Clarity Project
Prozorro Закупівлі Prozorro.Продажі Аукціони Увійти до системи Тарифи та оплата Про систему

Рішення від 12.08.2021 по справі 640/15382/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/344

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2021 року м. Київ № 640/15382/21

за позовомГоловного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві

до Акціонерного товариства "Універсал Банк"

прозастосування заходів реагування

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Акціонерного товариства "Універсал Банк" про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень Київського відділення № 1 Акціонерного товариства "УНІВЕРСАЛ БАНК", шляхом зобов'язання Акціонерного товариства "УНІВЕРСАЛ БАНК" (Україна, 04114, м. Київ, вул. Автозаводська, буд. 54/19), код ЄДРПОУ: 21133352, відключити електроживлення та накласти печатки на електрощити приміщень за адресою: вул. Волоська, 18/17 у Подільському районі м. Києва, до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки.

В судовому засіданні 09.08.2021 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження в порядку ч. 9 ст. 205 КАС України.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі наказу від 15.02.2021 р. №143 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві "Про проведення планових перевірок", наказів Державної регуляторної служби України від 16.11.2020 р. №114 "Про затвердження Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2021 рік", ДСНС України від 26.11.2020 р. №633 "Про затвердження плану перевірок", вирішено провести у березні 2021 р. планову перевірку у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки згідно з додатком, до якого включено також і Акціонерне товариство "УНІВЕРСАЛ БАНК" по вул. Волоській, 18/17 у Подільському районі м. Києва.

Перевірка вказаного об'єкта проведена у період у період з 01.04.2021 р. по 06.04.2021 р. р. згідно посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 19.03.2021 р. №1939, повідомлення про проведення планового заходу від 24.02.2021 р. №27/357, про що складено акт №243 від 06.04.2021 р.

Під час перевірки був присутній директор Київського відділення №1 Кобзар С.О.

Згідно акту встановлено наступні порушення норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей у кількості 14, а саме.

1. З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів на порушення р. ІV гл. 1 п. 1.6 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 30.12.2014 р. № 1417 (ППБУ);

2. В приміщеннях допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж на порушення р. ІV п. 1.4 ППБУ;

3. Не надано акти проведення прихованих робіт щодо прокладання проводів (кабелів) під підвісною стелею в приміщеннях на порушення р. ІV гл. 1 п. 1.12 ППБУ;

4. Огороджувальні конструкції у пожежоненебпечних та технічних приміщеннях (електрощитової, комутаторної, комор для зберігання документації) не виконано протипожежними перегородками 1-го типу, чим знижено рівень пожежної безпеки, встановлений законодавстовм, яке було чинним на момент початку використання об'єкта, на порушення ДБН В.1.1-7 та ДБН В.2.2-9, на порушення р. ІІІ п. 2.3, 2.23 ППБУ;

5. Отвори в огороджувальних конструкціях пожежонебезпечних та технічних приміщеннях (електрощитової, комутаторної, комор для зберігання документації) не відокремлені протипожежними дверима з класом вогнестійкості не менше ЕІ 30 хвилин, чим знижено рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об'єкта, на порушення ДБН В.1.1-7 та ДБН В.2.2-9, на порушення р. ІІІ п. 2.3, 2.23, р. ІІ п. 11, 22 ППБУ;

6. Не передбачено систему автоматичного відключення вентиляції в разі спрацювання автоматичної пожежної сигналізації, чим знижено рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об'єкта, на порушення ДБН В.2.5-67 та ДБН В.2.5-56, на порушення р. V п. 1.4, 1.2, р. ІV п. 2.18, р. ІІ п. 11, 22 ППБУ;

7. В місцях перетину повітропроводами вентиляційної системи протипожежних стін, перегородок та перекриття не встановлені пристрої проти поширення вогню, чим знижено рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об'єкта, на порушення ДБН В.2.5-67 та ДБН В.2.5-56, на порушення р. V п. 1.4, 1.2, р. ІV п. 2.18, р. ІІ п. 11, 22 ППБУ;

8. Складські приміщення (комори для зберігання документації), які розташовані в підвалі та не мають люків, вікон з приямками, не обладнані системою протидимного захисту, чим знижено рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об'єкта, на порушення ДБН В.2.5-56, на порушення р. V п. 1.4, 1.2, р. ІІ п. 11, 22 ППБУ;

9. Другий евакуаційний вихід з підвального поверху відділення банку не виконаний ізольованим від загальної сходової клітки житлового будинку, чим знижено рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об'єкта, на порушення ДБН В.1.1-7, на порушення р. ІІІ п. 2.23, р. ІІ п. 11, 22 ППБУ;

10. Висота проходів на шляхах евакуації з приміщень підвального поверху відділення банку менше ніж 2 м, чим знижено рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об'єкта, на порушення ДБН В.2.5-67 та ДБН В.2.5-56, на порушення р. ІІІ п. 2.23, р. ІІ п. 11, 22 ППБУ;

11. Допускається захаращення шляхів евакуації відділення банку меблями, обладнанням, різними матеріалами на порушення р. ІІІ п. 2.37 ППБУ;

12. В приміщеннях з оргтехнікою не передбачено по одному газовому вогнезгаснику з величиною заряду вогнегасної речовини 3 кг і більше на порушення р. V п. 3.10 ППБУ;

13. Не пройдено навчання з питань цивільного захисту керівником підприємства або уповноваженої особи на виконання функцій цивільного захисту на територіальних курсах на порушення ст. 91 КЦЗУ;

14. В приміщеннях відділення банку здійснюється господарська діяльність без оформлення декларації відповідальності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки на порушення п. 2 ст. 57 КЦЗУ.

Акт перевірки підписано представником відповідача з зауваженнями.

Згідно ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожеженебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Оскільки виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Акціонерного товариства "Універсал Банк" про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень Київського відділення № 1 Акціонерного товариства "УНІВЕРСАЛ БАНК", шляхом зобов'язання Акціонерного товариства "УНІВЕРСАЛ БАНК" (Україна, 04114, м. Київ, вул. Автозаводська, буд. 54/19), код ЄДРПОУ: 21133352, відключити електроживлення та накласти печатки на електрощити приміщень за адресою: вул. Волоська, 18/17 у Подільському районі м. Києва, до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки.

Позивач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві - вважає, що порушення вимог законодавства є такими, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, тому підтримує позовні вимоги.

Також представник позивача повідомив, що після за заявою позивача проведено повторну перевірку вказаного об'єкта, про що складено акт від 09.08.2021 р. №577, у якому зафіксовано відсутність порушень.

Відповідач - Акціонерне товариство "УНІВЕРСАЛ БАНК" - проти задоволення позовних вимог заперечив з огляду на відсутність порушень у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за наслідками повторної перевірки.

Проаналізувавши матеріали, справи суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

Згідно ст. 64 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.12 р. № 5403-VI центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно ст. 65 Кодексу № 5403-VI центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) з питань, які визначені частиною першою статті 64 цього Кодексу щодо: 1) центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, інших державних органів та органів місцевого самоврядування.

Згідно ст. 66 Кодексу № 5403-VI центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Згідно ч. 1 ст. 67 Кодексу № 5403-VI до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:

1) здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; 11) складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; 12) звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Згідно ч. 2 ст. 68 Кодексу № 5403-VI у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

В даному випадку планова перевірка у сфері пожежної та техногенної безпеки Акціонерного товариства "УНІВЕРСАЛ БАНК" по вул. Волоській, 18/17 у Подільському районі м. Києва, у період з 01.04.2021 р. по 06.04.2021 р., про що складено акт №243 від 06.04.2021 р., проведено згідно посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 19.03.2021 р. №1939, повідомлення про проведення планового заходу від 24.02.2021 р. №27/357, на підставі наказу від 15.02.2021 р. №143 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві "Про проведення планових перевірок", наказів Державної регуляторної служби України від 16.11.2020 р. №114 "Про затвердження Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2021 рік", ДСНС України від 26.11.2020 р. №633 "Про затвердження плану перевірок", тобто, з передбачених законодавством підстав.

Оскільки станом на час розгляду справи відповідачем усунуто всі виявлені порушення у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, що посвідчено актом від 09.08.2021 р. №577, підстави для висновку про наявність порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, відсутні.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 241-246, 257-262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 12.08.2021 р.