Постанова від 02.08.2021 по справі 280/879/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2021 року м. Дніпросправа № 280/879/21

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Юрко І.В. (доповідач), суддів: Чабаненко С.В., Чумака С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 березня 2021 року в адміністративній справі №280/879/21 (головуючий суддя першої інстанції Прасов О.О., повний текст судового рішення складено 04.03.2021 року) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 01.02.2021 року звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо нездійснення йому перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 13.01.2021 року - дати подання заяви про перерахунок та виплату пенсії на підставі Довідки Офісу Генерального прокурора №21-1743дп від 15.10.2020 року, виходячи із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимальним розміром;

- зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 13.01.2021 року - дати подання заяви про перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Офісу Генерального прокурора №21-1743дп від 15.10.2020 року, виходячи із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимальним розміром з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

В обгрунтування позовних вимог зазначено, що з 1999 року працював в органах прокуратури України. 20.08.2019 року на підставі наказу Генерального прокурора України №732ц його призначено на посаду старшого слідчого в особливо важливих справах четвертого відділу з розслідування кримінальних проваджень управління з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України. На зазначеній посаді працюваів до 11.11.2019 року включно. Наказом Генпрокурора від 04.11.2019 року №1331ц його звільнено з посади на підставі п.9 ч.1 ст.51 Закону України «Про прокуратуру» (у зв'язку з ліквідацією чи реорганізацією органу прокуратури, в якому прокурор обіймає посаду, або в разі скорочення кількості прокурорів органу прокуратури). З 11.11.2019 року, тобто на момент звільнення, позивач був працівником Генеральної прокуратури України. На теперішній час позивач працює на посаді старшого інспектора відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Запорізької обласної прокуратури. Відповідно до довідки Запорізької обласної прокуратури №07-135вих-20 від 24.11.2020 року стаж роботи на вказаній посаді не дає права на призначення пенсії за вислугу років згідно Законів України «Про прокуратуру» та «Про державну службу». Позивачу з 2017 року на підставі Постанови Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 01.11.2017 року у справі №335/11780/17(2-а/335/543/2017) (яка набрала законної сили 23.02.2018 року) призначено пенсію за вислугу років відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, обчисленої за останні 24 місяці роботи, на підставі довідки №303 Генеральної прокуратури України від 04.08.2017 року за №18-303зн, без обмеження її максимальним розміром. Позивач набув право на перерахунок пенсії. Листом від 22.01.2021 року за №0800-0204-8/4803 ГУ Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило про відмову йому в перерахунку та виплаті пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Зокрема, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зазначило, що позивачу призначено пенсію за займаною посадою - слідчого в ОВС, відповідно перерахунок може бути проведений у разі зміни розміру заробітної плати за даною посадою, а не за посадою на якій позивач перебував після призначення пенсії. Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишило без уваги інформацію Офісу Генерального прокурора щодо прирівняння посади старшого слідчого в ОВС до посади прокурора відділу, викладену в довідці Офісу Генерального прокурора №21-1743дп від 15.10.2020 року, наданої позивачем до органу Пенсійного фонду України.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04 березня 2021 року позовну заяву задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 13.01.2021 року - дати подання заяви про перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Офісу Генерального прокурора №21-1743дп від 15.10.2020 року, виходячи із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимальним розміром.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 13.01.2021 року - дати подання заяви про перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Офісу Генерального прокурора №21-1743дп від 15.10.2020 року, виходячи із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимальним розміром з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення суду скасувати та у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обгрунтування апеляційної скарги зазначено, що суд першої інстанції не надав належної оцінки тій обставині, що відповідач у листі №0800-0204-8/4803 від 22.01.2021 року відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії відповідно довідки Офісу Генерального прокурора №21-1743дп від 15.10.2020 року. Рішення щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу, виходячи із розрахунку у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати відповідачем не приймалось, а тому висновки суду викладені в рішенні, не відповідають обставинам справи.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, тому в суді апеляційної інстанції справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів в порядку письмового провадження.

Відповідно до частин першої та другої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на апеляційну скаргу, встановила наступне.

Позивач - ОСОБА_1 з 20.08.2019 року по 11.11.2019 року працював старшим слідчим в особливо важливих справах четвертого відділу з розслідування кримінальних проваджень управління з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України (а.с.27-35).

Постановою Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 01.11.2017 у справі №335/11780/17 (2-а/335/543/2017), яке набрало законної сили 23.02.2018 року, визнано протиправними дії та скасовано рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років від 13.09.2017 року за №38/303/05 та зобов'язано Центральне об'єднане управління ПФУ м.Запоріжжя зарахувати позивачу до вислуги років, що дає право на пенсію, половину строку навчання у Запорізькому державному університеті, обчислюючи строк навчання з 01.09.1994 року до 30.06.1999 року; зобов'язано відповідача здійснити призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, виходячи із розрахунку 90% від суми його місячної заробітної плати, обчисленої за останні 24 місяці роботи, на підставі довідки №303 Генеральної прокуратури України від 04.08.2017 року за №18-303зн, без обмеження її максимальним розміром. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с.37-43, 44).

З 04.09.2017 року позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (а.с.45).

Офісом Генерального прокурора позивачу видано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 15.10.2020 року за №21-1743дп, в якій зазначено розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 26.03.2020 року за відповідною (прирівняною) посадою старшого слідчого в ОВС, яка прирівнюється до посади прокурора відділу, відповідно до Рішень КСУ від 13.12.2019 року №7(ІІ)/2019 та від 26.03.2020 №6-р/2020 (а.с.20).

13.01.2021 року ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку та надав вказану вище довідку.

Листом від 22.01.2021 року за №0800-0204-8/4803 пенсійний орган повідомив ОСОБА_1 про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру», оскільки відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» останньому було призначено пенсію за займаною посадою - слідчого з ОВС, відповідно перерахунок може бути проведений у разі зміни розміру заробітної плати за даною посадою, а не за посадою на якій він перебував після призначення пенсії (а.с.21).

Не погодившись з рішенням пенсійного органу, позивач оскаржив його до суду.

Задовольняючи позовну заяву, суд першої інстанції виходив із того, що відповідачем не обґрунтовано не враховано викладене у довідці про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 15.10.2020 року за №21-1743дп, виданої Офісом Генерального прокурора ОСОБА_1 , що посада старшого слідчого в ОВС прирівняна до посади прокурора відділу. Також суд першої інстанції визнав за необхідне вказати у резолютивній частині рішення про перерахунок пенсії позивача, виходячи із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимальним розміром, оскільки відповідач з приводу цього заперечує.

Переглядаючи справу в порядку апеляційного провадження, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Згідно з частиною 3 статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

14 вересня 2020 року Верховним судом розглянуто зразкову справу № 560/2120/20 (Пз/9901/9/20) та прийнято відповідну постанову, яка набрала законної сили 20 січня 2021 року після її перегляду в апеляційному порядку Великою Палатою Верховного Суду.

Суд апеляційної інстанції зауважує, що у постанові Верховного Суду від 14 вересня 2020 року у справі №560/2120/20 (Пз/9901/9/20), винесеній за результатами розгляду зразкової справи визначено ознаки типової справи, а саме:

а) позивач особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону № 1697-VII;

б) відповідач територіальні органи Пенсійного фонду України;

в) предмет спору вимога зобов'язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ або статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII;

г) звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019 року.

Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України з вимогами перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ або статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII після ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 року №7-р(II)/2019.

Суд апеляційної інстанції вважає, що передана на розгляд колегії суддів справа підпадає під ознаки типової справи, визначені у постанові Верховного Суду.

За таких обставин суд апеляційної інстанції при вирішенні цієї справи застосовує правові висновки Верховного Суду, викладені у зразковій справі №560/2120/20 (Пз/9901/9/20), які полягають у такому.

На час призначення позивачу пенсії, особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури визначалися статтею 86 Закону №1697-VII.

Відповідно до частини першої цієї статті Закону №1789-ХІІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно із частиною дванадцятою вказаної статті Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ).

До статті 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України від 8 липня 2011 року №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону 1789-ХІІ з 1 жовтня 2011 року стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

14 жовтня 2014 року ухвалено Закон №1697-VІІ.

У первинній редакції частина двадцята статті 86 Закону №1697-VІІ мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Отже, первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ та частина сімнадцята (з 1 жовтня 2011 року вісімнадцята) статті 50-1 Закону №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі й стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15 липня 2015 року втратив чинність Закон №1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі по тексту - Закон №76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (діяла до 15 липня 2015 року) та частину двадцяту статті 86 Закону №1697-VІІ (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Прийняття зазначеного Закону, як убачається із пояснювальної записки до його законопроекту, було обумовлено необхідністю реалізації заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів та приведення до фінансових можливостей держави дії положень окремих законів України, створення умов для стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру».

Законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року делегував Кабінету Міністрів України.

Як установлено судом та вбачається з матеріалів справи, Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Така бездіяльність Кабінету Міністрів України призвела до численних судових спорів між пенсіонерами, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та ПФУ.

13 грудня 2019 року Конституційний Суд України ухвалив Рішення № 7-р(II)/2019, яким:

- визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

- положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

До того ж Конституційний Суд України установив такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Зазначене Рішення КСУ стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів ПФУ із заявами про перерахунок пенсії.

Проте пенсійний орган відмовляє заявникам у задоволенні заяв про перерахунок пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.

Тобто, фактично пенсійний орган погоджується з наявністю у заявників права на перерахунок пенсії, проте зазначає про відсутність нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.

Враховуючи наведене, Верховний Суд не погодився з доводами відповідача, що Постанова №657 не є належним нормативно-правовим актом для визначення заробітної плати працівників прокуратури, систему якої оновлено з 25 вересня 2019 року, а відтак не є підставою для перерахунку пенсії з 13 грудня 2019 року.

Доводи ГУ ПФУ про те, що після набрання чинності Рішенням КСУ № 7-р(ІІ)/2019, тобто після 13 грудня 2019 року, нормативно-правового акта про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому немає підстав для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13 грудня 2019 року норма частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Адже грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року, проте перерахунок пенсії позивачу після такого підвищення не здійснювався.

Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону №1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Така бездіяльність уряду була предметом розгляду в судах.

Верховний Суд в постанові від 24 квітня 2019 року (справа № 826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом № 1697-VІІ покладено саме на уряд.

Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною двадцятою статті 86 Закону №1697-VІІ, та зобов'язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Проте рішення суду Кабінетом Міністрів України виконано не було.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами ПФУ перерахунку зазначених пенсій, у тому числі й пенсії позивача.

Реалізація його права була забезпечена саме Рішенням КСУ № 7-р(ІІ)/2019.

У зв'язку з цим твердження відповідача, що для реалізації пенсіонерам права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-VІІ (у редакції, чинній з 13 грудня 2019 року), обов'язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного Рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці чинних працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. Така нерівність має усуватись ПФУ шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13 грудня 2019 року

Крім того, Постанова №657 є чинною, а тому немає підстав для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати працівників прокуратури».

Таким чином, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону №1697-VII на підставі довідки Офісу Генерального прокурора про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 15.10.2020 року за №21-1743дп, а тому вимоги позивача про перерахунок пенсії з 13.01.2021 року - дати подання заяви до пенсійного органу про перерахунок пенсії належать задоволенню.

Щодо того, в якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягають перерахунку пенсії та чи підлягають зазначені пенсії перерахунку без обмеження їх граничного розміру Верховний Суд зазначив таке.

Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657.

Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

Суд апеляційної інстанції зауважує, що у справі, яка розглядається, відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії на підставі того, що перерахунок може бути проведений у разі зміни розміру заробітної плати за посадою слідчого з ОВС, а не за посадою, на якій позивач перебував після призначення пенсії.

Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.

Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Також Верховний Суд зазначив, що безпідставними є вимоги позивачів про перерахунок розміру пенсії на підставі частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії та визначала умовою перерахунку пенсії за вислугу років працівника прокуратури збільшення заробітної плати за посадою, з якої ця особа звільнялася на пенсію), оскільки зазначена норма ще з 01.01.2015 року є нечинною. У таких випадках судам слід керуватись діючим законодавством, зокрема статтею 86 Закону №1697-VII.

Суд першої інстанції уваги на такі обставини не звернув і за відсутності спору щодо відсоткового розміру пенсії, позов у цій частині помилково розглянув по суті і задовольнив.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при постановлені рішення допустив неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи та невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, що у відповідності до статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).

Оскільки справа судом апеляційної інстанції у відповідності до вимог частини 1 статті 310 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного провадження та не відноситься до справ, передбачених частиною 4 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню.

Керуючись статтями 77, 243, 250, 308, 313, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 березня 2021 року в адміністративній справі №280/879/21 задовольнити частково.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 березня 2021 року в адміністративній справі №280/879/21 скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 13.01.2021 року на підставі Довідки Офісу Генерального прокурора №21-1743дп від 15.10.2020 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 13.01.2021 року на підставі довідки Офісу Генерального прокурора №21-1743дп від 15.10.2020 року з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір за подання позову в розмірі 909 (дев'ятсот дев'ять) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012).

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий - суддя І.В. Юрко

суддя С.В. Чабаненко

суддя С.Ю. Чумак