020 відповідачем прийнято розпорядження на утримання переплати, що утворилась за особовим рахунком № НОМЕР_2 в сумі 49304 грн. 78 коп. виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченним сімям з подальшим перерахуванням по особ.рах. НОМЕР_3 у розмірі 50% відповідно до поданій заяві ОСОБА_1 .
Відповідач надав суду витяг з протоколу № 7 засідання комісії управління соціального захисту населення Каховської міської ради від 17.03.2020 про припинення виплати ОСОБА_1 допомоги малозабезпеченим сім'ям по о/р НОМЕР_2 , та утримання переплати в розмірі 50% з о/рахунку НОМЕР_1 .
Відповідач листом від 02.10.2020 № 01-11/3757 повідомив позивачку про те, що суму переплати допомоги малозабезпеченим сім'ям, яка раніш утримувалась з нарахування о/рахунок НОМЕР_1 (одинока мати) стало не можливим, оскільки нарахування та виплата допомоги одинокій матері також припинено з посиланням на п.35-2 Постанови КМУ від 27.12.2001 № 1751, у зв'язку з наявністю двох одиниць житла. Залишок переплати допомоги малозабезпеченим сім'ям станом на 01.09.2020 становить 39773 грн. 08 коп., який запропоновано ОСОБА_1 погасити , або управління направить матеріали на розгляд до Каховського міського суду для вирішення питання про примусове стягнення з ОСОБА_1 вказаної переплати. Листи з аналогічним текстом були відправлені позивачці від 25.12.2020, 26.01.2021, 27.04.2021.
Позивач стверджує, що отримала тільки лист від 26.01.2021 № 01-11/300, доказів надсилання інших повідомлень відповідач суду не надав.
Згідно з правоустановчими документами у ОСОБА_1 наявне у власності нерухоме майно: отримана за договором дарування від 25.06.2007 року квартира площею 66,9 кв. м, житлова площа - 22,5 кв. м, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (в якій зареєстрована позивачка) та придбана за договором купівлі-продажу від 11.11.2013 квартира загальною площею 29,9 кв. м, житловою площею - 16,3 кв. м, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Наявність вказаного майна у власності позивачка не заперечує.
ОСОБА_1 звернулась до суду за захистом своїх прав, вважає протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в призначені державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в 2020 році, рішення оформлене у вигляді повідомлення від 26.01.2021 за №01-11/300 про відшкодування коштів по переплаченій державній соціальній допомозі в сумі 39773,08 грн.; та зобов'язати поновити та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з урахуванням строків призначення за 2020 рік.
Відповідно до ст. І Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" (далі - Закон) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї;
сім'я - це особи, які разом проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Права члена сім'ї має одинока особа. До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні та усиновлені діти зазначених осіб віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим, за умови що такий період не перевищує чотири місяці) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом із батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їхньому утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і доглядає за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю та не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні;
малозабезпечена сім'я - це сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім'ї.
Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом (ст. 5 Закону). Стаття 6 Закону передбачає, що державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Відповідно до ст. 10 Закону рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути оскаржено до вищестоящого органу виконавчої влади або до суду.
Згідно пунктів 2.3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №250 від 24.02.2003, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах ( разі їх створення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
На час звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою про призначення їй соціальної допомоги п. 5 Порядку № 250 передбачав, що до заяви додаються такі документи: декларація про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю). Інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву і декларацію про доходи та майно.
Необхідність подання декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, передбачали і наступні редакції Порядку №250.
До складу малозабезпеченої сім'ї заявника включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; …. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім'ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування.
Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.
Таким чином, кожні 6 місяців подається нова заява з доданою до неї декларацією про доходи та майновий стан.
Порядок № 250 в редакції до 24.07.2020 передбачав, що соціальна допомога не призначається у разі, коли, зокрема (п. 10 абз. 3, 6) під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім'ї з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здача у найм або оренду житлового приміщення (будинку) або його частини); або у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю…
Пункт 12 Прядку № 250 передбачав, що у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
З декларацій позивачки, які подавались кожні 6 місяців вбачається, що позивачка декларувала наявність однієї квартири у АДРЕСА_1 загальною площею 66,9 кв.м, другу квартиру у АДРЕСА_2 , загальною площею 29,9 кв.м. яка перебувала у її власності за договором купівлі-продажу від 11.11.2013 , позивачка не декларувала, причини не декларування в позовній заяві не пояснює.
Факт наявності у позивачка двох квартир загальна площа яких складає 96,8 кв. м, відповідач виявив у лютому 2020 року, тобто, вже після того, як державна допомога малозабезпеченим сім'ям була виплачена, та виплата припинена 31.01.2020. Доказів того, що позивачка подавала заяву на наступний період з лютого 2020 року на отримання допомоги малозабезпеченим сім'ям суду не надано ні позивачкою, ні відповідачем.
Хоч, позивачка і подавала декларації про доходи та майновий стан до заяв про отримання допомоги, де декларувала такий склад сімї - вона та її діти: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом з тим відповідач для встановлення того факту, що позивачці не повинна була призначатись державна допомога як малозабезпеченій сім'ї, мав встановити той факт, що загальна площа житла, яке є у власності позивачки, перевищує 21 кв.м на одного члена сім'ї позивачки та додатково 10,5 кв.м на сім'ю. Просте констатування наявності у позивачки двох одиниць житла є недостатнім для встановлення того, що вона не мала права на такий вид соціальної допомоги, оскільки така умова не призначення допомоги як перебування у власності малозабезпеченої сім'ї другої квартири без огляду на загальну площу та склад сім'ї, було передбачено у новій редакції Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, яка була викладена у постанові КМУ від 22.07.2020 № 632 "Про деякі питання виплати державної соціальної допомоги" (набрала чинності 24.07.2020).
Згідно п. 28 Порядку № 250 в редакції станом на день виявлення у позивачки другої квартири у власності, що на думку відповідача є поданням недостовірних даних про майновий стан, було передбачено два шляхи повернення надміру виплачених коштів допомоги - це добровільно або в судовому порядку. Такий самий порядок існує і на день розгляду справи судом.
Матеріали справи свідчать, що позивачка добровільно дала згоду на утримання суми 49304 грн. 78 коп. з іншого виду соціальної допомоги, яка виплачувалась їй, як одинокій матері. Таке утримання проведено частково, залишок суми склав 39773 грн. 08 коп., оскільки з матеріалів справи вбачається, що допомога одинокій матері була також припинена до нарахування та виплати 31.07.2020 внаслідок виявлення двох одиниць житла. Згідно пп. 3 п. 35-2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердж. постановою КМУ від 27.12.2001 № 1751 (в редакції з 24.07.2020) допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо у власності сім'ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території в Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 . Припинення виплати ОСОБА_1 допомоги як одинокій матері 31.07.2020 , остання не оскаржує в межах даної справи.
Лист відповідача від 26.01.2021 № 01-11/300 про те, що ОСОБА_1 необхідно терміново погасити заборгованість у сумі 39773 грн. 08 коп. не є рішенням суб'єкта владних повноважень про відмову у призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям, як це зазначено в позовній заяві, оскільки по-перше, на час його складання позивачка вже не отримувала цей вид допомоги, по-друге, є листом, в якому повідомляється про необхідність повернення отриманої державної допомоги та про наслідки не погашення нею заборгованості. Цей лист не має ніякого обов'язкового характеру для позивачки, не несе ніяких правових наслідків у вигляді виникнення обов'язків, зміни чи припинення будь-яких прав. Зміст такого листа не оспорюється в адміністративному суді, оскільки лист не є обов'язковим до виконання рішенням суб'єкта владних повноважень. Переплата, її розмір та необхідність її відшкодування може бути зазначена в такому листі, але ці грошові кошти не можуть бути примусово стягнуті шляхом надсилання листів або повідомлень боржнику. Такі суми переплати відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.
Обов'язкові рішення суб'єкта владних повноважень мають відповідати вимогам ст. 4 КАС України, яка визначає, що індивідуальний акт це акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк. А відповідно до п.1 ст. 19 КАС України фізична особа має право оскаржити в адміністративному суді рішення суб'єкта владних повноважень у вигляді нормативно-правових актів чи індивідуальних актів, дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.
На підставі викладеного, суд встановив, що оскільки позивачка не бажає добровільно погашати надміру виплачену суму допомоги малозабезпеченим сім'ям, то відповідач має право подати до суду відповідний позов. Зважаючи на те, що переплата допомоги відшкодовується у судовому порядку за позовом управління праці та соціального захисту населення, правильність їх обчислення перевіряє той суд, який буде розглядати такий позов, а не в межах даної справи.
На підставі викладеного, вимоги позивачки про визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в призначені державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в 2020 році, не підлягають задоволенню також, оскільки суд не встановив такої відмови, заяву на отримання такого виду допомоги як державна допомога малозабезпеченим сім'ям позивачка не подавала, про що свідчить копія її заяви від 10.02.2020. Виплата цього виду допомоги була припинена 31.01.2020 за закінченням 6-місячного термін її призначення за попередньою заявою від 05.08.2019. Вимога про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради поновити та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з урахуванням строків призначення за 2020 рік є похідною від вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у призначенні допомоги, тому також не підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (частина друга статті 74 КАС України).
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи те, що в діях відповідача відсутні ознаки протиправності щодо відмови у призначенні позивачці допомоги малозабезпеченим сім'ям в 2020 році шляхом прийняття рішення від 26.01.2021, позовні вимоги не підлягають задоволенню..
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.В. Хом'якова
кат. 112030000