Рішення від 12.08.2021 по справі 580/4986/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2021 року справа № 580/4986/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

15.07.2021 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:

визнання протиправними дій щодо виключення раніше сплачуваних та не скасованих додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за кваліфікацію, надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії) при визначенні основного розміру пенсії під час перерахунку пенсії позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»;

зобов'язання відповідача провести з 05.03.2019 новий перерахунок розміру щомісячної пенсії та виплату з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за кваліфікацію, надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії), відповідно до поданої на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 у справі №580/1274/21 Черкаським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, із розрахунку відсоткового значення розміру пенсії 77% (за 29 років вислуги) суми грошового забезпечення відповідно до рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/3876/19, яке набрало законної сили 10.01.2020 і залишене без змін Шостим апеляційним адміністративним судом, без обмеження розміру пенсії.

Додатково просив стягнути з відповідача на його користь судовий збір у розмірі 909,00грн.

В обґрунтування зазначив, що отримав довідку про оновлене грошове забезпечення та набув права на перерахунок пенсії з 01.04.2019. На звернення заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відмовило у перерахунку пенсії, що, на думку позивача, порушує законодавство в сфері пенсійного забезпечення.

Ухвалою суду від 19.07.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів.

10.08.2021 відповідач надав до суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. В обгрунтування зазначив, що позивачу 30.03.2018 перераховано пенсію на підставі довідки від 28.03.2018 №640 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідно до постанови КМУ №103. Підвищення грошового забезпечення з моменту здійснення перерахунку пенсії позивача не відбулося. Довідка, надана позивачем для перерахунку пенсії, не відповідає затвердженій формі і вимогам чинного законодавства. Зокрема, не враховано, що Порядком №45 передбачено включення в неї відомостей виключно щодо посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням і відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Урахування інших видів грошового забезпечення не передбачено, що враховано Верховним Судом у рішенні від 13.03.2019 у зразковій справі №240/6263/18. Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення відповідач немає. Додатково зазначив, що КМУ постанову про перерахунок пенсій особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ не ухвалював. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 у справі №580/1274/21 зобов'язано Черкаський обласний військовий комісаріат підготувати та надати до відповідача оновлену довідку позивачу про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії. Зобов'язання провести перерахунок пенсії позивача на відповідача рішенням суду не покладено. Крім того відповідно до ст.51 Закону України перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної довідки.

Всі подані сторонами докази долучені судом до матеріалів адміністративної справи.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Розрахунком на пенсію підтверджується, що позивачу з 24.08.2002 призначена пенсія за вислугу 29 років в розмірі 77% окладів, про що видане відповідне посвідчення від 24.09.2002 серії НОМЕР_2 .

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів військової служби.

Даними пенсійної справи №ФР45341 - Міноборони підтверджується, що відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з: 01.01.2018, 01.01.2019, 01.01.2020 та 11.02.2020 на підставі постанови КМУ №103 із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 5070,00грн, оклад за військове звання - 1410,00грн, процентна надбавка за вислугу років (50%) - 3240,00грн (усього: 9720,00грн). Основний розмір пенсії 77% грошового забезпечення.

Листом від 24.06.2021 №6/8/5/ФР45341/1490 військовий комісар Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки С.Лобан направив відповідачу та позивачу (копію) довідку від 24.06.2021 №ФР45341 про розмір грошового забезпечення встановленого за посадою начальника штабу-заступника начальника відділу зберігання озброєння і техніки 4613 бази зберігання озброєння і техніки станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 у справі №580/1274/21. У ній зазначені такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 5070,00грн, оклад за військовим званням підполковник - 1410,00грн, надбавка за вислугу років (50%) - 3240,00грн, надбавка за особливості проходження служби (65,0%) - 6318,00грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15,0%) - 760,50грн, надбавка за кваліфікацію (5,0%) - 253,50грн, премія (35,0%) - 1774,50грн (усього: 18826,50грн).

Із листа відповідача від 12.07.2021 №4531-4605/Ф-03/8-2300/21 суд установив, що позивач звертався письмовою заявою від 29.06.2021 щодо проведення перерахунку пенсії з 05.03.2019 на підставі вказаної вище довідки.

Зазначеним листом відповідач повідомив. Позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". КМУ постанову про перерахунок пенсій особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ, не ухвалював. Законодавчих підстав для проведення з 05.03.2019 перерахунку пенсії позивачу із грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019 з урахуванням усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 та відповідно до вказаної довідки немає. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 у адміністративній справі №580/1274/21, на виконання якого позивачу видано довідку, зобов'язання провести перерахунок пенсії позивачу не передбачено.

Тому позивач звернувся в суд з позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Стаття 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) передбачає, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (1763-15 ) (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Згідно зі ст.15 Закону №2262-ХІІ особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом і які є ветеранами війни, та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", пенсії за вислугу років підвищуються в порядку і на умовах, передбачених зазначеним Законом.

27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року. Пунктом 23 Розділу ІІ вказаного Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2016 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

Зокрема, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Отже, під час перерахунку пенсії відсоткове її значення не підлягає зміні.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 (у редакції з 21.02.2018) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсії згідно з п.4 Порядку №45 здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ, осіб рядового і начальницького складу державних органів колишнього Союзу РСР, громадянам інших держав із числа військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, осіб рядового і начальницького складу державних органів, утворених відповідно до законодавства таких держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та членам їх сімей довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок пенсії. (п.7 Порядку №45)

Пунктом 9 Порядку №45 передбачено право Пенсійного фонду України та його головних управлінь перевіряти правильність складення довідок. У Додатку 2 до Порядку №45 (у редакції з 24.02.2018) містилась форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ №103 викладено в новій редакції. Зокрема, у ній відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Оскільки відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача відповідно до п.п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з 01.01.2018 у період її чинності, відсутні підстави визнати їх протиправними. Крім того безпосереднє вчинення відповідачем дій з виключення раніше сплачуваних та не скасованих додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за кваліфікацію, премії) позивача при визначенні основного розміру пенсії під час її перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» не підтверджено, з огляду на що позовна вимога визнати їх протиправними також задоволенню не підлягає.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 визнані протиправними та нечинними.

Відповідно до ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Згідно з ч.1 ст.325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття. Отже, пункти 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05 березня 2019 року.

Для вирішення спору суд на виконання ч.3 ст.291 КАС України врахував викладені у рішенні від 17.12.2019 висновки Верховного Суду (далі - ВС) щодо застосування вказаним норм права за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19, в якій надавалась оцінка дій щодо відмови у підготовці та надані до органу Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії. Вказане рішення залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду (далі - ВП ВС) від 24.06.2020.

ВС у вказаному рішенні зазначив, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45. Проте зміни, внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними. Відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін. Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, що набрала чинності 01.03.2018, якою затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років (далі - Постанова №704).

Пунктом 2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац 4 підп.1 п.5 постанови №704);

надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.6 постанови № 704).

При цьому, підп.2 п.5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Проаналізувавши зазначене ВС у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 дійшов висновку, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Також ВС у вказаному рішенні врахував залишення без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019 рішень судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18. Зокрема, суд касаційної інстанції вказав, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України. До моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

ВС у зазначеній зразковій справі дійшов висновку (п.53 рішення від 17.12.2019), що дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на вказані висновки ВС щодо застосування норм права пенсія підлягає перерахунку з урахуванням всіх складових грошового забезпечення з 01.04.2019.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (далі - Постанова №804) установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2020 року, Постанову №804 визнано протиправною та нечинною.

Відповідно до ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

На підставі ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно зі ст.51 Закону №2262-ХІІ при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Отже, право позивача на перерахунок його пенсії у заявлених спірних правовідносинах виникло з 01.04.2019. Позивач не довів наявності підстав для перерахунку пенсії з 05.03.2019.

Суд врахував, що згадану вище довідку видано на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 у справі №580/1274/21 та вона відповідає вказаним вимогам закону. Тому твердження відповідача про отримання неналежної довідки безпідставні.

Отже, отримавши згадану вище довідку, що враховує додаткові складові грошового забезпечення, у відповідача виник обов'язок з перерахування пенсії позивача саме з 01.04.2019. У спірних правовідносинах відповідач відмовляючи листом, що не є актом розпорядчого характеру, у такому перерахунку не дотримався вказаних вище вимог законодавства, чим порушив право позивача на належне пенсійне забезпечення.

Вчинення безпосередньо відповідачем дій щодо виключення раніше сплачуваних та не скасованих додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за кваліфікацію, надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії) при визначенні основного розміру пенсії під час перерахунку пенсії позивачу відповідно до постанови КМУ№103 не підтверджено жодним належним, допустимим і достовірним доказом. Оскільки відповідач не формує складові грошового забезпечення пенсіонерів, а перерахунок пенсії виконує відповідно до вимог постанов Уряду України на підставі отриманих довідок від роботодавців про такі відомості, позовна вимога визнати вказані вище дії протиправними не обгрунтована та задоволенню не підлягає.

Для вирішення спору суд також врахував відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України висновки ВС у зразковій справі №160/8324/19, викладені в постанові від 24.06.2020, яка набрала законної сили 24.06.2020. За результатами розгляду в порядку апеляційного перегляду зазначеної зразкової справи Велика Палата ВС залишила рішення касаційного адміністративного суду у складі ВС від 17.12.2019 без змін.

У вказаному рішенні зазначено, що відмова Центру в наданні оновленої довідки та, як наслідок, відмова пенсійного органу у проведенні позивачу перерахунку пенсії порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення ЄСПЛ у справі «Кечко проти України» від 8 листопада 2005 року).

Зазначена позиція також підтримана Конституційним Судом України в рішеннях від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, від 17 березня 2004 року №7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року №20-рп/2004, від 9 липня 2007 року №6-рп/2007».

Отже, у спірних правовідносинах дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті пенсії на підставі вказаної вище довідки з урахуванням усіх видів грошового забезпечення є протиправними, а позовні вимоги в цій частині обґрунтованими.

Для належного та повного захисту порушеного права позивача наявні підстави зобов'язати відповідача провести з 01.04.2019 перерахунок розміру щомісячної пенсії та виплату з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за кваліфікацію, надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії), відповідно до поданої на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 у справі №580/1274/21 Черкаським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, із розрахунку відсоткового значення розміру пенсії 77% (за 29 років вислуги) суми грошового забезпечення відповідно до рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/3876/19, яке набрало законної сили 10.01.2020 і залишене без змін Шостим апеляційним адміністративним судом та з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо позовної вимоги зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу без обмежень її максимальним розміром суд врахував.

Позивач, звертаючись до відповідача вказаною вище письмовою заявою, не просив здійснити такий перерахунок без обмежень, а відповідач не відмовляв у такому перерахунку. Отже, права позивача в цій частині не порушені та заявлені на майбутнє. До часу проведення належного перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки неможливо встановити, чи підлягатимуть обмеженню нараховані суми коштів. Тому в цій частині позов не обґрунтований і задоволенню не підлягає.

З огляду на вказане суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані у вказаних вище частинах та підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Дотримуючись вказаних вимог суд дійшов висновку, що понесені позивачем судові витрати, підтверджені квитанцією від 14.07.2021 №71 про сплату судового збору за звернення до адміністративного суду позовною заявою підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позову - половина.

Відповідно до абз. 7 підп.2 п.3 ч.2 ст.4 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VI) за подання до адміністративного суду позову майнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір справляється у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2021 року розміром 2270,00 грн.

З огляду на ціну позову та кількість заявлених вимог ставкою судового збору за його подання є за вимогу не майнового характеру - 908,00,00грн (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних).

Отже, сплата позивачем судового збору за звернення до адміністративного суду зі вказаним позовом в сумі 910,00грн, свідчить про помилковість такої сплати на 2 гривні.

Зважаючи на результат вирішеного спору, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору за звернення з позовом до адміністративного суду, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позову з передбаченого законом розміру - 454,00грн.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24.06.2021 №ФР45341 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за кваліфікацію, надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії), поданої на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 у справі №580/1274/21.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) провести з 01.04.2019 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок розміру щомісячної пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за кваліфікацію, надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії), відповідно до поданої на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 у справі №580/1274/21 Черкаським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, із розрахунку відсоткового значення розміру пенсії 77% (за 29 років вислуги) суми грошового забезпечення, відповідно до рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/3876/19, яке набрало законної сили 10.01.2020 і залишене без змін Шостим апеляційним адміністративним судом, та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати зі сплати судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою в сумі 454,00грн (чотириста п'ятдесят чотири гривні нуль копійок).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 12.08.2021.