16 серпня 2021 року Справа № 280/3766/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -
12 травня 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач ), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним рішення відповідача №7 про перерахунок пенсії з застосуванням коефіцієнту страхового стажу 0,42667;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням коефіцієнту страхового стажу 1,59271.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що вона перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказує, що на початку квітня 2021 року вона звернулась до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії, на що отримала відповідь, де їй роз'яснили складові розміру пенсії. Стверджує, що неодноразово зверталась до відповідача із заявами про перерахунок пенсії, у зв'язку із збільшенням трудового стажу, проте з кожним перерахунком коефіцієнт її заробітку зменшувався, та на теперішній час становить 0,42667. Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, у зв'язку із чим звернулась із цим позовом до суду. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 17.05.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
Відповідач позовні вимоги не визнав, 11.06.2021 надав до суду відзив на позовну заяву (вх.№33616), в якому зазначає, що твердження позивача стосовно того, що її коефіцієнт стажу становить 1,59271 є помилковими, оскільки на момент на час надання повідомлення №3075/К-3 від 16.12.2011 коефіцієнт страхового стажу позивача з урахуванням кратності складав 0,513, а коефіцієнт заробітку - 1,59271. На даний час страховий стаж позивача складає 42 роки 08 місяців 13 днів, в тому числі додатковий стаж 12 років 08 місяців 20 днів. Вказує на те, що коефіцієнт страхового стажу становить 0,42667, а заробіток обчислено за період з 01.08.1988 по 31.07.1992 та за даними СПОВ з 01.06.2005 по 30.04.2015, індивідуальний коефіцієнт заробітку становить 0,94537. Також зазначає, що після коригування щомісячної середньої заробітної плату (дохід) в Україні згідно до статті 40 Закону №1058 коефіцієнт заробітку складав 0,94537 та с незмінним до теперішнього часу. Посилається на те, що пенсія обчислена згідно до нопм законодавства та враховано весь страховий стаж позивача по 11.02.2020 та на даний час права у позивача на перерахунок згідно з частиною четвертою статті 42 Закону №1058 з додаванням стажу відсутнє. За таких обставин, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , є працюючим пенсіонером та з 1994 перебуває на пенсійному обліку, отримує пенсію по інвалідності 2 групи у розмірі 90% пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058.
У квітні 2021 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
Листом відділу обслуговування громадян №7 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 16.04.2021 №4847-4252/К-02/8-0800/21 повідомлено позивача, що органи Пенсійного Фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує Формування державної політики у сфері соціального захисту населення (частина четверта статті 42 Закону №1058). Керуючись наведеними нормами статті 42 відповідачем 01.04.2020 було проведено автоматично перерахунок пенсії позивача з додаванням стажу згідно даних СПОВ, з якої попередньо перераховано пенсію, страховий стаж збільшився з 42 років 03 місяців 15 днів на 42 років 08 місяців 13 днів. Також збільшився коефіцієнт стажу з 0,4225 на 0,42667.
Позивач, вважаючи, що відповідачем поступово здійснюється зменшення індивідуального коефіцієнта заробітку, звернулась до суду із цим позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», »Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Положенням статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно із ч. 1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс= (См*Вс)/100%*12
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим частини третьої статті 24 цього Закону, - 0,85.
Судом встановлено, що на даний час страховий стаж позивача складає 42 роки 08 місяців 13 днів, в т.ч. додатковий стаж 12 років 08 місяців 20 днів, що підтверджується розрахунком стажу, доданим до відзиву на позовну заяву. Згідно наведених вище формул коефіцієнт страхового стажу становить 0,42667. Заробіток обчислено за період з 01.08.1988 по 31.07.1992 та за даними СПОВ з 01.06.2005 по 30.04.2015, та індивідуальний коефіцієнт заробітку становить 0,94537.
Що стосується посилань позивача про поступове зменшення індивідуального коефіцієнту заробітку, суд зазначає про таке.
Позивач у позовній заяві зазначено, що з відповіді відповідача у 2011 році вбачається, що коефіцієнт її заробітку складав 0,51300, а за період 01.11.1991 року по 31.10.1993 року -1, 59271.
Разом з тим, суд зазначає, що згідно наданих документів у матеріалах справи документів та на підставі законодавства чинного на час отримання повідомлення від відповідача № 3075/К-3 від 16.12.2011 стаж ОСОБА_1 складав 38 років 09 днів, в т.ч. додатковий стаж 14 років 10 місяців 29 днів. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 135 складав 0,513. Заробітна плата обчислена за період роботи з 01.11.1991 по 31.10.1993, та коефіцієнт заробітку складав 1,59271.
В подальшому, у червні 2015 року позивача на підстав її заяви від 03.06.2015 було переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та додано стаж згідно з ст.42 Закону № 1058. На той час стаж склав 28 років 07 місяців 04 дня. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1,35 складав 0,38588. При переведенні позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком страховий стаж зменшився тому, що додатковий стаж, який зараховується при призначенні пенсії по інвалідності, при переведенні на пенсію за віком не зараховується. Пенсія за віком обчислюється з наявного страхового стажу.
При переведенні Позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком заробітна плата була обчислена за період з 01.08.1988 по 31.07.1993 та з 01.06.2005 по 30.04.2015 при цьому коефіцієнт заробітку складав 0,94974. Після коригування щомісячної середньої заробітної плату (дохід) в Україні згідно статті 40 Закону №1058 коефіцієнт заробітку складав 0,94537 та с незмінним до теперішнього часу.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.2017 внесено зміни у Закон №1058, а саме змінено кратність оцінки одного року страхового стажу змінено з 1,35 на 1. Згідно до вимог законодавства Позивачу було зроблено перерахунок для приведення пенсійної справи у відповідність та коефіцієнт страхового стажу склав 0,28583.
У листопаді 2019 року позивача було переведено на пенсію по інвалідності на підставі її заяви від 06.11.2019, та зараховано стаж по 16.02.2017 включно. Страховий стаж склав 41 рік 06 місяців 08 днів в тому числі додатковий стаж (час знаходження на інвалідності до досягнення пенсійного віку) 12 років 08 місяців 20днів. При цьому коефіцієнт страхового стажу склав 0,4225,
Щодо посилань на те, що позивачу мала бути перерахована пенсія з урахуванням збільшення коефіцієнту страхового стажу у зв'язку з збільшенням страхового стажу, оскільки вона продовжує працювати, суд зазначає наступне.
Частиною четвертою статті 42 Закону № 1058 передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного Фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує Формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Із наданих відповідачем копій розпорядження про перерахунок пенсії та розрахунку стажу встановлено, що ним відповідно статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.04.2020 автоматично перераховано ОСОБА_1 пенсію з додаванням стажу згідно даних СПОВ, з якої попередньо перераховано пенсію, страховий стаж збільшився з 42 років 03 місяців 15 днів на 42 років 08 місяців 13 днів. Відповідно коефіцієнт стажу теж збільшився з 0,4225 на 0,42667.
Проаналізувавши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд вважає, що пенсія ОСОБА_1 наріз обчислена згідно норми чинного законодавства та їй враховано весь страховий стаж позивача по 11.02.2020, тобто на дату виникнення права на перерахунок пенсії як працюючому інваліду, а відтак на даний час права у неї відсутнє право на перерахунок згідно з частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з додаванням стажу.
Згідно частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Під час розгляду адміністративної справи судом встановлено, що відповідач під час прийняття оскаржуваної постанови про накладення штрафу діяв обґрунтовано та з урахуванням всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішення, що зумовлює висновок суду про наявність підстав для відмови у задоволенні позовних вимог.
Враховуючи висновки суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог та тим, що ОСОБА_1 звільнена від сплати судового збору згідно положень статті 5 Закону України «Про судовий збір», розподіл судових витрат в порядку статті 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі складено та підписано 16.08.2021.
Суддя М.С. Лазаренко